Pčelinjak-Admir Sanski Most

cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ja u zivotu uvijek pokusavam da imam nekakav rezervni plan ali je to jako tesko u danasnja vremena.Sanski Most je prije rata imao sa selima oko 65 000 stanovnika, danas ima oko 13 000 kad nije sezona dijaspore i u tako maloj sredini vrlo je tesko organizovati biznis koji je uspjesan.Tako da se pčelarstvo samo po sebi nametnulo kao biznis od kojeg bi se moglo zivjeti solidno ukoliko ovaj prvi zakaze.Medutim sa 50 tak drustava ja sam dosao do nivoa da uporedo radim na dva mjesta tako da je vremena malo i naravno da je familija ta koja ispasta. Zbog velike ponude meda a relativno slabije potraznje ni med ne ide bas onako kako bi trebao,znam nece propasti ali da bi covjek ulagao i isao u prosirenje prihodi moraju biti redovni.Mozda zbog sve vece zainteresovanosti za pčele prodaja drustava nije los biznis.U planu mi je da ove godine pokusam proizvodnju matica i povećam pčelinjak max a da na proljeće prodajom to svedem na jedan nivo koji mogu "normalno" odrzavati.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Tarik »

nije ti loš plan, treba se prilagođavati tržištu, imati sluha i proizvoditi ono što se traži pa bilo matice ili društva.
uglavnom sve u pčelarstvu ide bolje od meda, odnsono profitabilije, Velagic je to davno primjetiio tako da je proizvodnju meda stavio na zadnje mjesto.
inaće je u zadnje dvije tri godine pčelarstvo kod nas a i u regionu u velikoj ekspanziji, najbolje se to može vidjeti po nestašici voska, a u svemu ovome najtanji ostaju sami pčelari,
trgovci, proizvođaći opreme najbolje prolaze kod njih uvijek "medi" :D
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

cerex je napisao/la:Prosli vikend sva drustva koja su imala legla na 4 i vise okvira su dobila po izvucen okvir u centar legla i u sve jednom drustvu matica ih je zalegla kako bi dobila kompaktno leglo,dok drustva sa 3 okvira legla sa strane izmedju legla i perge.Drustvo na slici je imalo prosli vikend 5 okvira legla i dobilo je prazan ram u centar.Rotiranje okvira radim tamo gdje je potreba,a rotacija nastavka obavezno.Jucer sam prodao 8 drustava na okvirima,moram priznati da mi je zao ali u zadnje vrijeme vikend mi se je pretvorio u cjelodnevni rad tako da sam vrijeme provodio na pčelinjaku umjesto sa ćerkicom :cry: .
DRUGAR DE MI RECI AKO NIJE TAJNA POSTO SI PRODO DRUSTVA I JA IMAM NEKIH PONUDA ALI MI CIJENA SLABA POZZ
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ja sam prodao pčele na okvirima, 10 okvira 120 KM mada vidim da neki prodaju i po 140 KM, to je otprilike nekakava tržišna cijena mada kad covjek sve to sabere to je prodano haman po cijeni roja( 70 KM drustvo+ 25 KM okviri + 5 KM lijek+ 10 KM pogaca+10 secer=120 KM).Puno isplativije je prodavati roj, nema pripreme okvira,lijecenja i hranjenja a ni rizika da nece izaci iz zime.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Mislim da se pcelarstvom kao dodatnim zanimanjem najlakse mogu baviti ljudi koji rade u drzavnim firmama.Imaju fiksno radno vrijeme,kad zavrse znaju da ih niko nece gnjaviti na mob.Dodju na pcelinjak i laganini.
Dok mi koji smo u privatluku tesko mozemo planirati nesto unaprijed.Nije bitno da li radite za sebe ili ste samo radnik u privatnoj firmi.Evo ja sam proteklih 5 dana odkazio u 6 ujutru a dolazio oko 20 navece.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Mislim da se pcelarstvom kao dodatnim zanimanjem najlakse mogu baviti ljudi koji rade u drzavnim firmama.Imaju fiksno radno vrijeme,kad zavrse znaju da ih niko nece gnjaviti na mob.Dodju na pcelinjak i laganini.
Dok mi koji smo u privatluku tesko mozemo planirati nesto unaprijed.Nije bitno da li radite za sebe ili ste samo radnik u privatnoj firmi.Evo ja sam proteklih 5 dana odkazio u 6 ujutru a dolazio oko 20 navece.
to je to Sanele, za dobre rezultate treba bitti vrijedan a bogami i imati vremena :D
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

cerex je napisao/la:Ja sam prodao pčele na okvirima, 10 okvira 120 KM mada vidim da neki prodaju i po 140 KM, to je otprilike nekakava tržišna cijena mada kad covjek sve to sabere to je prodano haman po cijeni roja( 70 KM drustvo+ 25 KM okviri + 5 KM lijek+ 10 KM pogaca+10 secer=120 KM).Puno isplativije je prodavati roj, nema pripreme okvira,lijecenja i hranjenja a ni rizika da nece izaci iz zime.
Druze hvala ti za informaciju i kod nas je isto stanje ija sam dao po toj cijeni malo jest aliboplje ista nego nista pooz
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Imam negdje oko 400 okvira sa izvucenim djevicanskim sacem imam li razlog za brigu oko moljca s obzirom da idu topliju dani ? Citao sam da ne napada djevicansko sace!
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Tarik »

nemam iskustva ali u djevicanko sace ne bi trebao moljac uci.
ne bilo lose naliti u jedan tanjir mravlje kiseline ili neke druge i staviti preko nastavaka ujedno ce i dezinfikovati i zastiti
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la hasospahic »

nemoj mu vjerovat stavi u bilo kakve kosnice i na podnjacu tamo je naj sigurnije za dvadeset dana stavi kao mediste irjesio si se moljca
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Izuzetno toplo vrijeme iskoristio sam za dodavanje so i prosirenje plodista.Preko 70% drustava ima legla na 8 okvira i vec su rotirani nastavci za 180 c posto su najavili vrijeme bez zahladjena.Najslabije drustvo 6 okvira legla.Ovih dana jabuka bi trebala da procvjeta.Ne znam da li za ovako eksplozivan razvoj treba da zahvalim foliji i cinjenici da sam sredinom februara pcele sveo na jedan nastavak.Hrane i polena dosta ali su pcele nenormalno ljute.Pogaca konstantno prisutna.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

dobar ti proljetni razvoj mašallah, osam rama legla na početku aprila je odlično.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Asbees »

Ma ti si full druze
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Izuzetno toplo vrijeme iskoristio sam za dodavanje so i prosirenje plodista.Preko 70% drustava ima legla na 8 okvira i vec su rotirani nastavci za 180 c posto su najavili vrijeme bez zahladjena.Najslabije drustvo 6 okvira legla.Ovih dana jabuka bi trebala da procvjeta.Ne znam da li za ovako eksplozivan razvoj treba da zahvalim foliji i cinjenici da sam sredinom februara pcele sveo na jedan nastavak.Hrane i polena dosta ali su pcele nenormalno ljute.Pogaca konstantno prisutna.
Ne mora znaciti kolega da je folija u pitanju,odnosno da je zahvaljujuci njoj.Vidim po tvom pisanju da je stanje s cvjetanjem voca isto kao kod mene,vjerovatno nam je slicna nadmorska visina(kod mene oko 450m).I danas sam konacno odradio detaljno prvi proljetni pregled,stanje je sljedece:legla uglavnom od 7-8 okvira,samo jedna kosnica koja je najslabija I proslogodisnji je roj ima 4 rama legla,a nisam koristio foliju,a nisam ni suzbijao ih na jedan nastavak,ispada da im jednostavno ova visoka temp.godi a I suvo vrijeme,i razvoj ide kao lud(poticajna prihrana u smislu sirupa nije davana,dosad su pojele samo po jednu I po pogacu).Matice su uglavnom bile blokirane sto od legla,sto od friskog unosa meda-vjerovatno od voca,mada je sve zivo procvjetalo ali vidim da one posjecuju najvise tresnju I sljivu.Jedna se matica posto je gore zalegla pun nastavak sama spustila u nastavak nize.U drugoj pak kosnici situacija je bila takva da su pcele izgradile zaperak u hranilici I matica zalegla-sto mi je pokazatelj da sam mogao satne osnove dodati I ranije,ali eto tek danas stigoh da odradim.Sve u svemu,fino se to sve razvija zasad,vidjecemo sta ce biti u vrijeme cvetanja bagrema ako se tad okisa a pcele budu tako razvijene bio bi to veliki peh,a bogami bilo bi I rojeva kao u prici.Mislim cak da ce ove godine biti problem sprijeciti rojenje cak I prije bagrema,jer po svemu-ovakav je razvoj malo uranio.Gore gdje je kolega Mugdo je veca nadmorska vis.i zato je legla nesto manje jer vegetacija kasni u odnosu na nas(a nekad se to na kraju pokaze dobro,jer najveci problem ce biti sprijeciti rojenje).Ja se bas naskrabah po tvome dnevniku :D
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

U mene su drustva bila skroz slaba tako da sam se prijatno iznenadio razvojem.Danas sam na preostalim drustvima vrsio deblokadu posto su okviri zatrpani polenom.Ove godine necu skupljati polen jer se bojim susnog ljeta pa da opet nebude problema mada ga prosle godine nisam puno ni uzeo 10 tak kila.Puno je jos do bagrema mada ce i on svakako krenuti ranije mozda oko 1 maja.Rojenje ce biti problem mada bih ja najvise volio da se zaroje pred bagrem,uzeti okvir sa maticom u nukleus i stvar rijesena.Kod mene su neka drustva vec pocela praviti zvoncice,igraju se.Ako zamedi med ce biti dzabe znam vrlo malo pcelara koji su uspjeli rijesiti med.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:U mene su drustva bila skroz slaba tako da sam se prijatno iznenadio razvojem.Danas sam na preostalim drustvima vrsio deblokadu posto su okviri zatrpani polenom.Ove godine necu skupljati polen jer se bojim susnog ljeta pa da opet nebude problema mada ga prosle godine nisam puno ni uzeo 10 tak kila.Puno je jos do bagrema mada ce i on svakako krenuti ranije mozda oko 1 maja.Rojenje ce biti problem mada bih ja najvise volio da se zaroje pred bagrem,uzeti okvir sa maticom u nukleus i stvar rijesena.Kod mene su neka drustva vec pocela praviti zvoncice,igraju se.Ako zamedi med ce biti dzabe znam vrlo malo pcelara koji su uspjeli rijesiti med.
Ma samo nek zamedi,neslazem se da ce med biti dzabe,mozda ce ga malo nagomilati I teze ga je prodati ali pravi med uvijek nadje musteriju I ne treba mu spustati cijenu,bar ja znam da necu ;) ,jer pokvariti se hvala Bogu nece.
A sto se tice odvajanja matice u nucleus prije bagrema,problem jeste rijesen s jedne strane,medjutim koliko takvoj zajednici koja je usla u rojevo stanje opada radni elan ?I to u glavnoj pasi.E sad ima I onih koji namjerno oduzmu matice I tvrde da je tada unos meda veci???Knjige kazu drugacije,tj.da radni elan pada...Ja stvarno neznam,nisam pratio ni mjerio...bilo bi dobro cuti misljenje I jos nekog iskusnijeg ili ti starijeg pcelara!Prosle godine sam uspio maltene totalno suzbiti rojevi nagon ,medjutim razvoj je u ovo doba bio znatno manji,ove godine nesto nevjerujem da cu uspjeti,al tko zna zasto je to dobro-svakako planiram prosirenje...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la sahista »

Samo naprijed momci.
Kod mene ovre godine jos niti jedan dan tem. nije bila visa od 18 stepeni.Cini mi se jedan dan 18 stepeni.Pored toga,kao i svake godine, vrba je odradila svoj dio posla.Krajem ove sedmice,krecu prva oprasivanja.Sva drustva hvala Bogu izasla iz zime.Bilo je problematicno sa hranom, za drustva na jednom nastavku.Rijeseno.Zbog trgovine pcelarskom opremom,vise sam posto trgovac, nego pcelar.Zelim vam mednu i uspjesnu godinu.
Admire,za ono sto smo pricali,nasao sam investitore..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la senad grudic »

Sretno Ahmo , dobra ti je stranica za Web Shop Puno uspjeha ti zelim
Senad Grudic
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Ismet »

sretno Ahmo, i ja ti želim puno poslovnog uspjeha.
na kojoj web adresi (link) je taj tvoj web shop?
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Steta Ahmo sto vam vrijeme ne ide na ruku ali nadoknadit cete to vi tamo nekako.Drago mi je da se planovi polako ostvaruju i realizuju i nadam se da ces uspjeti u svojoj nakani. Ovih dana planiram zvati Rajka da oprobam one matice a kad budes dolazio dogovorit cemo se za rodonacelnicu.Danas na brzinu pogledao jedno drustvo kod koga sam u subotu dodao 4 SO sve 4 izvucene, matica je pocela u jednu polagati jaja jos da se malo odljute na mene bice sve u redu :D :D
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas poslije podne malo se razvedrilo i to je bio znak da i ja i pcele moramo prioniti na posao.Danas sam pregledao 15 tak drustvava i na 10 drustava sam dodao polunastavak sa MR.Razlog dodavanja polunastavaka je potpuna blokada gornjeg nastavka sa vocnim medom i nedopustanje matici da se razvije.Nadam se da ce sa dodatim polunastavkom pčele prebaciti med iz gornjrg nastavka i na taj nacin odblokirati maticu.Poslusao sam Ahmin savjet i polunastavke nakon vrcanja nisam dao na ciscenje nego su ostali onako sa ostacima meda i kao takve pčele ih rado i brzo zaposjedaju, a posto su najavili nastavak toplog vremena nadam se da bi se nesto vocnog meda moglo i vrcati.Danas sam nabavio napokon onaj stroj za skidanje tapeta tako da cim limar napravi sito idem na pretapanje voska,hvala dijasporo na ideji :D . Medno!!

Moje se pčelice jos uvijek nisu na mene odljutile :twisted: :twisted: :twisted:
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Evo da se pohvalim sa svojim topionikom:

slika

slika

slika

slika

Polunastavak je stavit da pritisne malo krov da para ne izlazi,uglavnom prezadovoljan.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la sahista »

cerex je napisao/la:Danas poslije podne malo se razvedrilo i to je bio znak da i ja i pcele moramo prioniti na posao.Danas sam pregledao 15 tak drustvava i na 10 drustava sam dodao polunastavak sa MR.Razlog dodavanja polunastavaka je potpuna blokada gornjeg nastavka sa vocnim medom i nedopustanje matici da se razvije.Nadam se da ce sa dodatim polunastavkom pčele prebaciti med iz gornjrg nastavka i na taj nacin odblokirati maticu.Poslusao sam Ahmin savjet i polunastavke nakon vrcanja nisam dao na ciscenje nego su ostali onako sa ostacima meda i kao takve pčele ih rado i brzo zaposjedaju, a posto su najavili nastavak toplog vremena nadam se da bi se nesto vocnog meda moglo i vrcati.Danas sam nabavio napokon onaj stroj za skidanje tapeta tako da cim limar napravi sito idem na pretapanje voska,hvala dijasporo na ideji :D . Medno!!

Moje se pčelice jos uvijek nisu na mene odljutile :twisted: :twisted: :twisted:
Samo guraj.Kod nas jutros oko nule.Pcele vec danima i ne lete,ili sporadicno,a mnogo toga se vec odavno otvorilo.Sve pcele prebacio sam na oprasivanje,sredinom sledece sedmice jedan dio ide na plavu borovnicu a drugi na moje novo trziste u Belgiju na Kivi.Godina nikakva.Izvuce se nesto na oprasivanju.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

ako je vjerovati dugoročnim prognozama i ovdje u bosni najavljuju kišovit kraj aprila i maj, ako potrefe prođe bagrem u kiši.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas sam isao poslom u Banja Luku pa sam usput pogledao bagrem na lokaciji gdje mislim voziti pčele,sta mislite za koliko dana ce procvjetati?Mislim da nece prije 1 maja a zamedice tek oko 5 ili .....!


slika
Odgovorite