lenas _bk Moj pcelinjak

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Tarik je napisao/la:stipo ja sam primjetio da u toku tretiranja MK nema nešto puno opale varoe po par komada ali isto tako nakon nekog drugog sredstva nakon kontrole isto tako ne vidim opalu varou pa sam ostao zbunjen gdje je? obzirom da MK unisatava varou u leglu dali je moguce da je unisti u nekoj ranoj fazi pa se zbog toga ne vidi na podnici?
Ako gledaš varrou a matica mnogo leže sva je varroa u leglu i normalno je da je pada malo. To što ti opadne pomnoži sa 5 i dobit ćeš od prilike stvarno stanje varroe.
Ja pratim varrou cijelo vrijeme trajanja tretmana i još tjednima posilje. Sva varroa koja je u to vrijeme pala pripada tome tretmanu. Krajem ljeta i početkom jeseni otprilike 9. mjesec legla ima malo i većina varroe je na pčeli i normalno je da je tada pad naj veći.
U stvari izabere se nekoliko društava i podjeli u nekoliko baterija i tu se prati varroa od proljeća do zime i sve se zbroji. Za usporedbu koriste se 2 preparata i prate rezultati. Tako se vidi gdje je ima koje sredstvo bolje djeluje kada je najbolje odraditi neki tretman i drugo. Posao je malo mukotrpan i mora se uredno raditi ali se stekne znanje i osjećaj.
Da mravlja uništava varrou u leglu ja ne vjerujem. U poklopljeno leglo mravlja ne može doći u kontakt sa varrom.
Ima tu druga stvar gdje mravlja uđe u otvoreno leglo i njene pare napare larvu i vosak unutar ćelije. Varroa u tu ćeliju položi jaja i izađe mlada varroa nimfa. Ona prvo pokupi preostalu mliječ pa kao protonimfa prelazi na lutku pčele. Vosak i lutka još imaju tragove mravlje, a to se protonimfi gadi i odvraća je da se hrani lutkom. Slabo hranjena protonimfa kasni sa razvojem, a često umire od gladi. Lutka se preobrazi u pčelu i izlazi vani, a protonimfa se još nije razvila u varrou. Slično djelovanje na razvoj varroe imaju i druge kiseline u kombinaciji sa eteričnim uljima. Recimo Timol.
Kažu da mravlja kiselina guši varrou. Ma to nije točno prije bi ugušila pčelu nego varrou. Mravlja kiselina sprži receptore varroe i varroa pada u šok i završi u podnicu. Varroe koje nisu šokirane dehidriraju i umiru od gladi. Mravlja i Timol djeluju na reseptore putem pare dok oksalna djeluje kontaktom. Znači varroa mora doditi kiselu površinu i tako se šokira.
Mravlja i eterična ulja da bi djelovala putem pare u košnici se mora postići određena koncentracija, a ta koncentracija ovisi od temperature i površine isparavanja što je jako nezgodno kontrolirati. Ako je koncentracija pare malo sredstvo slabo djeluje. Ako je koncentracija prevelika štetno djeluje na pčele i leglo. Djelovanje pare mora trajati 24 dana da se djeluje na ciklus zatvorenog legla. Sa oksalnom kiselinom u kombinaciji sa eteričnim uljima to je lakše postići ali je postupak skuplji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Kad sam primjetio onaj izmet na kosnicama pokazao sam slike komsiji pcelaru koji mi je rekao da je nozema.
Onda sam pokazao svom mentoru koji mi je rekao da se nebrinem da je vjerovatno polen u izmetu.
Prekljuce na brzinu im dao po pogacu i da provjerim da nema naznaka nozeme na satonosama.
Sve cisto,nema ni tackice izmeta na satonosama.
Kad danas me zove mentor i pita sta je u tebe sa pcelama.
Odgovaram sta ce biti,da sam pregledao drustva da izgledaju dobro.
Hajd kaze na kafu da ti nesti kazem.
Kaze da je cuo ovog mog komsiju kako se raspricao na sva usta kako su mi pcele gotove,sve zarazeno od nozeme,
pocetnik misli da je lako biti pcelar,Kaze govori a sav sretan.
Ne znam sta je ovo danas medju ljudima da nas ima toliko otrovnih.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

2013 sam imao isti slučaj u izmetu se može primjetiti prah polena, nisam imao nikakvnih posljedica
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Evo najavljuju fino vrijeme za vikend pa cu ih otvoriti i pregledati.
Onda cu najbolje znati kakvo je stanje.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Ismet »

lenas_bk je napisao/la:Evo najavljuju fino vrijeme za vikend pa cu ih otvoriti i pregledati.
Onda cu najbolje znati kakvo je stanje.
slažem se.
a u vezi komšije se ne trebaš sekirati. ako je istina to što kaže tvoj mentor onda bih ja tom komšiji fino prišao, komšijski, pa će on "okrenuti ploču", postat će pravi komšija. barem je to moje iskustvo, a ti kako hoćeš.
Dobru srcu sreća dođe.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Danas sam citav dan posvetio pcelarstvu.
Prvo otisao na pcelinjak i posadio nesto sadnica aronije.
Onda pregledao pcele.Stanje super.Jos uvijek dobre kolicine
meda na krajnjim okvirima.Nema naznake nozeme.
Spustio sam po jedan okvir meda u donji nastavak a gore iz
donjeg povukao izradnjeni iz kojeg je izlazilo leglo.
Stavio sam ga do krajnjeg okvira sa leglom i pergom sa druge
strane.
Vucu polen kao lude.Jedino sto mi nije jasno sa cega vucu
crni polen.Kuglice polena na nogicama potpuno crne.Nije sav crn ima i zutog.
Kasnije iz Samadexa dolazili mijenjati vosak za SO pa sam zamijenio nesto malo sto sam dobio.
Poslije zamjene odslusao predavanje prof.Sulejmana Alijagica.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

koliko ima legla :?:
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Od 3-5 okvira.Mada nisam vadio sve okvire.Puhao je lagani vjetar pa nisam htio da ih puno uznemiravam.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

ja svoje izvještaje redovno kod tebe ostavljam :D
juče odradio dvije smjene na pčelinjaku :D pretopio 65 okvira, pregledao 15 zajednica, našo jednog bezmatka riješo ga, legla na oko 3 rama 1/3 ali samo otvorenog :shock: nigdje zatvorenog, ne znam šta se prije dešavalo dali je već izašlo leglo ali po viđenom nema legla starijeg od deset dana :!:
bube nevjerovatno mirne za poželit :D
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Blago se tebi ako su tako mirne.Kod mene ljute pravo.
Ova kisa bi trebala prestati do cetvrtka i onda opet lijepo vrijeme.
Cudi me da nemas zatvorenog legla.Kod mene ima u svim stadijumima.Neznam samo sta da radim sa nekoliko drustava imaju i previse polena.Citao sam negdje da se uzmu dva okvira sa pergom i stave u centar legla,pcele nastave nositi polen u krajnje okvire a mlade pcele potrose ovu pergu u sredini i oslobode ih matici da ih zaleze.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la hasospahic »

lenas_bk je napisao/la:Blago se tebi ako su tako mirne.Kod mene ljute pravo.
Ova kisa bi trebala prestati do cetvrtka i onda opet lijepo vrijeme.
Cudi me da nemas zatvorenog legla.Kod mene ima u svim stadijumima.Neznam samo sta da radim sa nekoliko drustava imaju i previse polena.Citao sam negdje da se uzmu dva okvira sa pergom i stave u centar legla,pcele nastave nositi polen u krajnje okvire a mlade pcele potrose ovu pergu u sredini i oslobode ih matici da ih zaleze.
ja bih ti predlozio da to ne radis posto sam ja probao i nije uspjelo samo su nastavile u iste nositi a rezultat je pocijepano leglo sto nije dobro u ovom periodu pozz
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Hvala na savjetu Haso.Kako onda da ih oslobodim blokade peluda?Da je prebacim u donji nastavak a iz donjeg prebacim izgradjeno sace.Ni ovo mi bas nema logike.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la hasospahic »

ta je varijanta bolja
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

to sa polenom u leglo nikako, okvire sa polenom guraj prema zidovima košnice a prazne okvire ili sa medom u leglo.
Ako nema gore više prostora oslobađaš ga tako da ram sa medom spuštaš u sredinu donjeg nastavka a iz donjeg nasvka izgrađen ram u leglo.
Okvire sa pergom možeš prebaciti i u drugu košnicu u kojoj manjka u svakom slučaju to ti je najvrednje u košnici i sačuvaj višak za rojeve koje češ praviti.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la refik besirevic »

Tarik.hvala ti na lijepim savijetima bez obzira sto nije meni upucen ali mislim daje javan kad je na forumu,imam dosta perge u hladnjaku pa evo lijepog savita.ko zna gdjebi ih ja sve strpao,ja sam u nedelju prebacio par kosnica donje a prazne gore stim dasam stim stosam definitivno precistio kosnjice i zamijenio podnjace stavio ove ljetne sa mrezom.pa kazu mi daje greska prerano.ove ostale cu malo poslije, pa ako meze neki komentar .LP.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

treba se malo igrat, biti kreativan, unaprijed planirati, cijeli pčelinjak posmatrati kao jednu košnicu.
želim reći da ne postoje šabloni i nekakve šeme, svaki pčelinjak je originalan, kao što je i svaka zajednica individua za sebe.
jedino što se mora poštovati i pridržavati je biologija i instikt pčele.
jedan primjer koji sada imamo u nekim zajednicama je blokada polenom, znamo da je okvir sa polenom zid/granica legla.
iz mog iskustva ovo može vrlo rano, odnosno prvo napraviti problem "veranja po granama" :D
sada sam gurnuo prema zidu za jednu poziciju okvire polena i sa lijeve i desne strane a na njivu poziciju stavio lijepo izgrađen prazan ram ili ram sa medom
ja ostavljam u gornjem plodišnom nastavku jedan okvir sa lijeve i jedan sa desne strane ostalo uzimam ako ga ima i podjelim slabijim zajednicama kod kojih ima prostora da mi čuvaju do
trenutka kada pravim rojeve kojima to podijelim.
to sa podnjaćama nema veze može i puna i žičana, ako je žičana trebala bi biti zatvorena.
uglavnom trenutno stanje u košnicama bi mogao opisati vrlo kratko i jednostavno, koliko okvira sa medom toliko okvira i sa leglom ;)
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Kada sam ja poceo pčelariti pčela na tri ulice je za mene bilo puno pčele a kad vidim pun nastavak nisam nista smio ni dirati jednostavno bih ga zatvorio i pobjegao.Pisem ovo iz razloga sto je pocetnicima tesko procijeniti jacinu drustva pa samim tim i radnje koje je potrebno uraditi kako ne bi doslo do rojenja.Ono sto je sigurno je to da ukoliko ispod plodisnog nastavka postavimo nastavak pa postepeno spustamo( med,pergu (min. jedan okvir mora uvijek biti u plodistu) i zatvoreno leglo) okvire, je sigurno tezi ali sigurniji nacin prosirenja plodista bez velikog remećenja mikroklime u kosnici umjesto standardnog stavljanja nastavka na vrh.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Cerex ovakav savjet sam dobio od vise pcelara.Ima vise posla ali je sigurnije.Ali meni nije problem odraditi jer nemam puno kosnica.Onaj ko ima puno vjerovatno nema vremena da svako malo prebira svaku pojedinacno.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Danas sam uhvatio vremena da uradim detaljan pregled i prosirim leglo.
Neke su bile blokirane sa medom i polenom i matica je jedva cekala da nadje slobodno mjesto da zaleze.
Najmanje legla imam u jednoj(nesto preko 4 rama)Ostale 5-7-
Spustio sam po dva rama meda ili perge (zavisi cega je bilo viska) u donji nastavak,a stavio sam u centar legla po
jedan izgradjen iz kojeg su izlazile pcele koji sam povukao iz donjeg nastavka.(tako je cerex uradio pa hajde rekoh da probam i ja)
Do krajnjeg okvira sa leglom stavio SO.Na taj nacin na svakoj kosnici dobio visak jedan izgradjen
ram iz donjeg nastavka(izvadio djevicanski)
Vidim u skoro svakom drustvu ima i po malo trutovskog legla.
Pcele mirne,milina za raditi osim jedne ljute koju sam ostavio zadnju.
Dok u proizvodjaca matica bude za kupiti ovu ubijam i mijenjam.(ili ako se koja druga zaroji uzecu maticnjak staviti u nukleus i kad vidim
da se sparila zamijeniti ovu ljutu.
Imam osjecaj da je pola kosnice bilo na meni.Cak sam zaradio i koji ubod kroz rukavicu.
Nekoliko nastavaka puklo,moram ih zamijeniti u dogledno vrijeme.
Privitak/ci
51.jpg
41.jpg
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la refik besirevic »

Pozdrav,da napisem ija kako ide kod mene.ja prije sedam dana 4 kosnice isprebaciva sanduke,koje su imale leglo u gornjem dijelu spusto sam ga na dole,stavio zicane podnjeace, dopunio okvire posto su zimovale 7/9,i gornji sanduk stavio sam u sredinu pun ram meda i do njega dva rama po pola perge.,,danas pogledao te kosnice iznenadio se, puna su pcele,nisam nista dirao mislim daje sve uredu,tako sam danas urdio i preostala drustva,dao svima meda po jedan komad u hranilicu po pola okvira.koliko je dobro neznam.pcele su bile super mirne, bilo je dosta vijetra pa je bvio otezan rad,Lp
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas_bk je napisao/la:Danas sam uhvatio vremena da uradim detaljan pregled i prosirim leglo.
Neke su bile blokirane sa medom i polenom i matica je jedva cekala da nadje slobodno mjesto da zaleze.
Najmanje legla imam u jednoj(nesto preko 4 rama)Ostale 5-7-
Spustio sam po dva rama meda ili perge (zavisi cega je bilo viska) u donji nastavak,a stavio sam u centar legla po
jedan izgradjen iz kojeg su izlazile pcele koji sam povukao iz donjeg nastavka.(tako je cerex uradio pa hajde rekoh da probam i ja)
Do krajnjeg okvira sa leglom stavio SO.Na taj nacin na svakoj kosnici dobio visak jedan izgradjen
ram iz donjeg nastavka(izvadio djevicanski)
Vidim u skoro svakom drustvu ima i po malo trutovskog legla.
Pcele mirne,milina za raditi osim jedne ljute koju sam ostavio zadnju.
Dok u proizvodjaca matica bude za kupiti ovu ubijam i mijenjam.(ili ako se koja druga zaroji uzecu maticnjak staviti u nukleus i kad vidim
da se sparila zamijeniti ovu ljutu.
Imam osjecaj da je pola kosnice bilo na meni.Cak sam zaradio i koji ubod kroz rukavicu.
Nekoliko nastavaka puklo,moram ih zamijeniti u dogledno vrijeme.
Sanele pčele su ti mašallah!
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Hvala Tarik.Pcele jake ali sto je bitnije hvala Bogu imam posla u firmi bas dosta.Po tome smo ja i pcele slicni.Cim otopli krene pasa i meni i njima.Narednih dana cu raditi na cerexovom terenu.Pogodio sam da uradim komplet hladjenje u jednom marketu u Sanskom Mostu.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Kad budes slobodan u pauzi javi se da popijemo kafu,taj market je uz firmu u kojoj ja radim,jer predpostavljam da radis za market "seja".061 695 868
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

U nedelju bio na pcelinjaku.Satne osnove koje sam dodao prije 5 dana izvucene i zalezene.Prebacio ih u sredinu legla.Dva rama zatvorenog spustio dole a u gornji dodao jos po dvije SO.
Pcele izrazito ljute i agresivne.Sreca pa imam irski kombinezon debeli.Iako je roj bio na meni nisu me nigdje uspjele probiti.Gumene cizme i papirnom trakom zalijepljene nogavice da se ne mogu uvuci.Ista stvar i sa rukavicama.
Dobio sam par blazih uboda u dva prsta kroz rukavicu.
Unosa nektara ima,mlade pcele luce vosak ima i zaperaka.
Dobar savjet sam procitao na HR portalu.Tip se zali kako mu neke SO pcele nece da izvuku do donje letvice a neke izvuku skroz do kraja.Savjet koji su mu dali je da SO spusti na donju letvicu i tako je utopi.Supljina ostaje u gornjoj zoni ali to pcele sve sastave sa satonosom.Tako sam i ja uradio i stvarno SO izvucene skroz od satonose do donje letvice.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Danas zavrsio sa poslom ranije pa otisao do pcelinjaka.
Zamijenio mjesta nastavcima.Gornji pun a i donji koji sam stavio
sad kao gornji je dosta tezak.Pcele uzlaze iz zatvorenog legla a matica odmah leze ponovo.
Ovo je moje prvo proljece kao pcelara i jako mi se svidja kad skinem hranilicu a zapahne me miris nektara.
Ako ovako nastavi razmisljam da stavim i treci nastavak jer koliko vidim u nekim drustvima matica nema mjesta da zalijeze
a nektar samo pristize,Sve probeharalo.
Privitak/ci
Ram sa satnom osnovom stavljen prije 15 dana.Matica zalegla u ono mjesta sto je ostalo pored nektara i meda
Ram sa satnom osnovom stavljen prije 15 dana.Matica zalegla u ono mjesta sto je ostalo pored nektara i meda
Ram od polunastavka,stavljen prije 8 dana.Donji dio cu odrezati kad bude zatvoreno trutovsko leglo.
Ram od polunastavka,stavljen prije 8 dana.Donji dio cu odrezati kad bude zatvoreno trutovsko leglo.
Odgovorite