lenas _bk Moj pcelinjak

Odgovorite
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Kosnice decembar 4.jpg
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Kosnice decembar 4 1.jpg
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Zelio bih da pozdravim i poselamim sve clanove foruma.Prelistao sam vase dnevnike pa sam odlucio da i ja otvorim svoj.
Da se predstavim imam 36g iz Bosanske Krupe sam,bavim se servisom i montazom rashladnih uredja a poceo sam pcelariti u proljece.
Inace zbog posla sam u ljetnom periodu prezauzet ali u nastavku teksta cu vam objasniti zasto sam se odlucio za nabavku pcela.
Dvojica mojih blizih kolega su takodjer krenuli sa pcelarstvom u 2014 pa sam malo kod njih vidio kako to ide.
Imam dvoje djece kojima sam redovno kupovao med od pcelara.U zimu 2014 god bio sam sa poslom u Vel.Kladusi
kad buraz me zove i daje mi broj od nekog tipa tu iz Kladuse da odem kod njega pogledati nesto za njega.
Buraz ga nasao preko pika.Da vas sad ne gnjavim o detaljima,uglavnom posto sam bio kod kolege iz Kladuse pitao sam ga
da ukaca taj broj u svoj mob da vidi da li ga poznaje.Kolega ukuca i rece "O pa to je nas pcelar" i poce se smijati.Ja ga pitam sta je smijesno,
kad on poce pricati.Taj tip je stvorio ime kao veliki pcelar koji ima dosta kosnica i prodaje pravi prirodni med.
Medjutim jednom prilikom u osnovnoj skoli na casu se otvorila tema o medu i uciteljica(koja je kupovala njegov med) digne njegovu malu
(dijete drugi/treci osnovne)i kaze"E posto je tvoj otac pcelar sad ces ti nama svojim rijecima opisati kako to pcelica maja donosi med i kako to tvoj tata vadi
iz kosnica,daj nam malo to ispricaj"Dijete ustane i kaze"A nije to tako uciteljice, babo uzme zaku secera naspe u veliku serpu,mjesa to nesto na sporetu i onda to sipa u tegle."
Nezna dijete sakriti.Prica mi kolega da su ga danima nakon toga zezali.
E nakon te price donio sam odluku da se pocnem baviti pcelarstvom.Iako sam poprilicno bio siguran u pcelara od kojeg sam kupovao med ipak sam
odlucio da je najbolje da proizvedem za sebe jer onda sam 100% siguran sta dajem djeci.Buraz je mladji od mene 2 god pa smo zajedno ove godine poceli uciti.
Eto toliko za moj prvi post u dnevniku.Kasnije cu opisati svoja iskustva kako sam poceo kao i iskustva ove dvojice kolega.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la senad grudic »

Pa nek ti je onda hairli pocetak i dobro nam dosao. Svako dobro
Senad Grudic
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la j.nezic84 »

Sasvim ispravan razlog za pocetak bavljenja pcelarstvom.Dobro dosao,puno srece u buducem radu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la mugdo »

mnogo sreće i uspjeha u druženju sa pčelama
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Dobro došao kolega Lenas.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la senad »

Dobro došao lijepo i ugodno druženje . Želim ti mnogo lične sreće i uspjeha uživotu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Hvala vam na rijecima dobrodoslice.Kao sto sam rekao u uvodu poceo sam pcelariti u proljece.
To je bio mjesec februar i ja se pocinjem aktivnije raspitivati i planirati kako da i ja krenem sa pcelarstvom.
Na netu sam nasao da postoje vjestacki,paketni kao i prirodni rojevi.Ovdje kod nas na USK malo ko se bavi sa proizvodnjom paketnih rojeva a zbog loseg iskustva koje je kolega
imao sa vjestackim rojevima,odnosno sa pcelarima od kojih ih je kupio,njih sam u startu zanemario.
Otisao sam po savjet kod rodice koja se nekad pavila pcelarstvom i ona me uputila kod jednog starijeg pcelara koji jos uvijek radi po starom sistemu.
Ne razrojava drustva,nego pusta da se one same izroje,takodjer ne koristi ni maticnu resetku pa ima jaka drustva sa puno pcela.Znao sam se snjim od prije,
ali posto on zivi na periferiji grada nismo kontaktirali. Otisao sam njemu kuci i veoma brzo smo se sprijateljili.(zna svu moju familiju sa mojim ocem isao u skolu)
Dogovorio sam s njim da cu donijeti 6 novih kosnica sa postavljenom SO.Kad sam otisao u nabavku kosnica majstor me nagovorio da kupim dva nastavka po kosnici jer je to
dovoljno za pocetak(kasnije cu uvidjeti da je to bila greska i da sam trebao uzeti po 3 nastavka)Kosnice sam ofarbao i odnio da budu spremne kad rojevi izadju.Bila je polovina aprila mjeseca.
Sa nestrpljenjem sam cekao kad ce se zarojiti i kad cu dobiti svoje rojeve,jer to je za mene bilo jedno novo iskustvo.
Stare cijevi koje su mi se fuljale po radioni iskoristio sam i od njih napravio postolja.Prva dva roja dobio sam 02/05 a zadnji osmi roj dobio sam 30/05.
Iako sam planirao da uzmem 6 rojeva na kraju sam uzeo 8 jer jednostavno nisam mogao da propustim zadnja dva roja koji su bili najveci (odmah sam ih morao staviti u dva nastavka)
20 satnih osnova su izvukli za 10 dana.Morao sam ici u nabavku nastavaka jer sam sve osim jedne kosnice podigao na tri.Svaki roj dok bih donio na pcelinjak tretirao sam
protiv varoe i to je milina,jer nema legla,pcele naseljene u nove kosnice sa novim okvirima i satnom osnovom.Varoe je bilo od 10-40 kom po roju.
Roj br 5 je bio drugenac i on je jedini imao sporiji razvoj ali uspio je izvuci dva nastavka satnih osnova.Bilo je nevjerovatno gledati sa kojim elanom i brzinom
ovi prirodni rojevi izvlace SO.Roj br 4 sam donio u jeku cvatnje bagrema,za 3-4 dana uspio je izvuci svih 10 osnova i sve ih napuniti sa nektarom.Cak je i maticu blokiralo da
nije imala gdje zalijegati.Uglavnom jako sam zadovoljan sa pocetkom,uspio sam izvrcati 56 kg meda.Bila je to kombinacija bagrema,lipe,medljike i livade i malo kestena.
Med je tamno smedje boje i jako gust i interesantno jos nije kristalizirao.Bio sam u dilemi da li ga uopste vadim ali su me savjetovali da ga izvrcam jer je bilo puno medljike
ove godine.Ovaj broj kosnica mi je dovoljan ali na nagovor brata koji ce vise raditi sa njima od 6 do kraja 8 mjeseca,odlucili smo da iduce godine aBd prosirimo.
Posao mi je takav da sam stvarno prezauzet dolaskom velikih vrucina(svi bi onda montirali klimu a sad kad je zima niko ne razmislja o njoj.)
Evo slika rojeva,ovaj br 8 nije mogao sav ni stati u pletaru koliki je bio,Kad smo ga prebacili u nastavak gusto je zauzeo sve ulice tako da sam odmah dodao jos jedan
nastavak kad sam ga prenio na pcelinjak.
[img]
roj2 1.jpg
[/img]
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

[img]
Prirodni roj ili da kazem stroj jer nikakvi vjestacki ili paketni ne mogu se mjeriti s njim.
Prirodni roj ili da kazem stroj jer nikakvi vjestacki ili paketni ne mogu se mjeriti s njim.
[/img]
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Stipo »

Lijep početak pčelarstva kakav se samo poželjeti može.
Medno!
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Lijepo je vidjeti pletaru na pcelinjaku morat cu jednu postaviti rekreativno da se onako penjem.Sretno sa pcelarenjem i uzivaj.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Lijepo je vidjeti pletaru na pcelinjaku morat cu jednu postaviti rekreativno da se onako penjem.Sretno sa pcelarenjem i uzivaj.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Hvala cerex.Ma i ovaj roj nebi zavrsio u pletari da sam ja imao spremnu kosnicu.Stresen je u pletaru da ne pobjegne a ja sam u meduvremenu ofarbao i pripremio kosnicu.Onda smo ga prebacili.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

U gornjem postu sam pokusao da opisem moj pocetak pcelarenja sa prirodnim rojevima a sad cu opisati iskustvo kolege koji je poceo sa vjestackim rojevima.Kolega i ja se znamo preko 20 god i pored brata to mi je osoba od najvise povjerenja,covjek koji je vrijedan,posten i sto je najvaznije covjek od rijeci.Evo sta se desilo.Poceo je pcelariti 2014g.Nasao je mentora koji mu je predlozio pcelara od kojeg ce kupiti vjestacke rojeve(3 okv legla,okv perge i okv meda)Prica je bila:"hajd kupi od njega,neradi nigdje,sevap je".Kupio ih je od njega ali je matice morao ici kupiti kod proizvodjaca matica jer ovaj ne proizvodi matice.Tako da su ga kostali 50 KM+13 KM za maticu po drustvu.
2014 god je bila sva u kisi tako da je razvoj bio usporen a i kolega odmah nije bio zadovoljan sa kvalitetom i kolicinom pcela,narocito sa kvalitetom i izgledom okvira.On je dao nove okvire sa novom SO a dobio je okvire sa crnim sacem koje je maltene vec tad bilo za pretapanje.Da skratim,proljece 2015 docekalo je samo jedno drustvo.
Tad kolega zajedno sa jos jednim nasim prijateljem odlucuje da kupi cak 19 novih drustava i ono jedno sto je prezimilo dolazi do cifre od 20.Ovaj put njegov mentor mu preporucuje da vjestacke rojeve kupi kod drugog pcelara koji je"posten,hadzija,vjernik"(oni sto nose bradu i skracene nogavice na lacama)Otisao je do njega i dogovorili su da pocetkom aprila dotjera kosnice.Na moje pitanje zasto opet ide na preporuku mentora kad ni prvi put nije bio zadovoljan,kolega odgovara da je sad drukcije da je ovo covjek koji ima vise stotina kosnica,da je vjernik i da ga ovaj nece zeznuti,da ga je zamolio da mu nedaje stare okvire i da je ovaj rekao nemas se sta sekirati sve ce biti kako treba.Dogovor je bio da pocetkom aprila otjera prazne kosnice a 30/05 dodje po drustva.Cijena je 50 KM po drustvu.Posto je to u drugom gradu trebalo je platiti i prevoz.Uglavnom 30/05 kasno navece drustva su stigla na pcelinjak.Kad ih je preuzimao taj mu je rekao ja sam stavio pogace nemoj ih nista otvarati 10 dana nevalja ih uzrujavati.10-ti dan kolega otvara i na pola kosnica pronalazi leglo a u pola nista.Zove tog pcelara on mu kaze nisi ti vidio sacekaj malo pa opet pogledaj.Sta se ustvari desilo, 10 drustva je poslao sa oplodjenim maticama a 9 je poslao sa maticnjacima i zato mu je rekao da ih ne otvara 10 dana.Kad je kolega to skontao i rekao mu to ovaj njemu ljutito odgovara ti si mene pozurio.Kolegi pukne film svasta mu izgovori i zavrsi kontakt snjim.Od tih 9 sa maticnjacima u 2 su se pojavile lazne matice,u jednom trutusa tako da je ta izgubio iako ih je pokusavao pojacavati iz one zajenice koja mu je prezimila i kupujuci i dodavajuci druge matice koje naravno nisu prihvacene.
U jesen je morao jos cetiri drustva spojiti jer su bila slaba a sto je najgore i sad strahuje da li ce mu i ova sto je zazimio prezivjeti.Okvire za koje ga je molio da mu nedaje sa starim sacem ne samo da je dobio upravo takva nego su takvi da ih moze samo spaliti drvo dotrajalo a kad dignes okvir on sam od sebe tezak.Crni se kao ugalj.Malo koje drustvo uspjelo je izvuci vise od 10 SO.
Onaj njegov "mentor" sad kad ga negdje sretne pita ga o svemu :zdravlju,poslu,vremenskoj prognozi,situaciji u svijetu, a o pcelama i pcelinjaku ni rijec da upita,ali upravo to njegovo ne pitanje govori puno.Eto pokusao sam u kratkim crtama da povucem pararelu kako je krenuti sa prirodnim a kako sa vjestackim rojevima ali najbitnije sta se desi kad radite sa postenim ljudima a sta kad naletite na bitange.Kolega kaze da mu nece nikad halaliti sto se nije drzao dogovora ali kao da je ovog briga.Nisam htio pisati ime i lokaciju tog pcelara,ali samo znam da nije on puno s tim zaradio a izgubit ce sigurno puno.Dobar glas daleko se cuje a los jos dalje.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la senad grudic »

Mada je tesko bilo sta reci na ovakvo ponasanje pojedinih ;PCELARA; koji prodaju vjestacke rojeve ali me jos vise cudi
ponasanje ;MENTORA; jer u par situacija sam i sam pomagao pocetnicima iako nikad se nisam smatrao mentorom.
Svima pocetnicima koji imaju nekog pouzdanog pcelara koji moze i zeli da pomogne preporucio bih paketne rojeve.
Kao prvo taj paketni roj odmah tretirati oksalnom kiselinom sto znaci nema legla, postaviti ih odmah na satne osnove
jer odmah dobiva novo i cisto sace i zna da nije prenio nikakvu bolest. Znam da za takve rojeve treba dosta paznje u pocetku
te dodavanje secernog sirupa (10-15 litara secernog sirupa) ali pcelariti i pocinje onaj ko voli pcele. Znam da mnogi se
nece sliziti samnom iz raznih razloga ali to je moj stav jer ukoliko startujes sa cistom pcelom i cistim ;posudjem; velika
je sansa da daleko stignes a u zavrsnici najmanje kosta. Nad paketnim rojem prednost dajem jedino prirodnom roju ukoliko je neko
u mogucnosti da ga nabavi sto je rijetkost pod uslovom da ga odmah ocisti od varoe.
Svima vam zelim uspjesno pcelarenje, dobro prezimljavanje vasih pcelica, a ujedno i predstojece praznike da provedete
sa svojim najmilijim. Drugarski pozdrav
Senad Grudic
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Hvala Senade I tebi sve najbolje za predstojece praznike.Ovdje kod nas na USK gotovo da nema paketnih rojeva ali eto ja sam imao srecu da sam kupio prirodne rojeve I jako sam zadovoljan sa pocetkom pcelarenja.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Danas odradio tretman oksalnom.Sva drustva ziva.Jedno 7 ulica,jedno 5 a ostalo izmedju 5-6.Sva drustva su u sredini napred do leta osim jednog koje je otislo ulijevo.
Pcele su u ulicama ni na jednom drustvu ih nema na satonosama.Vijenci meda jos dobri.Na kraju kad sam odradio tretman uzeo vagu i podigao svaku kosnicu i izvagao.
Najslabija ima 38,4 kg.Prije dva mjeseca kad sam vagao imala je 40,2 kg.Mislim da je to uredu jer podnica dva nastavka sa izvucenim sacem,hranilica i krov imaju oko
19 kg.Ostala drustva su sva preko 40 kg.
[img]
Da li neko od vas koristi ovakvu vagu?Za minut dignete komplet kosnicu i vagnete.
Da li neko od vas koristi ovakvu vagu?Za minut dignete komplet kosnicu i vagnete.
[/img]
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

vaga 1.jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Kolega jedan prijateljski savjet sto manje uznemiruj pcele znam da ti je pocetak i sve te interesuje ali sad nije vrijeme za to.Posto je i kod tebe temp. oko 2 C pcele su u kubetu i svako stresanje dovodi do odvajanja pcele od kubeta i njeno uginuce a nije potrebno objasnjavati znacaj zimske pcele.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re:Berzana Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Pozz.Lenas,,,jabi kupio nesto slicno stosi pkazao na forumu mozeli se nabaviti ili daje pogledam pa mozda ija nesto barem slicno napravim,ako imas za prodaju koliko para.pozdravljam
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Cerex hvla na savjetu,znam da ih netreba uznemiravati i od jeseni sam se drzao toga.
Posto sam ih sa tretiranjem oksalnom vec uznemirio iskoristio sam priliku da ih i vagnem.
Nevjerujem da sam ih stresao jer sam na kraju ocistio uloske podnica i virno sam odozdo
ispod svake kosnice da vidim da nema na mrezi mrtvih pcela,a i ova vaga kosnicu dize samo 1-2 cm od nosaca tako
da je pomjeranje kosnice minimalno i jedva primjetno.
Besirevicu pogledaj ova dva klipa i bice ti jasno kako ova vaga radi
https://www.youtube.com/watch?v=BIK_K_-gNh0
https://www.youtube.com/watch?v=S-mQKX6NSF0
a evo gdje je mozes kupiti i koliko kosta:
http://www.njuskalo.hr/pcelarstvo/pcele ... s-13937005
Cim sam se poceo baviti pcelarstvom razmisljao sam o nabavci vage,ali sve i jedna na trzistu osim ove napravljene su
za vaganje samo jedne kosnice,dok sa ovom za 1-2 min mozete vagnuti svaku kosnicu posebno.
Posto je meni ova cijena bila previsoka,a i trebalo bi ici u HR po nju odlucio sam da sebi napravim jednu.
Ja sam zanatlija imam alat tako da mi nije bio neki problem iskopirati ono sto sam vidio na ovim gore klipovima.
Cijevi,farbu i elektrodu sam imao,kupio nesto serafa,matica,i digitalnu vagu(17 KM u trznom centru) sav materijal dodje oko 50-60 KM.
Vagu sam napravio za sebe i ne zelim ih praviti za prodaju,mada da sam htio mogao sam ih prodati hrpu jer koji je god pcelar dosao i vidio je,
rekao je da bi zelio takvu.Ako vam nije skupo imate taj link pa kupite na njuskalu,ako jeste pokazite ona prva dva klipa nekom alatljicaru ili bravaru
pa nek vam napravi.Meni su trebala dva dana da je napravim,ustvari bilo bi gotovo za dan ali treba sacekati farbu da se osusi.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Cerex hvla na savjetu,znam da ih netreba uznemiravati i od jeseni sam se drzao toga.
Posto sam ih sa tretiranjem oksalnom vec uznemirio iskoristio sam priliku da ih i vagnem.
Nevjerujem da sam ih stresao jer sam na kraju ocistio uloske podnica i virno sam odozdo
ispod svake kosnice da vidim da nema na mrezi mrtvih pcela,a i ova vaga kosnicu dize samo 1-2 cm od nosaca tako
da je pomjeranje kosnice minimalno i jedva primjetno.
Besirevicu pogledaj ova dva klipa i bice ti jasno kako ova vaga radi
https://www.youtube.com/watch?v=BIK_K_-gNh0
https://www.youtube.com/watch?v=S-mQKX6NSF0
a evo gdje je mozes kupiti i koliko kosta:
http://www.njuskalo.hr/pcelarstvo/pcele ... s-13937005
Cim sam se poceo baviti pcelarstvom razmisljao sam o nabavci vage,ali sve i jedna na trzistu osim ove napravljene su
za vaganje samo jedne kosnice,dok sa ovom za 1-2 min mozete vagnuti svaku kosnicu posebno.
Posto je meni ova cijena bila previsoka,a i trebalo bi ici u HR po nju odlucio sam da sebi napravim jednu.
Ja sam zanatlija,imam alat tako da mi nije bio neki problem iskopirati ono sto sam vidio na ovim gore klipovima.
Cijevi,farbu i elektrodu sam imao,kupio nesto serafa,matica,i digitalnu vagu(17 KM u trznom centru) sav materijal dodje oko 50-60 KM.
Vagu sam napravio za sebe i ne zelim ih praviti za prodaju,mada da sam htio mogao sam ih prodati hrpu jer koji je god pcelar dosao i vidio je,
rekao je da bi zelio takvu.Ako vam nije skupo imate taj link pa kupite na njuskalu,ako jeste pokazite ona prva dva klipa nekom alatljicaru ili bravaru
pa nek vam napravi.Meni su trebala dva dana da je napravim,ustvari bilo bi gotovo za dan ali treba sacekati farbu da se osusi.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re:Berzana Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Sta reci, Lenas hvala ti na svemu sve sam pogledao hvala na tvojoj prici,vaga je super i pokusacu je napraviti posto sam inovoator heheh,nista jos nisam pametno napravio,tisi vagu za dva dana napravio sa pauzama a jacu sebi dati vremene do maja stim dasmo nas dvoica pacemo valjda uspijeti imamo alat a i dokupicemo sta zafali, :roll: ja volim pcele imam vremena za njih,imam ih dvije godine i sve vise imam interesa da snjima radim da bude i njima lijepo i meni.pozdravljam sviju na forumu,jacu u nedilju oksalnu,posto sam odsutan do subote,pozz
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Ko je hobi majstor I ima potreban alat moze sebi bez problema napraviti ovu
vagu.Zao mi je samo sto nisam slikao postupak kad sam je pravio,jer onda
bi bilo puno lakse za one koji zele da je sastave.Za cifru od 50-60 KM + vas rad
nema bolje vage.Bilo koja druga klasicna pa i SMS mjeri tezinu jedne kosnice I
kad zelite prebaciti na drugu imate puno posla,vaga ostaje na pcelinjaku izlozena
vremenskim uticajima kao I lopovima,dok kod ove pregibne to nije slucaj.
Sretno sa izradom svima koji se odluce da je naprave, ako gdje zapnete pitajte,
radu cu pomoci sa savjetom.
Odgovorite