Postavljanje medišta

Pčelarski razgovori
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

Kreso je napisao/la:Ni u jednoj rijeci se nemogu sloziti, kolega Stipo, s tvojim gornjim postom.
Odkako pcelarim, uvijek dodajem prazan polunastavak ispod onog vec dobro popunjenog. i Fercera. Bez greske.
Nikad nisam primjetio ovo sto ti navodis. Matica je vec ogranicena, i koristi svaku raspolozivu celiju za leglo.
Kod mene je doduse plodiste manje od LR-a. Ako ima pase, nepada im napamet da skidaju med odozgo dole. Ako nema pase, onda nam niti netreba dodatni nastavak.
Naravno da nema neke veće greške jer med je med bez obzira u kojem je nastavku. No problem je kada se vrijeme pokvari i to traje par dana i za to vrijeme pčele pojačano spuštaju med prema leglu pa čak i u plodište u bočne okvire Pa med u trećem nastavku koji je bio zatvoren najednom je otvoren što je još jedan dokaz da ga pčele spuštaju bliže leglu.
Ako su dnevni unosi dobri pčelar neće primjetiti da pčele spuštaju med. Ali može se primjetiti da med koji je bio zatvoren da je poslije dijelom otvoren. Sami proces poklapanja meda u medištu tada traje duže vremena. Mislim da je mnogo prikladnije na puno medište dodati prazan nastavak i time izbjeći stres i paniku u košnici.
Treba da znamo da pčela ne zna koliko kilograma meda ima u košnici.
Ona samo osjeća odnos punog i praznog prostora u košnici i nastoji da prazni prostor što prije popuni i da joj je med i polen na dohvat ruke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Kreso »

Neznam sta da ti kazem na ovo. Jednostavno, ne stima.U plodistu, naravno, uvijek imamo najmanje dva okvira bocno koji su puni meda. Ako nije tako, nece ni prenositi nista u medista. Osim ako nema toliko pcela da je svaka celija u plodistu zalezena. A to nemeoze tako. Moze jedino ako je matica suzena na malo prostora. orginalni renson je tako nesto.
A to, da pcele zatvoreni med otklapaju pa ga spustaju dolje, jos nisam dozivio, Ko da nemaju pametnija posla.
Moze i to, ako je vrijeme uzimljavanja, pa pcele organizuju zimski raspored. [Ali u jeku pase, nista od toga.
Da pcele neznaju kolicinu meda u kosnici, nisam siguran. Neznam.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la sahista »

Kreso je napisao/la:Neznam sta da ti kazem na ovo. Jednostavno, ne stima.U plodistu, naravno, uvijek imamo najmanje dva okvira bocno koji su puni meda. Ako nije tako, nece ni prenositi nista u medista. Osim ako nema toliko pcela da je svaka celija u plodistu zalezena. A to nemeoze tako. Moze jedino ako je matica suzena na malo prostora. orginalni renson je tako nesto.
A to, da pcele zatvoreni med otklapaju pa ga spustaju dolje, jos nisam dozivio, Ko da nemaju pametnija posla.
Moze i to, ako je vrijeme uzimljavanja, pa pcele organizuju zimski raspored. [Ali u jeku pase, nista od toga.
Da pcele neznaju kolicinu meda u kosnici, nisam siguran. Neznam.
Pcele ne znaju kolicinu meda.Dok nisam malo skontao kako ide na Balseminu,imao sam nekoliko drustava koju su imali u planu da izvrse samoubistvo.Toliko su kroz unos nektara smanjili prostor matici da je ostalo samo pola rama za zalijeganje.Ta sam drustva jedva izvukao iz zime.Ovo je samo primjer da pcele i nisu toliko inteligentne kao sto mnogi misle....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la mugdo »

mnoga pitanja iz domena pčelarstva su teorije i pretpostavke pa i ovo da li pčele znaju tačnu količinu mednih zaliha, moje razmišljnje da znaju nebi nikad uginulu od gladi u toku aktive sezone, a dešava se ako pčelar ne pazi na količinu hrane u košnici.
sahista ne znam kad je paša koju si spomenuo ali sam se lično uvjerio da količina legla u jesenjem periodu(august-septembar) nema veze sa količinom zimske pčele i kvalitetom zimovanja, naime prošle godine moja društva na vrijesku su ostala bez legla ili s malo legla (veličina dlana na 1-2 rama) a nikad nisu bolje zimovala i sa većom količinom zimske pčele.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Ismet »

da li hoćeš da kažeš, mugdo, da ti se zimska pčela prošle godine izlegla tek krajem jeseni a možda i kasnije?
ne znam da li se pojam inteligencije može vezati i za životinje ili je rezerviran za ljude ali moraš priznati, šahista, da su pčele priličito pametni insekti. primjera radi, sjajno se orjentišu preko položaja Sunca (a ne znaju trigonometriju) i još sjajnije ostalim pčelama u košnici svojim plesom tačno pokažu gdje je paša ili nešto drugo....
možda griješim ali smatram da i pčelar (i sam sam takav) svojim raznoraznim zahvatima toliko zbuni pčele da ni one same ne znaju "jesu li pošle ili došle". :)
zanimljiva je praksa i teorija stavljanja novog medišnog nastavka iznad onog u kojem je med. prvi put to sada čitam i vjerujem da si ti Stipo to fino testirao ali do sada stavljah novi medišni nastavak ispod onog s medom....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la Stipo »

Kad gledamo pčelinja društva primjećuje se da se sva društva ne ponašaju isto. Pogotovo se ne ponašaju jednako kada mi pčelari vršimo razne intervencije.
Kao što su dodavanje matične rešetke, dodavanje novog nastavka, dodavanje satnih osnova i slično. Različito ponašanje pčela zbunjuje neiskusne pčelare pa su oni u nedoumici što je bolje.
Ja ću samo dodati da kada se posmatra neko pčelinje društvo da se ima u vidu kakva je matica u tom društvu. Dali je u njemu mlada matica koja dobro leže ili je stara matica koja umjereno leže ili je loša ili previše stara matica. To su 3 slučaja gdje se pčele različito ponašaju. Zapravo pčelinje društvo se prilagođava potrebama matice pa i mi pčelari svoje zahvate trebamo prilagoditi matici. Pčelama će biti lakše i imati će manje stresa, a time ćemo izvući maksimum iz tog društva koje ono može dati. Isto tako do ljeta pčele imaju jedno ponašanje i spremanje meda, a kako se približava jesen med spremaju drugačije. Isto tako u različitim pašnim prilikama različito se ponašaju. Velika je razlika između lagane tihe paše 0 do 2 kg i jake paše preko 2 kg.
Mnogo je lakše pčelariti na jakim pašama nego na tihoj paši koja dugo traje. Po meni umijeće dobrog pčelarenja je kada pčelar na tihoj paši ima dobre rezultate.
Ja pčelarim uglavnom na kasnim tihim pašama i sa matičnom rešetkom te Venerovim polunastavkom i zato kažem po iskustvu da prazni medišni nastavak kao treći sanduk od podnice je bolje staviti na taj puni odnosno na mednu kapu. Ako se ukaže potreba za dodavanje još jednog medišta znak je da je paša dobra i treba dodati četvrti nastavak ili polunastavak odnosno treće medišno tijelo gdje god ga stavili ne pomijerajte sa matične rešetke Venerov polunastavak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la mugdo »

Ismet je napisao/la:da li hoćeš da kažeš, mugdo, da ti se zimska pčela prošle godine izlegla tek krajem jeseni a možda i kasnije?
ne znam da li se pojam inteligencije može vezati i za životinje ili je rezerviran za ljude ali moraš priznati, šahista, da su pčele priličito pametni insekti. primjera radi, sjajno se orjentišu preko položaja Sunca (a ne znaju trigonometriju) i još sjajnije ostalim pčelama u košnici svojim plesom tačno pokažu gdje je paša ili nešto drugo....
možda griješim ali smatram da i pčelar (i sam sam takav) svojim raznoraznim zahvatima toliko zbuni pčele da ni one same ne znaju "jesu li pošle ili došle". :)
zanimljiva je praksa i teorija stavljanja novog medišnog nastavka iznad onog u kojem je med. prvi put to sada čitam i vjerujem da si ti Stipo to fino testirao ali do sada stavljah novi medišni nastavak ispod onog s medom....
smatram da se zimska pčela zalegla do sredine augusta kad su matice počele drastično da smanjuju leglo ili su potpuno prestale zalijegati(nedostatak polena),a manjim dijelom u septembru nakon povratka na stacionar gdje nije nedostajalo polena. ovaj period bez legla je trajao dvadesetak dana koliko su pčele bile na paši vrijeska.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Postavljanje medišta

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:mnoga pitanja iz domena pčelarstva su teorije i pretpostavke pa i ovo da li pčele znaju tačnu količinu mednih zaliha, moje razmišljnje da znaju nebi nikad uginulu od gladi u toku aktive sezone, a dešava se ako pčelar ne pazi na količinu hrane u košnici.
sahista ne znam kad je paša koju si spomenuo ali sam se lično uvjerio da količina legla u jesenjem periodu(august-septembar) nema veze sa količinom zimske pčele i kvalitetom zimovanja, naime prošle godine moja društva na vrijesku su ostala bez legla ili s malo legla (veličina dlana na 1-2 rama) a nikad nisu bolje zimovala i sa većom količinom zimske pčele.
Ako selim na balsemin koja je ujedno moja i najjaca pasa koja traje dva mjeseca, primjetio sam sledece stvari, sto se tice legla i nastavka legla kada se vratim na stacionar.Prije svega postoje pcelari koji ostave kosnice da prezime na toj pasi(traje do polovine 10 mjeseca),kolege su primjetili da ta drustva udju i izadju sa malim brojem pcela.Ja se sa pase vratim sa relativno jakim drustvima(prvi napustam pasu iz naseg kluba),da bih vrlo brzo to drustvo stagniralo u jacini.Nije Varroa u pitanju.Druga drustva na stacionaru su u prosjeku u 11 mjesecu bagatija pcelom.Mislim da u jakim pasama i ako ima dovoljno unosa neovisno o kojem se mjesecu radi da se radjaju samo ljetne pcele koje brze izumiru a matica ili drustvo nisu dobili signal da se pasa smanjila i da je vrijeme za zimsku pcelu.Zbog toga ranije vracam pcele na stacionar gdje je pasa skoro i nema,pcele u prosjeku unesu dosta polena od brsljana i sve ide svojim tokom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite