Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Imam jedno pitanje...
Sta se desi sa medisnih nastavaka koji su izvrcani a nisu vraceni pcelama na ciscenje.Znaci idu mokri u skladiste i cuvaju se do proljeca.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Kreso »

U principu, nista. Kaplje pomalo med iz njih i to je to.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

sahista je napisao/la:Imam jedno pitanje...
Sta se desi sa medisnih nastavaka koji su izvrcani a nisu vraceni pcelama na ciscenje.Znaci idu mokri u skladiste i cuvaju se do proljeca.
Pozdrav.
ako je vlažna prostorija zna malo da kisi onaj dio što je ostao u rami nakon vrcanja jer med je hidroskopan,povlači vlagu iz okoline, ali ništa posebno, stim da ga u proljeće pčele lakše prihvate nego suhe polunastavke
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Ismet »

smatram da je najbolje skladište tim nastavcima sa pčelama. i ne samo tim već i svim ostalim nastavcima sa saćem. od sada, na dalje i u buduće svo saće skladištim isključivo sa pčelama, pa makar to bilo i deset nastavaka, jedan na drugom :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la IZET »

Ismet je napisao/la:smatram da je najbolje skladište tim nastavcima sa pčelama. i ne samo tim već i svim ostalim nastavcima sa saćem. od sada, na dalje i u buduće svo saće skladištim isključivo sa pčelama, pa makar to bilo i deset nastavaka, jedan na drugom :)
Ja tako radim godinama.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Hvala kolege.Proteklih godina koristio sam metodu od kolege Zvonesa,gdje sam posle vrcanja vracao medista a izmedju nastavaka sa leglom i medistima za ciscenje stavljao plasticnu foliju odmaknutu dva centa,da bi pcele imale prolaz do medisnih nastavaka.Ima tu previse bespotrebnog posla.Kosnice se moraju otvarati par puta bespotrebno.Meni to citavo vrijeme nije bilo logicno,sta ce profesionalni pcelari sa nekoliko stotina kosnica, i hiljadu medisnih nastavaka.Nemaju oni vremena za te radnje.Posle sam pitao Blaska.Blasko kao i ja ove godine i svih ovih godina stacionira mokre medisne nastavke.Ponovo sam sam sebe upecao citajuci forume da na takav skladistenja nepravilan i da postoji sansa da se med ukiseli a ti nastavci nisu vise za upotrebu.U strahu da ne izgubim sace,poceo sam se dvoumiti u Blaska,reko i on je od krvi i mesa a ljudi grijese :mrgreen: .Posle sam zvao jos par ljudi u Holandiji,plus vasi savjeti...svari su kristalno jasne.
Ismete,i ja sam stavio jedan broj nastavaka da pcele cuvaju,ipak je to radnja vise,ako se nastavci mogu cuvati i izvan kosnica.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Ne znam odakle bih krenuo...
Godina burna.Mnogo toga se izdesavalo,naucio mnogo novih stvari.Rad i trud se isplatio.Oprasivanje,med,rojeva,prodatih drustava,neuspjeha i pogresnih analiza,sve se to moze strpati u ovu godinu.Iznenadio me broj prodatih kosnica koje su uvezene iz BiH.Ja sam vise nego zadovoljan.Sva drustva sledece godine idu na oprasivanje,ako za to budu ispunjeni uslovi.Zakonska regulativa se mora postovati,ne zelim izgubiti musterije zbog par drustava .Postoji sansa da smanjim broj kosnica koje ja moram odrzavati a kupovati drustva na proljece u nekim susjednim drzavama, ili kod kolega cisto za oprasivanje.Moram sve staviti na papir.Mislim da svoje vrijeme moram usmjeriti na druge pravce.
Izvrcano 680 kila meda.Pcelinjak uduplan.Uzimljeno 39 drustava.Prodato 30 posle jabuke.Drustva uzimljena sa dovoljno zaliha,nek pada snijeg do maja mjeseca.Pogaca nema,prevjesavanja nema,dizanje legla nema,utopljavanja nema,cackanja nema,filozofiranja nema, da li ce biti produzenog legla,to me ne interesuje, izucavanje klubeta nema,sve ce to pcele odratiti ako ostavimo dovoljno meda a pogotovo perge ili polena.Cajeva i drugih preparata naravno da nema,za nozemozu i da hocu ne bih znao sta da dam.
Kao i predhodnih godina nista u toku uzimljavanja nisam prepusto slucaju,uradio sam sve sto je bilo u mojoj mogucnosti.Svako drustvo je uzimljeno na istom principu.Ne prihvatam gubitke napravljene mojom greskom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Mierenzuur favoriet varroabestrijding in zomer

Het merendeel van de imkers (87%) behandelt in ieder geval de bijenvolken in de zomer. Het gebruik van mierenzuur is favoriet (42%), oxaalzuur of het oxaalzuurbevattende Hive Clean komen op de tweede plaats (23%). Thymovar, eenvoudig toe te dienen, doet het ook goed (15%). Opmerkelijk is dat de meeste imkers 20% meer volken inwinteren dan het aantal waarmee ze aan de voorjaarsdracht begonnen zijn. Dat warende belangrijkste uitkomsten van de enquête in Imkernieuws van augustus.

Skoro pola holandskih pcelara koristi mravlju kao glavni preparat protiv Vaaroe u ljetnom tretmanu.Posle dolazi BeeVital,izgleda da je dozvoljen,pa preparati na bazi timola.Korisnici topova,od nijh ni traga ni glasa. ;)
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la saperica »

no kao što sam kazao, do ožujka/marta moram dati sve ispite za masters održiva i ekološka poljoprivreda a onda u NL i AUT
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas 15 stepeni.Pcele unosile polen.Jutro prohladno.Sva drustva istretirao sam do jedanest sati.Islo je brzo i bez problema.Oznaceno nekoliko drustava koja su nemirnija i ta u proljece idu na prodaju.Mirnim drustvima ne prestavlja nikakav problem ako se drustva otvaraju u bilom kojem godisnjem dobu,niti im smetaju ne vidljive sile koje haraju zrakom.Mirna pa mirna.Drustva ni jaca ni slabija od proteklih godina.U prosjeku od 5 do 6 ulica pcele.Par drustava na tri do 4 rama,ovogodisnji rojevi koje sam formirao u avgustu mjesecu.Hrane u izobilju.Sledece godine moram smanjiti dozu.Bez bilo kakvih prevjesavanja,svako klube osim jednog drustva tacno na sredini kosnice.Jedno drustvo pobjeglo na lijevu stranu,valjda znaju put na desnu stranu.Perge za izvoz.Kao i svih ovih godina ne mogu da odgonetnem zasto pcele ostavljaju u prvom donjem nastavku krajnje ramove sa medom i polenom.Drustva u prosjeku jaca sa okruglim letom.Drustva koja su ostala bez pcele,sanirana,u jednom drustvu nije ostala ni kapi meda.Nastavci sa medom dadati drugim drustvima,taj med cu iskoristiti za nukleuse.Sto se kaze dobro sam buljio u pcele ,nisam primjetio puno Varroe.Ispred kosnica nisam primjetio ni zivih ni mrtvih pcela.Na podnicama nije bilo mrtvih pcela.Najveci problem bilo je vracanje poklopne daske od zaperaka,med curi,izmedju nekih ramova nisam mogao ni prskat jer su pcele sve to lijepo zatvorile a meni nisu jasne slike na ovome forumu gdje su gornje letvice potpuno ciste,valjda je do tipa kosnice ili kolicina hrane.Da neko hoce izmisliti BeeVital koji su ubrizgava spolja ili u vidu pare bio bi mu vjeciti duznik :D ,tuga je otvarati kosnice u ovim mjesecima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

kao i ti sahista ja sam takođe danas bio u obilasku pčelinjaka, temp. 15 stepeni sunčano ljepše nego u augustu,dodao im par listova novinskog papira ispod krova lakše sada nego u februaru kad zapada što je na mom području redovna pojava 640 m/nv, stanje zajednica odlično bolje nego predhodnih godina iako je ova po prinosu meda bila daleko lošija, društva u prosjeku 7-8 ulica pčela a one najbolje 10 ulica( zimim na 9 ramova) što sam zabilježio mobilnim kao i ranijih godina u isto vrijeme radi usporedbe, ima i onih slabijih 4-5 ulica međutim to su kasnije formirani rojevi koji će kad zahladni biti nabačeni na najjače zajednice radi lakšeg zimovanja a na proljeće ako prezima služiće kao pomoćna društva. do ovog perioda ljetna pčela je uglavnom uginula a ovo što je ostalo nadam se da je kvalitetna i da će dočekati proljeće i smjenu pčela jer nisu bile opterećene preradom velikih količina šećera jer je vrijesak obezbijedio dobru ziminicu i nešto za izvrcati, nadam se da je i kod ostalih stanje zadovoljavajuće pa pišite valjda se sahista neće ljutiti što šaramo njegov dnevnik
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la balasevic »

Evo da i ja malo saram :D kod mene situacija slicna kao i kod vas.zajednice dosta dobre po pitanu pcele najslabije 4 ulice pcele ,jedno drustvo otislo skroz na ljevu stranu pa sam u dilemu da prebacim okvri meda sa desne strane tako da nebi ostalo bez hrane.Inace ja sam uzimio sa folijom(najlon) i preko najlona odmah krov koji ima ispod stiropor 2cm.Stanje je sve u svemu dobro informacije su od danas :D sa podruclja unsko-sanskog kantona.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:kao i ti sahista ja sam takođe danas bio u obilasku pčelinjaka, temp. 15 stepeni sunčano ljepše nego u augustu,dodao im par listova novinskog papira ispod krova lakše sada nego u februaru kad zapada što je na mom području redovna pojava 640 m/nv, stanje zajednica odlično bolje nego predhodnih godina iako je ova po prinosu meda bila daleko lošija, društva u prosjeku 7-8 ulica pčela a one najbolje 10 ulica( zimim na 9 ramova) što sam zabilježio mobilnim kao i ranijih godina u isto vrijeme radi usporedbe, ima i onih slabijih 4-5 ulica međutim to su kasnije formirani rojevi koji će kad zahladni biti nabačeni na najjače zajednice radi lakšeg zimovanja a na proljeće ako prezima služiće kao pomoćna društva. do ovog perioda ljetna pčela je uglavnom uginula a ovo što je ostalo nadam se da je kvalitetna i da će dočekati proljeće i smjenu pčela jer nisu bile opterećene preradom velikih količina šećera jer je vrijesak obezbijedio dobru ziminicu i nešto za izvrcati, nadam se da je i kod ostalih stanje zadovoljavajuće pa pišite valjda se sahista neće ljutiti što šaramo njegov dnevnik
Samo vi pisite...
Ja sam prosle godine zazimio jedan dio zajednica sa zatvorenom podnicom.Nikad vise zbog vlage.Mi imamamo poklopnu dasku koja lijeze skoro na satonose,na njoj rupu u presjeku od 10cm,rupu zatvorim sa jutom,malo novina pa poklopac.Kosnica suva ko barut.Ove godine nekoliko drustava prehranjivao sam pomocu Milerove hranilice,drustva napravila zaperke i napunile medom.Tako sam i ostavio,stavicu novina pa cu vidjeti sta ce biti sa vlagom.Ja sam racunao samo dobro popunjene ramove sa pcelom.Iz mog kratkog iskustva sa pcelama primjetio sam da najjaca drustva koja su usla u zimu nemoraju imati najbolji razvoj na proljece,mene su cesto negativno iznenadjivali.Ja najvise vjerujem u ona srednja drustva,ona mi u principu daju najbolje rezultate.
Malo vise od 30 sati posle tretmana,pad Varroe zadovoljavajuci,na jednom drustvu prvog dana otpalo je sigurno preko 1000 Varroe.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Kolega Mugdo,zaboravih da napisem da pase uvjek ogdovaraju pceli,ne bitno koji je mjesc.Samo treba obezbjediti prostora a matica ne prestaje da zalijeze.Mi u principu na Balsaminu mozemo drzati pcele do prvih mrazeva u devetom mjescu ima legla ko u petom.Cakj se i roje.Ta drustva ulaze super jaka u zimu,samo treba paziti da matica ima prostora...po meni zajednica nema pojma da je zima pred vratima.Pcele ne razmisljaju,sve rade po nagonu i instiktu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

sahista je napisao/la:
mugdo je napisao/la:kao i ti sahista ja sam takođe danas bio u obilasku pčelinjaka, temp. 15 stepeni sunčano ljepše nego u augustu,dodao im par listova novinskog papira ispod krova lakše sada nego u februaru kad zapada što je na mom području redovna pojava 640 m/nv, stanje zajednica odlično bolje nego predhodnih godina iako je ova po prinosu meda bila daleko lošija, društva u prosjeku 7-8 ulica pčela a one najbolje 10 ulica( zimim na 9 ramova) što sam zabilježio mobilnim kao i ranijih godina u isto vrijeme radi usporedbe, ima i onih slabijih 4-5 ulica međutim to su kasnije formirani rojevi koji će kad zahladni biti nabačeni na najjače zajednice radi lakšeg zimovanja a na proljeće ako prezima služiće kao pomoćna društva. do ovog perioda ljetna pčela je uglavnom uginula a ovo što je ostalo nadam se da je kvalitetna i da će dočekati proljeće i smjenu pčela jer nisu bile opterećene preradom velikih količina šećera jer je vrijesak obezbijedio dobru ziminicu i nešto za izvrcati, nadam se da je i kod ostalih stanje zadovoljavajuće pa pišite valjda se sahista neće ljutiti što šaramo njegov dnevnik
Samo vi pisite...
Ja sam prosle godine zazimio jedan dio zajednica sa zatvorenom podnicom.Nikad vise zbog vlage.Mi imamamo poklopnu dasku koja lijeze skoro na satonose,na njoj rupu u presjeku od 10cm,rupu zatvorim sa jutom,malo novina pa poklopac.Kosnica suva ko barut.Ove godine nekoliko drustava prehranjivao sam pomocu Milerove hranilice,drustva napravila zaperke i napunile medom.Tako sam i ostavio,stavicu novina pa cu vidjeti sta ce biti sa vlagom.Ja sam racunao samo dobro popunjene ramove sa pcelom.Iz mog kratkog iskustva sa pcelama primjetio sam da najjaca drustva koja su usla u zimu nemoraju imati najbolji razvoj na proljece,mene su cesto negativno iznenadjivali.Ja najvise vjerujem u ona srednja drustva,ona mi u principu daju najbolje rezultate.
Malo vise od 30 sati posle tretmana,pad Varroe zadovoljavajuci,na jednom drustvu prvog dana otpalo je sigurno preko 1000 Varroe.
Pozdrav.
nemoj mnogo očekivati od te zajednice gdje je otpalo preko 1000 varoa jer je u ovom periodu parazitirala na zimskoj pčeli i vjerovatno je oštetila u tolikoj mjeri da neće dočekati proljeće ili će izimiti jako oslabljena, a slažem se da brojčano najjača u jesen ne budu uvijek najbolja u proljeće
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

slika
slika
Dio robe koji je namjenjem jednoj pcelarskoj prodavnici.
Ovih dana narucena roba za proljece,js zadovoljan,proizvodjac kosnica zadovoljan,kupci ne znam....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Na Zapadu nista novo.Radi se.Osim ona tri drustva ostalo sve u zivotu.Po tezini kosnica mogu zakljuciti da hrane imaju u izobilju.
Prodaja kosnica ide svojim tokom.Vrse se ozbiljne pripreme za proljece.Ove godine moj fudbalski i kosarkaski tim zajedno slavio Novu Godinu.Jedan prijatelj dovezao pun kombi kosnica kad se vracao iz BiH,i naravno semberskog kupusa za mene.
slika
slika
Sretna nova....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Pijaca ili mjesto gdje su u Holandiji vocari iznamljivali a pcelari kupovali i prodavali pcelinje zajednice.
http://youtu.be/0LA-nW8TBcU
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega Sahista,volio bih da mi objasnis koju postavku nastavaka radis,interesuje me postavka s polunastavcima tj.kombinacija polunastavka I nastavka sto si navodio ovde u jednoj temi pisao o tome da si zadovoljan,znaci sta ti cini plodiste a sta mediste?Ja nisam dosada koristio polunastavak ali planiram ih polako uvoditi radi lakseg rada kasnije.Ne znam jos uvijek kako ce sve to da fercera,najvjerovatnije cu istestirati prvo na 2-3 kosnice.Mislio sam da mi plodiste bude samo 1 LR nastavak,pa MR,pa polunastavci za mediste,ali bojim se da ce se pcele tako brzo izrojiti jer kad ispune pun nastavak leglom nemaju kud,a ja nemam kud prevjesit to leglo?Pa eto,ako nije problem...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Uglavnom se radi...
Gubitaka nije bilo, tri ili cetiri drustva izasla jako lose iz zime.Ovih dana podpomognuta leglom tako da ce i to biti u redu.Tresnju i repicu preskacem,nemamam dovoljno drustava.Za vikend sve selim na jabuku i krusku,posle na borovnicu pa krastavci i grasak.Zatvaramo sezonu na kasnoj jagodi.
Pozdrav....
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Zaboravih....uvoz kosnica prebacujem na neku zemlju bivseg SSSR-a.Ko ce raditi sa neodgovornim (cast izuzetcima)budalama....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite