Molim pomoc!

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

Danas pri pregledu rojeva,u jednoj kosnici sam zatekao saku pcela samo!mislim da nema ni matice!A prije nedelju dana bilo je 6-7 ramova punih pcela.Prihranjivane su dvaput sedmicno,ima nesto i meda,al pcele nestale,svega saku-dvije skroz mladih.Leglo koje je okolo izgleda da je uginulo.nevjerujem da je grabez jer nema mrtvih pcela,ni mrvica,i ima nesto meda unutra.Ima li neko ideju sta se desilo s ovim rojem?ostali rojevi zasad dobro izgledaju i vec su na 8 ramova.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la senad »

Koja ti je matica bila unutra?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

Ne znam kakve bi to veze moglo imati?to je roj formiran,i dodana mu mlada oplodjena matica,bar sam ju pod takvu kupio :|
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la mugdo »

provjeri zaraženost varoom,zna se desiti da pčele napuste košnicu zbog prevelike najezde varoe,otvori nekoliko ćelija legla i provjeri ima li varoe i u kojem obimu
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

OK,provjerit cu.valjda cu moci,jer ima vec dosta uginulog legla.kamo srece da je varoa,bojim se nekih tezih bolesti.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:provjeri zaraženost varoom,zna se desiti da pčele napuste košnicu zbog prevelike najezde varoe,otvori nekoliko ćelija legla i provjeri ima li varoe i u kojem obimu
Zar nebi u tom slucaju ove pcele sto su ostale u kosnici povukle maticnjake dok ima legla?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:Ne znam kakve bi to veze moglo imati?to je roj formiran,i dodana mu mlada oplodjena matica,bar sam ju pod takvu kupio :|

Sve ima veze. Ako si formiro od matičnjaka a bile u rojevnom nagonu vjerovatno bi mogle otići, ako su ti pčele bile u rojevnom nagonu dodo maticu vejrovatnoća je da će otići.
Prošla godina a ova pogotovo izraženo je čudno ponašanje što literatura nije kazala. Mnoge "anomlije" ove godine su se pojavile na svim pčelinjacima .

Pčele se roje a iza njih ne ostaje niti jedan matičnjak a ni leglo iz kojeg bi se moglo uzgojiti matica. Karakteristično je da skoro košnice ostaju prazne .

Mislim da to nema veze sa varrom niti bilo kojom drugom bolešću . Sve ovo ukazuje da se u prirodi nešto dešava . Ova godina je poznata i po skoro neprestanom podrhtavnju tla koje se i ne objavlje u javnosti, klimatske promjene. frekvencija zemlje se uveliko povećala sa uobičjnih 6-8 herza sada ide i do 16 herza pa zna se desiti i više.

Da sada ne bi lutali od misterije do misterije to prihvati kao roj. pčele koje su imale nagon za rojenje.

Da li je moguće da je bila ta matica koju si dodao iz rojevnog nagona i da je nosila tu informaciju ?!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

senad je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Ne znam kakve bi to veze moglo imati?to je roj formiran,i dodana mu mlada oplodjena matica,bar sam ju pod takvu kupio :|

Sve ima veze. Ako si formiro od matičnjaka a bile u rojevnom nagonu vjerovatno bi mogle otići, ako su ti pčele bile u rojevnom nagonu dodo maticu vejrovatnoća je da će otići.
Prošla godina a ova pogotovo izraženo je čudno ponašanje što literatura nije kazala. Mnoge "anomlije" ove godine su se pojavile na svim pčelinjacima .

Pčele se roje a iza njih ne ostaje niti jedan matičnjak a ni leglo iz kojeg bi se moglo uzgojiti matica. Karakteristično je da skoro košnice ostaju prazne .

Mislim da to nema veze sa varrom niti bilo kojom drugom bolešću . Sve ovo ukazuje da se u prirodi nešto dešava . Ova godina je poznata i po skoro neprestanom podrhtavnju tla koje se i ne objavlje u javnosti, klimatske promjene. frekvencija zemlje se uveliko povećala sa uobičjnih 6-8 herza sada ide i do 16 herza pa zna se desiti i više.

Da sada ne bi lutali od misterije do misterije to prihvati kao roj. pčele koje su imale nagon za rojenje.

Da li je moguće da je bila ta matica koju si dodao iz rojevnog nagona i da je nosila tu informaciju ?!
Sve ovo u redu sto si naveo,al ipak mislim da je jednostavniji tj,konkretniji razlog u pitanju.al eto ja ga ne mogu dokuciti.Ne vjerujem da se izrojio roj,kad mi se ni stara drustva nisu rojila,ni jedan roj nije izasao.a ovaj roj sam posteno zaposljavao,dodavao po satnu osnovu svakih par dana,i brzo je od tri rama legla stigao do sedam ramova,nevjerujem da bi se u toj fazi razvoja izrojio.pored toda nije bila ni neka znacajna kolicina meda-sto je takodje jedna od predispozicija za rojenje.a u pitanju je mlada selekcionisana matica koja je tek pronijela.Sto kazu:sva steta u njegovu glavu,nego mene brine da nije nesto drugo jer te pcele sto su ostale cudno su mi izgledale,nekako usporene,slabe,umrtvljene,malo crnje pa me kopka da nije neka bolest legla bila u pitanju-a slabo sam potkovan znanjem sto se bolesti tice.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

A taman i da se izrojila,zar nebi bar pola pcela ostalo u kosnici,bar onoliko koliko ih treba da bi mogle grijati i hraniti leglo?a ovde se radi o saki pcela-al bukvalno!tako da sta god da je,znam da nije bezopasno,jer ta kosnica nemoze opstati.a bojim je se spojiti s drugom.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la sahista »

j.nezic84 je napisao/la:A taman i da se izrojila,zar nebi bar pola pcela ostalo u kosnici,bar onoliko koliko ih treba da bi mogle grijati i hraniti leglo?a ovde se radi o saki pcela-al bukvalno!tako da sta god da je,znam da nije bezopasno,jer ta kosnica nemoze opstati.a bojim je se spojiti s drugom.
Kolega pusti teoretisanja.Ako ima nesto mrtvih pcela posalji na analizu.Da li smrdi kosnica.Provjeri leglo.Spajati sa drugim drustvom ni za zivu glavu.Ramove spali,zakopaj u neku rupu,kosnicu predji dobro brenerom.Pcele ne napustaju bez razloga kosnicu pa da umjesto zemljotresa pored kosnice padne i atomska bomba.
Pozdrav i sretno...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la senad »

j.nezic84 je napisao/la:A taman i da se izrojila,zar nebi bar pola pcela ostalo u kosnici,bar onoliko koliko ih treba da bi mogle grijati i hraniti leglo?a ovde se radi o saki pcela-al bukvalno!tako da sta god da je,znam da nije bezopasno,jer ta kosnica nemoze opstati.a bojim je se spojiti s drugom.
Pošalji meni ja ću sa mojim spojit . Ako ti to leglo duže stoji i već je uginulo boljeje da ga ti ostraniš nego da se pčele zamarau, sva šteta u tome.

KAda se roje čak se desi da i sve matice izađu sa rojem i skoro sve pčele. Ništa više nije kao prije. U svakom slučaju saniraj to.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la j.nezic84 »

Ok.Hvala svima na misljenjima i savjetima,vidjet cu sta cu.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Molim pomoc!

Post Postao/la hasospahic »

prijatelju prije par dana imo sam tako nešto u komšiluku i ustanovili smo da se to dešava usled prezaraženosti varoom neko od kolega mi je rekao na forumu i bio je u pravu.Ja bih ti predložio da uzmeš neki jači preparat za obaranje varoe i da jedno društvo tratiraš i kad vidiš koliko ima opale varoe bit će ti jasno što su nestale mnoge pčele ne samo tvoje .POZ
Odgovorite