Miholjsko ljeto

Odgovorite
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Miholjsko ljeto

Post Postao/la pot »

Rubiroza je napisao/la:U Holandiji vec duze traje relativno toplo i stabilno vrjeme. Takvo vrjeme se ocekuje i u narednim danima. Danas u 15 casova oko 22 stepena. Pogodno vrjeme omogucava dobar unos polena. To stimulise matice da i dalje polazu jaja.
Kolege sa kojim zajedno pcelarim su vec krajem avgusta zavrsile sa prihranom i tretmanom varoe.
I ja sam zakljucno sa proslim vikendom zavrsio sa pripremom pcela za zimu. Drustva su prihranjena sa invertovanim sirupom i trtirana mravljom kiselinom pomocu Liebig-dispanzera. Opalo je dosta varoe.
Sa bocom (pekmez od smokava, pivo, piletina) unistio sam puno osa i oko 40 strsljena.
Nadam se i od srca zelim kolegama-pcelarima u Bosni, da i kod njih nastane toplo i suho miholjsko ljeto.
I mene će uništit pekmez od smokvi :D :D ..
Kokega ako može malo detalja u vezi Liebig-dispanzera i možda koja fotka.
Nadam se da će malo i sunca ugrijat prije snijega, nekada se u mom kraju za miholsko ljeto i kupalo i to u rijeci, jest da su to radili rijetki ali su ipak radili.
Pozdrav..
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Miholjsko ljeto

Post Postao/la pot »

Kolega hvala na ovako detaljnom odgovoru.
Ja sam nekad koristio mravlju kiselinu ali javili su se problemi jer nisam mogao "ugodit" dnevnu količinu isparavanja, npr. podesim isparavanje za visoke temperature jer sam je u tom periodu obično koristio ( početak avgusta) a desi se zahlađenje i sl. Iz tog razloga me i interesuje kako je to Liebig rješio...

Naravno uvjek se za pčelare nađe slobodnog vremena, javite kad dođete, uživam u prijateljskim i iskrenim pčelarskim razgovorima, još kad se radi o Konjičaninu :D...
Pozdrav...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Miholjsko ljeto

Post Postao/la sahista »

Bice lijepo vrijeme i sledece sedmice.Brsljan se lagano otvara.Bice polena.Jeste da je losiji od ljute paprike i bijelog luka,sta je tu je,nemamo izbora.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Miholjsko ljeto

Post Postao/la pot »

Šahista, čini mi se da sam negdje pročitao da je bršljen otrovan za pčele, možda i grješim istraži malo...
Rubiroza popit će mo je aBd, imate pp.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Miholjsko ljeto

Post Postao/la sahista »

pot je napisao/la:Šahista, čini mi se da sam negdje pročitao da je bršljen otrovan za pčele, možda i grješim istraži malo...
Rubiroza popit će mo je aBd, imate pp.
Ne bih rekao.Kod mene ga ima dosta.Mi smo ga u okolini pcelinjaka sadili,upravo sto da je kvalitetan polen.Kazu da med od brsljena nije dobar za zimnucu...ali ako se pomjesa sa drugim medovima prepostavljam da ne prestavlja nikakav problem.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Miholjsko ljeto

Post Postao/la pot »

Evo još malo o bršljanu (iskustva pčelara) da se nadovežem na pisanje kolege Šahiste.

"U rujnu cvjeta i bršljan - puzava biljka koja se penje po drveću i zidovima. Ima ga dosta u šumama i uz rijeku Savu, teže se vrca i pčele teško zimuju na medu od bršljana. Pčele koje su sakupljale nektar s bršljana, prema iskustvu naših pčelara - redovito su više stradale tijekom zime nego inače."
Odgovorite