Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:sahista koliko vidim iz tvog pisanja u holandiji je med sladak i pčelarima s obzirom na iznose za uslugu oprašivanja, dobro ti reče nedavno nema kod nas u bih dobra za pčelare dok se voće prska u vrijeme cvjetanja i priča o dresiranju pčela da oprašuju samo prve redove voćnjaka
Meni je zao sto je tako.Oprasivanje je najunosniji dio pcelarstva.Jos ako zamedi onda je prica kompletna.Vremenske ne prilike ne igraju nikakvu ulogu.Sto vise,oprasivacima i odgovaraju losiji vremenski uslovi.Duze oprasivanje,vise para.Ja tako ne gledam,neka seljak proda svoj product,neka ima voca u izobilju,pa ce me ponovo sledece godine pozvati da dodjem sa kosnicama.Na nasim prostorima se uvjek nesto izmislja u pcelkarstvu sto totalne veze nema sa realnoscu.Te dresiraju pcele,neka pcelarske akrobacije koje su potpuno bespotrebne.Ima zakon.Ja ga moram postovati,ali i vlasnik parcele.Jednostavno dovezes pcele na oprasivanje,otvoris leta i ides kuci.Posto seljaci vec znaju kada je oprasivanje gotovo,nazovu te i jednostavnu kazu da za dan dva,moras ukloniti pcele da prskaju voce.Tih dva mjeseca moras biti fleksibilan sa vocem koji se nalazi napolju,kasnije vecina prelazi na jagode i drugo povrce u staklenicima.Nije lako,ali je sigurno teze nosati sanduke po planinama i drugim krsevima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la balasevic »

Neznam kakve su nama smjernice u BiH jer kad pogledam skoro uvjek smo kontra od svjeta.Oni placaju oprasivanj kod nas to dzaba jos ti truje pcelu.Puni smo nekih rupa pa nam sve nesto klima ipak mislim da je na prvom mjestu socijalno pitanje koje vuce ovakve stvari al nije ovo mjesto za takvo pisanje.Uglavnom sahista svaka cast sve najbolje u pcelarstvu pratim vasa pisanja i mogu vam reci da mi se svidjaju bas zbog te neke jednostavnosti i iskrenosti, nema nekog mlacenja vode ovo ono sve jednostavno covjek napise medooo.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:Neznam kakve su nama smjernice u BiH jer kad pogledam skoro uvjek smo kontra od svjeta.Oni placaju oprasivanj kod nas to dzaba jos ti truje pcelu.Puni smo nekih rupa pa nam sve nesto klima ipak mislim da je na prvom mjestu socijalno pitanje koje vuce ovakve stvari al nije ovo mjesto za takvo pisanje.Uglavnom sahista svaka cast sve najbolje u pcelarstvu pratim vasa pisanja i mogu vam reci da mi se svidjaju bas zbog te neke jednostavnosti i iskrenosti, nema nekog mlacenja vode ovo ono sve jednostavno covjek napise medooo.
Isplatnije je biti pcelar u BiH nego u Holandiji...
Holandjani su pametani a prije svega vrijedan narod.Da to nije tako,onda im ne bih poslo za rukom da na zemlji od pijeska uspiju imati na polju poljoprivrede svjetske rezultata a na nekim poljima su jednostavno neprikosnoveni.Oni ce izucavati,primjenjivati nove tehnologije,i ako na tom polju pcela igra neku ulogu,oni ce to rado primjeniti na svojim plantazama.Sva pcelarska udruzenja su usko povezana sa poljoprivrednicima,pcelarski savez dijeli foldere kod seljaka,u svim novinama izlaze clanci o vrijednosti oprasivanja i jos mnogo toga sto povezuje ove dvije struje.Nije to lahak posao,ali uz dobru volju moze se toga puno napraviti.Posla ima za pcelare,ko hoce da radi.Ima i pase za pcelare koji se zabavljaju sa pcelama i svako treba da se nadje u toj prici.Ja pokusavam maksimalno izvuci pare iz onoga sto radim ako za to vec imam priliku,a da tako razmisljam najveci krivac je Medonosa,jer me je on licno lagano uvukao u ove vode.Sto se tice cijena oprasivaja one su zakonski propisane i mi ih moramo postovati.To zna svaki poljoprivrednik i mi se toga drzima,ali ion zna da ne smije prskati voce ako su pcele prisutne na vocnjaku.Znaci obadvije strane imaju svoje obaveze,a na veci broj pcelinjih zajednica mora se platiti porez na doprinos.Tu je caka uspjeha u pcelarstvu a ne raznorazni topovi i vanzemaljski cajevi koji lijece bolesti koje i ne postoje.
Ja jos ne znam sta cu dalje,ja i zena radimo,od toga solidno zivimo,a ovo mi dodje kao nesto dodatno...kada ce mi biti dovoljno to ne znam.U zivotu sve ima svoju granicu a ja cu je uskoro naci i u pcelarstvu.Kao sto kaze moj uvazeni kolega Kreso,ne volim raditi nedeljom nista,pa makar to bile i pcele.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

nisam siguran da li je isplativije pčelariti u bih nego u holandiji jer nemam nikakva saznanja o pčelarstvu tamo, međutim znam da kod nas nije sjajno posebno za stacionirane pčelare koji u mom kraju već nekoliko godina imaju ukupni prosjek na izimljene zajednice manji od 10kg (izuzev prošle godine koja je bila nešto medonosnija od predhodnih do 15kg)kad se odbiju troškovi ostaje zarada po zajednici 50-60 eura koliko iznosi naknada za oprašivanje jedne kulture u holandiji ako sam dobro skontao iz tvog pisanja(budući da sam sekretar lokalnog udruženja pčelara u kontaktu sam sa mnogo kolega i raspolažem relevantnim informacijama za područje srednje bosne)
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:nisam siguran da li je isplativije pčelariti u bih nego u holandiji jer nemam nikakva saznanja o pčelarstvu tamo, međutim znam da kod nas nije sjajno posebno za stacionirane pčelare koji u mom kraju već nekoliko godina imaju ukupni prosjek na izimljene zajednice manji od 10kg (izuzev prošle godine koja je bila nešto medonosnija od predhodnih do 15kg)kad se odbiju troškovi ostaje zarada po zajednici 50-60 eura koliko iznosi naknada za oprašivanje jedne kulture u holandiji ako sam dobro skontao iz tvog pisanja(budući da sam sekretar lokalnog udruženja pčelara u kontaktu sam sa mnogo kolega i raspolažem relevantnim informacijama za područje srednje bosne)
Ako uzmemo da je prosjecna plata u BiH 700 maraka ,to otprilike odgovara nekim 50/60 kila meda.Kod nas je prosjecna plata 1500 eura,to je otprilike 180 kila meda.Moja kosnica kosta 140 eura tvoja 45.Mena polunastavak kosta 25 eura a tebe 5...hocemo dalje.
E sad ko nezna u BiH da pcelarstvom pokrije svoje troskove i da nesto zaradi..nek se bavi necim drugim,jer na ovoj planeti ima mnogo lijepih zanimanja.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

sahista ništa lično,kazao sam da ne poznajem situaciju tamo vezano za pčelarstvo ali znam da ovdje nije sjajno ni ne tvrdim ništa ali oprema koju jednom platiš koristiš 15-20 godina tako da to i nije teko strašno ako nema nekih drugih velikih izdataka.Mnogima sa strane u bih izgleda lijepo,bajno a svi se fatili zapada a oni koji još nisu rado bi otišli što prije ali nemaju prilike,osim rijetkih izuzetaka
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la pot »

Ne zamjerite našem kolegi šahisti, mladost, neiskustvo i sl... :)
Pozdrav kolega.......
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

Kolege manimo se supljih prica ako nema racuna da se pcelari oda se netreba time ni bavit trazi ono od cega imas koristi al ja licno ne pcelarim da od toga imam neku korist to je samo hobi nije mi to glavni izvor prihoda al dobro dode pokrivam troskove (pcelice same sebe odrzavaju pcelarski pribor i sve so je vezano za pcelarstvo) netreba se drzat samo jedne grane prihoda potrazi jos nesto svi govore nema racuna ovo nema racuna ono al i dalje se time bave nemoze to ili ima racunice ili nema trece nepostoji. Toliko od mene.
Pcelar u bijelom svijetu.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la pot »

Možda je fino nekad se malo i našalit i od toga ima koristi jer nije sve u parama treba čovjek nešto imat i u zlatu :lol: .
Bolje išta nego ništa, tako kažu..
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:sahista ništa lično,kazao sam da ne poznajem situaciju tamo vezano za pčelarstvo ali znam da ovdje nije sjajno ni ne tvrdim ništa ali oprema koju jednom platiš koristiš 15-20 godina tako da to i nije teko strašno ako nema nekih drugih velikih izdataka.Mnogima sa strane u bih izgleda lijepo,bajno a svi se fatili zapada a oni koji još nisu rado bi otišli što prije ali nemaju prilike,osim rijetkih izuzetaka
Ma jok.Nisam nista licno mislio.Ja samo otvoreno govorim kakva je situacija na terenu.Pcelarstvo u BiH je unosan posao.Kila /dvije meda dnevnica covjeka koji kopa po citav dan.Sto se tice Bosne,da nema nekih ljudi koji su zasluzili da im bar jednom godisnje dodjem na mezar mene u tu drzavu ne bi mogli natjerati ni sa puskom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

mugdo je napisao/la:sahista ništa lično,kazao sam da ne poznajem situaciju tamo vezano za pčelarstvo ali znam da ovdje nije sjajno ni ne tvrdim ništa ali oprema koju jednom platiš koristiš 15-20 godina tako da to i nije teko strašno ako nema nekih drugih velikih izdataka.Mnogima sa strane u bih izgleda lijepo,bajno a svi se fatili zapada a oni koji još nisu rado bi otišli što prije ali nemaju prilike,osim rijetkih izuzetaka
Ma jok.Nisam nista licno mislio.Ja samo otvoreno govorim kakva je situacija na terenu.Pcelarstvo u BiH je unosan posao.Kila /dvije meda dnevnica covjeka koji kopa po citav dan.Sto se tice Bosne,da nema nekih ljudi koji su zasluzili da im bar jednom godisnje dodjem na mezar mene u tu drzavu ne bi mogli natjerati ni sa puskom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

sahista slažem se s tom konstatacijom da se ne treba držati jedne grane prihoda a posebno ako je u pitanju pčelarstvo jer i meni kao i tebi je to hobi ili dopunsko zanimanje pa kad i fuli paša nije ugrožena egzistencija hvala Bogu
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Stigle kosnice.Kasnim.Do mene je.
slika
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
SRETNO-MEDNO

MK
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

dabogda bile pune meda i rojeva
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas odradio dobar dio posla.Sve pcelinje zajednice razrojene.Dodate satne osnove.Prije cetvrtka dodati svim zajednicama po jos jedno mediste.Neka grade..Drustva su u odlicnom stanju.Meda u plodistu dovoljno da udju u zimu.Jedan medisni nastavak spreman za vrcanje,drugi uglavnom prevladava nepoklopljen med...steta sto nema kise,zemlja je previse suha,inace bila bih ludnica.Drustvo koje je odredjeno da udje u rojevi nagon,odradio svoj dio posla.Maticnjaci iskoristeni po Blaskovom savjetu za nova mlada drustva.Jedno se drustvo izrojilo,jos dva usla u rojevi nagon..jedno i sa Blaskovom maticom.Maticu sam ponio sa sabom,ostavio jedan maticnjak.Komplimenti za mirnocu pcela...
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Odoh ja u cetvrtak za Tursku,cisto da se pcele odmoro od mene.
Drago mi je da u toku rada sa pcelama dobijem blokada i da nemam pojma sta bih dalje radio.To je samo dokaz da sam vjeciti pocetnik, sto bih i volio da tako ostane,jer ako budem usao u grupu pcelara koji sve znaju onda u ovom hobiju nemam vise sta traziti...kupim kravu i cuvam je...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

Svaka cast na odradjenom poslu.odmor je zasluzen!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

estetika na nivou pravo europski,svaka čast
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la balasevic »

bravo "početniče" mada se iz prilozenog nebi naslutilo da si pocetnik nego jel ova kosnica bez leta donjeg il ja dobro nevidim sliku ja vidim samo ove rupe na nastavcima
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Balas,donja leta ne koristim.
Danas pred kratki godisnji odradio neke sitnice na stacionaru,pa bih volio pitati kolege.
Da li je moguce da je roj kojeg sam uhvatio u selu za osam dana uz dodatak jedno tri/cetiri litre sirupa izgradi dva nastavka satnih osnova.Danas gledam i ne mogu da vjerujem svojim ocima..reko kad je tako evo vam i jedno mediste...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Da li je moguce da je roj kojeg sam uhvatio u selu za osam dana uz dodatak jedno tri/cetiri litre sirupa izgradi dva nastavka satnih osnova.Danas gledam i ne mogu da vjerujem svojim ocima..reko kad je tako evo vam i jedno mediste...
Pozdrav.
Da moguće je , uz još par sitnica:Sunce od 7 do19h(temperatura kao da je klima uređaj 24 h uključena ,moguće18*C do 26*C), minimum legla, roj bio ko"mačak" a većina pčela u roju najbolje životne dobi,čuvale se ko da će u harem Sulejmana. Ako treći nastavak , kad se vratiš iz Turske, i 8mi dan, nakon što konsolidiraš stanje na računu u banci, bude prazan nemoj se iznenaditi .
Ps Ahmo, zajednice su mi na bagremu, danas teći dan ,u zraku miris behara kao djevojačka duša, unos 3kg nektara(a prvi dan opojnog mirisa). Ako bude tjedan sunčanih dana bit će rekordna godina. Mašala :!:
Ps 2 Prognoza za vikend : u brdima snijeg. Visibaba ;)
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
sahista je napisao/la:Da li je moguce da je roj kojeg sam uhvatio u selu za osam dana uz dodatak jedno tri/cetiri litre sirupa izgradi dva nastavka satnih osnova.Danas gledam i ne mogu da vjerujem svojim ocima..reko kad je tako evo vam i jedno mediste...
Pozdrav.
Da moguće je , uz još par sitnica:Sunce od 7 do19h(temperatura kao da je klima uređaj 24 h uključena ,moguće18*C do 26*C), minimum legla, roj bio ko"mačak" a većina pčela u roju najbolje životne dobi,čuvale se ko da će u harem Sulejmana. Ako treći nastavak , kad se vratiš iz Turske, i 8mi dan, nakon što konsolidiraš stanje na računu u banci, bude prazan nemoj se iznenaditi .
Ps Ahmo, zajednice su mi na bagremu, danas teći dan ,u zraku miris behara kao djevojačka duša, unos 3kg nektara(a prvi dan opojnog mirisa). Ako bude tjedan sunčanih dana bit će rekordna godina. Mašala :!:
Ps 2 Prognoza za vikend : u brdima snijeg. Visibaba ;)
Ako Bog da,bice sve u redu.Ne samo TEBI,nego svim kolegama.Mene je puno kostalo prihoda nedostatak izgradjenih satnih osnova u medistima.Pogotovo na jabuci.Forsiram drustva da grade,jer bih volio da iskoristim lipu ako bude medila.Meni nisu bas jasna zelje pcelara za nekim idealnim vremenom za medobranje.Dosta vlage,i temperatura oko 20 stepeni meni se pokazala kao idealna.Medilo je i na manjim temperaturama.Djevojacka dusa je cudo bozije pa makar imala i preko 40 godina.Vidimo se ljetos...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Sa 30 stepeni pa na 7 u Blaskinom komsiluku,u najmanju ruku nije prijatno.Bilo kako bilo zadnjih 10/tak dana po pricamo mojih kolega vrijeme nije bilo naklonjeno pcelama.Hladno je i kisovito.Bagrem procvao.Od njega nema nista.Formirani nukleusi sutra dobivaju po ram meda,jer su poprilicno postali laksi a ako nastavi ovako lose vrijeme dobice i malu dozu secernog sirupa.Iz jednog drustva uz pomoc mojih kolega uhvaceno tri roja.Kakva je situacija na borovnici nemam pojma.Ovih dana slijedi vrcanje,drustva vracam na stacionar krajem ili pocetkom sledece sedmice.Slijedi seledba novih nukleusa pred godisnji odmor na stacionar kod Blaska u Njemacku,jedan broj kosnica na djetelinu,na kesten,pa cvijetna pasa...rezultati svega toga sabirat cu kada budem imao vremena.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Jedno pitanje za uvazene kolege.
Danas uhvaceno na borovnici 4 mala roja.Prepostavljam da nije roj prvenac.Rojeve sam smjestio u nukleuse ali mi izgledaju mali pa se pitam da li tim rojevima mogu dodati koji ram sa leglom i pripadajucim pcelama.Kakva ce rakcija tih pcela biti na novu mladu neoplodjenu maticu.Sta je najbolje uraditi u tom slucaju.
Interesantno da su sva cetiri rojcica bili na udaljenosti od jednog metra.Na metar visine.Posto nisam zurio stresem roj pa sacekam sat sta ce biti.Pcele se nisu vracale,sto znaci da je svaki roj imao svoju mladu maticu.Na pocetku sam mislio da nisu izabrale lijepu poziciju pa se rasirili na grani...ocigledno da nije bilo tako...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Sahista-mislim da je to roj druginac i kao sto znas oni imaju vise neoplodjenih matica. Nemoj dodavati nista legla pusti da se matica oplodi i pronese
poslije dodaji koliko hoces. Pozdrav i svako dobro
Senad Grudic
Odgovorite