bagrem

Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:Lijepe fotke,na fotografijama se čini da ima dosta lista ili me oko vara što i nije dobar znak za medenje
Da kolega mugdo!Ima dosta lista,cini se da je prvo listao,pa vidjecemo sta ce biti,dal ce mediti.Kod mene je konacno krenuo mali unos sa voca!S obzirom na sve izlozeno,kad ti planiras da ogranicis pcele MR-kom,tj.spremis ih za bagrem,kog datuma?ja uveliko kasnim jer tek sad cu da uradim vertikalnu rotaciju nastavaka.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: bagrem

Post Postao/la inzenjer »

j.nezic84 je napisao/la:
mugdo je napisao/la:Lijepe fotke,na fotografijama se čini da ima dosta lista ili me oko vara što i nije dobar znak za medenje
Da kolega mugdo!Ima dosta lista,cini se da je prvo listao,pa vidjecemo sta ce biti,dal ce mediti.Kod mene je konacno krenuo mali unos sa voca!S obzirom na sve izlozeno,kad ti planiras da ogranicis pcele MR-kom,tj.spremis ih za bagrem,kog datuma?ja uveliko kasnim jer tek sad cu da uradim vertikalnu rotaciju nastavaka.
Slaba fajda od tvog bagrema,kad su listovi jaci od cvata,medenje je slabo :(
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

inzenjer je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:
mugdo je napisao/la:Lijepe fotke,na fotografijama se čini da ima dosta lista ili me oko vara što i nije dobar znak za medenje
Da kolega mugdo!Ima dosta lista,cini se da je prvo listao,pa vidjecemo sta ce biti,dal ce mediti.Kod mene je konacno krenuo mali unos sa voca!S obzirom na sve izlozeno,kad ti planiras da ogranicis pcele MR-kom,tj.spremis ih za bagrem,kog datuma?ja uveliko kasnim jer tek sad cu da uradim vertikalnu rotaciju nastavaka.
Slaba fajda od tvog bagrema,kad su listovi jaci od cvata,medenje je slabo :(
Moje je da se spremim,i pcele moram spremit,a dalje sta Bog da!Lista je vise nego cvijeta na nizem grmlju-siprazju-to sto sam slikao.Dok na velikim stablima koji su vislje i nema puno lisca,a takva i donose med,pa neznam-vidjecemo sta ce biti,tesko je unapred pricati.Ima i dobre livade,istovremeno,ako bagrem omane ;)
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

Sutra planiram na pčelinjak nisam bio od prošlog vikenda kada je stanje sa unosom bilo tanko,normalnih godina društva pripremam za bagrem 10-15 dana prije medenja ali ove godine još ništa nisam ni odlučio kad da počnem sa pripremom, što se tiče vertikalne rotacije već nekoliko godina je ne vršim na klasičan način već u donji nastavak spuštam ramove s medom a na njihovo mjesto dodajem s.o. dok ne zaleže 8 rama legla pa tek onda rotiram a nekih godina to bude vrijeme pripreme za bagrem što će izgleda biti i ove godine,ovo radim zbog dosta promjenljivog vremena u aprilu i česti zahlađenja pa rotacija bude kontraefektivna
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

BAgrem je na dužini od 2,5 cm , ali su rijetki grozdovi tako da će i medenje biti sigurno slabije

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

Hvala na info. grapska je bila moja prva lokacija za bagrem i veoma berićetna
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

Blago zahlađenje i kišovito vrijeme zausatavit će razvoj bagrema što je dobro ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: bagrem

Post Postao/la cerex »

Znaci li to da u ovim danima ne smijemo dozvoliti izostanak stimulativne prihrane?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:Znaci li to da u ovim danima ne smijemo dozvoliti izostanak stimulativne prihrane?
KAda pčele ne posjećuju prirodu u ovom periodu razvoja i priprema za glavnu paša gdje uključuje se i izgranja satni osnova poželjno je da se ide stimulativno,

Rijetke su godine kada se vrca med od behara i maslačka i ova godina medenje behara i maslačka nije baš na nivou ili u usporedbi sa 2009 g. bar na mojoj lokacji.

Oni koji idu na više paša poželjnoje maximalno isforsirat pčele na razvoj što uključuje i stimulaciju mali dozama ko ima mogućnost.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: bagrem

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
cerex je napisao/la:Znaci li to da u ovim danima ne smijemo dozvoliti izostanak stimulativne prihrane?
KAda pčele ne posjećuju prirodu u ovom periodu razvoja i priprema za glavnu paša gdje uključuje se i izgranja satni osnova poželjno je da se ide stimulativno,

Rijetke su godine kada se vrca med od behara i maslačka i ova godina medenje behara i maslačka nije baš na nivou ili u usporedbi sa 2009 g. bar na mojoj lokacji.

Oni koji idu na više paša poželjnoje maximalno isforsirat pčele na razvoj što uključuje i stimulaciju mali dozama ko ima mogućnost.
Ako je vjerovat prognozi za 10 dana (često podbace i za dan ) samo će u ponedeljak biti pristojno vrijeme , a ostalo hladno i kiša, http://www.yr.no/place/Bosnia_and_Herze ... /long.html , možda umjesto vrcanja bude i duže prihranjivanje ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: bagrem

Post Postao/la hasospahic »

Dragi pčelari malo ste me zabrinuli i naveli da se i ja malo uključim u razmjenu mišljenja mada nevolim pisat rađe čitam al eto nemože se biti uvjek po strani-.Pošto je prognoza takva kakva je zanima me šta je pametnije za prihranu čvrsta ili tečna hrana pošto sam zadnje pogače dao prije mjesec jer nije bilo potrebe po mom mišljenju za dalju prihranu jer sam imo blokadu matice. Lijep pozdrav.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: bagrem

Post Postao/la zvones »

hasospahic je napisao/la:Dragi pčelari malo ste me zabrinuli i naveli da se i ja malo uključim u razmjenu mišljenja mada nevolim pisat rađe čitam al eto nemože se biti uvjek po strani-.Pošto je prognoza takva kakva je zanima me šta je pametnije za prihranu čvrsta ili tečna hrana pošto sam zadnje pogače dao prije mjesec jer nije bilo potrebe po mom mišljenju za dalju prihranu jer sam imo blokadu matice. Lijep pozdrav.
Teško je šta pametno reči. Iskreno se nadam da će prognozeri ponovo omanuti, jer prije desetak dana sve prognoze su govorile da će u ovom periodu biti lijepo vrijeme.
Ako pčele ne budu imale hrane zaustavit će leglo jer se treba grijati, a postoje i gore mogučnosti. Nasuprot tome, ako su unjele dosta hrane u ovom periodu ići će još
jače u leglo i zbog pritiska mladih pčela spremat se za rojenje, a tada treba malo sunca i eto rojeva.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

senad je napisao/la:Blago zahlađenje i kišovito vrijeme zausatavit će razvoj bagrema što je dobro ,
Nece zaustavit,ali ce usporiti!Kakva je tvoja prognoza sada,kad bi mogao cvjetati,s obzirom da i dalje javljaju kisovito i hladno vrijeme?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

zvones je napisao/la:
hasospahic je napisao/la:Dragi pčelari malo ste me zabrinuli i naveli da se i ja malo uključim u razmjenu mišljenja mada nevolim pisat rađe čitam al eto nemože se biti uvjek po strani-.Pošto je prognoza takva kakva je zanima me šta je pametnije za prihranu čvrsta ili tečna hrana pošto sam zadnje pogače dao prije mjesec jer nije bilo potrebe po mom mišljenju za dalju prihranu jer sam imo blokadu matice. Lijep pozdrav.
Teško je šta pametno reči. Iskreno se nadam da će prognozeri ponovo omanuti, jer prije desetak dana sve prognoze su govorile da će u ovom periodu biti lijepo vrijeme.
Ako pčele ne budu imale hrane zaustavit će leglo jer se treba grijati, a postoje i gore mogučnosti. Nasuprot tome, ako su unjele dosta hrane u ovom periodu ići će još
jače u leglo i zbog pritiska mladih pčela spremat se za rojenje, a tada treba malo sunca i eto rojeva.
Zar nije malo rano za rojeve?u tome slucaju s obzirom na prognozu,mozda ce bolje proci oni koji jos uvijek nisu ogranicili maticu,ili mislis suprotno?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: bagrem

Post Postao/la zvones »

j.nezic84 je napisao/la:
zvones je napisao/la:
hasospahic je napisao/la:Dragi pčelari malo ste me zabrinuli i naveli da se i ja malo uključim u razmjenu mišljenja mada nevolim pisat rađe čitam al eto nemože se biti uvjek po strani-.Pošto je prognoza takva kakva je zanima me šta je pametnije za prihranu čvrsta ili tečna hrana pošto sam zadnje pogače dao prije mjesec jer nije bilo potrebe po mom mišljenju za dalju prihranu jer sam imo blokadu matice. Lijep pozdrav.
Teško je šta pametno reči. Iskreno se nadam da će prognozeri ponovo omanuti, jer prije desetak dana sve prognoze su govorile da će u ovom periodu biti lijepo vrijeme.
Ako pčele ne budu imale hrane zaustavit će leglo jer se treba grijati, a postoje i gore mogučnosti. Nasuprot tome, ako su unjele dosta hrane u ovom periodu ići će još
jače u leglo i zbog pritiska mladih pčela spremat se za rojenje, a tada treba malo sunca i eto rojeva.
Zar nije malo rano za rojeve?u tome slucaju s obzirom na prognozu,mozda ce bolje proci oni koji jos uvijek nisu ogranicili maticu,ili mislis suprotno?
Naravno da je rano ako misliš na narednih nekoliko dana. Danas sam sticajem okolnosti pregledao 2 društva koja su na jednom nastavku. Svako ima po 8 okvira zatvorenog
legla . Gdje su god izašle mlade pčele matica zasijala jer nema gdje drugo. Ta društva nisu dobila još nijednu satnu osnovu, a ako bi potrajalo lošije vrijeme za 7 do 10 dana
najdalje bili bi povučeni rojevi matičnjaci. Ovdje može biti raznih primjedbi ali svako jače društvo je u sličnoj situaciji.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Teško je šta pametno reči. Iskreno se nadam da će prognozeri ponovo omanuti, jer prije desetak dana sve prognoze su govorile da će u ovom periodu biti lijepo vrijeme.
Ako pčele ne budu imale hrane zaustavit će leglo jer se treba grijati, a postoje i gore mogučnosti. Nasuprot tome, ako su unjele dosta hrane u ovom periodu ići će još
jače u leglo i zbog pritiska mladih pčela spremat se za rojenje, a tada treba malo sunca i eto rojeva.[/quote]
Zar nije malo rano za rojeve?u tome slucaju s obzirom na prognozu,mozda ce bolje proci oni koji jos uvijek nisu ogranicili maticu,ili mislis suprotno?[/quote]

Naravno da je rano ako misliš na narednih nekoliko dana. Danas sam sticajem okolnosti pregledao 2 društva koja su na jednom nastavku. Svako ima po 8 okvira zatvorenog
legla . Gdje su god izašle mlade pčele matica zasijala jer nema gdje drugo. Ta društva nisu dobila još nijednu satnu osnovu, a ako bi potrajalo lošije vrijeme za 7 do 10 dana
najdalje bili bi povučeni rojevi matičnjaci. Ovdje može biti raznih primjedbi ali svako jače društvo je u sličnoj situaciji.[/
quote]
Ali drusta koja su dobila satnu osnovu za izgradnju,i imaju jos jedan nastavak za zalijeganje,mislim da nece biti u tom problemu bez obzira koliko ruzno vrijeme se produzi.Osim onih matica jako sklonih rojenju.Takva je situacija otprilike kod mene.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: bagrem

Post Postao/la mugdo »

društva mi zimuju na dva LR tijela tako da se ne sekirem puno da će se rano zarojiti jer kad im zafali prostora svjež unos ubacuju u donji nastavak u kojem ostavim preko zime 7-8 ramova a kako je krenulo ove godine neće im faliti prostora za unos sa voća jer kod mene krenula cvjetati jabuka a nema vele unosa kao ranijih godina,danas sam primjetio solidan unos ali već u utorak novo zahlađenje sa jutarnjm minusom tako da ne očekujem puno od voća ove godine
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: bagrem

Post Postao/la zvones »

j.nezic84 je napisao/la: Ali drusta koja su dobila satnu osnovu za izgradnju,i imaju jos jedan nastavak za zalijeganje,mislim da nece biti u tom problemu bez obzira koliko ruzno vrijeme se produzi.Osim onih matica jako sklonih rojenju.Takva je situacija otprilike kod mene.
mugdo je napisao/la:društva mi zimuju na dva LR tijela tako da se ne sekirem puno da će se rano zarojiti jer kad im zafali prostora svjež unos ubacuju u donji nastavak u kojem ostavim preko zime 7-8 ramova a kako je krenulo ove godine neće im faliti prostora za unos sa voća jer kod mene krenula cvjetati jabuka a nema vele unosa kao ranijih godina,danas sam primjetio solidan unos ali već u utorak novo zahlađenje sa jutarnjm minusom tako da ne očekujem puno od voća ove godine
I kod mene zimuju na dva nastavak izuzev rojeva koji su u jednom nastavku. I sad cijela igra kreće i sa vremenom. Već je bilo pisanja , a ja također potvrđujem da je znatno
slabiji unos sa voća. Prošle godine sam naprimjer imao i vrcanje voćnog meda, a društva eksplodirala. Ove godine taj med su uglavnom potrošile na leglo. Ubacivanjem satnih
osnova, koje će izgraditi, troše med i zbog toga će smanjiti leglo. Ujedno zbog manje pčela za grijanje ( ako bude zahlađenja) postoji mogučnost podhlađivanja legla.
Kod mene pčele, trenutno, najbolje idu na višnju , ali i to je znatno slabije nego prošle godine. Slično je i sa jabukom.
Ako spremamo pčele za bagrem (ili bilo šta drugo) trebamo jaka društva. Jako društvo se sprema i na rojenje, a to treba spriječiti ni prerano ni prekasno. Pravi trenutak
može biti i kad je vrijeme nepovoljno za bilo kakve radove .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Prognoza vremena za narednih 15 dana je ocajna!Vrlo je vjerovatno da od bagrema ne bude nista,da prepada kisa sve te dane.Jedina je nada da ce prognozeri kao sto neko napisa mozda da "omanu"!Kolega Zvones,dobro si napisao,kod mene je na kraju i bilo malo nekog unosa od voca,ali evo juce pri pregledu nevidjeh tog meda,izgleda da ga pcele dobrano trose na leglo.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: bagrem

Post Postao/la pot »

Da i ja koju progovorim :) . Kod mene je bilo mraza prije tri ili četri dana i tako završih sa bagremom (nema ove godine ni oraha ni meda :) ), po neko stablo je i preživjelo jer nije bilo previše hladno. Sve vam je to pčelarstvo, nadam se da se neću vadit na vrijesku..
Ovo hladno vrijem će usporit bagrem, izgleda da će doći na svoje što se tiče cvjetanja, naravno ako se ne desi kao kod mene (nadam se da neće).
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: bagrem

Post Postao/la senad »

Ovo zahlađenje zaustavilo je razvoj što je dobro ali u svakom slučaju koliko god da ga zaustavi neće ga odgoditi do 5 maja kada bi možda bilo idealno u svm ovim turbulencija.

Bi će interesantno pratiti dešavanja
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: bagrem

Post Postao/la inzenjer »

Kod nas danas bilo solidno leda,jest da je bio onaj sitni sto ga mi sola zovemo al bilo ga. Sad ne znam jel i kolko ostetio bagrem,prosle godine nam je led unistio bagrem al tad je pao dan dva pred otvaranje cvjetova.
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hph ... 9055_n.jpg Ovo je slika od lani,danas ga bilo dosta manje,al opet se bojim da cu i ovu godinu otpisat prije neg je i pocela,lani me bar voce izvuklo .
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: bagrem

Post Postao/la inzenjer »

Vec i druga tura leda za danas pada :S
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: bagrem

Post Postao/la zvones »

Nažalost ja već imam štetu zbog vremena . Jučer odvukao unuku u obdanište i svratio na pčelinjak da vidim stanje. Snijeg padao ko krpe, vlažan i težak, oštetio dosta
drveća i cvjeta na višnjama i jabukama i pitanje hoće li se nešto od toga oporavit. Na više košnica sam prije desetak dana stavio poletaljke koje je snijeg potpuno
poklopio. Popodne je malo otoplilo pa se i snijeg otopio . Jutros vidim hladno i ponovo unuku u obdanište, pa na pčelinjak . Izgleda da moje pčele neznaju,imao sam
šta vidjeti. Pčela na stotine ispred svih jačih društava. Najviše kod ovih sa poletaljkama, znatno manje gdje nisam stavio poletaljke ali ona su i slabija, a najmanje
kod društava sa okruglim letima. Šta je problem ! Moja je pretpostavka da su zbog puno legla slijetale po vodu, kad se snijeg počeo topiti i svaka koja se skvasila više
nije mogla poletit. Uglavnom su to zimske pčele jer nisu iscrpljivane ali dobar dio je mogao raditi do bagrema.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: bagrem

Post Postao/la j.nezic84 »

Ma ludo vrijeme skroz pa to ti je!Od nedelje ce makar temperatura rasti mada ce kise biti i dalje.
Odgovorite