Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Dobro jutro,
Senade koje su ti dim. ovih okvira kod pološki, LR ili FR format?
Ovo su pološke sa standardnim LR okvirom , Imam pološke i sa fararovim okvirom ali njih prekonponujem u normalne kada otpremim sve matice iz fa pološki
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Zaista sam sretan ako je neko zadovoljan i želim svima da pčelare bez varroe i da im pčelice donesu mnogo meda.

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Samir »

Slab ti prolaz vremena, puno bolan 30 min. :D
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la schumy »

Što reći nego - bravo Senade!
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Uspio sam odraditi tretiranje rezerve zalihe matica BANKA MATICA, ZA proizvodne zajednice još je rano .

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Ermin.ef. »

Jucer sam izvrsio tretiranje oksalnom na svojih 10 zajednica koliko od ovog ljeta imam, u ljetnom tretiranju koristio sam iskljucivo ce-ha bienen oazu a tretirao sam u augustu i u to vrijeme jako malo je opadalo varoe al je bilo dosta legla, kada je pocetkom septembra leglo naglo stalo kod vecine mojih kolega pa tako i kod mene iskoristio sam priliku da jos jednom tretiram oazom al sam imao samo 20ml po zajednici al sam se ipak iznenadio jer je to polivanje oborilo dosta varoe a u jednoj zajednici mozda i blizu 1000 komada. Danas sam gledao rezultate jucersanjeg tretiranja oksalnom: kod nekoliko drustava ni jedna oborena varoa kod ostalih po 10-12 varoa a samo u zajednici koja je u septembru imala oko 1000 oborenih varoa danas je bilo 48 komada, sve zajednice se doimaju zdravo klube je dosta zbijeno obzirom na hladno vrijeme, na podnicama po nekoliko pcela, ja sam hvala Bogu zadovoljan.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la zvones »

Ermin.ef. je napisao/la:Jucer sam izvrsio tretiranje oksalnom na svojih 10 zajednica koliko od ovog ljeta imam, u ljetnom tretiranju koristio sam iskljucivo ce-ha bienen oazu a tretirao sam u augustu i u to vrijeme jako malo je opadalo varoe al je bilo dosta legla, kada je pocetkom septembra leglo naglo stalo kod vecine mojih kolega pa tako i kod mene iskoristio sam priliku da jos jednom tretiram oazom al sam imao samo 20ml po zajednici al sam se ipak iznenadio jer je to polivanje oborilo dosta varoe a u jednoj zajednici mozda i blizu 1000 komada. Danas sam gledao rezultate jucersanjeg tretiranja oksalnom: kod nekoliko drustava ni jedna oborena varoa kod ostalih po 10-12 varoa a samo u zajednici koja je u septembru imala oko 1000 oborenih varoa danas je bilo 48 komada, sve zajednice se doimaju zdravo klube je dosta zbijeno obzirom na hladno vrijeme, na podnicama po nekoliko pcela, ja sam hvala Bogu zadovoljan.
Najveći pad varoe je između trećeg i osmog dana, negdje se to dešava već od drugog. Međutim po tvojim prvim rezultatima već se može reči da je neće biti puno.
Slabije pčele, najčešće one koje nisu dobro odgojene tako da nisu ni spremne za duži život, padaju na podnicu. Dobro je kad ih nema puno jer to je znak dobre
zajednice. Svakako da možeš biti zadovoljan.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Ipak se može bez amitraza

Pčele baš znaju da iznenade od 4-5 ulica u zimskom klubetu do puna dva LR nastavka .

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la mugdo »

uz ovakva društva biće meda ako vrijeme posluži ,jesi li pojačavao ili su se sama ovako razvila
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

To su društva koja su bila na 4-5 ulica u klubetu toko zimovanja a sada dva nastavka pčele bez pojačavanje .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la cerex »

Lijepo vidjeti nema šta. Može li više informacija, da li je ovdje prošlogodišnja matica, da li si dodavao satne osnove i koliko , vrsio vertikalnu rotaciju, stimulativnu prihranu i da li je ova turbo zajednica usamljena ili ih imas vise naravo ako nije tajna :) :) Od ukupno sedam drustava ja imam jednu ovakvu i ta mi je i najagresivnija da li je i kod tebe takav slucaj. Jedna moja tajna kada vrsim pregled zajednica dimim sa dimom u kojem pored pečurke kada se dobro zapali dodam svježe melise ili matičnjaka i pčele su izuzetno mirne.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Bez pogače, bez prihrane, bez bilo kakvih manipulacija tek sam dodo kada sam usliko 2 s.o. i nabacio im treći nastavak sa izgrađenim saćem .Jedino šta sam radio da sam davo ( nakapavanje po 10 milit po ulici) lijekove- sirup sa bjelim lukom i čajevcem kao što sam već opisao u temi bolesti odraslih pčela
Ovakvih ima 30 % . Kod mene nema te agresivnosti da se ne može raditi sa njima ali i ove godine je primjetno da su malo ljuće pčele nešto ih iritira ili predosjećaju neki belaj već sam o tome pisao .

OVakve zajednice imaju i prošlogodišnje i dvogodišnje matice, Nema nikakvih tajni kod mene. Ako nekog interesuje imam i zajednica koje treba pomoć a ima se odakle i formirat nove rojeve.
kao ove :)

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Azem »

U čemu je onda tajna uspjeha? Ako se dobro sjećam prognozirao si katastrofu za proljeće.Očigledno se nešto nadnaravno desilo.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:U čemu je onda tajna uspjeha? Ako se dobro sjećam prognozirao si katastrofu za proljeće.Očigledno se nešto nadnaravno desilo.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Azeme odakle toliki pesimizam !!!!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Azem »

Postao/la senad » 19 stu 2013, 19:52
Ovo sam primjetio tokom priprema za zimsko tretiranje . NA drugim košnicama ima mrtve pčele aline ovoliko,, Bi će problem ako se nastavi ovako gubiti pčela ( tek NOVembar ) UPRLJEĆE ĆE BITI KATASTROFA
Raniji godina u januaru mjesecu sam znao nakupit kantu od jupola mrtve pčele sa 100 društava. Ovo mi se u ovo vrijeme ne sviđa!!!

Podsjećanja radi, ovo gore si pisao Ti.
Ne znam odakle si mogao zaključiti da sam pesimista.
Nisam ni optimista. Na sve oko sebe ne gledam niti odozgo niti odozdo, nego malo iskosa.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:Postao/la senad » 19 stu 2013, 19:52
Ovo sam primjetio tokom priprema za zimsko tretiranje . NA drugim košnicama ima mrtve pčele aline ovoliko,, Bi će problem ako se nastavi ovako gubiti pčela ( tek NOVembar ) UPRLJEĆE ĆE BITI KATASTROFA
Raniji godina u januaru mjesecu sam znao nakupit kantu od jupola mrtve pčele sa 100 društava. Ovo mi se u ovo vrijeme ne sviđa!!!

Podsjećanja radi, ovo gore si pisao Ti.
Ne znam odakle si mogao zaključiti da sam pesimista.
Nisam ni optimista. Na sve oko sebe ne gledam niti odozgo niti odozdo, nego malo iskosa.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Ne znam odakle si ti zaključio da sam ja pesimista ?!

Pogledaj hronologiju kako treba na podforumu sa kojeg si citiro navedeni tekst, pa pogledaj sve koje iskreno učestvovo u raspravi koju sam pokrenu, masa slika je podastrto sa pčelinjaka, video materijal . Više od toga imam kontakte sa pčelarima koji nisu željeli da se objavi javno ali su me informisali , mnogi nemaju internet ali su me telefonom kontaktirali jer im jeneko prenio da je situacijam u cijelo BH zabrinjavajuća
U tvojem širemo okruženju stradalo je najmanje 280 pčelinih zajednica. 25 km od tebe stradao je cijeli pčelinjak ( 40 pčelinjih zajednica) Ništa se ne sikiraj. Da je kod mene sve izginulo obajavio bih info.

Kako sam objavljivao razvoj situacije vezano za problem pomora pčela uporedo sam najavio da će mo pokušat iznać način da se to zauastavi. Tako je došla prva informacija iz BOsanske Kraine a pčelar je zauastavio pomor ekstraktom bjeog luka u sirupu,,, pa sam ja onda najavio ulje čajevca, pa sam nedavno objavio spisak najjačih prirodni sredstava koja bi se mogla davati pčelama a dosada su ista provjerena kod pčelara , pa sam onda snimio video i obznanio d a sam počeo tretman bjeli luk u kombinaciji sa uljem čajevca eksperimentalno . Ima mas podataka samo ti nećeš da čitaš . već praviš nekakvu viziju i čudne konstatacije.

Azeme ja nemam 10 rojeve za prodaje , do sada nisam nikada prodo niti jedno društvo od kako pčelarim. Imam neke planove za budućnost da ponudim tržištu jedan dio pčelinjih zajednica. Ako nekom bude trebalo čut će mo se!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la balasevic »

jucer tretirao Oazom rojeve koje sam formirao pcele mirno prihvatile tretman :D :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

VARROA STOP CE-HA bienen "OAZA"
Domaći bosanski proizvod .
DOSTUPNO količine ograničene , 061 732 813 . Senad Ćehić

Amalgam za zdrave i snažne pčelinje zajednice eko proizvod.
Cijena 23. km litar. narudžbe mogu biti izražene u mililitrima , Uz svako pakovanje dolazi upustvo o primjeni i set za nakapavanje.
slika


Urađen je test na kvalitet sa "OAZOM" starom 2 godine. Konačne rezultate znat će mo za godinu . Ono što je iznenađujuće da varrou ruši kao da je tek proizvedena.

Šta smo uradili?
Doveli smo pčelinju zajednicu u stanje bez legla , dupke 2 lr nastavka pčele tretirali smo sa 50 mililitara "OAZE" stare 2 godine. Nakon 24 h izbrojano 370 varroa a nakon 48 h dodatnih 450 opalih varroa. Ukupno izbrojano 820 varroa, dio varroa propao je direktno na zemlju na djelu podnice gdje ne zatvara latica .

Ostaje još da se urade analize meda i voska ako Boga.

slika

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite