Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la balasevic »

Kolega kosnice su preljepe e sad dali su od suhe daske to ce se pokazati.Ja sam kupovao ovdje od dvije priznate firme kosnice od"suhe"daske eno ih ispucale izgledaju kao da imaju 10 godina a ova im godiina prva da su na suncu.Tako da razmisljam da sam sebi pravi kako god napravim bit ce mi necu moci zaliti nikakoga.pozz i puno srece s kosnicama
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Sahista,ja bih u ovu kosnicu ubacio okvire po duzini i stavio 3 nastavka za mediste na repici,i dosao poslije 5 sedmica da vrcam,i nebi se rojile! 8-) Ja bih to probao a ti vidi!Svaka cast, i neka ti je sa srecom
Podržavam medonošin prijedlog, jedino mi nije bistro ovo: "okvire po dužini". Šahista, čini mi se da je ova košnica četvrtasta ?.
Ps Drvo za istu vrhunsko, tako da je šteta "sakriti" ga bojom , prijedlog "švedski vosak".
Skoro da je cetvrstata..
Uvazeni kolega...a sta je to 'svedski vosak'... i kako ta pozicija funkcionise na sahovskoj tabli..
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Sahista,ja bih u ovu kosnicu ubacio okvire po duzini i stavio 3 nastavka za mediste na repici,i dosao poslije 5 sedmica da vrcam,i nebi se rojile! 8-) Ja bih to probao a ti vidi!Svaka cast, i neka ti je sa srecom
Podržavam medonošin prijedlog, jedino mi nije bistro ovo: "okvire po dužini". Šahista, čini mi se da je ova košnica četvrtasta ?.
Ps Drvo za istu vrhunsko, tako da je šteta "sakriti" ga bojom , prijedlog "švedski vosak".
Skoro da je cetvrstata..
Uvazeni kolega...a sta je to 'svedski vosak'... i kako ta pozicija funkcionise na sahovskoj tabli..
Pozdrav.
"Svedsji vosak" ce naci kod sebe pod nazivom "Pirgol glazura"
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas jedno vece razocarenje.Kolega Marsel,danas je iznenada dobio obavjestenje da poslovni prostor koji je trebao pripasti njemu,iznajmice se drugoj osobi koji zeli otvoriti muzicki studio.Super lokacija.Inace bio je u planu otvoriti centar za topljenje voska, vrcanje meda uz pcelarsku prodavnicu.Ja sam u toj prici svjesno trebao dobiti malu ulogu...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

slika
BeeVital,zimski tretman.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad »

sahista je napisao/la:slika
BeeVital,zimski tretman.
Pozdrav.
1586 komada
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ovo mi nesto mnogo za zimski tretman.
Dali se radio ljetni tretman ili ...
Cestitam novu da bude medna i bericetna.

MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

mirsad je napisao/la:POZ
Ovo mi nesto mnogo za zimski tretman.
Dali se radio ljetni tretman ili ...
Cestitam novu da bude medna i bericetna.

MK
Prateci dosadasnju praksu ovo su neke normalne cifre otpale Varroe.Posle nekog tretmana vise,posle nekog manje,ali u prosjeku oko 1500 Varroe po pcelinjoj zajednici na godisnjem nivou.Ovo drustvo odskace od prosjeka.Kod mene a i kod mojih kolega nikada nije bilo drugacije,a uvjek tretiramo zajedno i na isti nacin.Koristimo svi BeeVital.Tretmane nisam preskakao,i uvjek je bilo Varroe.Meni nikada nije bilo jasno kako kod nekih kolega nema Varroe ili u tako malom broju.Jednostavno nesto nije u redu,ili su nase zajednice najzarazenije u Evropi.Uz teske muke,ove godine sam u Avgustu mjesecu nagovorio mog kolegu i prijatelja da izvrsi na 10 zajednica kontrolni tretman sa BV,posle mravlje.Covjek se sokirao.Ne znam zbog cega,ali mravlja kod njega nije odradila posao.Ni ja joj nevjerujem.Ja se za ovo drustvo ne bojim,sva su mi bila takva prosle godine.Ipak cu nekoliko drustava drzati na oku.
Usput,u istoriji zemlje nisu izmjerene vece tem. kao juce i danas...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Stiglo 30 kosnica,100-tinjak nastavaka i polunastavaka i nesto nukleusa.Kvalitet,dimenzije i sama isporuka na visokom nivou.U transportu(najlosija karika)nije bilo ostecenih tijela.Ja sam vise nego zadovoljan.Sa druge strane vrijeme ce pokazati da li sam bio u pravu.
slika
slika
slika
slika

Juce i prekjuce lijepo vrijeme.Sva drustva aktivna.Nisam primjetio unos polrna pored toga sto se otvorila lijeska.Nisam primjetio mrtve pcele,nisam primjetio da iznose mrtve pcele iz kosnice.Iznenadila me buka pcela ispred par nukleusa sa Blaskinim maticama.Sklenar.Pcele nervozne.Kamikaze.Primjetim da sve pcele iz tih nukleusa lete u jednom pravcu,preko plastenika prema kosnicama mog kolege.Na jednoj kosnici(poletaljka)opti haos,nisam mogao prici zato sto je pcelinjak i plac ogradjen.P o meni grabez.Na letima mojih nukleusa nisam primjetio tragove grabezi,e sad ko ce nastradati..to ce mo vidjeti na proljece.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:Kamikaze.Primjetim da sve pcele iz tih nukleusa lete u jednom pravcu,preko plastenika prema kosnicama mog kolege.Na jednoj kosnici(poletaljka)opti haos,nisam mogao prici zato sto je pcelinjak i plac ogradjen.P o meni grabez.Na letima mojih nukleusa nisam primjetio tragove grabezi,e sad ko ce nastradati..to ce mo vidjeti na proljece.
Šah pčelaru, hitno provjeri kod kolege koju zajednicu "pljačkaju"(da li je uopće riječ o grabeži), još je bitnije ustanoviti što je povod , uzrok grabeži(slaba ili čak umrla zajednica) :roll: . "Prva pomoć "je zamjeniti " napadnutu"praznom košnicom -(napadnutu izmjestiti).
Novo pristigle košnice skloniti od kiše ili magle, ako treba noć upomoć ;) :) . Ozbiljno se krenulo, 8-) mašala.
M.B. Mirza=mir-zakon
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Po tvom pisanju sigurno je da su tvoje pcele krenule u pljacku druge kosnice ali kao sto kolega napisa provjeri o cemu je rijec.
Moze se desiti da su u koleginoj kosnici uginule pcele a moralo bi se znati zasto? Sta je uzrok? Okrugla leta su cudo :mrgreen: jer
zna se desiti da pcele iz zime izadju sa vise meda nego sto su zazimljene?!?? Sudeci po kosnicama sprema se udarno proljece. SRETNO

Senad Grudic
Senad Grudic
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Prepostavljam da moje pcele pljackaju.Ti nukleusi imaju doste pcele.Pored njih su drugi nukleusi koji nisu toliko jaki,prepostavljam da bi oni bili meta napada ako komsine pcele napadaju moje zajednice.Prepostavljam da nesto nije u redu sa jednim komsinim drustvom,da su to osjetili pcele, pa su pocele da donose besplatnu hranu.Strah me,da mi pcele ne obole od neke bolesti,a komsija otisao u Portugal na godisnji odmor.Cudno,sinoc skoro mrak,nije ni bilo toplo,a ta drustva aktivna,dok u drugim drustvima ni traga ni glasa od pcela.
Blasko je nekad pisao da Sklenar ima izuzetan nagon za zaskupljanje,ako osjete slabe zajednice u okruzenju da idu u grabez...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la pot »

Neznam kolega, to ti nije bezazleno. Koji su razlozi možeš nagađat, ma to u Blaška radi i na niskim temeraturama :) , prirodna selekcija. Fino ti njih u gepek i lagano odvezi na drugu lokaciju, neka ih ako trba i do proljeća i onako nemaš nekog posla oko njih a valjda će i komšija doći...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Prepostavljam da moje pcele pljackaju.Ti nukleusi imaju doste pcele.Pored njih su drugi nukleusi koji nisu toliko jaki,prepostavljam da bi oni bili meta napada ako komsine pcele napadaju moje zajednice.Prepostavljam da nesto nije u redu sa jednim komsinim drustvom,da su to osjetili pcele, pa su pocele da donose besplatnu hranu.Strah me,da mi pcele ne obole od neke bolesti,a komsija otisao u Portugal na godisnji odmor.Cudno,sinoc skoro mrak,nije ni bilo toplo,a ta drustva aktivna,dok u drugim drustvima ni traga ni glasa od pcela.
Blasko je nekad pisao da Sklenar ima izuzetan nagon za zaskupljanje,ako osjete slabe zajednice u okruzenju da idu u grabez...
Pozdrav.
Ako matice selekcioniramo na prinose,najbolje od najboljih,onda nije se cuditi ako nema u prirodi,najbolji ce oteti od slabijih-prirodna selekcija,treba nadodati da ima to i svojih negativnih strana,mogucnost zaraze i sirenja bolesti!Ali ima i pozitivnih,na pcelinjaku nece biti slabih zajednica,a Sahista rekao sam kada sam to pisao da kazes komsijama da ne drze slabe zajednice,nece dobro proci,mozda je to neko shvatio kao salu,ali ova linija ima taj nagon!A okrugla leta su posebna prica!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas najtopliji dan u istoriji zemlje od kada se mjere temperature.Predivan dan.Sutra dvadesetak stepeni.Danas nevjerovatan unos polena.500 vrba koji su zasadili nasi pcelari iz udruzenja ranijih godina,odradjuju svoj dio posla.Za divno cudo,bez bilo kakvog mog uplitanja svih 29 drustava u zivotu.Ne znam u kojem nastavku zimuju,zato sto cu tek krajem ovog mjeseca pregledati pcelinje zajednice.Kakjo stvari za sada stoje pola drustava ide na repicu,pola na oprasivanje tresnje pa sva drustva na jabuku,pa posle plava borovnica.Naruceno 50 nukleusa i 50 kosnica.Zamoljen od velikog oprasivaca da mu svake godine pravim izmedju 50 i 100 nukleusa.Sva drustva u nasem udruzenju prezimila bez problema.Bez pogaca,bez bilo kakvih pcelarskih akrobacija.Ovih dana u udruzenju masovno radimo na medonosnom bilju.Naruceno 30 sadnica kestena,nekakvog madjarskog bagrema.Krajem mjeseca saljemo sace na uzorak protiv pcelinjih bolesti.Ja sam vise nego zadovoljan...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad grudic »

Nek je sa srecom kolega i samo napred. Pozdrav Senad Grudic
Senad Grudic
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

Ljepo je cuti,kad neko kaze da je zadovoljan!to ti je onda najbolji pokazatelj za dalje,samo napred kolega!pozz
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Ne znam odakle bih krenuo...idemo ukratko.
Sva drustva izasla iz zime,pa i ona koja nisu trebala docekati januar.Bez bilo kakvog uplitanja i prevjesavanja.Drustva koja su zaimljena na cistom medu,mnogo jaca nego drustva u kojem prevledava secer.Oni koji tvrde da nema razlike,meni tu suplju pricu ne trebaju prosipati.Uzimljavanje na dva nacina sam uradio zbog sebe,a ne radi nekoga drugog.Meni su stvari kristalno jasne.Ovo vazi za moje klimatske uslove.Vrba je odradila svoj dio posla.Skoro u svim drustvima gornji nastavak od 7 pa do 9 ramova legla.Matice odavno presle u donji nastavak, u mom slucaju sada polunastavak.
Juce sam 20 drustava odvezao na oprasivanje kruske.Kruske poranile tri sedmice.Pet drustava na tresnju.U cetvrtak vracam pcele sa kruske,i odmah selimo na jabuku.Na jabuku idem sa svih 29 drustava,zatim plava borovnica i lipa.To je plan.Sve je ugovoreno.Posto je velika potraznja za oprasivacima ove godine izuzetno visoke cijene oprasivanja.Kruska za manje od sedmicu dana 65 eura,jabuka za destetak dana 50 eura po drustvu.Borovnica prica za sebe.Kako su te plantaze sredjene,svaki put sam sebi ne vjerujem da to moze uraditi ljudska ruka.Brnda moze pricati svakome sto hoce,sa zatvorenim podnicama troduplo vise vlage i ramova za izbacivanje,nego sa ovorenim podnicama preko zime.Tu idu odredjene korekcije.Okrugla leta u redu.
Da sve ne bih bilo kako treba,skoro da ne vidim ni na jedno oko,jel sve ima svoju cijenu.
Slike sledece put.....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

Bravo kolega samo naprijed sve sto bi jos reko bilo bi suvisno.
Pcelar u bijelom svijetu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Ne znam odakle bih krenuo...idemo ukratko.
Sva drustva izasla iz zime,pa i ona koja nisu trebala docekati januar.Bez bilo kakvog uplitanja i prevjesavanja.Drustva koja su zaimljena na cistom medu,mnogo jaca nego drustva u kojem prevledava secer.Oni koji tvrde da nema razlike,meni tu suplju pricu ne trebaju prosipati.Uzimljavanje na dva nacina sam uradio zbog sebe,a ne radi nekoga drugog.Meni su stvari kristalno jasne.Ovo vazi za moje klimatske uslove.Vrba je odradila svoj dio posla.Skoro u svim drustvima gornji nastavak od 7 pa do 9 ramova legla.Matice odavno presle u donji nastavak, u mom slucaju sada polunastavak.
Juce sam 20 drustava odvezao na oprasivanje kruske.Kruske poranile tri sedmice.Pet drustava na tresnju.U cetvrtak vracam pcele sa kruske,i odmah selimo na jabuku.Na jabuku idem sa svih 29 drustava,zatim plava borovnica i lipa.To je plan.Sve je ugovoreno.Posto je velika potraznja za oprasivacima ove godine izuzetno visoke cijene oprasivanja.Kruska za manje od sedmicu dana 65 eura,jabuka za destetak dana 50 eura po drustvu.Borovnica prica za sebe.Kako su te plantaze sredjene,svaki put sam sebi ne vjerujem da to moze uraditi ljudska ruka.Brnda moze pricati svakome sto hoce,sa zatvorenim podnicama troduplo vise vlage i ramova za izbacivanje,nego sa ovorenim podnicama preko zime.Tu idu odredjene korekcije.Okrugla leta u redu.
Da sve ne bih bilo kako treba,skoro da ne vidim ni na jedno oko,jel sve ima svoju cijenu.
Slike sledece put.....
Pozdrav.
Kad već spominješ podnice, moje bi pitanje bilo dali si držao foliju preko cijele zime ili si možda i sa folijom eksperimentirao ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Zvones,folije nisam koristio preko zime.Foliju stavljam preko medisnog polunastavka,cisto da ne hladim kosnicu ako zelim nesto povjeriti u medistima.Pravo da ti kazem ja i ne vidim neke velike prednosti.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mugdo »

sahista koliko vidim iz tvog pisanja u holandiji je med sladak i pčelarima s obzirom na iznose za uslugu oprašivanja, dobro ti reče nedavno nema kod nas u bih dobra za pčelare dok se voće prska u vrijeme cvjetanja i priča o dresiranju pčela da oprašuju samo prve redove voćnjaka
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Zvones,folije nisam koristio preko zime.Foliju stavljam preko medisnog polunastavka,cisto da ne hladim kosnicu ako zelim nesto povjeriti u medistima.Pravo da ti kazem ja i ne vidim neke velike prednosti.
Pozdrav.

Ovo sam pitao jer po pisanju mnogi je stavljaju preko cijele godine u Njemačkoj i Nederlandu. Mislim da si dobro postupio. Osobno sam imao provjere i u prvom dijelu zime
stvara vlagu. Dobra je kad se ubrzava leglo, a pčele su pokrile sve okvire. Naravno ovo je iz perspektive dok je plodište u gornjeme nastavku, a ja je tada stavljam direktno
preko nastavka. Prednost je i to što pčele tada nemaju mogučnost za gradnju divljeg saća u ventilacionom prostoru iznad nastavka.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

zvones je napisao/la:
sahista je napisao/la:Zvones,folije nisam koristio preko zime.Foliju stavljam preko medisnog polunastavka,cisto da ne hladim kosnicu ako zelim nesto povjeriti u medistima.Pravo da ti kazem ja i ne vidim neke velike prednosti.
Pozdrav.

Ovo sam pitao jer po pisanju mnogi je stavljaju preko cijele godine u Njemačkoj i Nederlandu. Mislim da si dobro postupio. Osobno sam imao provjere i u prvom dijelu zime
stvara vlagu. Dobra je kad se ubrzava leglo, a pčele su pokrile sve okvire. Naravno ovo je iz perspektive dok je plodište u gornjeme nastavku, a ja je tada stavljam direktno
preko nastavka. Prednost je i to što pčele tada nemaju mogučnost za gradnju divljeg saća u ventilacionom prostoru iznad nastavka.
Nisam primjetio da se nesto pretjerano koriste u mom udruzenju.Nisam primjetio ni razliku u razvoju zajednice sa folijom i bez nje.Ja mogu i bez nje.Holandske kosnice nemaju venticionalni prostor.Poklopna daska dihtuje kosnicu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la j.nezic84 »

Ja sam samo krep-selotejpom obljepio sastave izmedju nastavaka-a i to sam se pokajao!To je toliko mokro sve i vlaga strasna,nema pljesnavih okvira jer sam krajnje vadio,al sve mokro i pod poklopcem svud voda curi-iako sam imao novine odozgo,al evo mjenjam ih vec treci put,totalno mokre budu.Tako da iako sam citao o tome,i znam da mnogi to rade,meni nije jasno svjesno pravljenje jos vece nepotrebne vlage sa folijom u kosnici!Vode za pice imaju,pojilice aktivirane!
Odgovorite