Dezinfekcija opreme

Pčelarski razgovori
Odgovorite
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Dezinfekcija opreme

Post Postao/la cerex »

Čitao sam dosta o tome kako je podnice, nastavak i ostalu opremu najbolje dezinfikovati sa plamenikom,pa me interesuje da li ima nekakav mini plamenik ili je potrebno kupiti komplet plinsku bocu + plamenik?
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Čitao sam dosta o tome kako je podnice, nastavak i ostalu opremu najbolje dezinfikovati sa plamenikom,pa me interesuje da li ima nekakav mini plamenik ili je potrebno kupiti komplet plinsku bocu + plamenik?
Imaju plinski plamenici u koje idu one poznate "bombice" . Treba obratiti pažnju kod kupovine, jer oni koji se mogu najčešće nabaviti po otvorenim pijacama
su jeftini ali često i loše urađeni, tako da je bolje nabaviti od nešto poznatijeg proizvođaća . Pošto ćesto radim na otvorenom, mogu reči da imaju problema sa
vjetrom, koji nekontrolisano raspuhuje plamen , pa je dobro raditi u donekle zaklonjenom prostoru. Dobar je za dosta stvari kad se navikne, ali se uvjek mora
voditi računa o određenoj pažnji jer se plinskim plamenom može lako ozljediti .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la Stipo »

Postoje 2 osnovna tipa plamenika sa bombicama.
Jedan je koji baca veći plamen na široko i nije pogodan jer taj plamen vjetar nosa lijevo desno i nije usmjeren. Ovdje plamen gori lagano bez veće huke.
Drugi je koji baca plamen usko i usmjereno u šiljak. Njega vjetar manje nosa i može se raditi na manjem vjetru. Ovaj usmjereni plamenik podiže jaču huku.
Zapravo ovih plamenika ima raznih izvedbi: plamenik sa magnetom za paljenje ovaj što sam vidio baca širok lagan plamen, Plamenik sa većom bombicom i ima plamenik sa manjom bombicom.
Ako na vrhu plamenika ima sito sa rupicama , a u sredini je rupica od 4 do 5 mm to je usmjereni plamenik i taj kupite. On isto na plameniku ima prsten za regulaciju zraka. Nije bitno dali je mala ili velika bombica
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la cerex »

Hvala na savjetima,sad jos samo moram skontati gdje ga mogu naci :roll:
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la balasevic »

te plamenike imas u pcelarskim radnjama kostaju oko 30 KM
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la saperica »

dezinfekciju opreme možeš odraditi i s kuhanjem u lužini, prskanjem virkon s ili ekocid s otopine te ispiranjem, parafiniranje isto spada u dezinfekcijske načine, možešbčak i otopinu klorheksidrina koristiti za dezinfekciju. Takođyer imaš i drugih ptreparata koji subtri aktivi kao aldesol plus pa možeš poprskati s njime i isprati. Za ispiranje koristim miniwash.
Od pkamenika koristim plinski na bocu za kuhanje.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la j.nezic84 »

A cime dezinfikovati vrskare-pletare?post njih plamenikom nije moguce.dobio sam stare koristene,al ne bi ih koristi dok ih ne dezinfik.nekako.cime?
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la senad grudic »

Dezinfekciju stare trnke najjednostavnije dezinficiraj sa gasenim krecom i nema bojazni. Pozdrav Senad G.
Senad Grudic
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la j.nezic84 »

E hvala Senade!bar toga ima.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la balasevic »

jel zna ko kako sterilisati vosak da neotvaram novu temu pa sam ovdje pitao
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la Marko »

balasevic je napisao/la:jel zna ko kako sterilisati vosak da neotvaram novu temu pa sam ovdje pitao
Kolega balašević, imam parni topionik u čije sito stavim oko 15tak starijeg saća, i dobijem oko 1kg voska. Kad skupim 10 kg prokuham ih u većoj posudi i ohladim u PVCkanti, tako dobiven vosak , promjenim u Tenji uz naknadu od 8,5kn(osam ipokuna ili 2KM), 5%odbija na "prljavštinu "(bez obzira što miriše ko djevojačka duša :)i što je roba za voštanice 8-)
Voskar registrirani pretopi skupljeni vosak i sterilizira ga 60minuta u autoklavu.
Ps Nadam se da oba mislimo na staro saće-vosak, ako ne pitaj detaljnije.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la Ismet »

imam taj jedan mali brener (ili plamenik) na malu plinsku bombicu (ili kartušu) sa upaljačem koji radi na istom principu kao i upaljač za cigarete. ta jedna mala bombica stvarno dugo traje. jako je praktičan za dezinfekciju. osim dezinfekcije s njim aktiviram dimilicu za 5 sekundi.
također se može i roštilj s njim potpaliti. :D
Dobru srcu sreća dođe.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la balasevic »

marko je razumio sta pitam ismet nije u pitanju je znaci pretopis sace i dobijes npr. 10 kila voska kako ga sterilizirati ako je to moguce bez nekih alata koji kostaju vise hiljada eura
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la mugdo »

Teško je sterilisati vosak bez "alata" jer treba održati temperaturu od 120 stepeni u trajanju 30 min da bi se uništile spore bakterija prisutnih u vosku ali možda neko ima neki način pa neka podijeli znanje i ostalima
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la Ismet »

nisam ni odgovarao na tvoje pitanje balasevicu. ;)
tek malo pisah o breneru (plameniku) koji je odlična alatka za dezinfekciju opreme (a i još ponešto, možeš i cigaretu s njim pripaliti), što je u skladu sa temom.
prošle godine mi se pojavilo krečno leglo na par društava. nisam ga shvatio ozbiljno i imao sam problema zbog toga. ne bih sada opširnije o krečnom leglu. interesira me dezinfekcija, kako opreme, tako i društva u kojem je bilo krečnog legla. pa ako je neko to radio da malo opiše njegovo iskustvo.
nigdje ne pročitah da li je za čovjeka opasan, štetan med proizveden u društvu u kojem je bilo krečnog legla, tj. da li je gljivica (ili njene spore) koja uzrokuje krečno leglo opasna, štetna za čovjeka?
Dobru srcu sreća dođe.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la balasevic »

ismete ja sam svu opremu i kosnice dezinfikovao sa IZOSANOM i jos opalim i to je to nemas problema
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la balasevic »

ismete ja sam svu opremu i kosnice dezinfikovao sa IZOSANOM i jos opalim i to je to nemas problema.A sto se tice meda zna za ATL da se moze jesti tako davjerujem da i taj med moze uglavnom prosle godine covjek imao 8 drustava zarazenih sa ATL-om i sav med bacio kao neko mu reko da je to stetno za ljude sto se tice toga taj bi med sav smio pojesti na svoju licnu odgovornost :D :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la Ismet »

hvala balasevicu na odgovoru, svako dobro. i medno, naravno. :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la medonosa »

Dezinfekcija i zastita kosnica i opreme
ogisha905
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 25 lip 2016, 12:53

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la ogisha905 »

Imam nekoliko praznih nastavaka koji stoje dugo vremena i jednu kosnicu u kojoj je bio mladi roj kog vise nema. Unutra je leglo moljca sada, ne znam da li ih je moljac mogao istjerati ili je u pitanju neka bolest.
Kako da ja sad ocistim tu kosnicu i te nastavke? Da li je dovoljno da ih obgorim nekim plamenikom/brenerom ili moram neki hemijskim sredstvom cistiti?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dezinfekcija opreme

Post Postao/la senad »

Fino to očisti , operi sve vodom pusti neka se osuši brenerom spali i to je to.
Ako si sigurna da je bila ATL u tim košnicama ,okvirove zapali i svo saće ako ga uopšte ima tj .i to smeće od moljca. Uradi dezinfekciju nastavka u kaustčnoj sodi, ostavi da se osuši i opet brenerom spali za svaki slučaj .

Ako ne možeš sa sigurnošću utrditi razlog stradanja pčela bolje je sve na vatru manja štetas pogotovo ako se radi o starijim nastavcima.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite