Rodna i Eko Voja košnice

Odgovorite
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!

Molim sve one koji su već isprobali ove košnice, a koje neki na sva usta hvale kao izum vijeka, brišući sve košnice i istoriju pčelarstva prikazujući pogrešnom, da ovdje pošteno kažu svoje praktično iskustvo. Naravno, mogu doći u obzir i teoretske rasprave o njoj, tehnologiji, uporedbe itd. Hvala unaprijed.
Pozdrav svima!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Ove godine pravim 5 kom kosnica Rodna Voja iskustva ce biti tek u toku leta i jeseni
iskustva onih koji su probali RV kosnice mogu se procitati ovde
http://spos.info/forum/index.php?topic=254.0
http://spos.info/forum/index.php?topic=434.0
Zadnja izmjena: nvucinac, dana/u 18 vel 2010, 19:24, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Ovako izgledaju RV kosnice u mojoj izradi
slika
slika

slika
slika
slika
Zadnja izmjena: nvucinac, dana/u 13 ožu 2010, 19:58, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Prelepo je vidjeti kada neko sam sebi radi košnice i zna šta želi...

Koliko plaćaš licencu kada radiš preko 5 košnica odnosno 25....

Imao sam uvjek na raspolaganju 7 i više trnki/pletara iz koji smo dobijali prirodne rojeve,,, radili smo i nekakve pokuse oko smještaja prirodni rojeva i prepustili sve pčelama da rade , nismo se mješali u prirodu.. Nikada se nije desilo da pčele križaju saće,čak i u trnkama koje su bile izrazito duboke i gdje su pečele znale da izgrađuju duži perido,, Skoro svake godine smo skraćivali saće za jednu trećinu u trnkama kako bi ih zaposlili i nikda se nije desilo da pečel križaju saće,,

Smatram daje to bespotrebno insistirati na tome kao nekakvu prednost , kao što autor košnice to voli da potencira, MIslim da čak nema nikakvog uticaja na pčelinju zajednicu čak šta više nije prirodno i više može štetiti nego koristiti..

Vidim na ramovima ekseri idu odozgo ,,,koliko je to učinkovito bez obzira što ima ljepilo.......

Što se tiče ovog ležećeg rama ,, nešto su svi počeli da masovno koriste taj ležeći ,,,,,,,moje mišljenje nemora da bude tačno , da mu jemjesto u košnici ,,,, evo drugu godinu idem bez pogača ono što mogu reći za prošlu godinu da je razvoj fenomenalan bio bez pogače i imao sam fenomenalne rezultate kao nikda do sada,,, ima osjećaj daje velika greška to što mi pčelama radimo i onako je proljeće za burni razvoj samo neka ima polena i dovoljno prostora za zalijeganje matici uz dostatne količine hrane.


POzzzzzzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

slika
Kao sto se vidi na ovoj slici satonosa RV okvira je debela 10 mm i nema mesta da se drugacije prikuca
Ukrstanje ramova u RV kosnicama je po Vojinim instrukcijama obavezno jer smanjuje prodor hladnog vazduha u toku zime do klubeta koje je u trecem i cetvrtom nastavku i omogucava pcelama laksi pristup i prelaz iz nastavka u sledeci nastavak a mogu nastavci da se postave i na uobicajen nacin kao i sve druge nastavljace
"lezeci ram" se koristi u toku jeseni kada se krajnji ramovi vade i daju pcelama u hranilici da ih ociste od meda i povecaju medne kape tamo gde im odgovara a u prolece kao stimulativna prihrana
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Još davno sam vido kod njemaca ovakvu satonošu za LR okvir i to je dobro pogotovo na tim manjim košnicama je izvodljivo, primjećujem da suprotna strana na bočnoj levici nije zasječena,,>>> kakose ponaša okvir ili je to početak prvi okviri uvlastitoj režiji

Nemam ništa protiv ako je funcionalno ukucati eksere odozgo,, svojevremno sam na LR okviru zakucavao odozgo eksere i bez obzira što imaljepilo dolazilo je do odvajanja od bočne letvice kada propolis uhvati,,,,,

Mogućnost na ovomokviru jemoguća sa boka ako se želi pojačati konstrukcija,,, kažem opet daakoje to zakucavanje funkcionalno i neće ometati pčelara onda je i za mene OK...

Jednu opasku ,,ako je klupko u 3 i 4 nastavku logično bi bilo da je prodor svježeg zraka neophodan,,, tako da tu mi nije baš dobra odbrana križani nastavaka,,,, dobro je poznato kako svi vole da nastavci naliježu jedan na drugi tako d a iz vana osim na lijeto nema svježeg zraka koji je pčelama potreban u toku zimovanja....

Za taj ležeći okvir smtram da mu jemjesto u košnici ,a svako neka radi kako misli d a mu je najbolje,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Ovi okviri su relativno mali i satonosa od 10 mm je dovoljna a sama konstrukcija rama zbog malih dimenzija moze podneti samo lepak i ekser odozgo sto se tice lepljenja propolisom ako se ram prvo odvoji od susednog onda nema problema treba samo biti pazljiv. Satonose nisu uzljebljene za bocne letvice jer su ramovi mali i dovoljno je i ovako ih sastaviti.
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

nvucinac je napisao/la:Ove godine pravim 5 kom kosnica Rodna Voja iskustva ce biti tek u toku leta i jeseni
iskustva onih koji su probali RV kosnice mogu se procitati ovde
http://spos.info/forum/index.php?topic=254.0
http://spos.info/forum/index.php?topic=434.0
Srecan ti pocetak sa tih 5 RV.samo mi reci moguli se vrcati u ovim vrcalicama ili treba neka dorada , kakvo je koristenje sat.osnova imal tu kolko ostatka (bacanja) i na kraju kad se sele kolko tad ima Nastavaka te kolka je tu otprilike tezina.Kako vec Senad rece**Prelepo je vidjeti kada neko sam sebi radi košnice i zna šta želi..**
pozzzzzz.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Vrcalice su predvidjene za odredjene dimenzije ramova ako ovi ramovi stanu u vrcalicu mogu se vrcati bilo kojom a visina rama je 190 mm
satne osnove se kupuju ili menjaju za vosak odredjene dimenzije i nema otpada
RV kosnica se sastoji od podnjace cetiri nastavka poklopne daske sa hranilicom i poklopca tako da je njena ukupna visina oko 1 metar a tezina zavisi koliko ima meda tj da li je izvrcana ili nije
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Ofarbane skoro zavrsene RV kosnice
slika
slika
slika
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Gotove su i podnice sa unutrasnjim hvatacima polena
slika
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Da li je optička varka ili je debljina daske veća od 2 cm na RV

-unutrašnja mjera ,,,,vidi se razlika i do 2 cm ,,da li su to bočne letvice uže ili nešto je drugo u pit

prelijepo izgledaju ,,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Post Postao/la nvucinac »

Sve daske su izdebljane na 21 mm
zamrezeni poklopci na hranilicama su siri ali je debljina 21 mm pa je zbog toga manja unutrasnja mera (jos nije postavljena mreza)
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re:

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

nvucinac je napisao/la:Sve daske su izdebljane na 21 mm
zamrezeni poklopci na hranilicama su siri ali je debljina 21 mm pa je zbog toga manja unutrasnja mera (jos nije postavljena mreza)
Nikolaaaaa!
Jesi li ti živ?! Javi se, čovječe. Srećan ti Božić i svako dobro tvojima i tebi.
Srdačan pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la nvucinac »

SEVDA(H)LIJA
Nikolaaaaa!
Jesi li ti živ?! Javi se, čovječe. Srećan ti Božić i svako dobro tvojima i tebi.
Srdačan pozdrav.


Vaistinu se rodi.
Ziv sam samo nisam zivahan. Stisla zima pa sam sav smrznut lepse je leto.
Pozdrav svim clanovima foruma.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

E-ee,
Kad se zima uvuče u kosti, i misao o ljetu malkice ugrije. Šta ima novo?
pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la Ismet »

Nikola, zamolio bih te za par riječi o tvom iskustvu sa RV košnicom. Unaprijed ti zahvaljujem.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
nvucinac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 68
Pridružen/a: 14 vel 2010, 14:53
Lokacija: Subotica Vojvodina Srbija

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la nvucinac »

Nemam neko veliko iskustvo jer je pet RV kosnica naseljeno pocetkom juna meseca. Do zime su izgradile sace u dva nastavka i skupile zimnicu. U toku januara je bilo lepih dana i pcele su iz svih pet izletale znaci do sada su sve zive. Jesenas su dobile 5 litara sirupa sa Vojinim ekstraktom protiv nozeme i tretirane oksalnom kiselinom pocetkom decembra.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

U trku uključene i RV, i EV i Šešovka. Naravno, i još poneka.

Pozdrav, svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la pot »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:U trku uključene i RV, i EV i Šešovka. Naravno, i još poneka.

Pozdrav, svako dobro!
Moja nana bi vam rekla "sinko prazna nepuca"..
Naravno ništa lično kolega..
Pozdrav..
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Heh, ako nije ništa lično, onda nemam potrebe ni odgovoriti, a nisi imao ni ti, no dobro je da kažeš nanin/nenin/bakin zaključak i prihvatiš ga kao svoj, dakle, pretpostavljam da već neki period imaš te košnice pa da govoriš iz ličnog iskustva.
Inače, kad nemam šta iole pametno reći ili bar nekoga informisati, ja šutim.

Pozdrav, svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la pot »

Dugo ste sutjeli kolega a cudi me jer svaka vam je za poslovice pa je cisto prava steta za ostale forumase...
Naravno da imam iskustva I ona bakina poslovica je u vezi toga, znam da znate ali da ostalim pojasnimo dzaba kosnica ako je prazna,, I opet nista licno I nista vise..
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Živio Pot. Drago mi je što imaš iskustva pa bismo mogli koju i probesjediti.

Pozdrav, svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la pot »

Okupiran sam kolega temom bolesti odraslih pcela, nekako mi bezveze ovamo pricat a u nasih kolega nestaju drustva, gdje je tu kolegijalnost..
Imam iskustva, ako moze neka od nastavljaca bit bexveze po meni je to RV, ali moglo bi se tu na dugo I na siroko a vjerujeme da je to ovdje sve ispricano tako da nema razloga trosit vrijeme..
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Rodna i Eko Voja košnice

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Dogovoreno.

Pozdrav, svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite