Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Poštovane kolege evo nakon duze pauze da i ja nesto dodam u ovaj svoj dnevnik. Iza mene je moja prva pcelarska sezona koja je hvala Bogu bila prepuna lijepih dozivljaja i uzivanja koje samo pcele mogu da priušte. Zazimio sam 10 drustava na dva nastavka, prije nekoliko dana tretirao sam ih oksalnom i samo jedna od njih imala je oko 40 varoa a kod ostalih opalo je do 10 komada, jos uvijek ih nisam nicim utoplio mada vidim da su ostali u okolini vec dobro svoje pcele ususkali a ja se nadam da cu to uraditi prije prvog legla. U zadnje se vrijeme nisam javljao na forumu al sam zato bio jako zauzet u poslovima na svome imanju. Raskrcio sam šumu koja mi je podobro usla u njivu i na to mjesto sadio medonosno drvece. Posadio sam desetak Katalpi takodjer i Kelreuterija, Evodija i Bagremca a narucio sam i nekoliko sadnica lipe obzirom da u mjestu gdje su mi pcele nema ni jedne lipe na kilometre, takodjer sam naumio posaditi i pokoji kesten da upotpunim kolekciju. Medjutim nisam na tome stao zasadio sam i jednu manju plantazu jagodicastog voca koje bi trebalo da obraduje mog malog Haruna ali svojim cvjetanjem i moje pcelice. Zasadio sam 20 sadnica aronije, 20 sadnica kamchatka sibirske borovnice, 20 sadnica americke borovnice, 15 ribizli i ogrozda oko 70 komada stalnoradjajuce jagode, 7 komada bestrne krupnoplodne kupine i 35 komada jednogodisnje maline koja cvate i radja od jula pa sve do mrazeva.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad grudic »

Za svaku pohvalu Ermin ef. jer koliko si ti uradio za jednu sezonu sa sadjenjem medonosnog bilja mnogi nisu za cijeli zivot.
Nek ti je bericetno i puno uspjeha i tebi i tvojim pcelicama. Senad Grudic
Senad Grudic
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Marko »

Ermin.ef. je napisao/la:Medjutim nisam na tome stao zasadio sam i jednu manju plantazu jagodicastog voca koje bi trebalo da obraduje mog malog Haruna ali svojim cvjetanjem i moje pcelice.
Fotografije melem za oči, citirana rečenica iz Efendijina posta melem za dušu, ukratko blagoslov i berićet.
Ps Vidim da ima dobar komad zamljišta za sjenokošu, moj prijedlog je esparzeta.
Iza pčelinjaka bi bilo uputno postaviti bar za prvu ruku ogradu(što bi rekli tarabu :) ).Kolega je na salašu to riješio lomačom za lozu.
M.B. Mirza=mir-zakon
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Marko »

Ermin.ef. je napisao/la: Zazimio sam 10 drustava na dva nastavka, prije nekoliko dana tretirao sam ih oksalnom i samo jedna od njih imala je oko 40 varoa a kod ostalih opalo je do 10 komada, jos uvijek ih nisam nicim utoplio mada vidim da su ostali u okolini vec dobro svoje pcele ususkali a ja se nadam da cu to uraditi prije prvog legla.
Pad varoe poslje OK. "uredan"((pokazuje da je sve urađeno na vrijeme i po pravilu). Na krovove uputno cigle ili kamen, da ne bi bilo "tjelesuma"(vjetrom izazvanih). Sadnice zaštićene( utopljene koliko vidim piljevinom), zahvalno je i stajnjakom.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la j.nezic84 »

Svaka cast kolega.ako si sve ovo uradio prve godine,daleko ces stici svojim radom.vidi se da si vrijedan covjek,a imas i elana dovoljno.Sto rece Senad G.posadio si vise medonosnog drveca nego noko za cijeli zivot.milim da ti je mikrolokacija jako dobra.i iza mene je prva sezona,kao i iza tebe.medonosnog drveca ima dovoljno sto se tice lipe,kestena,al planiram isto da sadim ovo ostalo kojeg nema.koja je nadmorska visina tu kod tebe?sve pohvale,i sretno u daljnjem radu!
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pot »

Tako to rade ozbilljni pčelari.. Svaka čast..
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la sahista »

Ermine guraj naprijed, sa Bozijom pomoci...
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la medonosa »

Ovo je primjer idelanog pcelinjaka,svaka cast!
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Drago mi je da vam se svidio moj pcelinjak, ja sam tek poceo na njemu da radim imam jos jako puno ideja, zelja mi je da imam sto veci broj raznovrsnog bilja i drveca, pripremio sam jos i Paulowniju i sadnice tibetanskog Gojia te sam upravo narucio sjeme sibirskog limuna, također radim i na tome da na imanju imam i sto veci broj autohtonih krusaka i jabuka imam pet velikih stabala tresnje itd. Sadim ono sto je dobro za pcele a sto je takodjer i jako zdravo za ljudsku ishranu. Nadam se da cemo se nakad u buducnosti okupljati na mome pcelinjaku i razmjenjivati naša iskustva. Ova mala plantaza je samo uzorak i test koji bi trebao pokazati koja od ovih kultura ce najbolje uspjevati na mome imanju, jer imam namjeru da ako Bog da nekada povecam plantazu na nekih 2-3 dunuma npr. ove jednogodisnje maline koje cvatu od polovine jula i daju plodove sve do kasne jeseni sto bi itekako dobro doslo pcelama narocito tokom augusta i septembra kad u blizini nema potencijalne pase i sl. Sve ovo sto sam dosad procitao o pcelama za ove dvije godine otkako sam se zainteresovao za njih a procitao sam mnogo nekako bih mogao svesti na to da je najbitnije obezbjediti nasim pcelama obilje prirodne hrane i sacuvati ih od otrova i napasnika, ako to uspijemo onda je lahko uspjeti u bilo kojoj oblasti i prihodima i meda i maticne mlijeci i polena i proizvodnje matica itd. Mi stalno slusamo o tome kako pcele nestaju kako ih je sve manje itd. cesto nemamo volje da "sami" sirimo medonosno bilje i drvece ali ako svi mi kao pojedinci zasadimo makar po jedno ili dva drveta, na globalnom planu to je itekako znacajno. Ja znam da oni koji nemaju imanje ili imaju male baste da ne mogu bas saditi al ako se potrude uvijek se moze naci mjesta u cosku komsijine njive ili baste ili negdje kraj puta itd. samo treba imati malo više interesovanja. Kolege kažu ti sadis a dolazit ce i nase pcele na to tvoje, a ja kazem pa nek dolaze hvala Bogu meni to ne smeta jer ja se osjecam kao pcelar a ne medar, jer da sam medar mozda bi mi i vi i vaše pcele smetale i na 5 km od mene al nije tako hvala Bogu.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Jucer sam bio na pcelinjaku, malo me zabrinule ove najave pcelinjeg pomora u regiji pa rekoh da vidim kakvo je stanje kod mene. Ovo je tek treci put da podizem poklopce na kosnicama od 1. septembra. Ja sam zadovoljan zatecenim stanjem, samo u dvije kosnice koje su kao najslabije zazimljene malo je manje hrane pa im namjeravam dodati pogace za koji dan ili mozda ram ili dva hrane iz drustava u kojima ima dosta. Takodjer sam vidio da ima legla velicine jedne šake i to zatvorenog a pcele takodjer donose i polen. Mislim da ovo toplo vrijeme ne moze zavarati pcele da je stiglo proljece da bi one pokrenule vece leglo koje ne bi mogle pokriti, zaboravljamo da se one orjentisu prema suncu i da je polozaj sunca u januaru uvijek isti bilo toplo ili hladno, al problem moze biti kada pcelar ostavi minimum hrane onda ima mjesta za zabrinutost. Evo malo slika:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la j.nezic84 »

Ljepo uslikano i prilozeno.mislim da za ova tvoja drustva nema problema,jer vidim da su jaka 6-7 ulica pcele.tko ima malo hrane u kosnicama,treba da se zabrine.a mene licno ovo zatopljenje brine,ne iz razloga sto nemam dovoljno hrane u kosnicama,jer ostavio sam im dovoljno,vec iz razloga sto kad sam radio oksalnu-a to je zadnji put da sam ih otvarao,drustva su bila slabija od ovih tvojih tj.manje pcela,a ovim bespotrebnim izlijetanjima se i to malo zimskih pcela bespotrebno trosi tj.skracuje im se vijek,a ima do proljeca jos prilicno,brine me sta ce biti krajem februara-pocetkom marta,kako ce to tad izgledati.valjda ce izgurati.U svakom slucaju,mnoge si vjerujem utjesio ovim svojim slikama pcela u "sasvim normalnom stanju i broju,s isto tako normalnim kolicinama hrane za ovo doba".dobar primjer kako treba!
mahiruci76
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 13 sij 2014, 19:58

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mahiruci76 »

Sellam ef. citam da si namjeravao sijati faceliju pa me interesuje jesi li trazio sjeme i ako jesi gdje?I naravno svaka cast na uredjenju pcelinjaka,ja sam takodje posadio malo aronije,a i kesten namjeravam pronaci
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Sjeme sam narucio iz srbije preko sposovog foruma ne sjecam se od koga i sijao sam je dva puta, u proljece i nekad pocetkom juna, pcele su dosta isle na nju nisam mogao odrediti koliko su donijele ali mi med ima neku lijepu aromu koju nisam osjetio ranijih godina dok sam kupovao med od lokalnih pcelara a tad je u okolini niko nije sijao.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Jucer sam bio na pcelinjaku s razlogom da najslabijim drustvima dodam pogace, to sam i uradio, dodao sam po pola pogace, vrijeme je bilo dosta vjetrovito al me iznenadila aktivnost pcela, bas sam pozelio da cujem onaj zvuk kao u proljece :) takodjer pcele su dosta posjecivale zaostale kante od radova u kojima je bilo vode, toliko su isle na vodu da razmisljam da pokrenem pojilice, šta vi mislite o tome. Evo nekoliko slika:

slika

slika

moje najslabije drustvo u jesen je imalo dosta manje pcela evo kako sada izgleda:

slika

slika

slika

A evo i gdje sam sadio sadnice medonosnog drveca:

slika

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Obavezno pojilicu instalirat, ubaci malo soli. To je kod tebe odlično mašaa Allah, Planiraj da uvedeš i ramove građevnjake
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la hasospahic »

Aferim efendija želim svako dobro samo naprijed
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

senad je napisao/la:Obavezno pojilicu instalirat, ubaci malo soli. To je kod tebe odlično mašaa Allah, Planiraj da uvedeš i ramove građevnjake
Ma nekako mi sve ovo prebrzo, prosle godine nisam pogace stavljao do pocetka marta, ako mi proljetni razvoj bude prejak morat cu voziti na bagrem jer sumnjam da ce se kod nas ponoviti proslo proljece kada je bilo behara u izobilju a bilo lijepo vrijeme. Problem ce biti ako se okiša kad bude behar i maslacak a pune kosnice pcela a kod nas je bagrem neznatan a nasa livada tek sredinom juna ili ako krene rojenje da prelazim na dvomaticno ne bi li ih odrzao do glavne pase.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ-SLM
Pojilica obavezno ako nema prirodnih tokova.
Kolega nikad nije problem ako su pune kosnice
pcela to se lahko razroji i razsiri pcelinjak.
MK
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mugdo »

Selam efendija trud vrijedan pažnje mašaallah
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Samir »

Maksuz selam dobri domaćine. De mi bolan reci gdje si nabavio ove plave uloške.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Dosli u AV podnicama a kupovao sam i tablu ove plave plastike kod nas u udruzenju
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Samir »

Ermin.ef. je napisao/la:Dosli u AV podnicama a kupovao sam i tablu ove plave plastike kod nas u udruzenju
Hvala, ako bi mogo kad navratiš u udruženje da provjeriš gdje su nabavili.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mugdo »

plavih tabli imaš u bugojnu čovjek uvozi i predaje po cijeni 2KM komad veličine m2 približno
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo jedno poredjenje prosle i ove godine oba snimka su snimljena u martu jedan 2013 a drugi 2014
20.03.2013


12.03.2014
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mugdo »

U mom kraju vegatacija ove godine krenula ranije čitav mjesec dana pa i pčele uskladile svoje aktivnosti prema pašnim prilikama
Odgovorite