Pčelarstvo u Njemačkoj

Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Ahmet »

MIslio sam na maticnjake koje ce pcele u zurbi kad osjete da nemaju matice napraviti od starijih larvi na tom ramu.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Ahmet je napisao/la:MIslio sam na maticnjake koje ce pcele u zurbi kad osjete da nemaju matice napraviti od starijih larvi na tom ramu.
Nismo se razumjeli,Ahmete!Ako ces da pcele povuku prisilne maticnjake,onda nemoj da ih cupas jer time oduzimas dragocjeno vrijeme i njima i sebi!Ako vec imas zatvorenih maticnjaka dodaj ih po osnivanju ovog drustva nakon 1-2 sata°!
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Amir.pčelar »

Ahmete i kada dodajemo u novoformirano drustvo okvire sa satnom osnovom dali se to drustvo do kraja augusta da se razvije na 10 okvira,i kada da novoformiranom drustvu dodamo ako imamo mladu sparenu maticu.......
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la Ahmet »

Amir.pčelar je napisao/la:Ahmete i kada dodajemo u novoformirano drustvo okvire sa satnom osnovom dali se to drustvo do kraja augusta da se razvije na 10 okvira,i kada da novoformiranom drustvu dodamo ako imamo mladu sparenu maticu.......

Nemam pojma Amire ovo prvi put radim, ali ti mogu reci da cu biti presrecan ako ih uzimim u jakom nukleusu.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Dr.Denis Anderson-60 minuta-Varoa-Pcela
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la saperica »

da li smo zaboravli do kojeg dana su sva jaja ista, esencijalno poznavanje biologije pčele.
Auguštin Vlado savjetnik ČZS je dobro citirao priručnik iz JNA upoznati neprijatelja i njegovo ponašanje i tada udariti do istrebljenja.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Presadjivanje larvi za uzgoj matica
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Povratak matice sa oplodnje!Gerhard Liebig je najzasluzniji za snimanje ovih videa,a u produkciji su jos nekoliko edukativnih videa sa najmodernijom tehnikom!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ovom prilikom zelim se zahvaliti MEDONOSI za postavljanje
slika parnog topionika za ramove.
Danas je sistem topionika pretvoren u dijelo.
Za pocetak pretopljeno 200 ramova.
Zadovoljni smo sa uradzenim poslom.
Sledeci vikend nastavljamo sa novom ramovoma za topljenje.

MK
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la balasevic »

moze se vidjeti polni organ truta kod matice svaka pohvala za video kolega
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Nema na cemu,Kolege,radi toga smo tu da izmjenjimo svoja saznanja i iskustva,o pcelarstvu!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Najnoviji video koji je izazavao lavinu komentara u njemackim pcelarskim forumima,a "glavni urednik" je Gerhard Liebig!naime,video se odnosi na istrazivanje stetnosti pesticida i neonicotida u poljoprivredi-steti pcelarstvu!Dr.Liebig je(na samo njemu poznat nacin) dosao do saznanja,da sve negativna djelovanja na pceilnju zajednicu nisu toliko stetna koliko se govori!"Pcelinja zajednica za dva mjeseca regenerira se od svih negativnih posljedica a mlado sace veoma brzo stari,sto je u pcelarskoj tehnologiji neznatan problem,jer se sace svake godine i mjenja"Molio bih Administratora,i sve one koji poznaju njemacki da se ovaj video prevede i titluje,zbog prezauzetosti nisam u vremenskoj mogucnosti da to uradim,ali cu pomoci ako negdje zpne!Postavlja se pitanje zasto je Liebig otisao tako daleko i kaze izmedju ostaloga da se sjeme kukuraza i treba spricati i da je to dobro!Dali je neki loby uspjeo da vrbuje "pcelarskog papu Njemcke"kako ga nazivaju u njemackim pcelarskim forumima!Zanimljivo je da je na svim videima koje je objavio prije 2-3 dana samo njegov glas,a ko ga poznaje,zna da ovaj ton glasa je kada je veoma nezadovoljan!?Reakcije u njemackom pcelarskom forumu:http://www.imkerforum.de/showthread.php ... post396300
Liebigova stranica jehttp://www.immelieb.de/

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

Na izvornom video imaju nekakvi titlovi samo treba uključiti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

nerazumjem na kojem videu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

Treba otići na izvorni video i u opcijama gdje je ikona CC tu se može podešavat. OVaj zaslon na forumu ne pokazuje ovu opciju za titlove, smao treba kliknuti gdje piše youtube i to je izvorni video, tj.kanal na kojem je postavljen video.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

http://www.immelieb.de/Izvorni video je ovdje ali jedina jezicna postavka je njemacki
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:http://www.immelieb.de/Izvorni video je ovdje ali jedina jezicna postavka je njemacki
Nije tu izvorno postavljen video :) ON samo poteže link sa yt na tu stranicu.

Ovo je link za izvorno postaljen video http://www.youtube.com/watch?v=hmrvJteE ... tu.be&hd=1

I u okviru za prikaz videa ima opcija CC na nju treba kliknuti i izabrati titl . Ovi titlovi nisu baš sihronizovani i bukvalno se titluje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Dr.liebig ide dalje,samo njemu znanim putem
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la halid_s »

Pozdrav pčelarima. Zamolio bih medonosu ili ko ima iskustva da mi objasni zašto satnu osnovu na gore prikazanim slikama utapa u žicu odozdo jer kako se vidi u profalcani dio satonoše ne uđe osnova. Kakvo je iskustvo s tim, da li se satna uvija i deformiše i kako pčele popune falc na osnovi.
Posto sam do sada užičavao horizontalno ramove čini mi se da se tako olabavi žica, bez obzira što stavim 4 komada na LR.
Sada sam planirao užičiti nekoliko kompleta sanduka pa se mislim da ih ovako užičim kao gore na slici, s tim da sam u dilemi da li da ih radim pod kosinom kao slovo WW ovako ili ravno.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la pot »

Ja radim uzicavanje sistemom WW i upravo ova kosina pomaze da se sace manje deformise u uslovima povecane tempersture I kad je popunjeno medom, naravno ja pricam o so koje se kupujemo u bih, ako radis sam za sebe onda vjerovatno nije vazno ali nemam tog iskustva.
Sliku ne mogu komentarisat...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

halid_s je napisao/la:Pozdrav pčelarima. Zamolio bih medonosu ili ko ima iskustva da mi objasni zašto satnu osnovu na gore prikazanim slikama utapa u žicu odozdo jer kako se vidi u profalcani dio satonoše ne uđe osnova. Kakvo je iskustvo s tim, da li se satna uvija i deformiše i kako pčele popune falc na osnovi.
Posto sam do sada užičavao horizontalno ramove čini mi se da se tako olabavi žica, bez obzira što stavim 4 komada na LR.
Sada sam planirao užičiti nekoliko kompleta sanduka pa se mislim da ih ovako užičim kao gore na slici, s tim da sam u dilemi da li da ih radim pod kosinom kao slovo WW ovako ili ravno.
Neznam nisam ni pogledao video,a ovo su austrijanci oni imaju svoju tehnologiju,svako selo svoju politiku vodi!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

"PCELAR" isjecak iz kino filma,dokumentarnog.Film opisuje zivot Ibrahima Gezera profesionalnog pcelara koji je morao napustiti Tursku(politicki razlozi-Kurde)izgubio kcerku,odlazi u Svicarsku i slovi za velikog pcelara-prakticara.Film se zasniva na istinitim cinjenicama
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarstvo u Njemačkoj

Post Postao/la medonosa »

Buckfast Abbey-Zivot Brata Adama- Klostar Abbey
Odgovorite