Senad Visoko

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Odgovorite
S_e_n_a_d
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 29 kol 2013, 21:28
Lokacija: Visoko

Senad Visoko

Post Postao/la S_e_n_a_d »

Pozdrav svima na forumu.

Zovem se Senad Ahmić iz Visokog sam i imam 27 godina. Pčelarim 4 godine i trenutno imam 22 društva, LR košnice. Već duže vremena posjećujem ovaj forum gdje sam našao dosta korisnih informacija i savjeta od iskusnijih pčelara. Evo sada sam se i registrovao kako bih mogao uzeti i aktivno učešće u određenim temama.

Ono što me trenutno jako puno okupira je upotreba lijekova u pčelarstvu, jer me jako puno brine u kolikim količinama se upotrebljava varostop ( amitraz ) kao i geomycin.

Odlučio sam da ne koristim ni jedno ni drugo i da pokušam sa drugim načinima borbe protiv ovih bolesti pčela. Posebno me brine činjenica da se to sve uzima zdravo za gotovo, gdje dosta iskusniji pčelari jednostavno kažu da je to OK i da se može bez problema koristiti u pčelarstvu. Hvala Bogu pa postoji internet ovakvi forumi i predavanja ljudi od struke gdje zaista možemo vidjeti koliko u našem pčelarstvu ima ljudi koji pogrešno rade i razumiju pčelarstvo.

Hvala svim iskrenim pčelarima koji svoju pčelarsku praksu dijele ovdje i na sličnim mjestima jer je to od velike pomoći nama mladjim pčelarima, a samim tim bitno je i za razvoj pčelarstva na ovim našim prostorima.

Pozdrav.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Senad Visoko

Post Postao/la sahista »

Pozdrav Senade i dobro dosao...
Ovdje na forumu te otrove vise niko i ne koristi.Uglavnom svako ima svoje privatno biolosko srestvo za suzbijanje pcelinjih bolesti.Varroa i ne prestavlja problem,jedino jos da se dogovorimo oko ATl-a,onda mozemo onako grupno na Apimondiju da pokupimo zlatne medalje...
Na mladjima svijet ostaje.Pcelarim par godina i nisam bas nesto puno naucio,ali jednu stvar jesam.Cim kolega pcelar kaze,ovako je pcelario moj djedo,ja od njega bjezim ko oprzen...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Senad Visoko

Post Postao/la Ismet »

Dobro došao Senade.
ja nemam svoje privatno sredstvo protiv varoe :-)
amitraz (čitaj: bojni otrov) i antibiotike ne koristim.
do sada sam koristio BeeVital i oksalnu, a od sada Oazu i oksalnu, pa ćemo vidjeti....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Senad Visoko

Post Postao/la j.nezic84 »

Dobro dosao kolega!puno srece u buducem pcelarenju!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Senad Visoko

Post Postao/la senad »

Dobronam došao i dugo ostao . Želim ti da pčelariš bez varroe i bez upotrebe antibiotika.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Senad Visoko

Post Postao/la mirsad »

POZ
Dobr nam dosao.
Otrove koriste oni koji ne razmisjlaju svojom glavom.
Ko zeli da ima med za sebe i sviju familiju nerazmislja o takvim sretstvima.
SERTNO-MEDNO

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Senad Visoko

Post Postao/la medonosa »

Dobro dosao!Svako koristi ono sto misli da je najbolje!
S_e_n_a_d
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 29 kol 2013, 21:28
Lokacija: Visoko

Re: Senad Visoko

Post Postao/la S_e_n_a_d »

sahista je napisao/la:Pozdrav Senade i dobro dosao...
Ovdje na forumu te otrove vise niko i ne koristi.Uglavnom svako ima svoje privatno biolosko srestvo za suzbijanje pcelinjih bolesti.Varroa i ne prestavlja problem,jedino jos da se dogovorimo oko ATl-a,onda mozemo onako grupno na Apimondiju da pokupimo zlatne medalje...
Na mladjima svijet ostaje.Pcelarim par godina i nisam bas nesto puno naucio,ali jednu stvar jesam.Cim kolega pcelar kaze,ovako je pcelario moj djedo,ja od njega bjezim ko oprzen...
Pozdrav.
Hvala vam svima na dobrodošlici. Također što se tiče ATL baš sam pitao onako otvoreno par iskusnih uglednih pčelara u društvu da li su ikada imali ATL na pčelinjaku i odgovorili su mi potvrdno, a onda sam pitao šta su učinili, odgovor je bio liječenje geomycin, niko nije zapalio takva društva, i od tada konstantno daju geomycin u svrhu 'preventive' . Ptam se samo koliko u praksi ima slučajeva gdje uopće nema prijava i kakva bi situacija bila da niko u jesen ne da antibitik, koliko je samo prisutno spora ATL u blizini.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Senad Visoko

Post Postao/la sahista »

mirsad je napisao/la:POZ
Dobr nam dosao.
Otrove koriste oni koji ne razmisjlaju svojom glavom.
Ko zeli da ima med za sebe i sviju familiju nerazmislja o takvim sretstvima.
SERTNO-MEDNO

MK
Upravo tako Mirsade.Veceras kod mene dodje bratisna,kaze mala joj bolesna.Prehladjena.Nestalo joj meda pa trazi da joj dam teglicu meda.E sad zamisli da nesto muckam sa medom.Ja mogu lagat druge,ali ne mogu sam sebe..e sad,na forumu procitas da 90% pcelara jos uvjek u Bosni i okolini koristi Amitraz i raznorazne letvice....i onda ovdje palamundaju kako treba pcelariti...
Senade bez tih otrova se moze.Proteklih godina nisam nista drugo koristio nego BeeVital,gubitaka nisam za sada imao.Imas Senadovo i Stipino srestvo pa probaj...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Senad Visoko

Post Postao/la sahista »

Preuzeto sa SPOSA-a... :!:
Večeras će se na području Drvara u rejonu Motičkog polja i gornje Prekaje obaviti organizovano zajedničko tretiranje na oko 600 pčelinjih društava.
Biće tretirani svi pčelinjaci (5 pčelinjaka) na udaljenosti u prečniku od 10 km.
Tretiranje će se obaviti topom,amitraz(mitak)!
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Senad Visoko

Post Postao/la zvones »

Pozdrav i dobro došao Senade !
S_e_n_a_d je napisao/la: Hvala vam svima na dobrodošlici. Također što se tiče ATL baš sam pitao onako otvoreno par iskusnih uglednih pčelara u društvu da li su ikada imali ATL na pčelinjaku i odgovorili su mi potvrdno, a onda sam pitao šta su učinili, odgovor je bio liječenje geomycin, niko nije zapalio takva društva, i od tada konstantno daju geomycin u svrhu 'preventive' . Ptam se samo koliko u praksi ima slučajeva gdje uopće nema prijava i kakva bi situacija bila da niko u jesen ne da antibitik, koliko je samo prisutno spora ATL u blizini.
Nemam poseban komentar u vezi ovoga . Zanimljivo je ipak da je svojevremeno vraćen med iz Njemačke koji je bio upućen iz Srbije ( u organizaciji SPOS-a ) zbog
antibiotika u medu . Na forumu SPOS-a se razvila diskusija u vezi toga, a jedan od učesnika je tvrdio da je njegova majka dobila penciliski šok uzimajući med
( u to vrijeme po tvrdnji i već duže nije uzimala nikakve antibiotike ).
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Senad Visoko

Post Postao/la senad grudic »

Dobrodoslica i od mene IMENJACE :D Evo sad smo trojica pa mozemo i halvu praviti :wink: Pozdrav-Senad Grudic
Senad Grudic
S_e_n_a_d
Registrovan
Postovi: 3
Pridružen/a: 29 kol 2013, 21:28
Lokacija: Visoko

Re: Senad Visoko

Post Postao/la S_e_n_a_d »

senad grudic je napisao/la:Dobrodoslica i od mene IMENJACE :D Evo sad smo trojica pa mozemo i halvu praviti :wink: Pozdrav-Senad Grudic
Hvala Senade imenjace, naravno ja sam ZA :). Neka nas ima što više, a pogotovo pčelara. Hvala još jednom na dobrodošlici.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Senad Visoko

Post Postao/la senad »

zvones je napisao/la:Pozdrav i dobro došao Senade !
S_e_n_a_d je napisao/la: Hvala vam svima na dobrodošlici. Također što se tiče ATL baš sam pitao onako otvoreno par iskusnih uglednih pčelara u društvu da li su ikada imali ATL na pčelinjaku i odgovorili su mi potvrdno, a onda sam pitao šta su učinili, odgovor je bio liječenje geomycin, niko nije zapalio takva društva, i od tada konstantno daju geomycin u svrhu 'preventive' . Ptam se samo koliko u praksi ima slučajeva gdje uopće nema prijava i kakva bi situacija bila da niko u jesen ne da antibitik, koliko je samo prisutno spora ATL u blizini.
Nemam poseban komentar u vezi ovoga . Zanimljivo je ipak da je svojevremeno vraćen med iz Njemačke koji je bio upućen iz Srbije ( u organizaciji SPOS-a ) zbog
antibiotika u medu . Na forumu SPOS-a se razvila diskusija u vezi toga, a jedan od učesnika je tvrdio da je njegova majka dobila penciliski šok uzimajući med
( u to vrijeme po tvrdnji i već duže nije uzimala nikakve antibiotike ).
Dobro me nasmija ova činjenica oko pencilinskog šoka :D ))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite