VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Odgovorite
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Jutros kod nas - kijamet! Cijelu noć je lomilo grane i mlada stabla, naoblačilo se 100%, baš ružno. Bagrem je jučer po danu dobro medio, javljao mi se ujutro moj prijatelj pčelar koji je od mene udaljen 5 km, samo na +100,0 m višem terenu. U šali kažemo da njegove pčele "jedu" bagrem sa jedne strane šume (jugoistok) a moje sa druge strane (sjeverozapad)....
A po noći ovo "zlo" od buretine tako da je upitno što će biti sa sezonom komplet...
Ne mogu se oteti dojmu da smo ovo vrijeme mi ljudi "skuhali" jer se otapa led na sjeveru i jugu naše "lopte", oslobađaju se ogromne količine vlage koja nas onda "gađa" u ovo vrijeme kada bi moralo biti sunca na pretek (proljeće), a nije tako...
Pozdrav..........schumy :cry:
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 23 svi 2013, 07:17, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Da samo dodam - moram posjetiti moj udaljeni pčelinjak ("proizvodni") jer se bojim posljedica ovoga nevremena...... :?:
**za čistu prirodu i obilje pčelica
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la pot »

Kod mene bagrem obično krene oko 13.05 a ove godine čak 08.05 a pčele su dobro kasnile sa razvojem i svi smo očekivali da neće prije 18.05 i još kad dodaš kišu za vrijeme cvjetanja slabo se tu čemu moglo nadat, bilolo je kvalitetne voćne paše ja sam proizvodna društva pojačao i tako da bi trebalo biti i viška a inače kolege se žale...
Noćas kod nas kiša i vjetar nije nešto strašno ali je zahladilo..
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Kreso »

sSta kazati. Jutros 4°, danas max 9, a za nocas previdjaju 1°C. Pa ti vidi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sahista »

Ove godine,mozda nekoliko dana nisam palio grijanje.Ma hajde za pcele,nego sam postao depresivan od ovog vremena.
Ode Sahista u toku dvije sedmice u Bosnu.Neka ganja rojeve ko zeli.
Pored toga,danas sam definitivno odlucio da mjenjam stil pcelarenja.U nebo vise necu da gledam...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Kod mene bagrem obično krene oko 13.05 a ove godine čak 08.05 a pčele su dobro kasnile sa razvojem i svi smo očekivali da neće prije 18.05 i još kad dodaš kišu za vrijeme cvjetanja slabo se tu čemu moglo nadat, bilolo je kvalitetne voćne paše ja sam proizvodna društva pojačao i tako da bi trebalo biti i viška a inače kolege se žale...
Noćas kod nas kiša i vjetar nije nešto strašno ali je zahladilo..
Tako je pot , sve je kasnilo , a bagrem uranio . Ja se ne žalim na društva ali je bagrem krenuo ranije nego ikad , početak pravog medenja prošao u kiši i hladnoći,
a tada nisam mogao pregledati društva. Prvi dan bez kiše krenuo u pregled , a rojevi na granu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: utorak (jučer), 25.06.2013. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +14,0°C, u 14,00 h (+19,0°C); navečer u 18,00 h (+18,0°C). Vrijeme je bilo "čudno-promjenjivo", rano ujutro zima, naoblačilo se, puhao je lagani vjetar... Oko 9,00h malo se razvedrilo temperatura se digla za par stupnjeva, kasnije kroz dan dobro vrijeme, sunčano sa solidnom temperaturom. Oko 18,30h navečer padala je jaka kiša sa vjetrom, oko 1,5h... Nakon toga se vrijeme popravilo ali je bilo još uvijek "friško"...
Iskoristio sam ovo vrijeme da završim vrcanje, opširnije u mom "dnevniku"....
Stanje: srijeda, 26.06.2013. – danas ujutro u 5,30 h +14,0°C. Oko 7,00 h (prije moga javljanja ovdje) je bilo 15,0°C, vedro sa oblacima-"krpama" koji plove po nebu nošeni laganim vjetrom...
Još je uvijek svježe, temperature u se u 4 dana spustile oko 10÷12°C. Nikako da se ove godine spoje 2 tjedna u jednolikom, uobičajenom vremenu, "neće" nas vrijeme nikako...
Pozdrav............schumy :?
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: utorak (jučer), 17.09.2013. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +14,0°C, u 14,00 h (+19,0°C); navečer u 18,00 h (+18,0°C). Vrijeme je bilo kao kod mog zadnjeg javljanja 23.06.2013. (jedan post ispred!). To znači da se vrijeme promijenilo u "čisto jesensko".
Jutros još hladnije - u 5,30h samo +11,0°C (kod mene na brijegu), u dolini samo +5,0°C, rano ujutro zima, ali vedro sa malo oblačaka....
Jučer ujutro je padala obilna i jakajaka kiša, razvedrilo se oko 14,0h i zasjalo sunce...
Čudno neko vrijeme....

Pozdrav............schumy :?
**za čistu prirodu i obilje pčelica
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la pot »

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Kome je u cilju da straši ljude. Najprije nas straše globalnim zatopljenjem , a sada naglim dolaskom ledenog doba.
Šta je istina :?:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Kome je u cilju da straši ljude. Najprije nas straše globalnim zatopljenjem , a sada naglim dolaskom ledenog doba.
Šta je istina :?:
Neznam kome je u cilju ali u tekstu ima dosta dezinformacija (nisam ni čitao do kraja). Poznate su također, tvrdnje hrvatskog dr. Paar-a da nailazi ledeno doba (već je
trebalo po njegovom mišljenju) ali i sami vidimo da je sve toplije. Podsjećam da je hrvatski naziv za ovaj mjesec studeni, a on to nije već nekoliko godina.
Iz UN je prije dan, dva dana stigla vijest (pretpostavljam da su je mnogi čuli ) da svijet pod hitno mora smanjiti upotrebu fosilnih goriva , a do kraja stoljeća svesti
na nulu zbog enormnog otopljavanja, topljenja polova i ugrožavanja kompletnog živog svijeta, čega smo svjedoci. Neznajući za ovu poruku već sam pisao da
ako ove zime nebude snijega i hladnoće ( u kontinentalnom dijelu) sljedeće godine neće biti ništa, obzirom da su biljke razvile svoj sveukupni život na četiri godišnja
doba. Što se tiče konkretnog članka , poznato je da golfska struja nastaje u meksičkom zaljevu teče uz obale Evrope (jedan krak i sredozemljem) pa se zbog toga i neke
ruske luke ne lede tokom cijele godine. Ohlađena vraća se uz obale S.Amerike pa su zbog toga luke u Kanadi i USA, sve do paralele na kojoj se nalazi Britanija, zaleđene
tokom dobrog dijela zime. Zanimljivo je, postojanje neke ideje za pregradu u meksičkom zaljevu, kako bi se G.struja skrenula da teče uz američku obalu i na taj način
odledile mnoge luke dok bi evropske zaledile sve do Britanije ( možda i London ).
Da takve ideje nisu slučajnost, načitao sam se o raznim idejama ( ponajviše američkih), pa je jedna bila o postavljanju ogledala u na određenom odstojanju od zemlje,
kako bi na zemlji usmjeravanjem sunca stalno bio dan, druga opet prskanje Berincovog prolaza ( između Azije i S.Amerike) kako bi se potpuno zaledio (spominje se da
to nebi bio nikakav problem) , a on je inače stjecište klima i moglo bi doći do promjene na cijeloj kugli. Takvih megalomanskih ideja ima koliko hoćete, a dokle će to ići
ko zna, valjda do nestanka čovjećanstva jer stalno nas sele u daleka sazvježđa do kojih možemo stići za hiljade ili milione svjetlosnih godina, a mi u tim razmjerima se
krećemo još uvijek puževom brzinom. I da idemo brzinom svjetlosti hiljade godina su previše, a o daljem je smiješno i govoriti. Da nekažem da letova više nema niti
na mjesec, jer je preskupo.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Ovim dugoročnim prognozama ne može se vjerovati.
Do 3 dana može stati jer nešto pogode ali pod uvjetom da promjene zahvate cijeli kontinent no prognoze za 7 dana totalno pogriješe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la cerex »

Slazem se sa Stipom da do 3 dana nekako i ide, dalje ne. Inace vremensku prognozu pratim na foreci i accuweather pa sebi nadem neku sredinu mada je to sve upitno konkretno za S.Most za mjesec april prognozirali samo 3 suncana dana a ono suprotno.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Meni je Umbrella nekako naj realnija na opciji ETA.
http://www.weather2umbrella.com/hr/vrem ... /meteogram
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Ismet »

koliko sam upratio meni su na ovom linku dosta dobro prognozirali zadnjih mjeseci....

http://www.weather.com/weather/5day/l/BKXX0005:1:BK
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la cerex »

Kolega postavi im i sefamor tako da one sto dolaze iz prirode ne cekaju na letu nego da im je zeleno stalno u paljeno :D I ovdje je lipa uveliko krenulo a za sada joj vrijeme ide na ruku jer je bas sparno sa temperaturama 26-28,nadamo se prosjecnoj pčelarskoj godini.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la cerex »

Facelija je sva nikla,uspio sam da je posijem sa 1 kg/dunum tako da je optimalno raspoređena ali posto sam je kasno posijao cini mi se oko 15 maja zbog kisa prilicno imam problema i sa korovima prvenstveno kostanom i ambrozijom ali posto su mi pčele tu odlucio sam da je neprskam pa sta joj Bog da jer ce tu svakako ici lijeska ove godine.Kod nas je prethodnih godina lipa bila prilicno nesigurna pasa mozda se ove godine promijeni,nadam se da nece puno ugrijati.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Da još sutra i počinje zima. Kod mene danas dnevna +9°C jutarnja -7°C. Mogu reći da je to normalna suha zima bez snijega. Pčele svaki dan u podne izlaze na leta na par sati. Primjećujem da su pčele masovno iznad leta više u širinu nego po dužini ulice. To nije dobro jer su pčele u obrandbenoj formaciji, a razumljivo je jer svako malo primjetim na letu da se dvije pčele potuku i vrteći se padnu sa leta. To stalno čačkanje ove godine predugo traje što crpi i po malo uništava snagu pčela. Ova godina je sve nešto nenormalno u ponašanju pčela. Volio bih da još malo zahladi bar na 15 dana. Meteorolozi su najavili prosječnu zimu sa padavinama i sa temperaturama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la cerex »

Kod mene je hladnije Stipe zadnja dva dana su temp. -3 non stop.Ono sto mi je interesantno je da pri tim temp.vidim ose kako lete i zavlace se u kosnice.Jos da padne malo snijega,zimski ugođaj bi bio potpun.
Avatar
sanadac
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 27 sij 2014, 17:33
Lokacija: Sanad

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sanadac »

Danas je kratkodnevnica .Dan je najkraci u godini i traje 8h 13min. a noc je najduza .
Astronomski i kalendarski danas pocinje zima .Na terenu sto se temperature tice imamo je vec odavno.
Pcelarska zima se ne poklapa sa kalendarskom i traje sest meseci , pocev od listopada (oktobra) pa do kraja ozujka( marta ).
Dakle ,upravljajuci se pcelarskim kalendarom mi smo tu negde blizu sredine zime .
Kad zacutim,okrenem se i odem,to ne znaci da si ti pobedio .
To znaci da vise nisi dostojan mog vremena. Charles Bukowski
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Baš tako točno smo na polovici pčelarske zime.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Kod mene je hladnije Stipe zadnja dva dana su temp. -3 non stop.Ono sto mi je interesantno je da pri tim temp.vidim ose kako lete i zavlace se u kosnice.Jos da padne malo snijega,zimski ugođaj bi bio potpun.
Da kolega ima 15 dana da se događa toplotna inverzija da je toplije u gorju nego u nizinama. Jutros u pčelinjaku -7°C u 14 sati + 11°C. Sunčan dan bez vjetra.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la cerex »

Ovdje jos uvijek minusi nikako da malo popusti danas citav dan -8.Nadam se da ce uskoro otopliti kako bi pčele obavile procisni let.
Nikel92
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 02 pro 2019, 13:53

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Nikel92 »

Za subotu kažu kiša a nedelja sunčana :D
Odgovorite