SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Prikazati ću vam moj pčelinjak P2-C koji se nalazi kod mene kući gdje već 2 godine polako vršim selekciju matica u uzgoju. Imam 4÷5 krvnih linija rodonačelničkih društava i 2÷3 "trutare" tj. trutovska društva gdje dopuštam da se izegu trutovi za oplodnju matica. Moje "selo malo" je na izoliranom mjestu, ostali pčelinjaci su na udaljenosti od 10 i više km, pa je to jedan od uvjeta da se oplodnja matica vrši po ustaljenom "voznom redu".
Znam da postoje "trutovska sastajališta" na kojima se skupljaju svi trutovi iz pčelinjaka čak u krugu do 20 km, ali ovako barem mogu donekle utjecati na to da iz planiranog uzgoja uklonim nepoželjne nasljedne osobine društava koje neću dalje u uzgoju obnavljati i njegovati.
U tu svrhu sam razvio moj sistem oplodnjaka-nukleusa koje izrađujem od 1 nastavka
LR ili FR i od starih "sanduka" koje sam dobio od jednog starog pčelara (nažalost pokojnog) koje mi je bilo žao baciti.
Sutra ću vam metnuti par fotki kako to izgleda u mojoj "kućnoj radinosti"...
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la balasevic »

kolega stvarno imate dobro postove i ja kao pocetnik cak ih sve razumijem i razumijem vase metode i ovo sa selekcjom mi se svidja ali zasto nebi primjenilu umjetnu oplodnju matice tako bi 100% mogli kontrolisati sjeme koje oplođava maticu jer bi uzimali trutove za koje smatrate da su najbolji pozz
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

balasevic je napisao/la:kolega stvarno imate dobro postove i ja kao pocetnik cak ih sve razumijem i razumijem vase metode i ovo sa selekcjom mi se svidja ali zasto nebi primjenilu umjetnu oplodnju matice tako bi 100% mogli kontrolisati sjeme koje oplođava maticu jer bi uzimali trutove za koje smatrate da su najbolji pozz
Ja sam pobornik prirodnih metoda kod primjene oplodnje matica. Pčele su ipak živo biće i meni je strana 100% kontrola njihovog prava za odabir opstanka i produljenja svoje vrste...
To podrazumijeva da ću iskoristiti sve resurse koje mi omogućuje moje poimanje usmjerene selekcije a "umjetnu oplodnju" ipak ostavljam institucijama (Institutima) koji ih normalno koriste kao svoju "osnovnu" djelatnost.
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la balasevic »

u potpunosti vas razumijem kolega ali mislim da umjetna oplodnja ima vise prednosti nego nedostataka jer imao sam priliku biti na pcelinjaku gdje se vrsi selekcija i proizvodnja matica i vecina matica se umjetno oplodjavaju i mogu vam reci da je to nesto izvanredno jer pcelar kod kojeg sam bio on je isao na mirnocu pcele to je ostvario veoma dobro jer su pcele upola agresivnije nego ajmo reci normalne pcele
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Balaševiću, dobro jutro, molim te da me zoveš "ti" - mi pčelari smo posebna (plemenita) bratovština i moramo se prisnije oslovljavati!
Znam što mi kažeš, ali ja sam pobornihk u uzgoju matica "starim" konvencionalnim metodama - Miller-ov način npr.
Hvala na dobrim savjetima ali i dalje ću nastaviti po svome....
Budući sam još u radnom odnosu pčelarstvo mi je na razini "zrelog-visokog hobija", ali budući sam vikend-pčelar ne moram ti puno govoriti o tome kako mi je složeno i teško sve to skupa "pospremiti" i biti uspješan... Usto se bavim i vinogradarstvom, tako da mi je dan ispunjen 100%, cijele godine (sve sezone).
Pozdrav...............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Kako sam i obećao, evo mojih oplodnjaka-ukleusa iz "domaće radinosti":
1.) Moja radionica
slika
2.) Priprema nukleusa za odnošenje na pčelinjak, (u novim nastavcima, prerađen):
slika
3.) Detalii izrade
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

4.) Stari "sanduk" adaptiran i korisno utrošen:
slika

slika

slika

slika

slika

5.) Priprema za odnošenje na pčelainjak:
slika

slika

Možda sam bio malo "predugačak" sa fotkama, ali mislim da mlađim pčelarima fali praktičkih rješenje oko formiranja i vođenja pčelinjaka pa je ovaj moj "uradak" na tragu toga - da pomognem mlađima da brže savladaju "male tajne velikih majstora" (šala mala!). Niti sam majstor, niti sam velik, samo znam koliko me u životu koštalo to što stariji ljubomorno čuvaju "tajnice" koje nikome ne otkrivaju...
Sva svoja rješenja u životu (i u struci isto), morao sam mukotrpno skupljati i "krasti" pomalo tuđa rješenje koja sam uvijek nastojao nadograditi i nadopuniti sa svojim rješenjima i viđenjem da unaprijedim to što sam usvojio...
Pozdrav............schumy
P.S. Ovu ću "pričicu" sutra nadopuniti sa nastavkom teme...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la balasevic »

Sad vas u potpunosti razumjem.I moram vam priznati da ste stvarno dobar pcelar uz posao i sve vi i dalje probnalazite vrjeme za pcele i inovacije ovaj nukleus nije dobar nego je predobar i sigurno cu sebi napraviti par ovakvih naravno ako smijem jer ipak je to vas patent.Evo imamo nesto zajednicko odabrali smo istu boju za kosnice :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Balaševiću, opet ti "vi" - nemoj me persirati. moi smo svi na "ti".
Drago mi je za boju košnica! Mislim da je uočljiva pčelama koje raspoznaju:
- Plavu, lijepa boja ali ne za košnice (moje mišljenje),
- Crnu (previše me asocira na ružnu stranu života - smrt),
- Bijelu, vrlo se brzo zaprlja i nije "radna" boja za pčelinjak,
- Žuta, zato sam ju odabrao, baš ovu nijansu koju prakticiram u izvedbi
Nekako mi kao kompromis dođe moja zeleno-mlado-travna boja koju sam usvojio za osnovnu boju mojih košnica... (Stupanj apsorpcije sunčeve svjetlosti Fs=0,27)...
Pozdrav.............schumy
P,S. Sve su moje boje u upotrebi na bazi vode, ekološke...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la balasevic »

Uredu schumy od sad "ti" imam duboko postovanje prema tebi jer po tvojim postovima se da zakljuciti da ste veoma dobar covjek jer zelis svoja iskustva podjeliti s ostalima.I naravno meni su se boje dopale a takodjer su ekoloske na bazi vodi. pozzz
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

balasevic je napisao/la:Uredu schumy od sad "ti" imam duboko postovanje prema tebi jer po tvojim postovima se da zakljuciti da ste veoma dobar covjek jer zelis svoja iskustva podjeliti s ostalima.I naravno meni su se boje dopale a takodjer su ekoloske na bazi vodi. pozzz
Opet "vi" - mijenjaj!
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Nastavak "pričice" od jučer:
1.) Izlaz iz radionice
slika

slika
2.) Moje "selo malo"
slika

3.) Dolazak na pčelinjak "radnog naziva" PC2-C
slika

slika
4.) Razmještaj novih nukleusa-oplodnjaka na poziciju u pčelinjaku
slika

slika

Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ahmet
Čita i piše, dobar
Postovi: 190
Pridružen/a: 08 sij 2011, 12:51
Lokacija: Livno

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Ahmet »

Odlicni oplodnjaci Schumy :wink: imam dvadesetak ovih plasticnih hranilica pa cu iskoristiti i napraviti nekoliko ovakvih nukleusa. Puno su sigurnije ove hranilice jer nema sanse da negdje procuri, ja sam ove godine zbog dvije hranilice za oplodnjake koje sam sam napravio ali ih na zalost nisam isprobao vodom (da vidim dal cure negdje) izazvao grabez, srecom brzo sam reagovao pa se nije prosirio. Stradala su dva oplodnjaka ali sta je tu je, svaka škola se placa.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Ermin.ef. »

Koliko stane ramova u jedan ovaj dvojni nukleus? 4 ili 5?
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Ermin.ef. je napisao/la:Koliko stane ramova u jedan ovaj dvojni nukleus? 4 ili 5?
Četiri sa normalnim Hoffamovim okvirima ako upotrijebiš šper-ploču (ili mediapan-ploču) 5 mm, moglo bi se "zagurati" i 5 kom sa tanjom ali od toga nema koristi, na 4 okvira LR ili FR se matice sasvim lijepo "razrade" za kasnije presađivanje u normalne nastavke.
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Ermin.ef. »

pitam jer sam ja prošle godine prije nego sam poceo sam izrađivati košnice kupio tri takva dupla nukleusa gdje stane pet ramova a malo tanja je u sredini pregrada.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Može, samo ja nisam to probao, imam (za sada) na raspolaganju samo mediapan od 5mm...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Subota 23.06, nedjelja 24.06 i jučer (utorak) 25.06.2013. su bili "radni" dani kada sam sa suprugom završio vrcanje glavne "berbe" - bagrema za ovu sezonu. Razlog kašnjeja od cca 15-tak dana je prezauzetost (u firmi i u vinogradu)...
Prosječan prinos po košnci je 15,63kg, što je i više nego što sam očekivao budući je kišurina "oprala" bagrem u pola cvatnje i medenja. Zato je kvalitet meda izvanredan jer je sve bilo poklopljeno i med je zreo 100%....
To je sa moga "proizvodnog" pčelinjaka radnog naziva P1-SP, a isto me čeka ovaj vikend i na mojoj "oplodnoj stanici" pored kuće radnog naziva P2-C, tako da će prinos sa jednim vrcanjem biti cca 18÷20 kg po košnici...
Godina tako-tako, ni dobra ali ni loša ovdje kod nas, sve u svemu sam zadovoljan jer lani nisam vrcao ništa (suša) i jedino na taj način sam mogao očuvati društva od totalne propasti...
Pozdrav........schumy :?
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la j.nezic84 »

Postovani kolega schumy,ovo je jedino mjesto gdje sam uspio naci objelodanjen prinos meda posle vrcanja,a mozda je to i iz razloga sto se jos uvijek ne snalazim najbolje na ovom forum,novi sam clan.posto sam pocetnik,interesuje me komentar vas iskusnih pcelara,koji je to neki hajmo reci normalan tj.dobar prinos meda po kosnici?20,30,50?sta se uzima za neki prosjek?interesuje me to iz razloga sto hocu da procijenim kakvo je ovo moje podneblje za pcelarstvo,u pitanju je Potkozarje,stacionarni pcelinjak.kazem strogi sam pocetnik,planiram da se bavim ovim tj.da polako sirim,ali ne planiram nigdje da ih vozim na pasu.posto ovdje imam livade,kestena,lipe,i pomalo bagrema.koja je to kolicina po kosnici normalna?pod uslovom da je "normalna godina naravno.unapred hvala
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

j.nezic84, dobro jutro, nisam čitao postove i nisam do sada vidio tvoje pitanje.
Moj odgovor je da je svaka godina "normalna" koja donese meda za svoje vlastite potrebe i da ostane nešto i za trgovinu kako bi se barem donekle pokrili troškovi pčelarenja koji i nisu baš tako beznačajni i svakim danom rastu....
Težinski za stacionarni pčelinjak (kakav imam i sam) su prinosi od 20÷40kg po košnici mjera unutar koje se može reći da je godina bila uspješna ili manje uspješna.
Ja već godinama uzgajam matice za vlastite potrebe i iz uzgoja odstranjujem svake godine one koje su bile "na repu događaja" tako da sam poprilično unaprijedio kvalitetu svoga "stada".... Prinosi koje sam naveo su u podbačaju u odnosu na moju postavljenu donju granicu, ali ponavljam, godina je bila dosta loša, kiša je "isprala" bagrem koji je glavna paša kod mene pa sve ovo naknadno što pčele donesu je za njihovu zimnicu, izuzetak će biti ako zamedi "medljika" koja je 2010. bila izdašna i dobro je popunila prvo vrcanje bagrema te godine.
Pozdrav.......schumy :)
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la j.nezic84 »

Tako sam nesto i mislio,al ipak da cujem i od nekoga puno iskusnijeg.i kod mene ce se jos dok izvrcam ovo malo kestena,vrtit od 30-40kg,i ja sam zadovoljan,jer prva mi je godina pcelarenja,a matice nisu selekcionisane vec ove nase ovde"divlje"tj.malo ljute,bar zasad.hvala ti na iscrpnom i iskrenom odgovoru,pozdrav!
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Amir.pčelar »

Poz...Šumi molim te daj mi odgovor i ja sam početnik što se toliko pridaje pažnja selekcionisanim maticama šta se tu postiže i koji je učinak ove obične i ote selek...možda je pitanje smiješno al de štaš..pozzz...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Amir.pčelar je napisao/la:Poz...Šumi molim te daj mi odgovor i ja sam početnik što se toliko pridaje pažnja selekcionisanim maticama šta se tu postiže i koji je učinak ove obične i ote selek...možda je pitanje smiješno al de štaš..pozzz...
Amire, nije pitanje smiješno (kako kažeš), ali je tema široka, zahtijeva puno znanja, volje, truda i rada da se uzgoji i odgoji dobra selekcionirana matica...
Pojam selekcionirane matice nosi dublji, suštinski problem pčelarstva, ukratko sažet glasi:
Selekcionirana matica kod pčelinje zajednice je osnova dobrog pčelarenja, prenosi na svoje potomstvo sve poželjne, uzgojem postignute dobre osobine. To su:
Ravnomjeran raspored zaleženih stanica, radišnost i marljivost pčela kod unosa nektara, imunitet na bolesti (varroa, američka gnjiloća, vapnenasto leglo i sl.), mirnoća na saću, brz proljetni razvoj i - najvažnije (po meni) nesklonost rojenju...
Naša pčela Apis mellifera carnica ili kranjska pčela ima prirođenu manu a to je sklonost rojenju.... To potiče iz prošlosti kada je u doba procvata pčelarstva pod vodstvom velikog slovenskog pčelara Janeza Janše (u doba carice Marije Terezije) cijela naša regija uzgajala pčele koje su se prodavale kao rojevi u prekomorske zemlje (najviše u Ameriku) i kada su pčele uzgajane u skučenim košnicama zvanima "kranjići" (slovenska preteča AŽ-košnice). Tada je rojenje bilo - poželjna osobina u pčelarstvu, komercijalno ispativa, danas je situacija obratna, rojenje je - nepoželjno. Naime od izrojenog društva nema koristi:
Roj ako ga "uhvatimo" tek iduće sezone daje rezultate (med), a društvo koje se izrojilo do zime sakupi dovoljno meda samo za sebe, i to ne sva, samo dobra društva...
Naime mi pčelari smo "kradljivci" koji pčelama oduzimamo viškove njihove hrane (meda), a u tom slučaju one jedva (ako!) sakupe meda samo za svoje potrebe...
Tema je opširna, poviri u naš podforumski folder "Edukacija..." i tamo ćeš naći dosta o ovoj tematici. Da, još ti preporučam da se "oboružaš" literaturom i uči i čitaj, najbitnije je naučiti biologiju pčele, onda ćeš mnogo ovoga o čemu ovdje sada raspravljamo bolje razumjeti.
Pozdrav...............schumy :shock:
**za čistu prirodu i obilje pčelica
habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la habe »

NIje mi jasno kako nešto što je prirodno može biti mana!? Bez rojenja ne bi bilo ni pčela. Ima li bolje matice od rojevne? Prije ili kasnije mi se moramo vratiti prirodi i prirodnome. Želja ili bolje reći glad za što većim prinosima dovela je između ostalog do svih ovih bolesti. Naša pčela je najbolja pčela za naše područje. Ne kažem da treba zanemariti nauku samo se sve mora uskladiti prema prirodnome...
Amir.pčelar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 39
Pridružen/a: 16 tra 2013, 12:13
Lokacija: BiH Bužim

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Amir.pčelar »

hvala SCHUMY na odgovoru,,,slažem se stobom HABE..... :roll:
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

habe je napisao/la:NIje mi jasno kako nešto što je prirodno može biti mana!? Bez rojenja ne bi bilo ni pčela. Ima li bolje matice od rojevne? Prije ili kasnije mi se moramo vratiti prirodi i prirodnome. Želja ili bolje reći glad za što većim prinosima dovela je između ostalog do svih ovih bolesti. Naša pčela je najbolja pčela za naše područje. Ne kažem da treba zanemariti nauku samo se sve mora uskladiti prema prirodnome...
Habe, moraš pažljivo čitati nečija tumačenja... Onoga časa kada se Čovjek umiješao u Prirodu i počeo ju prilagođavati svojim potrebama i navikama sva bića su kroz milenije evolucije poprimila sasvim drugačije navike i način života. Tako je i sa pčelama...
Napisao sam da smo ".....mi pčelari kradljivci koji oduzimamo pčelama njihovu hranu - med.....", znači da smo počeli prilagođavati njihove iskonske navike svojim potrebama, jer kod komercijalnog pčelarenja loše je i neizvedivo da se u medobranju, pri "punoj paši" pčele roje.... Veranje po stablima i skidanje rojeva možda je nekome i zabavno u početku pčelarenja, ali tokom godina počinješ uviđati da moraš napraviti sve kako bi sam sebi olakšao težak fizički rad kod pčelarenja, jednostavnom primjenom razrojavanja kojim se pčelama omogućuje da zadrže svoj iskonski nagon za samoodržanjem vrste ali na način koji pogoduje pčelaru...
Ja razrojavam pčele pri vrcanju na način da ih ometem u sabirni lonac sa lijevkom (u slučaju da ne koristim bježalice) i tako dobijem roj sa 1,5÷3,0 kg pčela koji se veoma brzo razvije u pomoćnu košnicu i bez problema prezimi.
Što se pasmine tiče, ja sam za primjenu pčelarenja sa autohtonom vrstom pčele koja se udomaćila na određenoj lokaciji a to je kod nas kranjska pčela, Apis mellifera carnica ili kako ju mi zovemo "sivka". Ima puno podvrsta i varijeteta ove pčele, ako te interesira više možeš pročitati u podforumu ..."Edukacija...." gdje sam opširnije obradio temu "Genetika i selekcija pčele medarice". I dalje stojim na stanovištu da je najvažnije poznavati biologiju pčele jer kod bilo kojeg uplitanja Čovjeka (pčelara) u životni ciklus pčele treba raditi sukladno njenim instinktima pri odabiru produljenja vrste i opstanka na našem planetu - Zemlji...
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite