Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Ermin.ef. je napisao/la:Ma to je bila pogaca od prosle godine i djelilo je udruzenje ja sam sacuvao dvije i dao im po pola al me i cudilo sto je slabo jedu bas im je bila tamna boja pogace.
Te tamne pogače baci i zakopaj.
Na pogači mora pisati sastav.
Sve pogače moraju biti bijele osim pogača sa dodatkom polena koja može biti žuta ili žuto smeđa ali na toj pogaćč mora pisati da je polen dodatak.
Obično je sastav kupovne pohače više manje isti. Na primjer:
Sastav:
Saharin u prahu
- bijele boje.
Glukozni sirup - bistar i bez boje. (Glukozni sirup može biti smeđe boje, a to je znak da sadrži previše HMF-a i taj sirup ne valja, a neodgovorni proizvođači ga kao takvog ipak stavljaju u pogače).
Vitamini bez boje ili prozirno zelene boje ili prozirno crvene boje, a to ne mijenja boju pogače.
Stimular ( Kobalt ) - prozirne smeđe boje, ne mjenja boju pogače.
Nozevit - kalijum jodid, jod - mrke boje i neznatno mijenja boju pogače u žuto bijelu boju.
Po ovome se ne vidi da pogače trebaju biti smeđe boje.
Smeđu boju karamele daje Hidrometil furfural HMF.
Žutu boju ili svijetlo smeđu boju pogače može uzrokovati nadomjstak polena, a na pogači mora pisati da pogača sadrži taj dodatak.
Ako pogača sadrži nadomjestak polena odnosno proteine ne smiju se koristiti stare ili lanjske pogače jer te pogače više štete nego koriste i mogu izazvati proljev i uginuće cijelog društva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

ja sam srecom stavio samo po pola pogace po drustvu i one su to i pojele, jucer sam izvrsio detaljan pregled svih zajednica, unutar kosnica nema nikakvih tragova proliva stanje je po meni solidno malo su mi bile blokirane matice jedno drustvo tri rama kompletno zatvoreno leglo a sve ostalo ramovi sa medom i polenom pa sam iz donjeg nastavka svim drustvima izvadio jedan izgraden ram i digao gore izmedu hrane i legla, kod ostalih drustava po 4 ili 5 ramova sve zatvoreno leglo a ostalo hrana mislim da nisam ni trebao stavljati pogace, za dva tri dana cu ponovo prosiriti plodiste, pcele zauzimaju od 7-8 ulica, susjedni pcelari vec vrse rotaciju nastavaka pa bi i ja trebao uskoro.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Jucer sam bio na pcelinjaku i vrsio rotaciju odnosno prevjesavao ramove, vrijeme jako lijepo, bilo je i unosa behar i maslacak jako lijepo iskustvo meni prvo proljece sa pcelama pa mi nekako sve lijepo izgleda, malo sam slikao i snimao pa evo da podjelim s vama.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika





Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

slika

slika

slika

slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la medonosa »

Bravo Ermine,samo jedan mali savjet ako moze!Nemoj ovom svajcarskom iglom presadjivati/prenositi larve za proizvodnju MM,(na slici)a i za uzgoj matica!Posto je metalna(inox) kod cestog kontakta sa MM koja u sebi sadrzi kiselina,moze ostavljati "trag"na maticnoj mlijeci pa da larve nebudu primljenje, vec maticnjaci ocisceni,moj ti je savjet da radis kineskom iglom!Pozz i puno uspjeha!
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

medonosa je napisao/la:Bravo Ermine,samo jedan mali savjet ako moze!Nemoj ovom svajcarskom iglom presadjivati/prenositi larve za proizvodnju MM,(na slici)a i za uzgoj matica!Posto je metalna(inox) kod cestog kontakta sa MM koja u sebi sadrzi kiselina,moze ostavljati "trag"na maticnoj mlijeci pa da larve nebudu primljenje, vec maticnjaci ocisceni,moj ti je savjet da radis kineskom iglom!Pozz i puno uspjeha!
Svaki savjet i kritika uvijek dobrodošli, ma ja bježao od kineza nesto nikako nevolim njihovu robu pa nabavio ovu iglu, ona ce mi morati posluziti za pocetak jer namjeravam proizvesti samo sebi za lijeka i jednoj rodici sto se tice ove godine a koliko ce to biti to neznam moje je da pokusam i dam sve od sebe da citam, pitam i naucim pa cemo vidjeti ja svakom poslu prilazim optimisticno i ne plašim se posla. Hvala na savjetu
cifra_m
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 30 ožu 2013, 00:56

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la cifra_m »

mahsuz selam kolega! i puno srece na pcelinjaku, kao i u zivotu! samo, jel ti ovo nova slika il je od prije tri god? :) drugacije si izgledao prije 2 ;)
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

:D slika je stara nekoliko godina, šta ćeš vrijeme mjenja sve :)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Kad se koristi kineska igla ne koristiti mlado saće nego staro crno saće.
U mladom saću će igla oštetiti dno ćelije koje može lako probiti i sa larvom i mliječi će kupiti i vosak što izaziva slabije primanje larvi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo jos malo slika, ovo lijepo vrijeme i behar je pravo uživanje kako za pčele tako i za nas pčelare. Meni je ovo prvo proljeće uz pčele i upravo sam doživio da vidim prvi unos nektara mojih pčelica a i pripreme polahko teku nadam se da cu uspjeti sakupiti dovoljno meda, polena, propolisa i matične mlijeci kako bi se otarasio ovog dugogodišnjeg problema sa kašljem.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika





Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Svaka čast. Lijepo svijetluca sviježi nektar. Na plodišnim okvirima u ćoškovima ima još dosta starog meda.
To će pčelice uskoro potrošiti. Pazi proširi leglo da matica ima gdje polagati.
Dodaji satne neka ih grade. Ako nema mjesta za proširenje dodaji i treći nastavak.
Ne vidim na slikama koliko ti je društvo jako, ali po svoj prilici je dobro.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Dva društva su mi po mom mišljenju veoma jaka rotiranje nastavaka sam uradio prije nekih 12 dana a prije 6 dana sam dodao jednu satnu osnovu i jedan ram gradjevnjak koji je do pola satna osnova pa mala letvica i ispod prazan prostor kada sam jucer dosao da provjerim kakvo je stanje jako sam se iznenadio gradjevnjak vec izgradjen i zaležen a satna iznad njega s obje strane puna nektara ostale satne osnove izgradjene i zalezene htio sam odmah dodati nove al kad sam poceo traziti ram koji bih izvadio nisam nasao ni jedan prazan u svakom ima ili leglo ili perga ili med cak sam primjetio da u starom leglu cim izadje pcela one popune nektarom. Razmisljajuci sta da uradim htio sam da ponesem sa sobom ram meda al kud cu sa njim kad nije poklopljen, tako sam se i odlucio da dodam treci nastavak na ta dva drustva al posto ja nemam izgradjena medista mogu samo dodati satne osnove tako sam uzeo dva rama meda i digao ih u sred treceg nastavka a ostalo su satne osnove a na njihovo mjesto dole sam stavio dvije satne osnove, danas sam malo provirio i vidim da su skoro izgradjene i kako ih grade odmah u njih dodaju nektar a gore u trecem nastavku satne osnove koje su bile sa strane do ramova sa medom su vise od pola izgradjene meni ovo izgleda sve tako ubrzano, druga dva društva su slabija i normalno se razvijaju.

slika

Evo jedan interesantan snimak koji sam snimio prije nekoliko sati pred sami mrak da li ovdje izletnice predaju nektar mladjim pčelama?



Sva četiri društva su što bi se reklo razlicite krvi šta mislite kako bi bilo u cilju neke moje pocetne selekcije za nove rojeve odgojiti matice od jednog a ne isjecati u pocetku trutovsko leglo od drugog jakog društva kako bi se povecala baš njihova mogucnost da oplode buduce matice?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Doista kod tebe sve ide brzo što je očito da su društva zdrava, matice odlične, lokacije za 5 te vrijeme jako pogodno.
Kod mene nijedno društvo nije ispunilo ni cijeli jedan sanduk. Ja obično treći nastavak tek dodajem početkom Juna.
Razlika je golema.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo malo svjezeg materijala sa mog malog pcelinjaka
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Kreso »

Nema se sta kazati osim superlativa. Sve izgleda bez greske. Dobra matica, kompaktno leglo, i ima i unosa .
Jos kad se uzme u obzir da je ovo prva godina nakon proslogodisnjih rojeva.. Bravo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Bašfino.
Dali ti je ta košnica ispred drugih za Novozelandsku metodu.
Malo ti je to prejako društvo za tu imetodu.
Vidim Jenter aparati su spremni za proizvodnju matica i MM mliječi. Interesantno kako ćeš to izvesti a Jenterom.
Nadam se da ćeš nas sa slikama još obradovati da vidimo šta će biti. Nadam se sve okey.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Da, ova kosnica ispred je za novozelandsku metodu mozda je malo prejaka al su jako mirne i dobra matica jesenas su uzimljene kao osrednje drustvo koje je imalo neku exploziju u proljetnom razvoju u medistu je vec 6 ramova meda od behara pa kontam ako je sta poremetim opet je donijela dosta za ovu godinu a kod mene je inace glavna pasa livada u junu a izgleda da sam imao malo pocetnicke srece okolni pcelari kazu da nisu zapamtili da su kao ove godine pcele donijele sa behara. U nedjelju iza podne presadio sam larve iz jentera stavio sam samo 10 larvi dan ranije sam ubacio pregradu al prilikom presadjivanja larvi nisam primjetio da se pcele nekako drugacije ponasaju kad su obezmaticene ili sam ja ocekivao mozda neku reakciju nasao sam samo dva maticnjaka povucena koja sam unistio a u sred nastavka dodao sam ram sa 10 larvi u maticnim pocetcima, sutra cu provjeriti da li su primljene danas je bilo jako hladno pa nisam htio da ih uznemiravam samo sam izvukao pregradu. Inace mi je i jenter od prve izgradjen nisam imao problema ni sa zalijeganjem matice nakon 4h od zatvaranja u jenter vec je pocela zatvorio sam je oko 13h a provjeravao oko 18h do ujutro je bilo i dupliranih celija. Evo nesto slika al tesko je slikati kad si sam a sve natojim sto je moguce brze da uradim.

slika

slika

slika

slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Možeš li malo pojasniti detalje,
Zatvorio si maticu u 13 :00 koji je to dan bio.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Mliječi ko u priči bit će to super matice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la franevrs »

Kolega Ermin ef. pozdrav, molio bi te informaciju o kalupu za osnove matičnjaka,
gdje se može nabavit i koja je cijena, ako nije problem.

pozz.............
Frane Vrsalović
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

senad je napisao/la:Možeš li malo pojasniti detalje,
Zatvorio si maticu u 13 :00 koji je to dan bio.
Maticu sam zatvorio u srijedu u 13h i to iz razloga jer su pcele jako slabo dogradjivale jenter pa hajd rekoh da vidim sta ce se desiti za nekoliko sati (a jenter je više od 5 dana u kosnici ) buduci da imam dva stavio sam oba u jedan ram pa rekoh koji prvo izgrade njeg cu koristiti medjutim slabo su izgradjivale gotovo nikako a na slici se vidi da su izgradile trutovsko sace izmedju, kada sam nakon 4-5h dosao da provjerim vidio sam nekoliko polozenih jaja u jenteru i tako sam odlucio da ostavim maticu u njemu do ujutro, u 8h matica je pustena iz jentera i tad sam vidio da ima dupliranih celija sa po dva jajeta a aparat je dogradjen oko 3 mm. Larve sam presadio u nedjelju oko podne i da sebe ispravim danas sam provjerio presadio sam 14 larvi a primljeno je 12, buduci da imam samo 4 nosaca maticnih celija pored njih izbusio sam manje rupice u koje moze stati ovo pokretno dno jenterovog aparata i samo gore stavio maticnu celiju i odozdo ih ubacio u te rupice, cim stignem uslikat cu. Što se tice ovog kalupa mislim da je to galicev kalup posudio sam ga od kolege pcelara koji je inace masinski inzinjer on ga je nekad napravio al nikad nije koristio pa kad se vidim s njim pitat cu da li bi i za koje pare napravio ovakav.

Kad sve ovo zavrsim nastajat cu da detaljno opisem sta sam sve radio i kakvi su rezultati bili na kraju. Moj plan je bio da sa najboljim drustvom novozelandskom metodom proizvedem 3 matice koje bi koristio za razrojavanje ostala 3 proizvodna drustva ali bez slabljenja tih drustava tj. da pred ovu junsku pasu imam formaciju da na dnu bude mlada matica u sredini mediste a iznad stara matica uz koristenje sneglerove daske i maticnih resetki neka vrsta dvomaticnog pcelarenja sve dok pasa ne zavrsi a onda bi ih razdvojio i tako uvecao pcelinjak. A u ovom najjacem drustvu nakon sto proizvedem matice ili zrele maticnjake tu bih nastavio za sebe vaditi maticnu mlijec, pa vidjet cemo koliko cu u tome uspjeti. Ovo je leglo matice koju sam zatvorio u jenter a njen je inace ovaj istureni sanduk kojeg koristim i kao starter i kao odgajivacko drustvo.

slika





Kada je u pitanju ovo drustvo u koje sam i dodao larve u zadnja dva dana samo su dva ili tri maticnjaka jos povukle na starim ramovima koje sam ja pokidao interesuje me u kakvom je sada stanju to drustvo da li je u rojevom ili u stanju tihe smjene? Dakle na njemu je primjenjena novozelandska metoda sa razdvajanjem drustva na dva djela maticnom resetkom sa pregradom 24h pred dodavanje larvi. Sada je u donjem nastavku matica iznad nje je maticna resetka a iznad nastavak sa presadjenim larvama i na kraju mediste.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

To ti je društvo u rojevom stanju, a matičnjake su povukle na sporednom ramu zato što ti ti ramovi sa leglom nisu odvojeno od matice gore prije odležali 10 dana. Na to sam te upozorio jer može ostati jedan skriveni matičnjak i izaći matica i matičnjake iz jentera sve porušiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Samo su dva rama u gornjem nastavku na kojima ima jos malo legla morat cu to onda kontrolisati svaki dan i rusiti sve zapocete maticnjake na ramovima.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Stipo »

Ermin.ef. je napisao/la:Samo su dva rama u gornjem nastavku na kojima ima jos malo legla morat cu to onda kontrolisati svaki dan i rusiti sve zapocete maticnjake na ramovima.
Dobro pazi i svaku grbu koju primjetiš ukloni jer to može biti loša matica.
Kada se leglo zatvori nema se što provjeravati, a za to treba 10 dana onako radi sigurnosti.
Ako je prošlo toliko dana ne može više biti matičnjaka.
Pazi na matičnjake za matičnu mliječ jer kada dodaješ novo leglo opet treba proći 10 dana da matica nije bila na tome okviru. Znači moraš imati pregrađenu maticu od ostatka legla koje ćeš poslje prenositi za pojačavanje.
Baš me interesuje kako ćeš ti to izvesti u toj NZ metodi. Ja sam ti nešto na pp o tome govorio.
Ne smiš dodavati otvoreno leglo jer će ti pčele stalno tu povlačiti matičjake i na kraju ti ostati neki mali skriveni matičnjak, a matica će biti toliko mala da je nećeš prepoznati od ostalih pčela i ona će ti stalno rušiti matičnjake.
Ja mislimda će biti tako pa neka se i druge iskusnije kolege nadovežu na ovu moju tvrdnju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja rusim sve od zvoncica do debljih trutova :) danas sam pregledao sve detaljno nigdje nema nista od maticnjaka, ni na jednom od ramova matica nije bila vise od 10 dana uspio sam malo uslikati maticnjake koliko sam vidio pri samom kraju je njihovo zatvaranje

slika

slika

slika

slika
Odgovorite