Americki razmak

Odgovorite
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Americki razmak

Post Postao/la inzenjer »

POzdrav kolege,jel zna ko gdje se mogu nabaviti americki razmaci za ramove??
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Americki razmak

Post Postao/la Marin »

Ima u svakoj pčelarskoj prodavnici ali pazi nisu iste duljine i na istim rastojanjima tako da se može desiti da se ne podudaraju.Odluči se za jednu vrstu i i samo tako nastavi.
I meni će trebati poveća količina .Starije izvedbe i kalupi su imali dulje izbočine pa su se lakše preklapali.
Pozz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Americki razmak

Post Postao/la inzenjer »

Marin je napisao/la:Ima u svakoj pčelarskoj prodavnici ali pazi nisu iste duljine i na istim rastojanjima tako da se može desiti da se ne podudaraju.Odluči se za jednu vrstu i i samo tako nastavi.
I meni će trebati poveća količina .Starije izvedbe i kalupi su imali dulje izbočine pa su se lakše preklapali.
Pozz marin
Ja dosad bas i nisam naiso na njih,valja bolje potrazit.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Americki razmak

Post Postao/la Samir »

inzenjer je napisao/la:
Marin je napisao/la:Ima u svakoj pčelarskoj prodavnici ali pazi nisu iste duljine i na istim rastojanjima tako da se može desiti da se ne podudaraju.Odluči se za jednu vrstu i i samo tako nastavi.
I meni će trebati poveća količina .Starije izvedbe i kalupi su imali dulje izbočine pa su se lakše preklapali.
Pozz marin
Ja dosad bas i nisam naiso na njih,valja bolje potrazit.
Mislim da ja imam nisam nikako koristio.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Americki razmak

Post Postao/la franevrs »

Marin je napisao/la:Ima u svakoj pčelarskoj prodavnici ali pazi nisu iste duljine i na istim rastojanjima tako da se može desiti da se ne podudaraju.Odluči se za jednu vrstu i i samo tako nastavi.
I meni će trebati poveća količina .Starije izvedbe i kalupi su imali dulje izbočine pa su se lakše preklapali.
Pozz marin
Marine šta misliš o drvenom razmaku, širine kao bočna strana letvice i debljina 4 mm i zakucat je
klamaricom ionako kucamo am.razmake. Dužina da bude 7-8 cm, baš ću probat zakucat nešto
okvira da vidim kako će se ponašat. Može se i jedna strana smušat blanjom.

pozz.......... :D
Frane Vrsalović
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Americki razmak

Post Postao/la franevrs »

Za kolege koje pitaju za am.razmake, vidio sam prije 7-8 dana na sajmu u Gudovcu
jednu firmu iz BH koja između ostalog je nudila i razmake. Razmaci su bili odlični i
vrlo jeftini, 100 kom za 22 kune.

pozz.............
Frane Vrsalović
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Americki razmak

Post Postao/la inzenjer »

franevrs je napisao/la:Za kolege koje pitaju za am.razmake, vidio sam prije 7-8 dana na sajmu u Gudovcu
jednu firmu iz BH koja između ostalog je nudila i razmake. Razmaci su bili odlični i
vrlo jeftini, 100 kom za 22 kune.

pozz.............
Nije skupo.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Americki razmak

Post Postao/la franevrs »

inzenjer je napisao/la:
franevrs je napisao/la:Za kolege koje pitaju za am.razmake, vidio sam prije 7-8 dana na sajmu u Gudovcu
jednu firmu iz BH koja između ostalog je nudila i razmake. Razmaci su bili odlični i
vrlo jeftini, 100 kom za 22 kune.

pozz.............
Nije skupo.
Stvarno mi je sada žao šta nisam zapamtio odakle su ali su definitivno iz BH, vjerovatno će
neke kolege znat za njih, pogledaj malo Evrotom iz Rume imaju također dobre cijene.

pozz............
Frane Vrsalović
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Americki razmak

Post Postao/la Marin »

franevrs je napisao/la:
Marin je napisao/la:Ima u svakoj pčelarskoj prodavnici ali pazi nisu iste duljine i na istim rastojanjima tako da se može desiti da se ne podudaraju.Odluči se za jednu vrstu i i samo tako nastavi.
I meni će trebati poveća količina .Starije izvedbe i kalupi su imali dulje izbočine pa su se lakše preklapali.
Pozz marin
Marine šta misliš o drvenom razmaku, širine kao bočna strana letvice i debljina 4 mm i zakucat je
klamaricom ionako kucamo am.razmake. Dužina da bude 7-8 cm, baš ću probat zakucat nešto
okvira da vidim kako će se ponašat. Može se i jedna strana smušat blanjom.

pozz.......... :D
To ne može funkcionirati jer bi se radi ljepljenja propolisa razdvajalo kako koji.
I Hofmamovi jelovi pucaju ponekad ako nisu pravilno oivičeni na jednu stranu i ako se ne vodi računa kod kovanja ramova da su uvijek kosine jednake kod svih ramova.
Uvijek traba da se sastaje ravni i kosi dio ,skica.. ( I < ) (> I)
Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Americki razmak

Post Postao/la franevrs »

Marin je napisao/la:To ne može funkcionirati jer bi se radi ljepljenja propolisa razdvajalo kako koji.
I Hofmamovi jelovi pucaju ponekad ako nisu pravilno oivičeni na jednu stranu i ako se ne vodi računa kod kovanja ramova da su uvijek kosine jednake kod svih ramova.
Uvijek traba da se sastaje ravni i kosi dio ,skica.. ( I < ) (> I)
Pozz Marin
Jasno Marine, proći ću ukoso na frezer i onda pilat, kao hofmanov.

pozz........
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Americki razmak

Post Postao/la zvones »

franevrs je napisao/la:
Marin je napisao/la:To ne može funkcionirati jer bi se radi ljepljenja propolisa razdvajalo kako koji.
I Hofmamovi jelovi pucaju ponekad ako nisu pravilno oivičeni na jednu stranu i ako se ne vodi računa kod kovanja ramova da su uvijek kosine jednake kod svih ramova.
Uvijek traba da se sastaje ravni i kosi dio ,skica.. ( I < ) (> I)
Pozz Marin
Jasno Marine, proći ću ukoso na frezer i onda pilat, kao hofmanov.

pozz........
A šta mislite da ide bez am. razmaka , napraviti spravu da se napravi razmak između okvira slično kao kod AŽ . Znam da može biti problem kod seljenja ali valjda se
i to može riješiti.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Americki razmak

Post Postao/la franevrs »

zvones je napisao/la:
franevrs je napisao/la:
Marin je napisao/la:To ne može funkcionirati jer bi se radi ljepljenja propolisa razdvajalo kako koji.
I Hofmamovi jelovi pucaju ponekad ako nisu pravilno oivičeni na jednu stranu i ako se ne vodi računa kod kovanja ramova da su uvijek kosine jednake kod svih ramova.
Uvijek traba da se sastaje ravni i kosi dio ,skica.. ( I < ) (> I)
Pozz Marin
Jasno Marine, proći ću ukoso na frezer i onda pilat, kao hofmanov.

pozz........
A šta mislite da ide bez am. razmaka , napraviti spravu da se napravi razmak između okvira slično kao kod AŽ . Znam da može biti problem kod seljenja ali valjda se
i to može riješiti.
Živio mi Zvones!
Misliš nešto kao češalj u koji sjedaju okviri na satonošu i to drži razmak, pretpostavljam da
te češljeve imaju oni što otklapaju one niske okvire vodoravno preko kosog noža.
Za stacionar nije problem ali kod seljenja......
Inače nikad nisam vidio AŽ lisnjaču uživo.....koji hendikep :oops: pa tako da ni neznam
kako se kače okviri kod njih

pozz..........
Frane Vrsalović
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Americki razmak

Post Postao/la zvones »

franevrs je napisao/la:
zvones je napisao/la:
franevrs je napisao/la:To ne može funkcionirati jer bi se radi ljepljenja propolisa razdvajalo kako koji.
I Hofmamovi jelovi pucaju ponekad ako nisu pravilno oivičeni na jednu stranu i ako se ne vodi računa kod kovanja ramova da su uvijek kosine jednake kod svih ramova.
Uvijek traba da se sastaje ravni i kosi dio ,skica.. ( I < ) (> I)
Pozz Marin
Jasno Marine, proći ću ukoso na frezer i onda pilat, kao hofmanov.

pozz........

A šta mislite da ide bez am. razmaka , napraviti spravu da se napravi razmak između okvira slično kao kod AŽ . Znam da može biti problem kod seljenja ali valjda se
i to može riješiti.
Živio mi Zvones!
Misliš nešto kao češalj u koji sjedaju okviri na satonošu i to drži razmak, pretpostavljam da
te češljeve imaju oni što otklapaju one niske okvire vodoravno preko kosog noža.
Za stacionar nije problem ali kod seljenja......
Inače nikad nisam vidio AŽ lisnjaču uživo.....koji hendikep :oops: pa tako da ni neznam
kako se kače okviri kod njih

pozz..........
Mislio sam na češalj koji služi samo za pravljenje razmaka, znači ubace se okviri i zabode se taj češalj koji će ih razmaknuti na potreban razmak . Mislio sam da je tako
kod AŽ ali sam možda lupio , inače taj način sam vidio negdje . Sličan razmak se može praviti i sa letvicama , kao kod nekih pološki .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Americki razmak

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, vidim da se diskusija "rasplamsala". Moja su iskustva sljedeća:
Sve osim klasičnog Hoffmanovog okvira je - gubljenje vremena i novca. Na kraju se opet vratiš na starog dobrog Hoffmana. Ja sam probao svašta, sve su mi savjetovali i na kraju - Hoffman...
Najgori su oni "češljevi" - jedino pomažu kod seljenja košnica sa punim medištima (ali tko još to radi?). Velika im je mana da se ispod lima na spoju sa donjim dijelom utora na nastavku nastavljače uvuče lutka voskovog moljca koja tu čeka svoju "priliku" za akciju... Zato bočne stranice i satonošu Hoffamanovog rama uvijek radim od lipovog drveta a donju (užu) poprečnu prečku od smrekovog drveta.
Da, ja ožičavam ramove horizontalno: Kod LR-okvira 3 ÷ 4 žice, kod FR-okvira 2 žice...
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Americki razmak

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Velika im je mana da se ispod lima na spoju sa donjim dijelom utora na nastavku nastavljače uvuče lutka voskovog moljca koja tu čeka svoju "priliku" za akciju...
Pozdrav.........schumy
Ja čak nevolim da ima i lim na kojeg naliježe okvir . Upravo se tu krije najviše moljca.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Americki razmak

Post Postao/la schumy »

Točno Senade, zato ja zagovaram i upotrebljavam samo Hoffmanov okvir... :D
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ivanerns
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 15 vel 2013, 23:58
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Americki razmak

Post Postao/la Ivanerns »

Ja pravim američke razmake, cena za 100 komada je 2.5 KM! Možemo se dogovoriti oko cene za veće količine...

Ja sam iz Novog Sada, slao sam po Bosni i Hrvatskoj razmake autobusom, tako da se možemo sve dogovoriti, možete videti više na mom sajtu http://proizvodiodlima.weebly.com/

Svako dobro :)
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Americki razmak

Post Postao/la inzenjer »

Ivanerns je napisao/la:Ja pravim američke razmake, cena za 100 komada je 2.5 KM! Možemo se dogovoriti oko cene za veće količine...

Ja sam iz Novog Sada, slao sam po Bosni i Hrvatskoj razmake autobusom, tako da se možemo sve dogovoriti, možete videti više na mom sajtu http://proizvodiodlima.weebly.com/

Svako dobro :)
Pozdrav drug kako bi moglo 400 komada do Srebrenika ??
Citao sam vec o tvojim razmacima na SPOS-u.
Avatar
Ivanerns
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 15 vel 2013, 23:58
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Americki razmak

Post Postao/la Ivanerns »

Au, čini mi se druže da nema busa do Srebrenka iz Novog Sada, jedino do Doboja ili Brčkog, ako imaš nekog tamo...

Samo mi javite dan ranije kad i kojim busom šaljete pare, ja istom vozaču dajem paket i to je to...

Slao bi ti ja poštom ali je preskupo pošto je paket u pitanju...
Avatar
Ivanerns
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 15 vel 2013, 23:58
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Americki razmak

Post Postao/la Ivanerns »

Poštovani,

samo da Vas obavestim da ću od sledeće sezone imati u ponudi i NOSAČE RAMOVA u košnici! Cena će biti oko 1eu za 20 komada, ne bitno da li su za 10 ili 12 ramova!

Kad počnem da ih pravim, na leto, otvoriću novi topic o tome!

Veliki pozdrav svima i svako dobro!
Odgovorite