Ekrem - Tešanj - Vlašić

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la ErminH »

Ekreme bilo bi lijepo da se vratis!
Sve u svemu,vjerujem da si znao da se na forumu oko jedne recenice raspravlja danima(ko je sta mislio kada je to rekao,sto je to napisao,kako je mogao itd),to nije do nas,svaki forum tako funkcionise pa tako i ovaj :roll:
Nemoj da te to ometa.
Sto ljudi sto cudi,svi mi razlicito gledamo na svaki napisani post bio moj ili tvoj,ugl na to se ne treba obazirati,inace tema ode u sasvim drugom smjeru.
Lijep pozdrav! :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Kreso »

Neznam da li je kolega Ekrem jos prisutan na forumu, i dali prati sta se dogadja.
Ukoliko jeste, zamolio bih ga za komentar.Ukoliko nije ili nezeli reagirati, mozda neko drugi od kolega.
Pogledao sam snimak njegovog pregleda kosnice, i palo mi je u oci vrlo mala kolicina hrane u sacu.
Neznam je li to slucajnost ili je to tako sa izvjesnom namjerom.Cini mise nesrazmjerno odnos kolicine legla i hrane.
Znam da i jedan kolega iz HR namjerno oduzima ramove s hranom, i ostavlja minimalno hrane, sciljem da poveca nagon za sakupljanjem.
Postoje naravno idruga misljenja, da pcele uvijek moraju imati dovoljno velike zalihe, za slucaj loseg vremena ili prestanka pase.
Pozz, Kreso
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la senad »

Ekrem je se naljutio i vjerovatno više ne posjećuje forum. ONo što je činjenica da kod pčelara nomada pčel su daleko zdravije i uglanom se razvijaju na medu kad je najpotrebnije.

Negdje sam pročitao da Ekrem vadi jedan ram tako da pčele zimuju na 9 okvira . KOliko imau pčele hrane to neznam. Činjenica je da ,kao što sam rekao pčelari nomadi imaju daleko ,daleko bolje prčleinje zajednice u odnosu na one koji ne sele a u to sam se uvjerio kod pčelara Seada Smajovića kada sam jedne prilike posjetio njegov pčelinjak u februaru košnice su bile krcate pčelom i jako živahne . Ove pčel zimuju na medu i imau jao jako mnogo polena pogotovo u vrijeme uzogja zimske pčele što kod mene na stacionaru nije slučaj.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Ekrem je se naljutio i vjerovatno više ne posjećuje forum. ONo što je činjenica da kod pčelara nomada pčel su daleko zdravije i uglanom se razvijaju na medu kad je najpotrebnije.

Negdje sam pročitao da Ekrem vadi jedan ram tako da pčele zimuju na 9 okvira . KOliko imau pčele hrane to neznam. Činjenica je da ,kao što sam rekao pčelari nomadi imaju daleko ,daleko bolje prčleinje zajednice u odnosu na one koji ne sele a u to sam se uvjerio kod pčelara Seada Smajovića kada sam jedne prilike posjetio njegov pčelinjak u februaru košnice su bile krcate pčelom i jako živahne . Ove pčel zimuju na medu i imau jao jako mnogo polena pogotovo u vrijeme uzogja zimske pčele što kod mene na stacionaru nije slučaj.
Samo da nadovezem se na Senada!Vrijeme u kojem je video snimljen govori o jacini drustva i kvalitetu matice,i pcelaru(mart) ,da nije bilo dovoljno hrane i drugih uvjeta,nebi ni jedna matica zanijela na 7 (ne cijelih)ramova!Kreso ,isto tako moze se postaviti teza ili pitanje(bez ljutnje molim te)zasto si u jesen toliko dohranio sirupa(sto se ovdje u svim knjigama i udruznjima preporucuje)pa na proljece si kada je brz razvoj prinudjen vaditi ramove sa sirupom i prosirivati leglo?!Ekrem je uz to i seleci pcelar,koji zraci i iskustvom i znanjem,i njegove pcele zimuju na medu a to je velika razlika,ogromna!Ja bih iskreno volio da se Ekrem vrati na forum,jer imamo mi svi od njega jos puno nauciti!
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Marko »

Evo i ja ću se uključiti s par rečenica iz razloga što sam poput kolege Ekrema seleći pčelar ili kako veli Senad nomad. Prvih godina sam ostavljao pčelama puno medište poštujući tvrdnju koliko plodište toliko i nastavak meda iliti madište. REdovito se dešavalo da "pretekne"bar 2do 3 okvira meda koji mi praktički smetaju kad u 4tom mjesecu vrcam repicu. Zato krajem 11tog i početkom 12mjeseca poslje tretmana OKiselinom , jedan od deset ramova postavim kao položeni okvir, i to je sve do drugog ili ove godine trećeg mjeseca kad položeni okvir zamjenim pogačom i tri četiri puta po 2 do 3 dcl sirupa od meda repičinog(glavni razlog pomoći pčeli da prebrodi periode kišne, vjetrovite ili ove godine suša :( . Ranijih godina sam sličnim "receptom " ali sa puno većom količinom postizao ranije izlijeganje trutova, formiranje matičnjaka i rojeva u po paše repice(što bi rekao D&A zna ga i Krešo i ZvoneS :D "proizvedeš meso , paša zataji pa kuku lele , ode meso na granu :D ). Stoga treba biti majstor poput kuhara kad pravi salatu : ulja -sat. osnova puno, octa-mednog sirupa razumno, soli-meda u saću dovoljno. Sve ovo moje filozofiranje :) , ne bi puno vrijedilo da posljednijh tjedan dana svako veče Bog dade obilnu laganu kišua po danu +20 *C, voće zabjelilo, maslačak se žuti , preko noći izgradiše dodane sat. osnove , kad odmičem ramove curi nektar, pa šta mogu nego reći mašalaaaaa :!:
Ps Do sada sam samo odmicao ramove sa peludom, a sad ću morati sa nektarom spuštati dole, rotaciju nisam radio zahlađenje slijedi, četvrti mjesec je znan po mrazevima.
M.B. Mirza=mir-zakon
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Kreso »

Zao mi je ako se kolega udaljio od foruma. Ja sam uvijek za argumentiranu raspravu.Stotinu puteva ka Rimu.
Sto vise stavova i razlicitih pogleda, tim bolje.Od presudna su znacaja razliciti klimatski i pasni uvjeti.
Neznam koji bi razlog bio tome (nije da nevjerujem) zasto bi drustva selecih pcelara bile bolje.
Mozda je doista razlog tome sto pcele zimujum na medu.No tada postoji problem medljike.Mozda ostavljati proljetni med.No to mi je puno komplicirano.
Prolem viska hrane je luxuzan problem.Radje to nego da moram prihranjivati zbog nedostatka iste.Dobro dodje kod uzgoja novih drustava.
Dovoljno hrane mi je i garancija da pcele imaju obilje svega neovisno o vremenskim prilikama.Pogotovu sto ja ne prihranjujem.Ali stoji i da previse smeta.
Na Ekremovom videu mi je palo u oci vrlo mala kolicina hrane u kosnici.Vjerujem da pcelar njegova kalibra zna sta radi, te sam stoga i postavio pitanje.
Pozz, Kreso
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Zao mi je ako se kolega udaljio od foruma. Ja sam uvijek za argumentiranu raspravu.Stotinu puteva ka Rimu.
Sto vise stavova i razlicitih pogleda, tim bolje.Od presudna su znacaja razliciti klimatski i pasni uvjeti.
Neznam koji bi razlog bio tome (nije da nevjerujem) zasto bi drustva selecih pcelara bile bolje.
Mozda je doista razlog tome sto pcele zimujum na medu.No tada postoji problem medljike.Mozda ostavljati proljetni med.No to mi je puno komplicirano.
Prolem viska hrane je luxuzan problem.Radje to nego da moram prihranjivati zbog nedostatka iste.Dobro dodje kod uzgoja novih drustava.
Dovoljno hrane mi je i garancija da pcele imaju obilje svega neovisno o vremenskim prilikama.Pogotovu sto ja ne prihranjujem.Ali stoji i da previse smeta.
Na Ekremovom videu mi je palo u oci vrlo mala kolicina hrane u kosnici.Vjerujem da pcelar njegova kalibra zna sta radi, te sam stoga i postavio pitanje.
Pozz, Kreso
Sve svoje nedoumice sta je bolje,mozes rijesiti ako jednu sezonu pcele selis,iako imas bogato pasno okruzenje,da bi dobio druge sorte meda,suncokret,kesten,lipa,malina itd.i onda uporediti sa svojim prethodnim saznanjima i imat ces rezultat!
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Marin »

Malo je selećih pčelara koji imaju vremena i snage sad biti po forumima, zato ne budite strogi misleći da je svak u prilici biti uvijek uz monitor.
Previše je detalja koje treba pregledati ,popraviti ,sanirati ,uskalditi sa vremenom koje dolazi..
Pročitajte malo pravilnike kojima se treba prilagoditi (bili su i do sada u raznim oblicima- )negdje se provodila negdje nisu, ali sad bi od prilike trebao jedan administrator da prati samo to inače će faliti neki od papira, a onda sve po paragrafu tom i tom...počev od same registracije vozila što je osnov za selenje .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Marin je napisao/la:Malo je selećih pčelara koji imaju vremena i snage sad biti po forumima, zato ne budite strogi misleći da je svak u prilici biti uvijek uz monitor.
Previše je detalja koje treba pregledati ,popraviti ,sanirati ,uskalditi sa vremenom koje dolazi..
Pročitajte malo pravilnike kojima se treba prilagoditi (bili su i do sada u raznim oblicima- )negdje se provodila negdje nisu, ali sad bi od prilike trebao jedan administrator da prati samo to inače će faliti neki od papira, a onda sve po paragrafu tom i tom...počev od same registracije vozila što je osnov za selenje .
Treba mu pomoci oko posla sa pcelama, da bi mogao biti sa nama!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Marin je napisao/la:Malo je selećih pčelara koji imaju vremena i snage sad biti po forumima, zato ne budite strogi misleći da je svak u prilici biti uvijek uz monitor.
Previše je detalja koje treba pregledati ,popraviti ,sanirati ,uskalditi sa vremenom koje dolazi..
Pročitajte malo pravilnike kojima se treba prilagoditi (bili su i do sada u raznim oblicima- )negdje se provodila negdje nisu, ali sad bi od prilike trebao jedan administrator da prati samo to inače će faliti neki od papira, a onda sve po paragrafu tom i tom...počev od same registracije vozila što je osnov za selenje .
Za administartivnu problematiku pcelarstva,nije niko kriv nego sami pcelari!Jacim radom samih udruzenja-koja bi trebala biti nevladine organizacije,a ne pod okriljem politike i raznih interesa,kantonalnih saveza(Ekrem je dao primjer-citiram Ekrema-"Osnovao samo jedno udruzenje,imam namjeru jos jedno"),i Krovnog saveza,svi predstavnici u ovim navedenim organizacijama nisu se sami izabrali,vec po nekom izboru su dosli na funkcije,ako su ih pcelari izabrali,oni ih mogu i smjeniti!Kada bi se zajdnickim istupom pcelara , licni interes zapostavio,i vise ljubavi prema pceli pokazalo,(citiram Ekrema"Neznam jesam li ja ovisan o pceli ili su pcele ovisne o meni"kraj citata)ostvari li bi se svi ciljevi!I prije (rata)su postojali problemi pcelara,ali su se organizovali ipotisnuli licne interese,a iskazali ljubav prema pceli,i pomogli sami sebi!
slika
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Marin »

Vrlo lijep naslov koji vidim prvi put . Mislim da su unutra principi koji su stalni ,samo ovi što izmišljaju toplu vodu koriste razne moduse da se voda zagrije .
Knjižica ne izgleda velika . Medonosa ima li načina da se pogleda bar sadržaj .
Ovdje je fino ukomponiran znak za pravni paragraf , danas bi mu trebalo dodati jednu crtu da malo vuče na dolar (odnosno EUR ,a mjesto zvjezdica radne pčelice ).
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

Marin je napisao/la:Vrlo lijep naslov koji vidim prvi put . Mislim da su unutra principi koji su stalni ,samo ovi što izmišljaju toplu vodu koriste razne moduse da se voda zagrije .
Knjižica ne izgleda velika . Medonosa ima li načina da se pogleda bar sadržaj .
Ovdje je fino ukomponiran znak za pravni paragraf , danas bi mu trebalo dodati jednu crtu da malo vuče na dolar (odnosno EUR ,a mjesto zvjezdica radne pčelice ).
Imali smo i prije probleme sa selenjem i zakonom(veca teritorija,vise republika),vise nego seleci pcelari sada,ali smo sve osobne/licne interese polozili na stranu organizovali se,i uz pomoc Gos.Zarka Simina,pravnika i pcelara,kroz udruzenja i republicke saveze sve do drzavnog Saveza uspjeli izboriti svoja prava i naknade za stete nad pcelama!Za svaku situaciju ima izlaza,samo treba dobra volja!Sadrzaj knjige su paragrafi iz zakonika bivse drzave,koji se mogu uz malu doradu koristiti i u svakoj novoj drzavi,nisam pravnik,ali vjerujem,jer su sva zakonodavstva osnovona na temelju zakonika iz bivse drzave!Mogu knjigu poslati administratoru da je na forum stavi u pdf -u ili tebi Marine da pokusas na forumu obraditi sve zakonske regulative!Nemoj odmah u euroznakove gledati,moze se i bez njih :D :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la emkan »

Ma nema se sta reci, Ekrem je gigant! Valjda ce nam se vratiti na forum:)
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la medonosa »

slika
slika
slika
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la ErminH »

Lijepe slike medonosa,pcelinjak je za pozelit :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la simke »

Danas sam bio na Babanovcu i prošao kraj Ekremove kuće ali nisam imao vremena da svratim, ali ću idući put obavezno doći sa Đokom iz Šišave. pozdrav
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Ovo vam je povodom godišnjice...
Ima za svakoga ponešto, a ima i lapsusa.

"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la šarić slavko »

Pozdrav , samo napred.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la mirsad »

POZ
BRAVO ZA VELEMAJSTORA PCELARSTVA BIH.
Prava je steta da ovaka dragocijeno znanje nebuda
podijeljeno sa mladzom populacijom pcelara BIH.
Iskreno bih zamolio kolegu g-ina EKREMA da
odviji dio vremena za mladze kolege.
Vremena nikad dosta ali koliko se moze.
MEDNO

MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la sahista »

Kad cu ja imati dovoljno hrabrosti,da ko Ekrem,bez zastitnog odijela radim sa pcelama.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la pot »

Ja ipak imam I jednu zamjerku, ali necu o tome ipak se rdi o nasem vrhu u prakticnom pcelarstvu.
Uputio bi jedan veliki pozbrav I medno...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Kreso »

Nam' je drago za ovo obracanje svekolikom pcelarskom puku.
Neznam samo kako ce "stolari i obucari" reagirati na sve ovo. :lol:
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la senad »

OD 22:40 minute dobra reklama za ovu trojicu što ih je naveo . Samo je trebalo navest i imena jer TV AMNA se naširoko gleda. :wink:

NA osnovu čega se došlo do saznanja da su ovi otrovi iz podruma sumljivi i slabo učinkoviti?

Gdje se može naći ova studija koja se navodi na 41:08 .?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Ekrem - Tešanj - Vlašić

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Dostavljeno: info@pris.gov.ba, tuzdi@bih.net.ba, press@hjpc.ba, info@fmup.gov.ba, ministar@mupks.ba, kabinet@mupks.ba, komesar.up@mupks.ba, sefureda.up@mupks.ba, javnost.up@mupks.ba, info@pčelarisa.ba, bhpcelar@avaz.ba


PREDMET: Krivična prijava protiv Jerka Ivankovića Lijanovića ZBOG KUPOVINE GLASOVA na izborima 2010. godine.


Prilog: Pismo podrške gosp. Lijanovića

slika



Moj odgovor 13. 04. 2012. godine ................... IMATE LI VI PRAVI ODGOVOR?


Vaše „PISMO PODRŠKE“ od 09.02.2012. godine ja dobih danas, 13.04.2012. godine, pa da odmah odgovorim, red je, Vi ste to zaslužili. Vaše pismo je otvoreno pa ću i ja odgovoriti otvoreno, ali pošteno i iskreno.
Vi ste ovim pismom (svojom odlukom o jednokratnoj pomoći) meni dobro pomogli. Obespravili ste me u pravu na poticaj od 3.000,00 KM (300 pčelinjih zajednica x 10 KM) pa mi onda jednokratno pomogli sa 800 KM. Tako ste pomogli svim pravim, poštenim pčelarima (što bi značilo, mi pravi pčelari ne razumijemo se u „elementarnu matematiku“ i ne znamo šta znači preusmjeravanje državnih sredstava, pardon naših pčela). Dobro. A što onda ovim „pismom podrške“ pozivate mene i nas pčelare u zajedničku borbu za boljitak? Vi ste sredstvima poticaja za pčelarstvo pomogli i one „pčelare“ koji ne znaju kako pčela izgleda i kako pčelinji ubod boli (vidi spisak poticaja pčelarima Kaćuna, Kiseljaka, Fojnice, Viteza), a svi oni vama nisu zahvalni (http://sredisnjabosna.ba/vijesti/63-vij ... usjed.html). Oni pošteni su uvrijeđeni i kompromitovani, a drugi povrijeđeni i to pravo vatrenim oružjem i neće moći gurati vaš boljitak.
E, to mene boli, pa sam morao da vam odgovorim na vaše pismo podrške (vaš poziv u boljitak) otvoreno, iskreno i pošteno. Onda ja, da ublažim nanesene boli zakletoh se: JA, EKREM KARAHODŽIĆ - PČELAR ZAKLINJEM SE SVOJOM ČAŠĆU, POŠTENJEM, MASTIONICOM I PEROM I ONIM ŠTO SE PEROM PIŠE DA NIKADA, NIKADA VIŠE NEĆU RADITI ZA RAD I BOLJITAK. GOSP. LIJANOVIĆ SA SVOJOM ODLUKOM O POTICAJU PČELARA DAO JE SVOJ DOPRINOS U MOM OSVJEŠĆENJU, A SADA SVE OVO PO ĆOŠKOVIMA I KAĆUNIMA RAZRJEŠILO JE MOJE DILEME. (Vidi, bilo je javno, iskreno i otvoreno: http://bhpcelar.com/index.php/aktuelnos ... vima-nsrzb)


Dragi moj Ministre, nemoj me više ovako podržavati. Nemoj, molim Te.
Vi ste svojim boljitkom (Pravilnikom o poticaju pčelarstva za 2011. godinu kao i ovom Odlukom o jednokratnoj podršci) snažno pomogli i zaustavili boljitak (razvoj) pčelarstva u Federaciji BiH.
Vašim Pravilnikom za poticaj pčelarstva u Federaciji BiH odredili ste poticaj od 10 KM po jednoj pčelinjoj zajednici, pa sve to uslovili otkupom 15 kg meda po jednoj pčelinjoj zajednici (vama poznatim otkupljivačima). Nažalost, mi pravi i pošteni pčelari nismo mogli u našoj Federaciji BiH ostvariti taj poticaj. Takav godišnji prinos meda po jednoj pčelinjoj zajednici mi BiH pčelari nismo mogli nikada ostvariti, a otkako se statistika vodi naši (bosanskohercegovački) godišnji prinosi nisu bili tako visoki ni za dvije godine. Srećom, da mi BH pčelari svojom prosječnom proizvodnjom meda po jednoj pčelinjoj zajednici nismo umanjivali svjetski prosjek, bar u zadnjih 100 godina (Po podacima svjetske statistike u svijetu prosječna godišnja proizvodnja meda po jednoj pčelinjoj zajednici u kilogramima iznosila je: 1900. do 1910. godine - 9,8 kg; 1910 do 1920. g. - 8,6 kg; 1920. do 1930. g. - 8,5 kg; 1930. do 1940. g. - 6,3 kg; 1940. do 1950. g. –5,03 kg; 1950. do 1960. g. -
5,02; 1960. do 1970. g. - 4,09 kg). Svjetski prosjek popravljaju pčelari Kine, SAD-a itd, ali njihovi pčelari i pčele imaju ukupno okruženje koje je različito od našeg BH. Imaju bolje pašne prilike, imaju u svojoj državi jedinstven krovni zakon o pčelarstvu, njihove lokalne samouprave - županije - kantoni ne mogu donositi svoje odluke i naplaćivati pčelarima iz drugih kantona-županija 30 KM po jednoj pčelinjoj zajednici kao naš Posavski kanton - županija, imaju poticaj za oprašivanje raznih poljoprivrednih kultura, imaju poticaj za proizvodnju: meda, polena, propolisa, matične mliječi, pčelinjeg otrova, matica, rojeva, imaju olakšice za registraciju pčelarskih vozila. Kada mraz uništi pčelinju pašu (kao ove godine naš bagrem) oni proglase elementarnu nepogodu. Prosto, vrednuju pčelarsku djelatnost pa imaju bolji boljitak i naravno sanakcionišu kriminal, a mi pčelari imamo Vas i svoju muku).

Vi znate kome, kako i zašto ste osobno – lično pomogli državnim proračunom. Mi pčelari znamo da je ta pomoć bila u korist naše štete: http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=38&t=909, a znamo da sve ima svoju cijenu, ali ne znamo koja je to cijena. Znate li to Vi? Nas poštene pčelare interesuje kada će se sve to naplatiti, kada će se svesti računi. Ima li neko ko to zna ili da bi trebao da zna? Oprosti mi, znam, grijeh je zavirivati donatoru u izvor (budžet) donacije (poklona) kao što ovi grešnici uradiše: http://youtu.be/r4mjlSMDbf4, http://youtu.be/4j-ovpmZ-2I .

Ukoliko Vi, gosp. ministre Lijanoviću, iskreno želite boljitak pčelarstvu Federacije BiH, pa to još i hoćete a na funkcij koju obnašate možete, ja vam (radi boljitka pčelarstva u Federaciji BiH) dobronamjerno predlažem:
Donesite ili bar inicirajte krovni (okvirni) zakon o pčelarstvu u FBiH koji će pored ostalog vašu „podršku pčelarima“ dovesti na mjeru i spriječiti diskriminaciju pčelara u cijeloj Federacije BiH po raznim osnovama.
Vjerovatno, tako bi pomogli i meni pa bi moja muka bila manja i ne bih imao ovakvih primjera:

PRIMJER BR. 1

U vašem Posavskom kantonu-županiji Odlukom (vašeg županijskog ministarstva) je regulirano da se pašarina naplaćuje 30 KM po jednoj pčelinjoj zajednici (košnici) pčelarima koji nisu iz tog kantona – županije (izmijenjena je prošle godine, sada je samo 10 KM). Ombudsmeni Bosne i Hercegovine svojom Preporukom P-51/11, od 12.04.2011. godine pored ostaloga kažu: Ja citiram: „Nesporno je da je donesena Odluka o držanju i zaštiti pčela, pa je prvobitno bilo propisano da “pčelari izvan područja Županije Posavske mogu koristiti pašu na području županije Posavske samo uz saglasnost Ministarstva poljoprivrede“ (član , a kasnijim izmjenama O d l u k e dodan novi stav a koji glasi „Vlasnik odnosno korisnik zemljišta mora imati prebivalište na prostoru Županije Posavske“.
Ombudsmeni su stajališta da se podzakonskim aktima ne može sužavati obim prava, Ustavom i zakonima države , niti isti mogu sadržavati diskriminirajuće odredbe, poput ove iz Odluke da pravo uživaju samo oni koji imaju prebivalište na području županije Posavske, jer takve odredbe imaju za posljedicu diskriminaciju na teritorijalnom principu. Država BiH, kao nosilac međunarodnog subjektiviteta treba da obezbjedi primjenu međunarodnih standarda kojima se osigurava poštivanje osnovnih ljudskih prava i sloboda“ Završen citat, a ima tu još svašta. A šta Vi kažete? Odbili ste žalbe nas pravih pčelara na svom Federalnom ministarstvu tako da naše, bosanskohercegovačko, neiskorišteno prirodno bogatstvo može da curi i otiče niz rijeku Savu u nepovratni boljitak.

PRIMJER BR. 2

U vašem Kantonu – Županiji br. 10 – pašarina iznosi samo 5 KM po jednoj pčelinjoj zajednici. Pašarina mala (jeftina) pa razliku, odnosno participaciju ostvaruje Šumarija Livno (koja je u ingerenciji vašeg Kantonalnog – Županijskog ministarstva) tako što „legalno“ sakuplja naše „nelegalno“ doseljene pčele (opremu, vage itd) na hercegovačke kamenjare u širem području Livna, Šujice, Kupresa, Glamoča i Grahova - šumska gazdinstva Šumarije Livno tako neiskorištena prirodna bogatsva odlaze u nepovratni boljitak.

PRIMJER BR. 3

U Srednjobosanskom kantonu nisu izjednačena prava pčelara i zaštićenih divljih životinja (recimo - medvjeda) tako da vaše Ministarstvo za vodoprivredu, privredu i šumarstvo - SBŽ) svojim rješenjima više štiti medvjede (Vidi: Rješenje br.03-26-448/10 ima ih još više sve pod istim brojem – što li tako?) a putem svojih inspektora prijeti pčelarima da ne prijavljuju načinjene štete na pčelinjacima, jer tada, oni moraju „badava“ izaći na očevid, a šteta se ne može tražiti ako nije adekvatno obezbjeđen pčelinjak, a to adekvatno nema mjerila (nije određeno) pa se mjeri mjerilima kao i ova vaša jednokratna pomoć.


U Tešnju, 13.04.2012. godine

P Č E L A R
Karahodžić Ekrem
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Odgovorite