Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Pčelarski razgovori
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la balasevic »

senade odlucio sam u jednu staviti soli a u jednu cu staviti cistu vodu pa nek biraju
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zeljo88
Čita, piše dovoljno
Postovi: 26
Pridružen/a: 05 vel 2011, 12:44
Lokacija: Derventa

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la zeljo88 »

poštovanje kolege ja im napravim ponudu pošto imam po pet tegli na jednoj dasci ja im izmiksam dvije tegle čista voda u jednu voda sa ljutom paprikom u dve slana voda pa nek biraju po mojim viđenjima brže ide slana voda pozdrav
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la cerex »

Prije sedam dana na svom pčelinjaku sam postavio po prvi put dvije pojilice (tegle po 2,5 l). U jednoj je samo voda dok je u drugoj so+voda.Za sada pčele uopšte ne posjećuju pojilicu.Stotinjak metara od košnica protiče jedna manja riječica da li je to problem ili?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la senad »

Tek je januar 2014g Doći će one na tu vodu gdje je so. Dobro je i da imaš taj potok.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Prije sedam dana na svom pčelinjaku sam postavio po prvi put dvije pojilice (tegle po 2,5 l). U jednoj je samo voda dok je u drugoj so+voda.Za sada pčele uopšte ne posjećuju pojilicu.Stotinjak metara od košnica protiče jedna manja riječica da li je to problem ili?
Uvijek će ti pčele rađe ići na "otvorenu" vodu, makar bila i bara , nego na pojilice . Potok, rječica je odlično i ako ne presušuje idealno rješenje . Ono što bih preporučio je
malo uređenje obale gdje dolaze na vodu jer će se voda pomjerati u odnosu na vodostaj, a pčele slijeću na kamenje ili pijesak gdje voda plavi . Najveći nedostatak pojilica
je što se stalno mora voditi računa o punjenju u relativno kratkom vremenu. Gradska voda je uz to najčešće hlorisana , pa je upitna kvaliteta i za ljude ,a kamoli pčele.
Pčele vrlo često poslje kiše slijeću na zemlju, rađe nego na polilice, moje su išle na bazen gdje su se kupale patke i nikad zbog toga nisam imao nozemoze,tako da su dodatci
vodi i pogačama (nozecid) samo prazna priča.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la cerex »

Rječica nikad ne presušuje iz nje se S.Most napaja pitkom vodom.Nasao sam mjesto koje pčele posjecuju i uredio ga sa pjeskom.Želja mi je da pčele pođu posjećivati pojilicu iz razloga što mogu dodavati so i jod.Nadam se da ce kako je Senad i napisao vremenom više posjećivati.
fredeo
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 24 pro 2019, 15:42

Re: Higijenska pojilica. KAKO OSPOSOBITI

Post Postao/la fredeo »

Ja na poilicu od 15 l stavim 2 jušne kašike suhe kuhinjske soli naravno Tuzlanske i to je negdje oko 50 g soli.
Pored te poilice nalazi se ista takva poilica bez soli. U proljeće i tjekom cijeloh ljeta pčele gotovo dvostruko više troše slanu vodu.
Odgovorite