Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Ovdje možete ostaviti poruke vezano za proizvođače pčelarske opreme i ostalo
Odgovorite
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la medonosa »

COLOSS 2013 - UKLJUČIMO SE U MEĐUNARODNU BORBU PROTIV STRADANJA PČELINJIH ZAJEDNICA

BiH, 21. februar 2013. - Gubici pčelinjih zajednica ne zaobilaze ni Bosnu i Hercegovinu. Prema podacima koji su prezentirani na jednoj od posljednjih Konferencija COLOSS-a oni su za BiH iznosili: 2008/2009 – 10,23%, 2009/2010 – 8,6%, 2010/2011 – 13,7% i 2011/2012 – 20,33%.

Da bi spriječili dalje stradanje naših pčela, veoma je važno da pčelari prijavljuju gubitke koordinatoru međunarodnog projekta koji radi na prevenciji gubitaka pčelinjih zajednica. Za BiH to je dr. Violeta Santrač.

- Pčelari Holandije prošle godine su sakupili 1740 elektronskih odgovora. Za istu godinu ja sam primila 39 elektronski ispunjenih upitnika iz cijele Bosne i Hercegovine. Eto zašto su Holanđani kooperativni i racionalni, a mi to nismo – kaže dr. Santrač.
Sve što trebate jeste da popunite upitnik i pošaljete ga na e-mail: violeta.santrac@virsvb.com najkasnije do 1. aprila 2013. godine.

Upitnik možete preuzeti :
http://www.bhpcelar.com/index.php/14-bo ... -zajednica

Molimo sve pčelare, koji su informatički pismeni, da pomognu kolegama koji se ne služe računarima i internetom.
Dvije minute koje odvojite na popunu svog upitnika i upitnika starijeg kolege, doprinijet će da BiH bude referentan sagovornik u međunarodnim pčelarskim krugovima.

Za više informacija pozovite 051 / 229 - 210 ili 065 / 263 - 064
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la sahista »

Pa i nije neka razlika u prijavi nastradalih zajednica. :wink: .
BiH pcelari i nemaju sta prijviti,jer valjda na tom komadu zemaljske kugle nema stradanja pcelinjih zajednica.
Ovih 39 slucaja su za svaku pohvalu.To su iskreni i svjesni pcelari.Tesko se njima u moru lazi i neistina.
Svaka cast mojim zemljacima(mislim na holandjane),nisam drugo nista ni ocekivao.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la Stipo »

Ja sam Violeti poslao upitnik i vjerovatno sam se našao među tih 39.
S obzirom da nisam prijavio gubitke jer ih nisam ni imao.
Znači samo sam popravio statistiku gubitaka, a imao sam 70 društava.
Šteta za tako mali odaziv Ili mi u BiH nismo tako dobro internetski pismeni kao u Holandiji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la zvones »

Možda je demagoški, a može mi se i zamjerit ali moram se malo našalit . Kažu da ono što nije zapisano, nije se ni desilo. Tako ako neko ne prijavi gubitak , nije ga
ni imao . Možemo okrenut i ovako ... Zašto bi neko prijavio AG ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la sahista »

Da,ali ne moze biti tolika razlika.Pored toga,vecina holandskih pcelara su ljudi u godinama,pa i oni ne barataju toliko sa rucunarima.Na svakom sastanku naseg udruzenja mi smo upozoravani od naseg predsjednika da prijavimo stradanja pcelinjih zajednica.Naravno da su kolege to i uradile.Na podrucju Holandije smatra se da ima oko 5000 hiljada regristovanih pcelara(provjericu podatak) u prosjeku pcelari imaju oko pet kosnica,a prijavilo se 1740 glasova.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Da,ali ne moze biti tolika razlika.Pored toga,vecina holandskih pcelara su ljudi u godinama,pa i oni ne barataju toliko sa rucunarima.Na svakom sastanku naseg udruzenja mi smo upozoravani od naseg predsjednika da prijavimo stradanja pcelinjih zajednica.Naravno da su kolege to i uradile.Na podrucju Holandije smatra se da ima oko 5000 hiljada regristovanih pcelara(provjericu podatak) u prosjeku pcelari imaju oko pet kosnica,a prijavilo se 1740 glasova.
Pozdrav.
Sahista molim te da neshvatiš da se ja zezam sa tobom . Kad bih ti rekao da mnoge stvari ja ne razumijem, neznam kako bi ti mogao razumiti. Da ti malo pojednostavim:
U Holandiji školsko dijete mora imati patike jer je roditelj možda dobio novac za to . Ovdje može imati ako roditelj ima novac za to, a knjige za školu se još uvijek kupuju
na pijaci (stare knjige). Ove godine nisam siguran kako idu cijene šečera jer došlo je do nekog pojeftinjenja. Ako bih ti rekao da je ranije pakovanje od 5 kg šečera bilo
skuplje nego pet pakovanja po 1 kg (istog šečera ) dali bi to razumio ? E vidiš ja sam jedanput bio ljut i pitao na kasi. Valjda sam bio glasan i žena na kasi me ušutkivala
i pojavio se njihov čovjek koji mi je smireno objasnio da cijenu formira dobavljač . Jeli ti sad nešto jasno ? Znam da nije .
Sad da se vratim na neko davno vrijeme kad sam ja polazio u školu . Na sistematskom pregledu mi ustanove krivljenje kičme i naređenje roditelju da me odvede u FIS
(sarajevski partizan, poznati sportski centar ) gdje sam imao raditi organizirane vježbe (medicinska lopta i slično ). Poslje nekog vremena meni dosadi i počnem izostajat.
Ne prođe malo vremena i stigne poziv kući roditeljima od policije na razgovor . Naravno , dobijem neku ćušku i ponovo na vježbe .Istina nije dugo ni taj režim trajao.
Sad za ovaj Violetin poziv. Šta misliš koliko pčelara zna da Violeta S. postoji i koliko ih se uopće počelo baviti pčelarstvom, a da su znali šta je to. Mnogi su se počeli
bavit sasvim slučajno jer nisu imali izbora i mislili da se tako može nešto zaradit, a uz to neki roj uhvatili.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Medjunarodna borba protiv stradanja pcelinjih zajednica

Post Postao/la Asim »

Većina kaže ,, šata dobijem od toga ,, poput izreke stisni šaku ili pusti ništa ,šta možemo mi smi Mi...
Odgovorite