mliječna kiselina(m.k)

pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Veliki pozdrav...
Dugo me nije bilo :D .
Vidim ima kvalitetnih tema, moramo im još posvetit vremena previše su dobre da ih zaboravimo.
Dobro, naslov kaže šta mi je cilj u ovoj temi, zhvaljujući prije svih kolegi "medonosnoa" mliječna kiselina i još kvalitetnih stvari se spomenu na ovom forumu.
Pričo sam sa pčelarima i "strukom", pčelari i to naši slobodno ću reći giganti kažu da je dobra, ispitivanja na veterinarskom fakltetu su pokazala da je jednostavno rečeno dobra.
Tako, ja sam zaključio da bi mogli nešto pametno prozborit i na ovu temu.
Mene prije svega interesuje može li se nabavit u BiH, možda bi se mogla koristit tokom ljeta a o.k ostavit za zimu.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Vidim da varoa nikog ne interesuje, pročito sam u bh pčelaru "o varoi moramo razmišljati 365 dana u godini" znali smo mi to i prije ali ponavljanj je majka...... čitao sam isto i o "aerosolno zamagljivanje" gdje se kaže da bi se na ovaj način pčelnja društva mogla tretirati i mliječnom i oksanom kiselinom, nisam dalje israživao ali ako je ovj način efikasan onda bi m.k postala kokurentna jer nije lahko otvorit veliki broj košnica i uradit tretman m.k sa o.k je puno lakše.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Vidim da varoa nikog ne interesuje, pročito sam u bh pčelaru "o varoi moramo razmišljati 365 dana u godini" znali smo mi to i prije ali ponavljanj je majka...... čitao sam isto i o "aerosolno zamagljivanje" gdje se kaže da bi se na ovaj način pčelnja društva mogla tretirati i mliječnom i oksanom kiselinom, nisam dalje israživao ali ako je ovj način efikasan onda bi m.k postala kokurentna jer nije lahko otvorit veliki broj košnica i uradit tretman m.k sa o.k je puno lakše.
Zasto se nebi mogla drustva tretirati oksalnom i mlijecnom!??Mlijecna kiselina je kao i vecina preparata uspjesna u vrijeme kada pceljina zajednica nema legla,tretiranje rojeva,paketnih,prirodnih itd!Mlijecna kisleina se upotrebljava u pcelarstvu kao i dodatak u ishrani(invertovanje secera)i pospjesuje probavni trakt pcele!Sada da ne nagadjam koja je kiselina kojoj konkurntna,sa kojom je lakse raditi ili nije,nebitno je bitna je njenja ucinkovitost!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la senad »

Kako se radi sa tom mliječnom kiselinom?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Kako se radi sa tom mliječnom kiselinom?
15% MK se prskalicom pofajta po ramu sa pcelom,leglom medom,polenom,8ml po strani rama!ili se paketni,prirodni roj pofajta sa 40ml MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:Kako se radi sa tom mliječnom kiselinom?
15% MK se prskalicom pofajta po ramu sa pcelom,leglom medom,polenom,8ml po strani rama!ili se paketni,prirodni roj pofajta sa 40ml MK
Odustajem od toga u startu .To je z a pčelara sa 5 košnica !
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
senad je napisao/la:Kako se radi sa tom mliječnom kiselinom?
15% MK se prskalicom pofajta po ramu sa pcelom,leglom medom,polenom,8ml po strani rama!ili se paketni,prirodni roj pofajta sa 40ml MK
Odustajem od toga u startu .To je z a pčelara sa 5 košnica !
Pa nemamo svi mogucnost proizvodnje MM,Polena,meda,matica i rojeva,pa da nemamo vremena za rad sa MK! 8)
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Baša zbog Senadovih reči spomenuo sam aerosolno zamagljivanje jer ispitivanja koja su rađena navodno govore da je m.k efikasnija od o.k a ne slabi društva, sad zavisi od tehnike pčelarenja o tome se pričalo "da ujek možemo imati društvo bez legla" i uz upotrebu uređaja koji daje efekat aerosolnog zamagljivanja tretman m.k ne bi bio problem, sve to stoji naravno ako je na taj način moguće efikasno oradit tretman ili neki sličan metod a u suprotnom ko bi to sve naprskao mada bi se tada mogao uradit detaljni pregled društva nešto kao sistematski tako da imamo podatke o društvima i sl.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Baša zbog Senadovih reči spomenuo sam aerosolno zamagljivanje jer ispitivanja koja su rađena navodno govore da je m.k efikasnija od o.k a ne slabi društva, sad zavisi od tehnike pčelarenja o tome se pričalo "da ujek možemo imati društvo bez legla" i uz upotrebu uređaja koji daje efekat aerosolnog zamagljivanja tretman m.k ne bi bio problem, sve to stoji naravno ako je na taj način moguće efikasno oradit tretman ili neki sličan metod a u suprotnom ko bi to sve naprskao mada bi se tada mogao uradit detaljni pregled društva nešto kao sistematski tako da imamo podatke o društvima i sl.
Aerosolno Zamagljivanje je malo zastupljeno,iako npr.Institut u Kirchanu to radi na 1000 drustava i veoma zadovoljni su!Inace veci sam navijac M.K nego Oksalne!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:Pa nemamo svi mogucnost proizvodnje MM,Polena,meda,matica i rojeva,pa da nemamo vremena za rad sa MK! 8)
Tamam da neradim ništa od navedenog sa ovim brojem košnica nepadami napamet preko 2000 okvira sa pčelama vaditi prskat . Ma evo već sama pomisao na takav rad osjećam nelagodu:

To je z a manji broj košnica , već osjećam da je i na 5 košnica previše !!!!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Pa nemamo svi mogucnost proizvodnje MM,Polena,meda,matica i rojeva,pa da nemamo vremena za rad sa MK! 8)
Tamam da neradim ništa od navedenog sa ovim brojem košnica nepadami napamet preko 2000 okvira sa pčelama vaditi prskat . Ma evo već sama pomisao na takav rad osjećam nelagodu:

To je z a manji broj košnica , već osjećam da je i na 5 košnica previše !!!!
Postoji jedan uredjaj slican Oxamatu za prskanje M.K,hauba na kosnicu i za 30 sek je gotov!Sve je jos to u probnoj fazi,vjerujem kod dobrih rezultata da ce se krenuti u siru proizvodnju!
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

prodaju neki uređaj u BiH 500 KM, navodno može se koristiti za o.k i za m.k a inače ga koriste za amitraz,tako nešto piše ( text objavljen u bh pčelaru )
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la balasevic »

medonosna mozes malo vise reci o radu sa m.k. ako ti nije problem kako se spravlja kad se mogu raditi tretmani i to jer ja neplaniram na neki veliki broj kosnica a vremena imam na pretek tako da mi nebi bio problem raditi sa m.k.
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

balasevic je napisao/la:medonosna mozes malo vise reci o radu sa m.k. ako ti nije problem kako se spravlja kad se mogu raditi tretmani i to jer ja neplaniram na neki veliki broj kosnica a vremena imam na pretek tako da mi nebi bio problem raditi sa m.k.
Kolega,M.K se koristi prskalicom(za cvijece)prscu se ramovi sa pcelom,leglom,medom i polenom,koristi se 15% M.K.neznam dali je ima u BiH kupiti,kod mene je ima,1l kosta 3,90eur!Koristiti se moze kod drustava od kojih se nece vrcati med tokom cijele godine,a drustva od kojih se vrca med,poslije zadnjeg vrcanja!Tretman se obavlja svakih 7 dana,8ml po jednoj strani rama je doza!
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la balasevic »

hvala medonosna raspitat cu se dali ima kod nas m.k. pa cu i nju koristiti jer dosta pcelar a je hvali znaci da je dobra
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la saperica »

Kao aerosolno tretiranje tj kao uređaj se može iskoristiti uzv ovlaživač zraka. Pokusi su rađeni 2000 i neke ali s oksalnom. Nego uvijek tteba menzurom izmjeriti koliko pita mora da se špricom oritisne da se dobije količina za ztetman. Osobno sam s kolegom to radio jer bez 2 pčelara t rdnja nije neko spasenje. Također mlado leglo koje je tretirano mlječnom kis. pčele uvijek izbace van. Ovo su moja zapažanja pa molim korekciju. Za sva tretiranja sam se dobro pripremio jer zaštititi treba oči i ruke ako me želite da malo dobiju žućkstu boju i naravno dišni put.
Za invertiranje služi u dozi od 1ml do 3ml po kilogramu sirupa ili pogače. Mada je dokazuju zadnja istraživanja od rusa octena kis. (jabučna, vinska) za invertiranje. Naravno da i zko invertirani sirupi imaju manji HMF ali iz uvjet da nisu kuhani do točke vrenja. Enzimsko invertirnje je nešto sasvim drukčije i to radi apifonda i njihov HMF je 0. Sad natrag na temu, definitivno kao pristupačno i jeftini sredstvo za očistiti varou s rojev@ (prirodnih ili umjetnih) to je, ja koristim Perizin, zašto, to ću drugom prilikom na drugom mjestu.
Svaka kiselina (organska) koja se koristi u pčelarstvu ima svoje dobre i loše strane, točan način kao i točan trenutak aplikacije. Sve se mora prilagoditi uvijetima okoliša u kojemu pčelarite.
Organske kiseline da ali uz korekciju doza, količina, koncentracija, termina te aplikacija. Jer realno nije isto pčelariti na Pag-u, Srebreniku, Vinkovcima, Zagrebu, Bonnu.
Sad me shvatite da je kod mene do prije 10 dana bilo snjega pol metra i šljiva, i onda najednom 10 dana temperature +14°C, i evo opet kiša, snježić, šljiva. Prošlo ljeto da ne spominjem da sam u kasne sate išao na pčelinjak i tad je temp. bila preko 20°C, ove godine tko preživi pričat će.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la senad »

upotreba mliječen kiseline sigurno je dobra kod rojeva sa grane i paketni rojeva ,
Upotreba mliječne kiselina na proizvodnim zajednicama može imati i više štete nego koristi .

Ako se pčele štrcaju da li je neko probao nakapavanjem kao sa OK ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la saperica »

sokole, i ja sam bio u zabludama dok nisam kupio injigu od friedricha pohla te pratio neke njegove radove. Preporuka pogledaj na yt i progooglaj njegove radove.
Sviđa mi se kako je jednostavnim jezikom razumljivom svakom pčelaru (naravno korištenjem njemačkog i njihove terminologije) postane ti jasnije sve što je napisao i objasni. Eto on je jedan vrhunski predavač kojeg bi trebalo dovesti na predavanje da sve in situ objasni i pokaže. Po meni do svibnja da se dogovori predavanje prije sezone tretiranja varroe.
Svako dobro i Medno.
Saša
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:upotreba mliječen kiseline sigurno je dobra kod rojeva sa grane i paketni rojeva ,
Upotreba mliječne kiselina na proizvodnim zajednicama može imati i više štete nego koristi .

Ako se pčele štrcaju da li je neko probao nakapavanjem kao sa OK ?
Upotreba M.K na proizvodnim zajednicama,samo u vrijeme kada je medobranje proslo i nece se te godine vise vrcati,sto se tice mladog legla kojem M.K moze nauditi ako se direktno prsce po njemu,treba iz kosa prskati,ne u celije vec po pcelama,netreba se plasiti vjetra jer je 15%mlijecna kiselina jaka kao i 5 limunada,jedino ako pcelar sam ne pravi rastvor pa od oka ispadne ratsvor!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la saperica »

pozdrav medonoša
Još jednom pardon na pravopisu .
Ovo je bio dobar savijet za orošavanje, hvalevrijedna informacija od praktičara.
Također i za ovaj dio o točnom trenutku alikacije.
Dobra fora za rats vor.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:pozdrav medonoša
Još jednom pardon na pravopisu .
Ovo je bio dobar savijet za orošavanje, hvalevrijedna informacija od praktičara.
Također i za ovaj dio o točnom trenutku alikacije.
Dobra fora za rats vor.
Pozdrav Sasa,nema na cemu i mani se perizina,svoj vosak mozes zaboraviti jer se perizin talozi u vosku/sacu,a organske kiseline,mlijecna,mravlja ili oksalna,su vodorastvorive kiseline,nakon odredjenog vremena razloze se i njihov postotak u vosku,medu i polenu ne prelazi njihovu prirodnu zastupljenost u pcelinjim proizvodima!Ako koristis perizin protiv ATL,jeftinije je plinska boca i brener!Nazalost ali istinito i jedino ispravno!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la saperica »

samo na gole rojeve, koji 24 sata ostaju da se "isplaču", kako je perezin OP on je relativno akutan, i njegovo djelovanje je kroz hemolimfu na hitinski omotač, ne akumulira se, a i izmjene se pčele kroz 60 dana tako da nema straha.
inače u njemačkoj jedan prerađivač voska pročišćava vosak pomoću aktivnog ugljena a za potrebe kozmetičke industrije i medicine.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:samo na gole rojeve, koji 24 sata ostaju da se "isplaču", kako je perezin OP on je relativno akutan, i njegovo djelovanje je kroz hemolimfu na hitinski omotač, ne akumulira se, a i izmjene se pčele kroz 60 dana tako da nema straha.
inače u njemačkoj jedan prerađivač voska pročišćava vosak pomoću aktivnog ugljena a za potrebe kozmetičke industrije i medicine.
Bas za te rojeve dobro bi ti dosla M.K,a sto se tice njemackog preradjivaca voska,zasto se SO prodaje kao varoaarm i pestizidarm??(sa malim postotkom preparata protiv varoe i pesticida)
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Pozdrav...
mr.Goran Mirjanić mi je na pitanje u vezi o.k i m.k rekao da su u Banja Luci vršili ispitivanje, i da skratim m.k se pokazala dobra i da On koristi početkom zime o.k, na pitanje da li društva slabe kaže da ali bolje da malo oslabe nego da ih varoa uništi, ovo se odnosi na nas koji ne koristimo otrove a ovi drugi poslje koriste propolis koji skidaju sa zidova košnica i onda nešto smućkaju i prodaju ljudima da lječe svoju djecu......
Ako je mliječna dobra i ne šteti matici onda bi mogli po već poznatim načinima (pisalo se i na ovom forumu) u momentu kad nam to odgovaralo i o tome se pisalo izvadit iz društava zatvoreno leglo u tom momentu društva ostaju bez velikog broja varoe i bez problema dočekaju zadnje vrcanje a leglo koje smo izdvijili poslje izlaska legla trtiramo m.k, šta sa tim leglom i o tome se pisalo.
Sve je ovo fino ali kada se radi o većem broju društava onda nije lahko, ako pstji uređaj ili ovaj što se nudi na tržištu "odrdi" posao kako treba onda nije problem, imali bi jedan treman m.k rojeva u ljetnom periodu i proizvodni društava pred kraj ljeta i jedan o.k u zimskom periodu.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Pozdrav...
mr.Goran Mirjanić mi je na pitanje u vezi o.k i m.k rekao da su u Banja Luci vršili ispitivanje, i da skratim m.k se pokazala dobra i da On koristi početkom zime o.k, na pitanje da li društva slabe kaže da ali bolje da malo oslabe nego da ih varoa uništi, ovo se odnosi na nas koji ne koristimo otrove a ovi drugi poslje koriste propolis koji skidaju sa zidova košnica i onda nešto smućkaju i prodaju ljudima da lječe svoju djecu......
Ako je mliječna dobra i ne šteti matici onda bi mogli po već poznatim načinima (pisalo se i na ovom forumu) u momentu kad nam to odgovaralo i o tome se pisalo izvadit iz društava zatvoreno leglo u tom momentu društva ostaju bez velikog broja varoe i bez problema dočekaju zadnje vrcanje a leglo koje smo izdvijili poslje izlaska legla trtiramo m.k, šta sa tim leglom i o tome se pisalo.
Sve je ovo fino ali kada se radi o većem broju društava onda nije lahko, ako pstji uređaj ili ovaj što se nudi na tržištu "odrdi" posao kako treba onda nije problem, imali bi jedan treman m.k rojeva u ljetnom periodu i proizvodni društava pred kraj ljeta i jedan o.k u zimskom periodu.
Vrlo dobra ideja,i veoma poucno od Mirjanica!Ako vec vadis leglo ostavi u kosnici jedan okvir otvorenog legla-trutovskog u kojeg ce uci sva varoa,ako jos prije toga stavis maticu u kavez dok je pcele oslobode,nema otvorenog legla varoa mora ici u taj ram gradjevnjak!Onda ti i netreba nikakvo tretiranje,sa time si oslobodio pcele varoe,prekinuo razmnozavanje varoe,pcelama ojacao imunitet a ne smanjio ga sa hemijskim preparatima!
Odgovorite