Umnozavanje pcelinjih zajednica

Tehnike pčelarenja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la senad »

Ermin je napisao/la:Pozdrav Senade
Na koji način ti vršiš proizvodnju matica? Ja bih u dva društva trebao zamijeniti matice,puno mi je da čekam da one same povedu matičnjake, pa oplodnja matice, sve to dugo traje. Šta mi preporučuješ da uradim?
Ermin
Ako želiš umnožavati pčelinje zajednice najbolja opcija je da nabaviš oplođene mlade matice kod nekog uzgajivača.

Najgora moguća opcija je pustiti pčele da one same sebi izvedu maticu .

Ako želiš da imaš vlastite matice možeš se potruditi da naučiš uzgoj matica to nije nikakva viša matematika, formula je razrađena samo je treba primjeniti.

Imaš mogućnost ako ti se pojavi rojevni nagon da iskoristiš rojevne matičnjake za formiranje novi društava, Svakako nije dobro dozvoliti rojevni nagon ako se spremamo za glavnu pašu .

JA uzgajam matice prema već ustaljenoj šemi gdje se moraju odraditi određene radnje tačno u određeno vrijeme . Ciklusi se ponavljaju na način da čim mlada matica počne dapolaže jaja se vadi iz oplodnjaka a na njeno mjsto dolazi zreo matičnjaka i tako se u toku godine mogu napravit , zavisno kada se startuje do 8 turnusa.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Amer Smajlović
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 22 lip 2012, 10:57

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la Amer Smajlović »

moze li neko da mi odgovori kako da sprećim rojenje prosli mjesec su dodani nastavci ali uprkos tome pcele konstantno povlace maticnjake ja rusim ali to je samo odgađanje, matice su proslogodisnje,da li je dobra ideja da ostavim dva zatvorena maticnjaka a da maticu ubijem
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la inzenjer »

Vadi stare crne okvire,dodaji osnove,daj im i građevnjak da rade.Ja svoje tako ukrotio.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la Marko »

Amer Smajlović je napisao/la:moze li neko da mi odgovori kako da sprećim rojenje prosli mjesec su dodani nastavci ali uprkos tome pcele konstantno povlace maticnjake ja rusim ali to je samo odgađanje, matice su proslogodisnje,da li je dobra ideja da ostavim dva zatvorena maticnjaka a da maticu ubijem
Kolega Amer, pošto je kod tvojih zajednica rojevni nagon u tijeku(izvučeni matičnjaci), ne spriječavaj ga, već razroji. Ili još sigurniji način , "Pelletov"((koji sa može uraditi s malim nijansama). Ja radim ovako: Četiri do pet okvira uglavnom poklopljenog legla (na jednom okviru i 1do 2 matičnjaka)podigni u treći nastavak, ostali okviri s peludom i medom. Maticu ostavi u nastavku na podnici, s okvirima otvorenog legla a umjesto okvira s poklopljenim leglom, ramovi sa sat. osnovama. Za ovaj način ti trebaju dvije mat. rešetke u okviru, jedna na nastavku s maticom, i druga na drugom "medišnom", ta mora imati otvor za trutove i maticu kad se izleže. Izleže li se matica u trećem , sretno vrati sa oplodnje, pronese, tad možeš odvojiti taj treći nastavak kao posebnu zajednicu.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
Amer Smajlović je napisao/la:moze li neko da mi odgovori kako da sprećim rojenje prosli mjesec su dodani nastavci ali uprkos tome pcele konstantno povlace maticnjake ja rusim ali to je samo odgađanje, matice su proslogodisnje,da li je dobra ideja da ostavim dva zatvorena maticnjaka a da maticu ubijem
Kolega Amer, pošto je kod tvojih zajednica rojevni nagon u tijeku(izvučeni matičnjaci), ne spriječavaj ga, već razroji. Ili još sigurniji način , "Pelletov"((koji sa može uraditi s malim nijansama). Ja radim ovako: Četiri do pet okvira uglavnom poklopljenog legla (na jednom okviru i 1do 2 matičnjaka)podigni u treći nastavak, ostali okviri s peludom i medom. Maticu ostavi u nastavku na podnici, s okvirima otvorenog legla a umjesto okvira s poklopljenim leglom, ramovi sa sat. osnovama. Za ovaj način ti trebaju dvije mat. rešetke u okviru, jedna na nastavku s maticom, i druga na drugom "medišnom", ta mora imati otvor za trutove i maticu kad se izleže. Izleže li se matica u trećem , sretno vrati sa oplodnje, pronese, tad možeš odvojiti taj treći nastavak kao posebnu zajednicu.
Sah-mat.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la sahista »

Marko je napisao/la:
Amer Smajlović je napisao/la:moze li neko da mi odgovori kako da sprećim rojenje prosli mjesec su dodani nastavci ali uprkos tome pcele konstantno povlace maticnjake ja rusim ali to je samo odgađanje, matice su proslogodisnje,da li je dobra ideja da ostavim dva zatvorena maticnjaka a da maticu ubijem
Kolega Amer, pošto je kod tvojih zajednica rojevni nagon u tijeku(izvučeni matičnjaci), ne spriječavaj ga, već razroji. Ili još sigurniji način , "Pelletov"((koji sa može uraditi s malim nijansama). Ja radim ovako: Četiri do pet okvira uglavnom poklopljenog legla (na jednom okviru i 1do 2 matičnjaka)podigni u treći nastavak, ostali okviri s peludom i medom. Maticu ostavi u nastavku na podnici, s okvirima otvorenog legla a umjesto okvira s poklopljenim leglom, ramovi sa sat. osnovama. Za ovaj način ti trebaju dvije mat. rešetke u okviru, jedna na nastavku s maticom, i druga na drugom "medišnom", ta mora imati otvor za trutove i maticu kad se izleže. Izleže li se matica u trećem , sretno vrati sa oplodnje, pronese, tad možeš odvojiti taj treći nastavak kao posebnu zajednicu.
Marko,odlicna metoda,i vrlo lijepo objasnjenje.Ovu metodu primjenjivacu na mom pcelinjaku.Da bih ovu metodu u potpunosti razumio,imam jedno pitanje.
Stara matica nalazi se u prvom nastavku.Takodje otvoreno leglo.U trecem nastavku zatvoreno leglo gdje svakodnevno izlaze mlade pcele.Faza izlaska nove mlade matice,oplodnje i prvog legla moze potrajati i preko dvije sedmice.Do tada ce izaci svo leglo.Sta se desava sa tim pcelama.Da li ce te pcele privuci stara matica, i otvoreno leglo..tako da ce sada nastavak(treci),ostati bez pcele.Mozda je opet biologija pcele u pitanju..ali mi to nije bas toliko jasno.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la Marko »

sahista je napisao/la:U trecem nastavku zatvoreno leglo gdje svakodnevno izlaze mlade pcele.Faza izlaska nove mlade matice,oplodnje i prvog legla moze potrajati i preko dvije sedmice.Do tada ce izaci svo leglo.Sta se desava sa tim pcelama.Da li ce te pcele privuci stara matica, i otvoreno leglo..tako da ce sada nastavak(treci),ostati bez pcele.Mozda je opet biologija pcele u pitanju..ali mi to nije bas toliko jasno.
Pozdrav.
:wink: Šahmatičaru, "Pelletovu"metodu primjenjuješ kad imaš zatvoren matičnjak, što znači da će do pronošenja (nove mlade matice)još uvijek u trećem nastavku biti bar minimum neizležene pčele. Taj minimum pčela je "sidro (u praksi sam doživio da mi je samo 10cm legla zadržalo letačice iznad bježalice u medištu). Osim toga veliki dio pčela cirkulira kroz otvor na M.R., na jačim pašama čak znam mjesto mat. . rešetke koristiti žičanu pregradu(naravno s letom za izlaz matice). U subotu 23. 06. sam na paši kestena bio prisiljen to učiniti (imao samo zičanu rešetku pri ruci ), a pošto ću u subotu 30. 06 vaditi med(pomoću bježalica , slijedi izvješće).
Ps U 10tak godina selidbe prinos kestena rekordan(možda se nebo smilovalo radi izostanka bagrema). :D
M.B. Mirza=mir-zakon
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la lukaletunic »

Marko je napisao/la:Ps U 10tak godina selidbe prinos kestena rekordan(možda se nebo smilovalo radi izostanka bagrema).
Pozdrav Marku i Zdenku i neka budu pune bačve meda :D
Amer Smajlović
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 22 lip 2012, 10:57

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la Amer Smajlović »

hvala kolega Marko na odgovoru to je dobar savjet jer se ionako rojenje nemoze sprijeciti
SPAHA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 srp 2012, 00:23
Lokacija: sarajevo

Re: Umnozavanje pcelinjih zajednica

Post Postao/la SPAHA »

ako neko ima iskustva da nam nesto napise. nacin i vrijeme pravljenja paketnih rojeva, (koja je cijena takvih rojeva u BiH).. prednosti i mane u odnosu na roj sa leglom.?
Odgovorite