Diagnostika prirodnog pada varroe

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

Diagnostika prirodnog pada varroe.

Ovu metodu koristim dugi niz godina i nikada me nije ova metoda iznevjerila. Početkom januara pistupam diagnostici prirodnog pada varroe . Ovo praćenje traje najmanje mjesec dana a nekada sam i dva mjeseca pratio i bilježio.

Ova diagnostika sastoji se u slijedećem;

* AV podnica sa laticom
* Latica očišćena ( kod mene danas 2.1.2013)
* Svako 7-8 dana brojanje, zapisivanje rezultata- ja obično pišem na svaku košnicu i ponovno čišćenje latice
* Nakon mjesec dana sabiraju se rezultati i djele sa brojem dana koji su bili u ključeni u diagnostiku
npr; 30 ,32,ili 35 ili već kako vam pada zadnji dan koji ste odlučila da prestanete sa diagnostikom.


Dosadašnji rezultati davali su mi samopouzdanje i kreiranja zahvata na suzbijanju varroe.

Ako mi je rezultat bio 3-5 varroa bio sam miran do avgusta što se tiče varroe. Imao sam i priodni pad na pojedinim košnicama 6-7 varroa i ove košnice su bile pod nekakvim posebnim nadzorom tj.praćenje a isto su čekale avgust za prvi tretman .

Pozivam sve koji imaju vremena i strpljenja da zajednički sprovedemo ovu diagnostiku pa bi mogli u avgustu upoređivati zajednički rezultate stvarnog prisustva varroe.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la saperica »

s kojim koificijentom računaš na broj preostalih varroa u zajednici senade?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

Negdje se spominjalo 120 , 180, 220, imao sam različite brojke. Ja sam računao sa 120 Međutm uvidio sa da kada ima 3-5 varroe pa čak i one sa 6-7 bez problema dočekaju sredinu 7 ili početak 8 mjeseca.

Ako bi rezultat množili sa nekim od gore navedenih brojki izgledalo bi zaista mnogo i ako posmatramo reprodukciju varroe ispalo bi da ne može dočekat avgust. Međutim nije baš onako kakve su preporuku bar u periodu 1-7 mjesec tekuće godine. Svjedoci smo da ako neotpočnemo sa sistemskim uništenjem varroe sredinom 7 ili početkom 8 imat ćemo kolaps u oktobru-novembru.

Ao smo odradli okslanu kisleinu u periodu kad anema legla mišljenja sam da bi rezultate trebalo množiti sa 10-20 i da bi možda imali približno stvarno stanje varroe u pčelinjoj zajednici. NIsam se toliko opterećavo time koliko zaista ima unutra varroe ako u prirodnom padu ima 3-5 varroa uperiodu praćenja.

Zaboravio sma dodat da bi diagnostiku trebalo otpočet mjesec dana nakon tretmana OK kao nam se ne bi pojavilevarroe koje padaju iz nekakvh džepova tj varroa koja je uništena OK.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Negdje se spominjalo 120 , 180, 220, imao sam različite brojke. Ja sam računao sa 120 Međutm uvidio sa da kada ima 3-5 varroe pa čak i one sa 6-7 bez problema dočekaju sredinu 7 ili početak 8 mjeseca.

Ako bi rezultat množili sa nekim od gore navedenih brojki izgledalo bi zaista mnogo i ako posmatramo reprodukciju varroe ispalo bi da ne može dočekat avgust. Međutim nije baš onako kakve su preporuku bar u periodu 1-7 mjesec tekuće godine. Svjedoci smo da ako neotpočnemo sa sistemskim uništenjem varroe sredinom 7 ili početkom 8 imat ćemo kolaps u oktobru-novembru.

Ao smo odradli okslanu kisleinu u periodu kad anema legla mišljenja sam da bi rezultate trebalo množiti sa 10-20 i da bi možda imali približno stvarno stanje varroe u pčelinjoj zajednici. NIsam se toliko opterećavo time koliko zaista ima unutra varroe ako u prirodnom padu ima 3-5 varroa uperiodu praćenja.

Zaboravio sma dodat da bi diagnostiku trebalo otpočet mjesec dana nakon tretmana OK kao nam se ne bi pojavilevarroe koje padaju iz nekakvh džepova tj varroa koja je uništena OK.
Slažem se sa tvojim mišljenjem ! Sve ove brojke preko 100 , a da ne govorimo 220 puta, ne uzimaju u obzir koliko varoe ( razvijene) izlazi iz radiličkog legla , kolika je
njena prirodna smrtnost, pa i ostale faktore koji su protiv nje, nego računaju po prostom obrascu da se sve varoe koje su preživjele poslje zime razvijaju po aritmetičkoj
progresiji , a negdje čini mi se i po geometrijskoj . Ovo je lijepo vidljivo i na onoj računalnoj simulaciji (digitronu :wink: ) , gdje može imati nekoliko varoa , a onda te
zaboli glava od broja koji izbaci za predpostavljenu varou . Svakako ću se pridružiti praćenju prirodnog pada, jer sam poslje zadnjeg pregleda ( kao i svakog drugog) očistio
uloške, pa mogu pratiti praktično sa početkom ove godine .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la sahista »

Podrzavam bilo kakve ekperimente u cilju napredovanja u borbi protiv Varroe.
U svom skromnom(skoro dvogodisnjom iskustvu),ulozio sam mnogo vremena u pracenju Varroe.Dosao sam do zakljucka da prirodni pad(broj otpale Varroe na podnjaci)ne prestavlja uvjek tacno stanje zarazenih zajednica. Imao sam primjera gdje je prirodni pad bio veliki a posle tretmana oboreno je malo Varroe,i obrnuto.Za takvo stanje..ima tu mnogo faktora.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la balasevic »

danas sam se sastao sa pcelarom i udruzenje pcelara iz mog mjesta je skoro imalo sastanak i na tom sastanku je bila i tema varova i svi kazu da su imali neznatan pad varve posle tretiranja kao sto je bilo i kod mene po par otpalih varova
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la Stipo »

Prirodni pad varroe treba pratiti mimimum 22 dana. Najbolje mjesec dana.
Ako nam za mjesec dana opadne 5 varroa budite sigurni da ih u košnici ima 30 komada +/- 30 %.
Izračun 5:30=0,16667
0,16667 x 180 = 30
Ovaj izračun može pogriješiti za 30 % i od tu su različita mišljenja dali množiti sa manje od x 180 ili više npr. x 240.
Prirodni pad u januaru do 6 varroa neće do ljeta ugroziti pčelinju zajednicu. Na žalost izuzetci postoje i uvjek se može dogoditi da u nekom društvu varroa bukne.
Pad varroe u tom periodu više od 6 varroa već iziskuje da obratimo pažnju na te zajednice i da na vrijeme poduzimamo smanjenje varroe u košnici.
Radi sigurnosti potrebno je odraditi proljetni tretman. Ako varroe pada u tom periodu 15 i više to je siguran znak da jesenji završni tretman nismo odradilu kako treba ili da je za vrijeme tog tretmana u košnici bilo prilično legla.
Idealno bi bilo da je tada broj opale varroe jednak nuli. Tatda budite sigurni da u košnici ima varroe samo par komada.
Na ovom webu pogledajte tabelu 1 pa će vam neke stvari biti jasnije.
http://www.limed.ba/BV_test_2011.html
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la balasevic »

ja sam ocistio podnice jucer pa cu ratiti pad varo mada mislim da je nebi trebalo biti jer u tretmanu su mi samo 2 otpale a takvo stanje je u nogih pcelara pa cemo vidjeti krajem januara rezultate
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

Stipo je napisao/la:Prirodni pad varroe treba pratiti mimimum 22 dana. Najbolje mjesec dana.
Ako nam za mjesec dana opadne 5 varroa budite sigurni da ih u košnici ima 30 komada +/- 30 %.
Izračun 5:30=0,16667
0,16667 x 180 = 30
Ovaj izračun može pogriješiti za 30 % i od tu su različita mišljenja dali množiti sa manje od x 180 ili više npr. x 240.
Prirodni pad u januaru do 6 varroa neće do ljeta ugroziti pčelinju zajednicu. Na žalost izuzetci postoje i uvjek se može dogoditi da u nekom društvu varroa bukne.
Pad varroe u tom periodu više od 6 varroa već iziskuje da obratimo pažnju na te zajednice i da na vrijeme poduzimamo smanjenje varroe u košnici.
Radi sigurnosti potrebno je odraditi proljetni tretman. Ako varroe pada u tom periodu 15 i više to je siguran znak da jesenji završni tretman nismo odradilu kako treba ili da je za vrijeme tog tretmana u košnici bilo prilično legla.
Idealno bi bilo da je tada broj opale varroe jednak nuli. Tatda budite sigurni da u košnici ima varroe samo par komada.
Na ovom webu pogledajte tabelu 1 pa će vam neke stvari biti jasnije.
http://www.limed.ba/BV_test_2011.html
Stipo prikazao si lijep matematički model izračuna prirodnog pada varoe . Međutim, na osnovu toga se prave razno-razne projekcije koliko će biti varoe u narednom
periodu što zna dovesti i do ogromnih cifri, pa evo kako to izgleda, na HP forumu :
-ako ostane 1 varoa preko zime u 6-tom mjesecu očekujte 512 varoa
-ako ostane 5 varoa preko zime u 6-tom mjesecu očekujte 5620 varoa
-ako ostane 20 varoa preko zime u 6-tom mjesecu očekujte 10240 varoa
http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 160#p84578

Po očekivanju za 20 varoa u odnosu na prve dvije tačke trebalo bi biti znatno više ali možda se pogriješilo u pisanju.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

Evo prvi podatci o prirodnom padu varoe ( bar ga tako računam ) , a zadnje stanje praćenja varoe poslje tretiranja je upisano 31.12.2012. god.
Stanje poslje 8 dana 08.01. 2013. god. je sljedeće : koš 1( 0 ) ; 2 ( 4 ) ; 3 ( 3 ) ; 4 ( 2 ) ; 5 ( 0 ) ; 6 ( 1 ) ; 7 ( 0 ) ; 8 ( 0 ) ; 9 ( 0 ) ; 11 ( 0 ) ;
12 ( 1 ) ; 13 ( 0 ) ; 14 ( 0 ) ; 15 ( 1 ) ; 16 ( 1 ) ; 17 ( 3 ) ; 18 ( 0 ) ; 19 ( 0 ) ; 20 ( 1 ) ; 21 ( 0 ) ; 22 ( 0 ) .
Koliko se može vidjeti kod 21 društva ( broj 10 nema ) više od pola ( dvanest ) ima stanje nula ; pet ima po jednu varou ; jedno društvo dvije;
dva društva po tri i jedno društvo četiri varoe za osam dana .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

Zvone ako si eventualno imao varroe na rubovima od latice prije svega mislim na rubove koji klize lijevo i desno kroz utor te varroe su zaostale u tim utorima od tretiranja OK . Ja ću sutra ili prekosutra prekontolisat stanje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Zvone ako si eventualno imao varroe na rubovima od latice prije svega mislim na rubove koji klize lijevo i desno kroz utor te varroe su zaostale u tim utorima od tretiranja OK . Ja ću sutra ili prekosutra prekontolisat stanje.
Nije bilo po rubovima , inače to uvijek pogledam i svaki put poslje pregleda sve očistim. Dali je ova pala također ranije , teško je reči jer opet sam vidio i poneku pčelu
ispred košnica , tako da je moguće ovih dana bilo poneko izlijetanje, pa i danas jer sam pred polazak vidio po neku pčelu da izliječe, ali nisam imao vremena čekati.
Bez obzira na to ovu ću varou brojati u prirodni pad, a vjerujem da će već kod sljedećeg pregleda biti još manje, što ostaje da vidimo.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Da li je sada kasno za tretman sa OK,pošto je nisam našao ?
U Poljoprometa u Opuzenu nema,u Habitusa prije 10-ak dana našao ,al istekao rok,pa su rekli nabaviti novu.
Skoknuti ću sutra do njih,jer su stvarno odlični,što god treba nabave odmah :D ,a ne kao Poljopromet :naručili smo,nabavit ćemo,nije došlo,za dva tjedna itd :evil: :twisted: ...
U međuvremenu sam ponovio 1. tretman BeeVital Hive cleanom,koji u sebi ima malo OK i dao im novu pogaču sa nozecidom.
Što preporučate,koji tretman primjeniti :?: ?
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Da li je sada kasno za tretman sa OK,pošto je nisam našao ?
U Poljoprometa u Opuzenu nema,u Habitusa prije 10-ak dana našao ,al istekao rok,pa su rekli nabaviti novu.
Skoknuti ću sutra do njih,jer su stvarno odlični,što god treba nabave odmah :D ,a ne kao Poljopromet :naručili smo,nabavit ćemo,nije došlo,za dva tjedna itd :evil: :twisted: ...
U međuvremenu sam ponovio 1. tretman BeeVital Hive cleanom,koji u sebi ima malo OK i dao im novu pogaču sa nozecidom.
Što preporučate,koji tretman primjeniti :?: ?
Ernesto , za tebe je zbog tvoje klime upravo sad, a još bolje za nekoliko dana ako zahladi pravo vrijeme . Da te podsjetim, tretiranje oksalnom kiselinom u kasnu jesen
se preporučuje kad nema legla. U mediteranskim krajevima nije nemoguće da još ponegdje ima legla, ali ako se bude suviše čekalo , doćekat će se proljeće.
Ako si ovih dana tretirao BeeVitalom, ne treba ti tretman oksalnom, jer u njemu nije malo oksalne , nego prilično. Ukoliko se ne pojavi nova pošiljka oksalne, slobodno
uzmi staru , bez obzira na datum, neće joj ništa faliti. Dobro bi je bilo dobro označiti i ostaviti na nedostupno mjesto, osobito djeci. Ona nije opasna za one koji znaju
što je to, ali znatiželja je vrlo opasna, to dobro znam .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la Stipo »

Ernesto Vlahović je napisao/la:Da li je sada kasno za tretman sa OK,pošto je nisam našao ?
U Poljoprometa u Opuzenu nema,u Habitusa prije 10-ak dana našao ,al istekao rok,pa su rekli nabaviti novu.
Skoknuti ću sutra do njih,jer su stvarno odlični,što god treba nabave odmah :D ,a ne kao Poljopromet :naručili smo,nabavit ćemo,nije došlo,za dva tjedna itd :evil: :twisted: ...
U međuvremenu sam ponovio 1. tretman BeeVital Hive cleanom,koji u sebi ima malo OK i dao im novu pogaču sa nozecidom.
Što preporučate,koji tretman primjeniti :?: ?
Dragi kolega kod tebe ove godine gotovo da nije bilo prekida legla pa ti ne možeš raditi okslnom. Zapravo možeš ali samo jednom sa nedovoljno dobrim rezultatom. Jer zbog legla ostat će ti puno varroe. Zato možeš izvršiti 3 polivanja sa beeVitalom po jednom u ovo vrijeme i u vlažnije vrijeme polivati sa razmakom od 6 do 7 dana.
U ljetnom periodu kada je zrak suvlji i topliji to se vrijeme razmaka tretmana skraćuje na 5 dana.
U toplijim krajevima olsalna se nije pokazala kao dovoljno učinkovito sredstvo pa se nemoj oslanjati na nju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

Danas, 15.01. 2013. g. pregledani ulošci na varou . Radi boljeg pregleda ponovit ću i stanje od 08.01. 3013. :
Koš. 1 ( 08.01.-a- 0 , 15.01.-b- 0 ) ; 2 ( a- 4 , b- 3 ) ; 3 ( a- 3 , b- 0 ) ; 4 ( a- 2 , b- 0 ) ; 5 ( a- 0 , b- 0 ) ; 6 ( a- 1 , b- 0 ) ; 7 ( a- 0 , b- 9 ) ; 8 ( a- 0 , b- 0 ) ;
9 ( a- 0 , b- 0 ) ; 11 ( a- 0 , b- 0 ) ; 12 ( a- 1 , b- 6 ) ; 13 ( a- 0 , b- 4 ) ; 14 ( a- 0 , b- 1 ) ; 15 ( a-1 , b- 4 ) ; 16 ( a- 1 , b- 10 ) ; 17 ( 3- , b- 2 ) ; 18 ( a- 0 , b- 1 ) ;
19 ( a- 0 , b- 0 ) ; 20 ( a- 1 , b - 0 ) ; 21 ( a- 0 ,b- 0 ) ; 22 ( a- 0 , b- 0 ) .
Cijelo prijepodne je padala kiša, a pregled sam izvršio između 13 i 14 sati . Po dolasku na pčelinjak primjetio sam slab pročisni izlet, a temperatura po zvaničnim
podatcima oko 8°C . Ispred košnica je ponovo bila po neka stradala pčela , tako da je vjerovatno bio još neki pročisni izlet, što svjedoći i povećan broj varoe na
nekim ulošscima. Tu su karakteristične košnice 7 sa 9 varoa ( prošli put 0 ) ; 12 sa 6 ( prethodno 1 ) ; 13 sa 4 ( prethodno 1 ) ; 16 sa 10 (prethodno 1 ) .
Interesantno je da su ove košnice u cijelom periodu imale malo varoe, osobito se to odnosi na koš. br. 16 . Da je bilo kretanja u košnicama potvrđuju i neki ulošci
na kojim ostataka voska od otklapanja ima po cijeloj širini uloška, šire nego je širina klupka , po ćemu zaključujem da je bilo prenošenja meda iz krajnjih okvira .
Pri polasku sa pčelinjaka ponovo krenula kiša i pada stalno, pa i dok pišem .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

Napokon sam i ja sravnio rezultate prirodnog pada varroe.

Pčelinju zajednucu broj 53 trebat će propratiti iz razloga što je konstantno pokazivalo veliki pad varroe iako je na dnevnom nivou bilo 2.1 komad varroe . Ova pčelinja zajednica je sastavljena od dvije , Prilikom spajanja korištena je novina istu nisam makeo i vjerovatno sa te novine i satonoša pada varroa.

slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la balasevic »

ja cu svoje provjeriti 7 februara jer sam 7 januara ocistio podnice pa cu vidjeti prirodni pad al mislim da nece biti ni jedne varoe jer su pcele dobro ociscene a po mojim saznanjima na ovom kraju nije bilo puno varo skoro pa svi pcelari su imali samo po par opalih varoa i zimskom tretmanu mene vise brine slaboca drustva slabo mi sa pcelom skroz bojim se dace mi uginuti sve sam odradio kako treba pa nek im je Allah upomoci
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la Stipo »

Senade objasni čime si sve tretirao i dali si zadovoljan sa učinkom tretmana.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:Napokon sam i ja sravnio rezultate prirodnog pada varroe.

Pčelinju zajednucu broj 53 trebat će propratiti iz razloga što je konstantno pokazivalo veliki pad varroe iako je na dnevnom nivou bilo 2.1 komad varroe . Ova pčelinja zajednica je sastavljena od dvije , Prilikom spajanja korištena je novina istu nisam makeo i vjerovatno sa te novine i satonoša pada varroa.

slika
slika
Senade ovo je lijepo urađeno, jesu li ove tabele urađene u Excelu ili je nacrtana tabela pa snimljeno ? Dok nebudem uradio sličnu tabelu evo ona moja također za 30 dana,
jer sam uloške očistio 31 12. 2012. i od tada pratio prirodni pad do 30.01 ove god. Naravno bit će još neko vrijeme, a ovo su podatci :

košnica....1....2....3....4....5....6....7....8....9....10....11....12....13....14....15....16....17....18....19....20....21....22
08.01.
2013.------0-----4---3----2----0----1----0----0----0-----N-----0-----1-----0------0-----1------1-----3------0-----0------1-----0-----0

15.01.
2013.-----0----3----0----0----0----0----9----0----0------N-----0-----6-----4------1-----4-----10----2------1-----0------0-----0-----0

21.01.
2013.-----0----7----0---22---0----0----11---0----0------N-----0----18-----4------1----15----22----16------0------2-----1-----0-----0

30.01.
2013.------2----0----0---1----0----1-----0----0----0------N-----0-----1-----3------0-----0-----9-----11------0------0-----0-----0-----0

_________________________________________________________________________________________________________________
ukupno--- 2...14...3...25...0....2.....20...0....0.....xx.....0....26....11.....2....20....42....32......1......2.....2.....0.....0

broj varoe po danu 1. 0,07 ; 2. 0,47 ; 3. 0,1 ; 4. 0,83 ; 5. 0 ; 6. 0,07 ; 7. 0,67 ; 8. 0 ; 9. 0 ; 11. 0 ; 12. 0,87 ; 13. 0,37 ; 14. 0,07 ;
15. 0,67 ; 16. 1,4 ; 17. 1,07 ; 18. 0,03 ; 19. 0,07 ; 20. 0,07 ; 21. 0 ; 22. 0

Za 30 dana 6 košnica su imale nulu , jedna 1 varou , 5 dvije varoe , jedna 3 varoe i osam košnica od 11 do 42 varoe . Naravno ove sa više varoe će
biti posebno praćene.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Senade objasni čime si sve tretirao i dali si zadovoljan sa učinkom tretmana.
JA sam tretirao sa vlastitim šerbetom ce-ha beenen OAZA , ljetni tretman i zimsko polivanje ukupno 4 x

Ovi rezultati prirodnog pada varroe govore da bi trebalo da bude uredu što se tiče varroe osim na toj jednoj koja je imala uvjek visok pada ali u dnevnom obračunu ima 2.1 komad varoe što nije strašno.

Bi će interesantno ovo propratit skroz do avgusta kada budemo ponovo radili tretiranje. U koliko , a nadam se da hoće bagrem dobro zamedit onda će sigurno biti manje varroe u košnici.

KAda bi imali dvije paše sa dnevnim unosom od po 5 kg u periodu od 10-15 dana sigurno bi imali i manje varroe .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

zvones je napisao/la: Senade ovo je lijepo urađeno, jesu li ove tabele urađene u Excelu ili je nacrtana tabela pa snimljeno ?
Da, da uradio u excelu pa onda snimio kao fotografiju.
Ako želiš poslat ću ovu tabelu u excelu pa ti samo unesi podatke.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:
zvones je napisao/la: Senade ovo je lijepo urađeno, jesu li ove tabele urađene u Excelu ili je nacrtana tabela pa snimljeno ?
Da, da uradio u excelu pa onda snimio kao fotografiju.
Ako želiš poslat ću ovu tabelu u excelu pa ti samo unesi podatke.
Čitam ponešto o excelu i svašta je nešto "objašnjeno", ponajviše ono što već znam ali najvažnije stvari nisu , kako napraviti tabelu. Bilo bi mi drago da
pošalješ tu koju imaš, kako ne bih morao izmišljati drugu, a ja ću se potruditi da je popunim. Hvala unaprijed !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la senad »

zvones je napisao/la:
senad je napisao/la:
zvones je napisao/la: Senade ovo je lijepo urađeno, jesu li ove tabele urađene u Excelu ili je nacrtana tabela pa snimljeno ?
Da, da uradio u excelu pa onda snimio kao fotografiju.
Ako želiš poslat ću ovu tabelu u excelu pa ti samo unesi podatke.
Čitam ponešto o excelu i svašta je nešto "objašnjeno", ponajviše ono što već znam ali najvažnije stvari nisu , kako napraviti tabelu. Bilo bi mi drago da
pošalješ tu koju imaš, kako ne bih morao izmišljati drugu, a ja ću se potruditi da je popunim. Hvala unaprijed !

Poslo sam ti na e-mail tabelu . Ako šta zapne javi .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Diagnostika prirodnog pada varroe

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la: Poslo sam ti na e-mail tabelu . Ako šta zapne javi .
Primljeno sve, hvala ! Vidjet ćemo , kako ću to obraditi :) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite