Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zukić pašezad »

Svaka čast momčino,želim ti sreću uživotu
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Hvala obojici, Muftija biti ce sad vremena za kafu.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la schumy »

inzenjer je napisao/la:http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 1993_n.jpg

Pored nika na ovom forumu, juce sam dobio i pismenu titulu inzenjera :D .
Mlađi kolega iskrene čestitke!
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la IZET »

Čestitam samo još posao i u struci i biće pravo.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Hvala vam obojici!
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Samir »

Aferim i nek je hajirli.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 0860_n.jpg
Ovakvih nekolko kosnica sam mislio napravit sebi do proljeca,pa ako mi se pokazu dobre onda onda cu sve uradit ovako. Odlucio sam zadrzat svoje okvire(koji ce mi bit uspomena na rahmetli djeda),kvadratna osnova 41x41 unutrasnja dimenzija, bit ce 11 okvira u kosnici vanjske visine 27 cm,i polunastavak sa visinom DB polunastavka i sirokim poluokvirima.
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Muftija »

Inzinjeru uzo sam ti jedan crveni flomaster za obiljezavanje matica, navrati na posao.
Pozdrav.
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la franevrs »

inzenjer je napisao/la:http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 0860_n.jpg
Ovakvih nekolko kosnica sam mislio napravit sebi do proljeca,pa ako mi se pokazu dobre onda onda cu sve uradit ovako. Odlucio sam zadrzat svoje okvire(koji ce mi bit uspomena na rahmetli djeda),kvadratna osnova 41x41 unutrasnja dimenzija, bit ce 11 okvira u kosnici vanjske visine 27 cm,i polunastavak sa visinom DB polunastavka i sirokim poluokvirima.
Muamere pogledao sam ovaj nacrt i ako dozvoliš skrenuo bi ti pažnju na jedan detalj.
A to je, dubina utora na koji se naslanja satonoša okvira koja je u nacrtu (1,2)
pretpostavljam da je to 12mm. Pošto su rogovi satonoše, odnosno nasloni okvira
uglavnom 15 mm, moj ti je prijedlog da taj utor sa 12 mm smanjiš na 8-9 mm tako
da ti ostane 7 mm između okvira i stjenke košnice jer je to mjera gdje sve prolazi.
Ako sam pogriješio to je stoga što nema svih mjera pa u tom slučaju zanemari ovaj
moj prijedlog.

pozz..............
Frane Vrsalović
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Muftija je napisao/la:Inzinjeru uzo sam ti jedan crveni flomaster za obiljezavanje matica, navrati na posao.
Pozdrav.
Ok hvala,vidimo se na kafi sutra, 20 do 3 zavrsavam sa poslom.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

franevrs je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 0860_n.jpg
Ovakvih nekolko kosnica sam mislio napravit sebi do proljeca,pa ako mi se pokazu dobre onda onda cu sve uradit ovako. Odlucio sam zadrzat svoje okvire(koji ce mi bit uspomena na rahmetli djeda),kvadratna osnova 41x41 unutrasnja dimenzija, bit ce 11 okvira u kosnici vanjske visine 27 cm,i polunastavak sa visinom DB polunastavka i sirokim poluokvirima.
Muamere pogledao sam ovaj nacrt i ako dozvoliš skrenuo bi ti pažnju na jedan detalj.
A to je, dubina utora na koji se naslanja satonoša okvira koja je u nacrtu (1,2)
pretpostavljam da je to 12mm. Pošto su rogovi satonoše, odnosno nasloni okvira
uglavnom 15 mm, moj ti je prijedlog da taj utor sa 12 mm smanjiš na 8-9 mm tako
da ti ostane 7 mm između okvira i stjenke košnice jer je to mjera gdje sve prolazi.
Ako sam pogriješio to je stoga što nema svih mjera pa u tom slučaju zanemari ovaj
moj prijedlog.

pozz..............
Mislim da je ok ovako,jer sa svake strane okvira mi ostane po 5 mm prostora,ak je to malo recite,uradit cu crtež drugacije,nisam jos poceo sa izradom kosnica.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

Frane ti je dao dobar prijedlog ali gledajući slike ni ja nisam dobro sve shvatio . Zapravo bitna ti je debljina daske i ako sam dobro shvatio crtež, širina utora je 12 mm,
a širina iza utora je uža, vjerovatno 8 mm. To je pretanko , jer će nositi nastavke ili polunastavke iznad. Satonoša kako reče Frane , nesmije tijesno da ulazi u utor jer
zna i nabreknuti, a osim toga je i pčele propolišu, pa će okvire biti teško vaditi . Ako već imaš okvir po kojem ćeš praviti košnicu vodi računa o vanjskoj dužini okvira
i također visini . Kod LR-a ti je ovako : Vanjska dužina okvira je 450 mm , na to se nadodaje prolaz za pčele sa svake strane po 7 mm ukupno 14 mm, što je zajedno sa
dužinom 464 mm , što je unutrašnja dužina nastavka . Ako se radi sa daskom debljine 20 mm, LR nastavak ima vanjsku dužinu 464 + 2 x 20 = 504 mm . Kod LR- a je
dužina satonoše 480 mm , a utor je širine 10 mm i možeš vidjeti da je 2 x 10 + 464 = 484 mm , što znači da je satonoša kraća za 4 mm od dužine između zida utora.
Što se tiče visine okvira , standard je da iznad satonoše do vrha nastavka ima 7 mm , a ispod donje letvice 3 mm, znači visina nastavka je za 10 mm veća od vanjske
visine okvira . Zbog onih 7 mm , dubina utora se tako radi da se sabere sa debljinom ušice satonoše . Ako će biti ušica satonoše napr. biti 10 mm, tada je 10+ 7= 17 mm
i to je dubina utora ( ukoliko se ne stavljaju limeni nosaći ) . Na sličan naćin određuješ širinu nastavka ( neznam kakvu košnicu želiš, jer ti je okvir krataći nego kod LR-a,
pa ako želiš 11 okvira , tada će mu to biti dužina ), odnosno dužinu, stim što određuješ razmak (36 mm ili možda 35 ? ) , napr. kod LR-a je 10 x 36 = 360 mm , na ovoje
još dodato sa svake strane po 6 mm( i to je tijesno kod vađenja okvira ) što ukupno ćini unutrašnju širinu LR nastavka od 372 mm.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la franevrs »

inzenjer je napisao/la:
franevrs je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 0860_n.jpg
Ovakvih nekolko kosnica sam mislio napravit sebi do proljeca,pa ako mi se pokazu dobre onda onda cu sve uradit ovako. Odlucio sam zadrzat svoje okvire(koji ce mi bit uspomena na rahmetli djeda),kvadratna osnova 41x41 unutrasnja dimenzija, bit ce 11 okvira u kosnici vanjske visine 27 cm,i polunastavak sa visinom DB polunastavka i sirokim poluokvirima.
Muamere pogledao sam ovaj nacrt i ako dozvoliš skrenuo bi ti pažnju na jedan detalj.
A to je, dubina utora na koji se naslanja satonoša okvira koja je u nacrtu (1,2)
pretpostavljam da je to 12mm. Pošto su rogovi satonoše, odnosno nasloni okvira
uglavnom 15 mm, moj ti je prijedlog da taj utor sa 12 mm smanjiš na 8-9 mm tako
da ti ostane 7 mm između okvira i stjenke košnice jer je to mjera gdje sve prolazi.
Ako sam pogriješio to je stoga što nema svih mjera pa u tom slučaju zanemari ovaj
moj prijedlog.

pozz..............
Mislim da je ok ovako,jer sa svake strane okvira mi ostane po 5 mm prostora,ak je to malo recite,uradit cu crtež drugacije,nisam jos poceo sa izradom kosnica.
Kolega 7mm je osnovni razmak u pčelinjoj zajednici, ispod toga pčela spaja propolisom a iznad toga
gradi zaperke od voska. Kad zbrojiš razmak bilo američki ili hofmanov po 3,5 mm sa svake strane
dakle 7 mm, isto tako na prednjoj i stražnjoj strani košnice razmak između bočnih letvica okvira
i stjenke košnice mora biti 7 mm jer tuda komunicira i pčela i matica i trut, a pčela neće
lijepit propilisom niti voskom. Ono što navodiš 5 mm je malo.

pozz..............
Frane Vrsalović
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 7727_n.jpg
Danas moje sve navalile napolje,ima fino i unosa polena.Dao im drugu pogacu,neke prethodnu pojele citavu neke polovicno. E sad cudna mi jedna stvar 3 kosnice pregledo skroz,i legla nema uopste?! Kakva je situacija kod ostalih ?
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Asim »

Ako imaš polensku pašu tj lijesku i macu ,, ivu,, biće i kod njih ubrzo leglo.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Asim je napisao/la:Ako imaš polensku pašu tj lijesku i macu ,, ivu,, biće i kod njih ubrzo leglo.
Ma imam svega,i danas su puno polen unosile,samo mi neobicno da nema nijedne celije legla.U prvoj takvoj,malo slabijoj pomislim nema matice,dalje otvorim ponajbolje,kad i sta situacija,a matice tu,tako da sam se dzaba bio i zabrino za ovu prvu,mada cu opet kontrolisat za nekolko dana.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la pot »

inzenjer je napisao/la:
Asim je napisao/la:Ako imaš polensku pašu tj lijesku i macu ,, ivu,, biće i kod njih ubrzo leglo.
Ma imam svega,i danas su puno polen unosile,samo mi neobicno da nema nijedne celije legla.U prvoj takvoj,malo slabijoj pomislim nema matice,dalje otvorim ponajbolje,kad i sta situacija,a matice tu,tako da sam se dzaba bio i zabrino za ovu prvu,mada cu opet kontrolisat za nekolko dana.
Kod mene legla ima, nemam običaj otvarat u ovom periodu ali jedna mi je bila sumljiva i otvorim je i ima legala a drugu sam otvorio jer jede 4 pogaču a prvu sam stavio 20.01 pa rekoh da vidim šta radi sa tolikih pogača ima legla koliko hoćeš, malo sam uranio sa pogačama.
Meni to nije nešto u dure možda bi se nešto moglo pričati ako si nabavljao neke matice koje kasnije kreću u proljeće ali i tko bi trbala biti koja ćelija legala po mom mišljenju jer i toplo je vrijeme.
Pozdrav.....
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Mislim da je ova zima bila idealna za pcele,gledam slike i od stalih kolega,a i kod mene je takva situacija,nikad vise pcele u martu.Nikad manje mrtvih pcela na letima i podnicama.Kakva je situacija kod ostalih ?
markol
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 sij 2013, 14:44
Lokacija: Bučići-Novi Travnik, Velika Bukovica-Travnik, BiH

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la markol »

Muamere, pozdrav iz Srednje Bosne, i kod mene je stanje dosta dobro, puno pčela u svakoj košnici, legla također ima, a pčele se natovarile prahom s lijeske kao konji pod tovarom sijena. U odnosu na stanje prije godinu dana ovo je puno ljepša slika.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Danas dao pogace drustvima, i pozitivno sam iznenađen,hrane ima puno vise nego sam ocekivo da ce bit,nisam primijetio neku vecu potrosnju nego inace svake godine sto bude.Osim par drustava koja su imala manje i kod oksalne,i jednog drustva za koje mogu rec da nikad jace nisam zazimio.Nisam htio dizat okvire da vidim kolko legla ima,na njima je da to regulisu,ja sam svoje obavio :D .
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Muftija »

Inzinjeru ja u subotu 18.01.2014 godine pogledao dva drustva, i na moju radost legla nema vise nego sto ga je u "normalnim " godinama, otprilike 1/2-1/1 LR okvira .
Ja sam prije par dana dodao po dvije pogace, jednu pravio sa medom i pelinom, a drugu kupio, stavio najlon i to je to.
Mislim da ce sve biti OK bez obzira kako ce se zima dalje odvijati.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Muftija je napisao/la:Inzinjeru ja u subotu 18.01.2014 godine pogledao dva drustva, i na moju radost legla nema vise nego sto ga je u "normalnim " godinama, otprilike 1/2-1/1 LR okvira .
Ja sam prije par dana dodao po dvije pogace, jednu pravio sa medom i pelinom, a drugu kupio, stavio najlon i to je to.
Mislim da ce sve biti OK bez obzira kako ce se zima dalje odvijati.
Ja cu najlon u martu,a okvire mi se nije dalo dizat,uglavnom po onom viđenom odozgo ista situacija ko i svake godine.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Ova godina od katastrofe na kraju ce izac u jednu od rekordnih,prije mjesec pcele skoro pa gladovale,kasnije ih kupina podigla,sad lipa i bijela djetelina napunile sve ramove do vrha :D
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 1795_n.jpg

Mojom greskom sad imam jos jedna usta za hranit!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la senad »

inzenjer je napisao/la:https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 1795_n.jpg

Mojom greskom sad imam jos jedna usta za hranit!

Odmah ga tretiraj bilo kojim sredstvom, i imat ćeš sliku stanja varroe.
Unutra je vjerovatno mlada matica tako daobratiš pažnju na oplodnju , da ne bi pčel počele radit svoj posao.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite