RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

REANSON METODA
Metoda koju je slucajno otkrio pcelar walonac iz Belgije, a koriste je pcelari u Belgiji,Holandiji,Njemackoj
Metoda je nastala u nedostatku vremena hobi pcelari i primjenjuje se, u prilikama od negdje 20 aprila.
Posto znamo da zimske pcele dugo zive zato sto imaju masno tkivo koje se najvise trosi pri lucenju mlijeci za ishranu mladih jajasca i larvi.Ako se izvrsi ogranicavanje legla dobar dio mladih pcela nije opterecen uzgojem legla tako da one prijevremeno postaju sabiracice.Po nekim istrazivanjima,zivotni vijek ovih pcela se produzava do 80 dana u vrijeme pase.
Svo prisutno leglo dobija optimalnu njegu, pa pcele koje se radjaju iz ovakvog legla budu jako vitalne i zdrave.Odnos pcela koje su zauzete odgojem legla i sabiracica je 3-8 naspram 5-8.Kod ovakvih drustava konstantno je prisutno oko 25000 pcela kao sabiracice nektara i polena.Zbog manjeg prostora legla manja je i potrosnja meda za odgoj, tako da se sav visak nektara deponuje u mediste.
Drustvo se uzimi na dva nastavka dimenzija nesto manjih od LR sa najmanje 18kg hrane.
U proljece se vrsi stimulacija otvaranjem mednih ramova ili okretanjem nastavaka
Oko 20.04, ako je pcelinja zajednica zaposjela 2 nastavka, stavlja se maticna resetka izmedju nastavaka,a zatim jos jedna resetka na gornji nastavak,a na nju mediste.
Poslije par dana se kontrolom ramova lako utvrdi gdje je matica.Ako se nalazi dole, nastavcima se zamjene mjesta tako da matica je sada u gornjem nastavaku,ispod medista.Krajni ramovi tog nastavka zamijene ramovima koji su sa strana zatvoreni sperplocom ili slicnim materijalom,stavi se ram gradjevnjak i ram sa zatvorenim medom.
Na ovaj nacin ostaje matici na raspolaganje 6-7 ramova za leglo.Bit svega je da se leglo ogranici na oko30000 celija.Ako uzmemo da kvadratni decimetar saca sa obe strane broji oko 8000 celija,moze se izracunati koju dimenziju rama imamo i koliko ostavljamo matici.
Devet dana nakon razdvajanja resetkom,kontroliramo donji nastavak na eventualne maticnjake, sto obicno nije slucaj.Ostatak sezone ovaj nastavak se koristi za skladistenje polena i privremeni smjestaj nektara,i nije ga potrebno kontrolirati.
Od oduzetih ramova se mogu praviti nukleusi ili nova drustva ako se kosnica napuni ramovima iz vise drustava.Naravno treba voditi racuna da se pcelama da i ram sa mladim larvama i eventualno prihrani.
Tokom pasne sezone,vrsi se kontrola samo gornjeg nastavka(6,7 ramova) u kojemu se nalaze iskljucivo mlade pcele koje su mirnije, pa je rad sa pcelinjim drustvima jednostavniji.Stare pcele se nalaze u donjem nastavku koji ne otvaramo.
Eventualne maticnjake uklanjamo,ili koristimo,ako su prisutni novi duze vremena ,ovu maticu bi trebalo zamijeniti novom, ili je ukloniti i pustiti da pcelinja zajednica uzgoji novu maticu.
Ovakve formirane pcelinje zajednice sa mladim maticama se ne roje, zbog ogranicenog legla,ili je rijetkost!
Vazno je da matica ima 30000 celija na raspolaganju jer inace moze doci do pokusaja tihe smjene matice.Ako ima vise celija,dolazi do rojevnog nagona.Gradjevnjak se redovno isjeca radi suzbijanja varoe.Losa strana je da trutovi mogu izlaziti napolje samo za vrijeme kontrole drustava.
Dobra matica zaleze sve okvire sa vrha do dna tako da nema uopste ili ima vrlo malo meda u ramovima u plodistu.Sa ovim treba voditi racuna prilikom vrcanja,tako da u slucaju naglog zahladjenja drustvo ne gladuje.Nakon zadnjeg vrcanja,pcelinjoj zajednici se moraju dodati ramovi sa medom .Krajem 6 ili pocetkom 7 mjeseca se ukloni maticna resetka izmedju nastavaka, kojima se mogu zamijeniti mjesta.Obicno je donji nastavak dobro napunjen polenom, sto dobro dodje matici za prosirenje legla i pripremu jakog zimskog drustva.
Nakon zadnjeg vrcanja odmah se pristupa borbi protiv varoe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Jos jedana cinjenica koju RENSON zahtjeva je da,su ova pcelinja drustva utopljena od marta !U ovim klimatskim uslovima prosjecna temperatura u ovo vrijeme je 5C vani,a kod pcela na vanjskoj strani klubeta je 12C,razlika je 7 C!U ljetu prosjecna temperatura vani je 19C a za leglo pcelama je poterbno 36,razlika je 17C!!!!!!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Henri Renson iz Cheratte-Vise / Belgija,ovu metodu zagovara od 1977,pcelar koji posjeduje u Belgiji oko 400 kosnica i u sezoni prodaje 500-1000 matica!Pocetkom Jula,ko radi ovu metodu mora da vodi paznju da ne zakasni da "oslobodi maticu",posto pcele sakupljacice u ovim uslovima zive i do 80-85 dana,sto znaci maj,juni i pocetak jula,da ne izgubi iz vida da ce tada doci do odumiranja starih pcela,i da treba na vrijeme da "oslobodi"maticu,da bi pocela sa lezenjem uz prisustvo velike kolicine polena u donjem,tj sada gornjem nastavku,drustvo se veoma brzo razvija,ima jos i 6 ramova legla,i sa unosom sa vana moze sebi da obezbjedi zimnicu sa mladom neopterecenom pcelom bez dodavanja secera!
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la franevrs »

Kolega medonosa....nije mi matematika jača strana ali kvadratni decimetar s obe strane
8000 ćelija :?: :shock: da nije 800 :?:

pozz........
Frane Vrsalović
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

franevrs je napisao/la:Kolega medonosa....nije mi matematika jača strana ali kvadratni decimetar s obe strane
8000 ćelija :?: :shock: da nije 800 :?:

pozz........
Pozdrav kolega,pritisnuta jedna nula vise,u pravu si iako te ne ide matematika,ali kako kaže kolega Ekrem,sve analazirajte,ili kako kaže predavac Isic Ismet,da ucimo biologiju pčele!
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la franevrs »

Upravo kolega medonosa zbog biologije pčele sam komentirao, inače sa užitkom
čitam tvoje opširne postove i po meni odlične komentare......pa iako neki ne
djele moje mišljenje.

pozz...........
Frane Vrsalović
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

franevrs je napisao/la:Upravo kolega medonosa zbog biologije pčele sam komentirao, inače sa užitkom
čitam tvoje opširne postove i po meni odlične komentare......pa iako neki ne
djele moje mišljenje.

pozz...........
Hvala na ukazanoj gresci,potrudici su se da smanjim broj gresaka ili da ne jedem ili dodajem slova i brojeve :D :D :D !Drago mi je cuti da citas ono cime pokusavam da informiram ovaj forum sa zbivanjima u D,a sto se tice komentara i razliciti misljenja to vidim pozitivno jer samo iznosenjem razliciti misljenja dolazimo do moguceg rijesenja!Ali bi te zamolio sa onim cime se ne slazes da komentiras da izmjenimo saznanja i iskustva!pozz
franevrs
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 201
Pridružen/a: 07 ožu 2011, 20:09
Lokacija: Brač i okolica

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la franevrs »

Pokušat ću

pozz......
Frane Vrsalović
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Sprijecavanje rojenja po DEMAREU-DEMARIRANJE je postupak u pcelarstvu koji se vrsi u cilju sprijecavanja prirodnog rojenja,ili njegovog simuliranja u pcelinjoj zajednici!
Naziv je dobilo po Francuzu Demare koji je od 1884 poceo da primjenjuje!Moze da se vrsi u kosnicama koja imaju sve nastavke iste mjere-nastavljacama!sustina ovog postupaka:u donji nastavak se stavi u sredinu nastavka matica na okviru na kojem smo je nasli i jos jedan okvir otvorenog legla,a ostali prostor se popuni izgradjenim sacem ili satnom osnovom ili izmjesanim ramovima,ovisno sa cime raspolazemo!U gornji nastavak stave se ramovi sa ostatkom legla,meda i polena,i po potrebi dopuni sa ramovima sa sacem ili SO!Izmedju donjeg i gornjeg nastavak stavlja se maticna resetka,u gornjem nastavku se treba obezbjediti mogucnost izlaska za trutove!Donji nastavak i matica predstavljaju roj,a gornji nastavak predstavlja izrojeno drustvo!Neki pcelari prakticiraju na maticnu resetku staviti mediste sa SO ili sacem pa tek onda nastavak sa ostatkom legla i meda!Ovim postupkom drustvo ce donjeti vise meda jer nece biti otvorenog legla kao u "normalnim" uslovima,i sve pcele koje bi bile zaduzene za njegu legla,preorijentisati ce se na sakupljacice!Nakon 9-10 dana u gornjem nastvaku treba se izvrsiti pregled radi povuceni maticnjaka,ove maticnjake moze se srusiti ili iskoristiti!Zastupljeno je misljenje da su matice iz prinudnih maticnjaka lose kvalitete,sto je zabluda,ako maticnjaci poticu iz drustva gdje bila dobra ili selekcionisana matica,ovi maticnjaci su za pozeliti,jer svakome pcelinjem drustvu treba samo jedna matica a pcele izgrade i njeguju i po 10-15 maticnjaka!Zasto?matica koja prva izadje iz ovih maticnjaka ne rusi ostale maticnjake,ili ih probode jer to pcele rade,pcele isto tako biraju od povucenih maticnjaka onu najbolju,i ona izlazi iz maticnjaka kada je pcele puste,a ne kako postoji uvjerenje da prva matica koja izadje da rusi ostale maticnjake!!Ovo se moze provjeriti,ako iz jednog drustva oduzmemo maticu,i kasnije dodamo tri kaveza sa tri matice,losu maticu,srednju i dobru maticu!Pcele ce nepogresivo odabrati onu najbolju maticu i pustiti iz kaveza!To znaci da matica iz priudnog maticnjaka moze biti izuzetno dobra ako potice iz dobrog drustva i nosi dobre osobine!Isto tako matice iz rojevih maticnjaka su veoma dobrog kvaliteta,jer pcele ove matice njeguju vec od stadija jajeta kao buduce matice,kada se pcelinja zajednica sprema na rojenje,matica tada polaze jaja u maticnjake jaja najvece moguce tezine,i bas ta tezina i masa odredjuje kvalitet matice,naravno da netreba ne koristiti selekionisane i rasne matice,jer imaju odlican pedigre kao i trutove prilikom oplodnje,i obnavljanje "krvi" na pcelinjaku,ali treba uvjek znati da je priroda najbolji pcelar!
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Ismet »

nešto mi je garant promaklo kod Renson metode pa bih zamolio nekoga da mi odgovori.
naime, nije mi jasna suština tri nastavka pri Renson metodi? može li se sve uraditi i na dva nastavka sa MR između njih?
hvala :)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Ismet je napisao/la:nešto mi je garant promaklo kod Renson metode pa bih zamolio nekoga da mi odgovori.
naime, nije mi jasna suština tri nastavka pri Renson metodi? može li se sve uraditi i na dva nastavka sa MR između njih?
hvala :)
Nemoze,u donjem nastavku je hladno za maticu,i biti ce blokirana polenom i izrojiti ce se,donji nastavak sluzi kao spremiste za polen,privremeno odlaganje nektara,drugi za plodiste,i treci mediste!
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Muftija »

Medonosa, molim za odgovor.
Pcelarim na pocetku Posavine , prvo leglo imama pocetkom januara, prilikom proljetnog razvoja imam dosta vrbe, johe, jagorcevine, maslacka i obilje vocne pace ( dzenarika, sljiva, jabuka poznat vocarski kraj), dosta voca su autohtone vrste koje se ne tretiraju hemijskim sredstvima, a i sljiva nema neko veliko tretiranmje hemijom. Dakle proljetni razvoj ide dobro i brzo, tako da uz primjenu 2-3 pogace i 2-3 litra sirupa, negdje oko 20.04 imam dva LR rama sa pcelama i dosta legla razlicite staroti.U nekoj od boljih godina moze se vrcati i meda od maslacka.Unos polena je obilan.Od ove godine sam koristi PVC foliju od 01.02. i imam stiropor ispod krova kosnice.
Bagrem pocine od 01.05. , obicno se prvi pojavi od 06.05. i traje 20 dane ( Ove godine to nije bio slucaj , bagrem je uglavnom izmrzo u fazi prvog pupanja).I sve bi bilo OK ,ali zadnje tri godine, bagrem sa medenjem izostaje i obilje pcela se zaroje ili su fazi gladi kao ove godine.
Rensonova metoda mi odgovara, obzirom da sam uposlen , pcelnjak mi udaljen 5-6 km od kuce, na njemu za sada nemam obezebjedjen smjetaj, i interesuje me sledece:
MR sa lijetom ili bez , i ako imaju lijeto kada se ono otvara, moze li kombinacija prva MR sa lijetom koja se otvara u fazi cvjetanja bagrema , a druga MR bez lijeta ali sa otvorenim cepom na medistu od 2 cm.
Kada se dodaje treci medisni nastavak, i koliko sam razumio rasposred je sledeci. Prvi nastavak sa starim pcelama, MR sa lijetom ,plodiste sa 7 okvira, ponovo MR bez lijeta i mediste.
Otprilike pasa se zavrsava sa lipom a, to je pšocetak 01.07 , to bi bilo i zadnje vrcanje meda, uklanjane MR i priprema pcela za zimu. Poslije tog perioda ima unosa polena, kukurz, ambrozija i druge korovske bilje i livadke pase ( druga trava ), majcine dusice, bijele djeteline, dosta ima bukovih i grabovih suma.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:Medonosa, molim za odgovor.
Pcelarim na pocetku Posavine , prvo leglo imama pocetkom januara, prilikom proljetnog razvoja imam dosta vrbe, johe, jagorcevine, maslacka i obilje vocne pace ( dzenarika, sljiva, jabuka poznat vocarski kraj), dosta voca su autohtone vrste koje se ne tretiraju hemijskim sredstvima, a i sljiva nema neko veliko tretiranmje hemijom. Dakle proljetni razvoj ide dobro i brzo, tako da uz primjenu 2-3 pogace i 2-3 litra sirupa, negdje oko 20.04 imam dva LR rama sa pcelama i dosta legla razlicite staroti.U nekoj od boljih godina moze se vrcati i meda od maslacka.Unos polena je obilan.Od ove godine sam koristi PVC foliju od 01.02. i imam stiropor ispod krova kosnice.
Bagrem pocine od 01.05. , obicno se prvi pojavi od 06.05. i traje 20 dane ( Ove godine to nije bio slucaj , bagrem je uglavnom izmrzo u fazi prvog pupanja).I sve bi bilo OK ,ali zadnje tri godine, bagrem sa medenjem izostaje i obilje pcela se zaroje ili su fazi gladi kao ove godine.
Rensonova metoda mi odgovara, obzirom da sam uposlen , pcelnjak mi udaljen 5-6 km od kuce, na njemu za sada nemam obezebjedjen smjetaj, i interesuje me sledece:
MR sa lijetom ili bez , i ako imaju lijeto kada se ono otvara, moze li kombinacija prva MR sa lijetom koja se otvara u fazi cvjetanja bagrema , a druga MR bez lijeta ali sa otvorenim cepom na medistu od 2 cm.
Kada se dodaje treci medisni nastavak, i koliko sam razumio rasposred je sledeci. Prvi nastavak sa starim pcelama, MR sa lijetom ,plodiste sa 7 okvira, ponovo MR bez lijeta i mediste.
Otprilike pasa se zavrsava sa lipom a, to je pšocetak 01.07 , to bi bilo i zadnje vrcanje meda, uklanjane MR i priprema pcela za zimu. Poslije tog perioda ima unosa polena, kukurz, ambrozija i druge korovske bilje i livadke pase ( druga trava ), majcine dusice, bijele djeteline, dosta ima bukovih i grabovih suma.
Kolega,ako donja maticna resetka ima lijeto onda ce matica u slucaju da se zaroji moci izaci,donja MR neterba da ima lijeto,ona gornja moze da ima jer ces onaj ram gradjevnjak prebacivati kada bude zalezen i zatvoren u mediste,da trutovi mogu da izlecu i budu spremni maticu oploditi,svaki suvisni ram gradjevnjak isjecaj i topi,smanjivas varou,a proizvodis vosak!Treci nastavak se dodaje odmah po izvedbih ovih radova,tj.cim si razdjelio kosnicu,neka pcele imaju mjesta za nadolazecu pasu i izgradnju SO!Raspored pravi tako da je matica i otvoreno leglo u drugome nastavku i da matica ima oko 30000 celija za polaganje,ako se nevaram ovako napamet,to je 5 LR ramova+gradjevnjak( izracunaj sam nemoj da mene krivis kasnije :D 1dcm2 ima 800 oko celija pa mjeri i racunaj )med,polen i zatvoreno leglo u donji nastavak,od ostatka ramova napravi nukeluse,sa 3 ili 5 ramova,oplodnjake,prodaj kasnije povecaj rentabilnost pcelinjaka!poz
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Muftija »

Kolega,
sada mi je jasno i pokusati cu par drustava pripremiti iduce godine za pasu bagrema po ovoj metodi. Ima vremena jos cu malo procitati pa ako ne bude nesto jasno javljam se.
Odlucio sam da ove godine krajem 08 mjeseca uzmem 10 matica od provjerenog proizvodjaca i da zamijenim matice u proizvodnim drustvima, pa da pratim iduce godine kako ce biti sa rojenjem.Ove godine imam dosta rojevih matica koje su pronijele ili ce pronijeti u ovih par dana, one su mi u 5 ramnim LR nukleusima, i sa njima cu zamijeti matice iz 2010 i 2011 godine.
Obzirom da sam ove godine ima nesto rojeva, a i sam sam vrsio reazrojavanje , vecina drustava mi je dvomaticna, podijeljenja sa Sneglerovim razdjelnim daskama. Sta mislis o dvomaticnom stacionaranom pcelaranju.

Pozdrav iz Srebrenika.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:Kolega,
sada mi je jasno i pokusati cu par drustava pripremiti iduce godine za pasu bagrema po ovoj metodi. Ima vremena jos cu malo procitati pa ako ne bude nesto jasno javljam se.
Odlucio sam da ove godine krajem 08 mjeseca uzmem 10 matica od provjerenog proizvodjaca i da zamijenim matice u proizvodnim drustvima, pa da pratim iduce godine kako ce biti sa rojenjem.Ove godine imam dosta rojevih matica koje su pronijele ili ce pronijeti u ovih par dana, one su mi u 5 ramnim LR nukleusima, i sa njima cu zamijeti matice iz 2010 i 2011 godine.
Obzirom da sam ove godine ima nesto rojeva, a i sam sam vrsio reazrojavanje , vecina drustava mi je dvomaticna, podijeljenja sa Sneglerovim razdjelnim daskama. Sta mislis o dvomaticnom stacionaranom pcelaranju.

Pozdrav iz Srebrenika.
Muftija,bilo bi dobro da u svome profilu napises odakle si,iz kojeg mjesta,za Renson metodu pripremi jos ramove koji su opkovani sperplocom,mogu i ramhranilice(naopako) ako imas sa kojim ces da ogranicis maticu na 30000 celija,sa strana,a odozdo i odozgo sa MR(u2 nastavku)Ja sam evo sada dosao sa pcelinjaka,isto formirao nukleuse na taj nacin,sneglerova daska i dva nukleusa sa po 5 okvira,a ispod normalno proizvodno drustvo sa plodistem od 2 nastavka!Svaki cas moze ti zatrebati matica,pojacati leglom neko drustvo,ili izletnicama od nukleusa proizvodno drustvo,malo trose hrane,nekome treba roj imas uvjek spreman,u proljece se ovi nukleusi isplati itekako,a prije pocetka bagrema(kod mene repica)ovaj nukleus staviti u normalan nastavak i od njega se moze i vrcati u toj godini,bez ikakve dohrane samo mu prostora dati!Vrlo dobra stvar i svaki pcelar bi trebao da ima oko 30%nukleusa na pcelinjaku!
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Muftija »

Pozdrav,
Zivim i radim u Srebreniku, nekada smo govorili na pola puta od Tuzle prema Brckom , odnosno Orasja. Sve nam je daleko cca 35 km, a blizu je Gradacac, Gracanica, Orasje i Odzak. U rastojanju od nekih 80 km, bagema cvate u peridou od 30 dana, prvo u Odzaku oko 01.05, Srebreniku 10.05, Tuzli 15.05 i itd do Zivinica. Srebrenik je 200 mnm , u podnozju planine Majevice, a Mejvica na nasem podrucju ima najveci vrh od cca 800 mnm. Predio izuzetno cist bez vecih zagadjivaca.
Sada pitanje, imama uradjenje pregradne daske za LR, to sam radio kao pocetnik kada sam u proljece trebao suziti slabija drustva na 5-6 ramova, uradjenje od lesonita ,a gornja strana ojacana drvenim letvicama, mogu li se koristiti za suzenje plodista, ili moze li se u ram bez zice ubaciti komad stirodura i tako napraviti ram za ogranicenje legla.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:Pozdrav,
Zivim i radim u Srebreniku, nekada smo govorili na pola puta od Tuzle prema Brckom , odnosno Orasja. Sve nam je daleko cca 35 km, a blizu je Gradacac, Gracanica, Orasje i Odzak. U rastojanju od nekih 80 km, bagema cvate u peridou od 30 dana, prvo u Odzaku oko 01.05, Srebreniku 10.05, Tuzli 15.05 i itd do Zivinica. Srebrenik je 200 mnm , u podnozju planine Majevice, a Mejvica na nasem podrucju ima najveci vrh od cca 800 mnm. Predio izuzetno cist bez vecih zagadjivaca.
Sada pitanje, imama uradjenje pregradne daske za LR, to sam radio kao pocetnik kada sam u proljece trebao suziti slabija drustva na 5-6 ramova, uradjenje od lesonita ,a gornja strana ojacana drvenim letvicama, mogu li se koristiti za suzenje plodista, ili moze li se u ram bez zice ubaciti komad stirodura i tako napraviti ram za ogranicenje legla.
Pozdrav,moze Muftija obe stvari koje si naveo mogu se koristiti!Mislio sam da napises odakle si u svome profilu,gdje si sliku stavio da i drugi clanovi znaju odakle si,a ovo ostalo je dobro napisano,preporucio bih ti da otvoris svoj dnevnik ovdje na forumu pa cemo lakse imati priliku komunicirati i da stavis par slika od pcelinjaka,!
Avatar
Muftija
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 svi 2012, 12:55

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Muftija »

OK; slike stavljam, ali cekam svoju Sabinu koja je studentica na Arhitekturi u Sarajevu i bavi se fotografijom, ima dobru profesionalnu opremu za fotografije , a moj pcalinjak je prilicno uredjen i slozen tako da se ima sta vidjeti.
Sada za Gosp.Rensona, oko 20.04. ja na svom pcelinjaku imam gotovo dva LR nastavka pcele, najmanje 17 ulica. Dakle u prvi nastavak na podnajci ide sve zatvoreno lego ( uvijek bude i po koja larva otvoren ili legla pred zatvaranje), to je obicno 6-7 okvira, okvir sa polnom i medom, MR bez lijeta, pa plodisni nastavak sa 8 LR okvira od toga jedan ram za proizvodnju trutovskog legla kojeg nakog 10-12 dana prenesim u medisni dio i isijecam, jedan ram sa medom, svo otvoreno leglo , matica, po koja SO .Na plodisni dio ide druga MR sa lijetom ( takve vec imam ) i medisni LR nastavak ili FA nastavak ( u njega mogu prebaciti koji okvir zatvorenog legla ako ne zelim formirati nukleuse od preostala 2-3 okvira legla i pcela, ili iskljucivo u nukles i od dva -tri formirana drustva za medobranje pravim jedan dobar nukleus).
Ukoliko imas sta dodati , dodaj, na sta posebno obracama paznju ,slobodno mi reci, matice su sve iz ove godine, obiljezenje.
Pozdrav i medno.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Muftija je napisao/la:OK; slike stavljam, ali cekam svoju Sabinu koja je studentica na Arhitekturi u Sarajevu i bavi se fotografijom, ima dobru profesionalnu opremu za fotografije , a moj pcalinjak je prilicno uredjen i slozen tako da se ima sta vidjeti.
Sada za Gosp.Rensona, oko 20.04. ja na svom pcelinjaku imam gotovo dva LR nastavka pcele, najmanje 17 ulica. Dakle u prvi nastavak na podnajci ide sve zatvoreno lego ( uvijek bude i po koja larva otvoren ili legla pred zatvaranje), to je obicno 6-7 okvira, okvir sa polnom i medom, MR bez lijeta, pa plodisni nastavak sa 8 LR okvira od toga jedan ram za proizvodnju trutovskog legla kojeg nakog 10-12 dana prenesim u medisni dio i isijecam, jedan ram sa medom, svo otvoreno leglo , matica, po koja SO .Na plodisni dio ide druga MR sa lijetom ( takve vec imam ) i medisni LR nastavak ili FA nastavak ( u njega mogu prebaciti koji okvir zatvorenog legla ako ne zelim formirati nukleuse od preostala 2-3 okvira legla i pcela, ili iskljucivo u nukles i od dva -tri formirana drustva za medobranje pravim jedan dobar nukleus).
Ukoliko imas sta dodati , dodaj, na sta posebno obracama paznju ,slobodno mi reci, matice su sve iz ove godine, obiljezenje.
Pozdrav i medno.
Kolega sve je ok,samo da ti dadnem za zadatak jedan LR nastavak ima 1,7377 m2 saca,1 dm2 ima 800 celija,racunaj koliko ti treba okvira za 30000 celija,ostala tehnologija je za primjer izuzev rama gradjevnjaka,njega mozes isjecati,i trutove unistavati,ali moras voditi racuna ako ces uzgajati matice sa kojim i cijim trutovima se te tvoje matice trebaju oploditi,ja koristim 2 rama GR,jedan isjecam a drugi u mediste da se trutovi izlegu imaju izobilje,hrane,naijzdrziviji su priliko oplodnog leta,imaju lijeto na gornjoj MR,i sve uslove da oni oplode te matice,jedino ako poticu od majke cije osobine nisu pozeljne onda izrezivam leglo,i tako doprinosim jednim djelom selekciji!pozdrav i medno
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Ismet »

..."Vazno je da matica ima 30000 celija na raspolaganju jer inace moze doci do pokusaja tihe smjene matice"....

zamolio bih malo diskusije na ovih 30000 ćelija. kolega medonosa je dao precizne dimenzije za račun pa svako može izračunati koliko mu treba okvirova za 30000 ćelija.
mene nešto drugo zanima. na SPOS-u naiđoh na podatak da je kritična rojeva veličina legla od 42-45.000 zaleženih ćelija. s druge strane je jasno da je rijetko okvir idealno popunjen leglom. ako pčelarimo LR-om (nastavci, polunastavci) onda po računu ispada da kada bi 1 polunastavak (plodište, sa MR iznad, naravno) bio idealno popunjen leglom onda bi količina legla znatno premašila gore navedenu rojevu veličinu legla. realno, taj polunastavak nikada neće biti idealno popunjen leglom, a mi možemo uvijek uticati da ograničimo količinu legla u takvom plodištu.
da li je iko probao pčelariti sa 1 LR polunastavkom u plodištu (sa MR iznad)?
Dobru srcu sreća dođe.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Tarik »

Pozdrav,

zamolio bih kolege koji primjenjuju RENSON metodu o njihovim iskustvima ove metode sa LR košnicama, koliko sam vidio kolege Kreso i Medonosa primljenjuju RENSON metodu ali sa nekim drugim tipovima košnica, da li imate iskustva ili saznanja o učinkovitosti ove metode u LR košnicama i da li je ova metoda uopšte namjenjena LR košnicama obzirom da jedan LR nastavak ima oko 60000 čelija? Naravno da je moguće ograničiti nastavak ali ostaje tu dosta praznog prostora i onda se postavlja pitanje zašto ne odabrati neki drugi tip košnice za RENSON metodu, planiram do proljeća nabaviti nekoliko košnica namjenjenim RENSON tehnologiji pa bih zamolio kolege za savjet koji tip košnice je odgovarajući?Pošto u našim uslovima i nemamo neki veliki izbor košnica da li bi modifikovana LR sa 8 ramova bila pogodnija od standardne LR?.

Hvala.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la medonosa »

Tarik je napisao/la:Pozdrav,

zamolio bih kolege koji primjenjuju RENSON metodu o njihovim iskustvima ove metode sa LR košnicama, koliko sam vidio kolege Kreso i Medonosa primljenjuju RENSON metodu ali sa nekim drugim tipovima košnica, da li imate iskustva ili saznanja o učinkovitosti ove metode u LR košnicama i da li je ova metoda uopšte namjenjena LR košnicama obzirom da jedan LR nastavak ima oko 60000 čelija? Naravno da je moguće ograničiti nastavak ali ostaje tu dosta praznog prostora i onda se postavlja pitanje zašto ne odabrati neki drugi tip košnice za RENSON metodu, planiram do proljeća nabaviti nekoliko košnica namjenjenim RENSON tehnologiji pa bih zamolio kolege za savjet koji tip košnice je odgovarajući?Pošto u našim uslovima i nemamo neki veliki izbor košnica da li bi modifikovana LR sa 8 ramova bila pogodnija od standardne LR?.

Hvala.
Svaka kosnica je pogodna za ovu metodu,pcelarenje sa ogranicenim plodistem,ako je pasa dobra!I u DB kosnici se vrsi ogranicavanje plodista.tj kada se primjeti da pcele pocinju praviti medne vjece na okvirima sa leglom,matica je zalegla maksimum!Prazan prostor u LR kosnici mozes popuniti npr stiroporom ili okvirima sa medom,a koliko sam razumio pitanje,VI zelite manje kosnice ne radi ove metode vec radi tihe-slabije pase?Ako ste spremni za promjenu kosnice,moja preprouka bi bila Alpska kosnica,po Ivanu Brndusicu(http://spos.info/forum/index.php?topic=19190.80),ili Roze Delon(http://www.pcela.rs/alpska_kosnica.htm) ili Warre(http://warre.biobees.com/denis.htm) sa 9 okvira!pozz
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la mirsad »

POZ
Licno radim sa RENS-metodom i imam pozitivna iskustva.
RENS-metoda moze da se radi sa svakom kosnicom.
Kosnica je samo alat u rukama pcelara.
Ako dovoljno poznajes pcelarstvo i pasne uslove
u svojoj okolini svaka kosnica je dobra.
MK
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la Tarik »

Zahvaljujem na odgovorima, nije mi još potpuno jasan drugi nastavak u kojem je matica, u LR nastavku matici se ostavlja pet ramova da zaleže 30 000 čelija, da li ide odmah iza ovih pet ramova pregradni okvir pa medni ramovi i ram građevnjak ili pregradni okvir ide na zadnjem mjestu? Još jedan problem koji je prisutan kod nas su matične rešetke, često se matica provuće kroz matičnu rešetku, kakva su vaša iskustva sa ovim i šta mislite o plastičnim matičnim rešetkama?
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: RENSON METODA 30 000 ĆELIJA

Post Postao/la senad grudic »

Neznam sta da ti odgovorim za maticnu resetku ali sigurno znam jer sam to dozivio ove godine: Matica ubijena u nastavku a ispod na prvom nastavku
mlada matica :roll: :o koja je poslije pronijela i zazimljena je . Koliko se sjecam medonosa je jedne prilike objasnjavao kako se to desi a ja sam 100%
siguran da legla nije bilo u tom nastavku na podnjaci. Mozda je ovo jedno od pitanja dali je Renson metoda uvijek sigurna???? Duga je zima pa da to
malo izbalansiramo ali u svakom slucaju kod ostalih kosnica je funkcionisalo. Pozdrav - Senad Grudic
Senad Grudic
Odgovorite