Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Malo preznetacije obzirom da drugu sezonu to radim . Prošle godine je bilo jako uspješno DOMAĆI BOSANSKI PROIZVOD u vlastitoj izradi troškovi po jednoj litri prihvatljivi . NAjvažnije je da je učinkovit.

Ove godine od 100 košnica samo na jednoj pčelinjoj zajednici bilo je preko 200 otpalih varoa za dva dana u prvom polivanju , na ostalim košnicama od 0-10 .

U drugom polivanju isto tako na istoj košnici koja je imala mnogo varoe opet je otpalo oko 100 za jedan dan na ostalim 0-5

Ove godine idem sa 4 polivanja u razmaku od 10 dana

Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Koliko si tog sredstva utrošio na tu košnicu sa filma.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Samir »

Kako vidim odradio si dva polivanja, a u narednih 20 dana još dva polivanja ako sam dobro skontao.
Koliko KM izađe 1 litra pretpostavljam da je jevtinije od bevitala. Ja sam planirao bio nešto da iskombinujem pa ako uspijem dobro došlo, ako ne ništa ne gubim. Za sada bevital mi je pristupačan jer nemam veći broj košnica al se mora razmišljati o budućnosti. S toga ako se može dobiti receptura ako nisi planirao kao Stipe iskoristiti u komercijalne svrhe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Koliko si tog sredstva utrošio na tu košnicu sa filma.
Obzirom da su mi većinom pčelinje zajednice jake cce 2 LR nastavka i na svakoj imam od 5-8 okvira legla kao i to da su temperature nešto više ove godine idem sve sa 5 militara po ulici pčele u plodištu ( 50 mili. na jedno plodište).

Prošle godine radio sam sa po 3,4,5 mili. po ulici .
Sasvim je dovoljno 3-4 mili. ovog pripravka po ulici pčele u plodištu opet kažem zavisi od jačine pčelinje zajednice što bi trebalo uzeti u obzir.

Danas ponovo kontroliso pad varoe nakon dva dana i pčelinja zajednica koja je imala najviše varoe danas opet preko 150 što je dobar pokazatelj da sredstvo radi kako treba na ostalim je palo od 5- 50
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:Kako vidim odradio si dva polivanja, a u narednih 20 dana još dva polivanja ako sam dobro skontao.
Koliko KM izađe 1 litra pretpostavljam da je jevtinije od bevitala. Ja sam planirao bio nešto da iskombinujem pa ako uspijem dobro došlo, ako ne ništa ne gubim. Za sada bevital mi je pristupačan jer nemam veći broj košnica al se mora razmišljati o budućnosti. S toga ako se može dobiti receptura ako nisi planirao kao Stipe iskoristiti u komercijalne svrhe.
Da, daleko je jevtiniji od beevitala i jako pristupačno ali jest skuplje od dosadašnjeg načina tretiranja ,ali ne žalim. Dobio sam ono što mi je trebalo . Ono što mi je drago je to da sam ubacio većinom prirodne komponente dok ostali komercijalni proizvođači koriste sredstva koja su za njih jevtinije kao bi ostvarili što veći profit.

Mene ovaj pripravak po litri ako uzmem u obzir komercijalne cijene komponenti ispadne oko 15 km zavisi kakve stabilizatore koristim ZA Svoje potrebe ubacim u jedno polivanje dodatnu komponentu za koju sam ustanovio da eliminište krečno leglo , Prošle godine imao sam na tri zajednice krečno leglo koje se vuklo unazad dvije godine i nisam mogao riješiti ,kada sam upotrjebio ovo sredstvo sa dodatnom komponentom ove godine nisam imao krečno na tim zajednicama.

Može se napraviti i za 10 km po litri sve zavisi od toga šta se ubacuje unutra a isto tako može se pojevtiniti u globalu sa povećanjem jedne komponente a umanjenjem količine po ulici pčele.

Što se tiče komercijale ovog priravka to već ide toliko da izglavim troškove jer sam tokom eksperimenata napravio velike troškove . Tokom mućkanja bili su uključeni i magistri farmacije i tehnolozi :) . Još uvjek ne ide masovna prodaja mada u mom okruženju već traže oni koji maju povjerenje u moj rad. Planiram etiketirat i onda dati u ponudu . Zarade na ovome nema sve se svodi na pokrivanje troškova, Svakako ako bude prilike da se koji KM i zaradi !

Samire što se tiče recepta bi će ti sasvim dovljno da se držiš Zvonetovih preporuka i bi će OK.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la mirsad »

POZ
Zelio bi pozdraviti Bosanske istrazitelje.
Aposebno mi se svidza sto svi preperati su na prirodnoj bazi.
Smo naprijed da ubuduce sretstva za varou narucujem u BIH.
KUPUJMO DOMACE

MK
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Samir »

Senade hvala na odgovoru. Što se mene tiče to je ekstra povoljno računajući i tvoj zahmet uvećan za uloženo do 100%. Za litar tog sredstva meni nije mnogo izdvojiti ni 25-30 KM a što se tiče učinkovitosti ko nevjeruje da se bogme isprobati sa jednim litrom neće dunjaluk propasti za tih nekih 30 KM. Ja kad sam se odlučio na bevital nisam razmišljao dali ću da bacim u vodu tih 43,00 Km sa poštarinom. Nego svo moje razmišljanje se svodilo da bevital bude učinkovit kako nebi morao koristiti neke otrove.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

VAroa i dalje pada na društvima koja su bila zaražena varoom . Sredstvo odlično radi

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega kako si rijesio rok trajanja.
Ja mislim da je to jedan od velikih pitanja,
dijelotvornost poslije recimo godinu dana.
MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega kako si rijesio rok trajanja.
Ja mislim da je to jedan od velikih pitanja,
dijelotvornost poslije recimo godinu dana.
MK
Zar je nužno toliko pripremiti da bi se čuvalo godinu dana.*?!

Ja trenutno na terenu radim, lično tretiram pčelinje zajednice i nudim pčelarma onoliko koliko je potrebno za tretiranje ,nema viška . TAko će i u budućnosti biti ako bude bilo prolaza kod pčelara. Svaki pčelar zna koliko ima zajednica i koliko mu je potrebno tako da nema bacanja niti ostavljanja kao kod beevitala, NA beevitalu piše da kada se otvori rok trajanje je 6 mjeseci.


Lahko je riješiti i taj problem ,mislim da je bezpotretbno proizvod držati godinu dana kad se ne zna ni koliko će broj zajednica prezimiti i tako bezpotrebno trošiti novce. ONi koji budu željeli da tretiraju dovoljno je da prije tretiranja na 7 dana naruče i imaju friško onoliko koliko je potretno.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

peti dan od tretiranja palo je 88 komada

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:peti dan od tretiranja palo je 88 komada

slika
Kolko si to ukupno imo varoe na ovom drustvu ??
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Obzirom da nisam detaljno brojo na ovom zaraženom društvu 2 i 3 dan procjenjujem da je bilo drugi dan cce 150- 200 i 3 dan 100-150.
Zbir do sada za 5 dana bi bio cce 428- 528 komada . Interesantno je da na prvom polivanju neznatan broj što u kazuje da je veoma važno raditi sistemaski i kontinuirano .

Na pčelinjaku trenutno ima tri ovakva zaražena društva stim što na ostala dva društva nema ovoliki pad petog dana. Ostala društva ono što je palo ukazuje da nema mnogo varoe. Vidjet ćemo šta će se desiti na trećem polivanju jer ću imati više vremena za detaljniji pregleda pada varroe .

Dok sam radio sa dimom naučio sma da u jednom tretmanu prvi dan što padne to je , Ovo me malo i zbunjuje i sad na drugom polivanju pojavile su se i svjetlije varoe. Prošle godine kad sam radio polivanje nisam toliko obraćo pažnju na brojanje sad ću se potruditi,,,, brojim varrou na zajednicama koje su jako zaražene a ostale procijena.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

Senade što misliš da je razlog da se pojavi nekoliko zajednica sa doista desetorostruko više varroe u odnosu na ostala društva.
Evo ja to pratim već treću sezoni i primjećujem da se se ponavljaja velika najezda varroe u istim košnicama.
Istina nije pravilo ali imam jedan slučaj da je u istoj košnici kao i prošle godine opet puno varroe.
jedna koja je imala prošle godine puno varroe ove godine je ima malo.
Isto tako pojavila se i jedna košnica koja nije lani imala puno varroe dok sada ima previše varroe.
Na te inkubatore bi trebalo malo obratiti pažnju da se dođe do nekog zaključka zašto nastaju inkubatori i dali ta društva imaju nasljene osobine
da nisu tolerantne prema varroi.
Na žalost u literaturi nigdje nisam pročitao o ovoj pojavi inkubatora koju sam ja uočio a ti je isto potvrđuješ da se javlja i kod tebe.
Mislim da bi se po tom pitanju dalo dosta odraditi. Razmišljao sam da bi trebalo ukloniti takva društva iz pčelinjaka i strogo po tom
pitanju raditi na selekciji. Kada bi se selekcijom moglo izbaciti da se više ne javljaju inkubatori borba protiv varroe bi bila mnogo uspješnija.
Ovo tebi govorim kao i svima onima koji uzgajaju matice da na to obrate pažnju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Kod mene su matice iz istog uzgoja . Nepravim razliku za sebe i za prodaje . Jedino što bi mogao pretposaviti da se radi o tome da su bile negdje u gostima jer su dale mnogo više meda od ostalih .

Sve tri ove zajednice su bile snažne i odmah sproljeća se vidi ko je ko, Jedna od njih je imala 6 fararovi nastavaka pčele , od toga 1 nastavak polena 2 nastavka legla i tri nastavka meda . Tu je plava matica i nju sam ostavo za iduću godinu. Da bi je uklonio šteta bi bilo ovo varoe što ima može se držat pod kontrolom.

Ako sada vidimo ovu drugu zajednicu na 3 LR nastavka kojaje isto tako odradila fenomenalan posao , matičnamliječ , uzgoj matica, i vrcanje meda iz iste i nju bi bilo šteta ukloniti jer su radišne.

E sad se posavlja pitanje gdje je kompromis , da imam kontroliranu oplodnju moglo bi se razgovarat i primjeniti mnogo toga, Pčelinjaci oko mene uglavnom se nestručno prilazi varroi . Gledam danas aktivnosti pčela kao da je bagrem krenuo , donose polen . Paše nema , ništa ne medi osim sokova voća , moja je pretpostavka d asu našle negdje neodgovornog pčelara i damu pomažu oko vrcanja :)

Tu bi mogao biti problem kumuliranja varoe, Svakako da i zajednice koje imaju više legla očekivati je i više varoe.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Selekcijom uzgoja matica nemoze se doci do medonosne pcele koja je tolerantna na varou!Ima vise razloga zasto je jedna pcelinja zajednica vise napadnuta varoom nego ostale na pcelinjaku,Senad je spomenuo neke razloge,napad tudjica jacih drustava na slabija(moze i sa vlastitog pcelinjaka),susjedni pcelari ne tretiraju protiv varoe,odbjegli rojevi,nepotpuno djelovanje sredstva protiv varoe,itd
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

medonosa je napisao/la:Selekcijom uzgoja matica nemoze se doci do medonosne pcele koja je tolerantna na varou!Ima vise razloga zasto je jedna pcelinja zajednica vise napadnuta varoom nego ostale na pcelinjaku,Senad je spomenuo neke razloge,napad tudjica jacih drustava na slabija(moze i sa vlastitog pcelinjaka),susjedni pcelari ne tretiraju protiv varoe,odbjegli rojevi,nepotpuno djelovanje sredstva protiv varoe,itd
Ja sam prije isto tako mislio ali analizirajući činjenice mislim da ni jedna od tih gore navedenih razloga nije točno osim možda kada je u pitanju genetska osobina matice. Tu postoji neka kvaka koju treba pronaći. Sve sam više siguran da je razlog velike najezde varroe u nekom društvu krivac isključivo osobina toga društva. U tom društvu se varroa zbog nekog razloga razvija mnogo brže. Odnosno trostruko brže nego u drugim društvima. Za samo šezdesetak dana poslje tretmana odnosno poslje 3 generacije varroe pojavi se 8 do 10 puta više varroe.
Nema matematičke opravdanosti da neko društvo na jednu varrou u košnici unese reinvazijom još 2 varroe. To društvo koje ima previše varroe, a sklono je grabeži velikom matematičkom vjerovatnoćom iznosilo bi varrou iz svoje košnice u druge košnice. Velika zaraženost varroom događa se samo u jakim društvima koja obično donose i više meda i nju sigurno ne napada grabež iz drugih košnica. Da tu košnicu posjećuju tuđice iz tihe grabeži time bi se samo izjednačavao broj varroe sa drugim košnicama jer bi kako se mješaju pčele mješala bi se sa istim odnosom i varroa i i ne bi bilo tih velikih razlika sa stanjem varroe u pojedinim društvima. Isto ne može se desiti da isto sredstvo ranijim tretmanom nije djelovalo na neku košnicu dok kod 97% drugih košnica je dobro djelovalo pa nakon 60 dana isto to sredstvo sada dobro djeluje baš u tim društvima i obara gro varroe. Ja sam sve više mišljenja da ta jako zaražena društva jako pogoduju razvoju varroe. Ja sam prošle jeseni baš obratio pažnju na društva takozvane inkubatore varroe i tretirao sam ih više i češće nego druga društva i mogu tvrditi da su u zimu ušla sva društva po propisu očišćena od varroe jer svako moje društvo ima AV podnicu i podnice redovno čistim. Po stanju na podnicama bi lako primjetio ističe li se neko društvo sa varrom. Tijekom zime i u proljeće u nekim društvima pronađem nešto više varroe i na njih obratim pažnju. Uvidio sam da tu nema baš nekog pravila jer se poslje ustanovi da se u nekom društvu varroa nije nastavila intenzivno razvijati dok ima slučaja da je u nekom društvu se varroa i dalje nastavila intenzivno razvijati. Poslje u Julu orkrijem nove slučajeve drugih društava sa previše varroe. Ima slučaj da je u jednom društvu ranijim praćenjem bilo neznatno malo varroe. Pa se pitam od kud je sada ima toliko puno. Moje iskustvo sa pojavom inkubatora je kratko i događa se na malom broju društava prošle godine na 4 društva od 70 ove godine na 3 društva od 100. Iz tog razloga ja tražim mišljenje i drugih pčelara koji prate pad varroe da iznesu svoja zapažanja.
Mislim da bi nas više pčelara sa više uzoraka ipak došli do zajedničkog zaključka.
Molim da se ne iznose mišljenja bez iskustva sa inkubatorima varroe.
Zamolio bi kolege pčelare koji u svom pčelinjaku primjete inkubator varroe da ako mogu da iznesu stanje varroe kod tog društva prije pojave inkubatora. Kao i to što on misli o pojavi inkubatora u tom društvu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Stipo,imam i ja jedno drustvo gdje ne mogu da izbacim Varrou.Tako je bilo i prosle godine.Isto drustvo.U prosjeku za 10 puta vise Varroe,nego u drugim zajednicama.Drustvo izgleda lijeno.Bezvoljno.Zamjenio sam nastavke(dodao nove),promjenio gotovo sve satne osnove,tretirao vise puta i uvjek ima Varroe.
U zajednici nema vise trutovskog legla nego u drugim zajednica...pcele su promjenule maticu,i opet ista slika. :?:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Marin »

"pcele su promjenule maticu,i opet ista slika."
na koji način su pčele izmenile maticu -rojenjem tihom smjenom, prisilnim matičnjacima ???
Pretpostavljam rojenjem i tada ste imali maximum legla i trutovskog koje je prije počelo i radiličkog koje je rojenjem bilo u prekidu i tada se moglo odraditi -u medjusmjeni legla gdje bi dva polivanja rješila i kompletno zatvoreno trutovsko leglo i novoformirano koje tek zatvara novooplodjena matica iz rojevog matičnjaka. Ako niste tada djelovali i do zaklapanja legla bar jednom tretirali kad se leglo zatvori i dva polivanja mogu otići u vjetar i da nema varoe - koja će se teknaknadno uočiti jer je bila zarobljena i zaštićena u laglu .
Kod mene je još kritičnije jer ja nemam AV podnjače i ne mogu to uočiti .Bit će i to uskoro jer zanavljam košnice i mislio sam se prestati baviti tim da sam bio primoran i dalje raditi sa amitrazima ili sličnim otrovima . Pozz.. marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Stipo,imam i ja jedno drustvo gdje ne mogu da izbacim Varrou.Tako je bilo i prosle godine.Isto drustvo.U prosjeku za 10 puta vise Varroe,nego u drugim zajednicama.Drustvo izgleda lijeno.Bezvoljno.Zamjenio sam nastavke(dodao nove),promjenio gotovo sve satne osnove,tretirao vise puta i uvjek ima Varroe.
U zajednici nema vise trutovskog legla nego u drugim zajednica...pcele su promjenule maticu,i opet ista slika. :?:
Pozdrav.
Takve komentare volim. Znači isto društvo nasljedila kćerka matica i jednako sklono inkubatoru varroe. Sa druge strane lijeno društvo sa slabim higijenskim navikama. Jeli tako sahista.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:
sahista je napisao/la:Stipo,imam i ja jedno drustvo gdje ne mogu da izbacim Varrou.Tako je bilo i prosle godine.Isto drustvo.U prosjeku za 10 puta vise Varroe,nego u drugim zajednicama.Drustvo izgleda lijeno.Bezvoljno.Zamjenio sam nastavke(dodao nove),promjenio gotovo sve satne osnove,tretirao vise puta i uvjek ima Varroe.
U zajednici nema vise trutovskog legla nego u drugim zajednica...pcele su promjenule maticu,i opet ista slika. :?:
Pozdrav.
Takve komentare volim. Znači isto društvo nasljedila kćerka matica i jednako sklono inkubatoru varroe. Sa druge strane lijeno društvo sa slabim higijenskim navikama. Jeli tako sahista.
Nije do matice i nasljedstva Stipo,to govore i ovi strucnjaci,jedino ako nije Hajrina!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la sahista »

Slazem se sa Stipom.Mislim da je genetska osobina matica.Tako je bar u mom slucaju.
Ako su proizvodjaci matica uspjeli napraviti maticu(bar tako tvrde),od jakih osobina(prinos,mirnoca,itd),znaci da se osobine mogu prenostiti na sledecu generacuju...,zasto onde ne moze osobina jednog drustva da nema veliku odbranu od Varroe.Ako moze prvo, onda moze i drugo.
Vjerovatno igraju ulogu i uslovi u samoj kosnici..kao sto sam napomenuo ja sam sve promjenio osim stare matice i odgovarajuceg drustva.
Stipo upravo tako.Sve je islo teze.Ni onaj vosak nije isti kao kod drugih drustava.
Marine,pred sami godisnji ja sam razmisljao to drustvo unistiti,dodati novu maticu ili pripojiti sa nekim drugim drustvem.Pri zadnjem pregledu vidio sam par maticnjaka,tako da sam ostavio da vidim sta ce biti sa drustvom.Drustvo do sada nisam otvarao osim dva polivanja BeeVitalom.Ovih dana slijedi uzimljavanje pa cu pogledati situaciju.Najradije bih unistio to drustvo,ali nemam jos srca za takve postupke.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Slazem se sa Stipom.Mislim da je genetska osobina matica.Tako je bar u mom slucaju.
Ako su proizvodjaci matica uspjeli napraviti maticu(bar tako tvrde),od jakih osobina(prinos,mirnoca,itd),znaci da se osobine mogu prenostiti na sledecu generacuju...,zasto onde ne moze osobina jednog drustva da nema veliku odbranu od Varroe.Ako moze prvo, onda moze i drugo.
Vjerovatno igraju ulogu i uslovi u samoj kosnici..kao sto sam napomenuo ja sam sve promjenio osim stare matice i odgovarajuceg drustva.
Stipo upravo tako.Sve je islo teze.Ni onaj vosak nije isti kao kod drugih drustava.
Marine,pred sami godisnji ja sam razmisljao to drustvo unistiti,dodati novu maticu ili pripojiti sa nekim drugim drustvem.Pri zadnjem pregledu vidio sam par maticnjaka,tako da sam ostavio da vidim sta ce biti sa drustvom.Drustvo do sada nisam otvarao osim dva polivanja BeeVitalom.Ovih dana slijedi uzimljavanje pa cu pogledati situaciju.Najradije bih unistio to drustvo,ali nemam jos srca za takve postupke.
Pozdrav.
Selekcija matica, koja je otporna na Varou,i njihovi zagovornici 30god rade na selkciji,i do sada nemaju rezultata!Zasto?Zato sto je pcelar zadnjih 100 godina toliko promjenio pcelinje navike da je samo uzgojem matica nemoguce podstaci pcelinju zajednicu na povecane higjenske navike,to ovisi o puno drugih cinjenica(cinbenika)unutar pcelinje zajednice,povecao radilicke celije,uveo ramove siroke satonose,smanjio ulice u pcelinjoj zajednici gdje pcela nema manevarski prostor u borbi sa varoom!Radi toga slabija drustva koja su prisutna na pcelinjacima imaju duzi vremnski period izleganja pcele iz legla i sa time pogoduju razvoju varoe,pcelinji poslovi unutar zajednice se rasporedjuju po principu potrebe,njegovsnje legla,unosenje polena i nektara,vode,a higjena spada na dno prioriteta, zapostavljaju higjenske navike unutar zajednice i postaju tzv inkubatori varoe!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Riješiti se matice koja ima fenomenalne rezultate n a prinose bilo bi suludo , Tri zajednice koje pokazale više varoe a imale dobre prinose ništa neznači povećan broj varoe , Ja idem na prnose , AKo imam dobre prinose izajednica se ponača onao kako meni odgovara moje je samo da tu zajednicu rasteretim varroe.

Od ove tri zajednice jedna je služila za dalji rasplod i sve te matice od te majke su se pokazale fenomenalne u ovom kratkom periodu na proljeće očekujem da će da dođu do izražaja .

Mi se moramo naučiti pčelariti uz varrou ,

Sve pčelinje zajednice kod mene su pod istim uslovima i ovaj povećan broj varroe na određenim zajednicama me ne zabrinjava .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Ljetni tretman ce-ha bienen OAZA :) ))

Post Postao/la senad »

Sedmi dan od tretiranja palo je 51 komad

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite