kako se zove ovaj cvijet

irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

slika
slika
Zadnja izmjena: irko, dana/u 04 lip 2010, 22:49, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Irko, dobr dan,
Tek sam danas "ulovio" vremena i da ti odgovorim na tvoje pitanje:
Cvijet kojega si pokazao na slici se zove
LIVADNA GRAHOLIKA, LIVADNA KUKAVIČICA
Lat. naziv – Lathyrus pratensis L
Eng. naziv – Yellow vetchling
Slov. naziv – grahor

Boja i oblik cvijeta: Žuta, sa grozdasto složenim cvijetovima koji su postavljeni na dugom
dršku, a sama biljka na svojem stojećem dršku ima od 3÷12 cvjetova
Trajnost biljke: Višegodišnja biljka
Mjesta rasta: Raste na livadama, oranicama sa svježe obrađenim naorima (uzduž
oranica), na sjenokošama i tratinama i na zapuštenim gorskim
ravnicama koje se ne obrađuju (ne kose)
Vrijeme cvatnje: Od 6 do 7 mjeseca
Medonosnost: Dobra, na ljestvici vrijednosti od 1 ÷ 10, vrijednost je 5
Cvjetni prah
(pelud): Slaba, na skali 1÷10 vrijednosti, - ocjena 2
Razmnožavanje: Sjemenom
Ostale vrijednosti
upotrebe: Upotrebljava se kao krmna biljka za ishranu stoke

Za danas toliko, pozdrav..........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 09 lip 2010, 16:11, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Irko, što je sa odgovorom - javi se! Ja se mučim da budem "na visini zadatka" kao pokretač ove teme na forumu - a ti "zamuko" !!??
Piši koliko imaš ove grahorice na raspolaganju, mogla bi biti dobra paša ako je ima dosta, bude temperatura do 28 stupnjeva, sa izmaglicom (omarom) i velikom relativnom vlagom u zraku od cca 70%.
To u prirodi znači "sunce ispod oblaka", tada sve medi najbolje!
Pozdrav................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

DOBRO JE MEDILA!!! Hva la ti Schumi na iscrpnom odgovoru.Ove god.na mjestu gdje sam, imalo je ovog cvijeta*livadna graholika-livadska kuavicica*, kao sto se vidi na slici bas je preovladao livadama okolo mene te sam se pitao za njeno ime.Ovih dana je bilo posjete na visokom maslacku ,onaj sto raste preko 1m.*vidi se da je kada sam slikao bio u zacecu desna polovina slike *Mogu ti reci da se temperatura ovih dana izdize iznad 32*c ,livade se uveliko kose a je se spremam vec ovog vikenda odseliti pcele preko 1200m.nad.visine.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Irko,
na novim staništima piši mi i slikaj kojega bilja ima, ja ću ti pokušati dat odgovore za svakoga od njih.
Pozdrav……....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Vazi care
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la halid_s »

Da li neko zna koja je ovo trava trenutno cvjeta, početkom juna i pčele je rado posjećuju?
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... b127c46cc3
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la halid_s »

Kakva su iskustva pčelara sa ovim žbunom zove se ''Jasmin''. Cvjeta i miriše neizostavno i obilno svake godine oko 20. maja i pčele ga dobro posjećuju. Ja sam zasadio na različitim mjestima još 10 komada, lahko se prima (omlađuje), lijepo izgleda a koliko medi ili polena daje ne znam.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... ff7f92d154
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re:

Post Postao/la Ermin.ef. »

schumy je napisao/la:Irko, dobr dan,
Tek sam danas "ulovio" vremena i da ti odgovorim na tvoje pitanje:
Cvijet kojega si pokazao na slici se zove
LIVADNA GRAHOLIKA, LIVADNA KUKAVIČICA
Lat. naziv – Lathyrus pratensis L
Eng. naziv – Yellow vetchling
Slov. naziv – grahor

Boja i oblik cvijeta: Žuta, sa grozdasto složenim cvijetovima koji su postavljeni na dugom
dršku, a sama biljka na svojem stojećem dršku ima od 3÷12 cvjetova
Trajnost biljke: Višegodišnja biljka
Mjesta rasta: Raste na livadama, oranicama sa svježe obrađenim naorima (uzduž
oranica), na sjenokošama i tratinama i na zapuštenim gorskim
ravnicama koje se ne obrađuju (ne kose)
Vrijeme cvatnje: Od 6 do 7 mjeseca
Medonosnost: Dobra, na ljestvici vrijednosti od 1 ÷ 10, vrijednost je 5
Cvjetni prah
(pelud): Slaba, na skali 1÷10 vrijednosti, - ocjena 2
Razmnožavanje: Sjemenom
Ostale vrijednosti
upotrebe: Upotrebljava se kao krmna biljka za ishranu stoke

Za danas toliko, pozdrav..........schumy
Ja sam danas baš slikao ovu biljku kod mene raste na 10 dunuma ima je zaista mnogo pa rekoh da vidim kako se zove i koje su joj osobine, samo ja danas nisam vidio ni jednu pcelu a bio sam pola dana na njivi.
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la samir007 »

Kako se zove ovaj bijeli? Jako lijepo miriše i pčele ga masovno posjećuju. Slikano danas poslije podne. Pčela odnosi sa njega polen.
Ovaj ljubičasti je neka vrsta lozice koja se lijepi i nju pčele posjećuju ali to sam primjetio prošle godine. Ovo sam uslikao na svom imanju (voćnjaku kojeg zbog kiša još nisam pokosio ):D :D
slika
slika
"Strpljen -spašen"
dalibor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 12 stu 2010, 23:55
Lokacija: Kiseljak

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la dalibor »

Mislim da je biljka s Irkove slike s početka priče RHINATHUS MINOR L. a ne ona kao sto je Schumi rekao. Kod mene ona trenutno prolazi i nisam baš primijetio da se pčele "ubijaju" od nje, iako su je livade prepune.

Što se tiče biljke za koju je pitao Samir mislim da je to Suručica - FILIPENDULAHEXAPETALA, a ono pored nje je neka vrsta grahorice.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la Mustafa »

samir007 je napisao/la:Kako se zove ovaj bijeli? Jako lijepo miriše i pčele ga masovno posjećuju. Slikano danas poslije podne. Pčela odnosi sa njega polen.
Ovaj ljubičasti je neka vrsta lozice koja se lijepi i nju pčele posjećuju ali to sam primjetio prošle godine. Ovo sam uslikao na svom imanju (voćnjaku kojeg zbog kiša još nisam pokosio ):D :D
slika
slika
Mi u hercegovini to nazivamo škrabotina (bijeli cvijet). U pojedinim godinama može dati i velike količine meda, mislim da mu odgovaraju velike vrućine. Kod mene se pojavi svake godine po prestanku cvijetanja drače, i to cvijeta po dračinom grmu, po plotovima, izmiješan sa grmovima kupine. Mislim da se radi o biljki puzavici. Ja je nisam ranije primjećivao, a sada čekam da ona prođe pa da vrcam med.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la Zvoneto »

Da, toga bude stvarno dosta po drači, znam da idu pčele na nju ali nisam znao kako se zove.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la medonosa »

Koja je ovo biljka,zitarica,lijekovita trava,medonosna,cvjeta li???Otkrio sam polje,plantazu ove biljke cca 2,5km od pcelinjaka !?Hvala unaprijed!
slika
slika
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la mirsad »

POZ
Predpostavljam da je soja.
Nevijerujem da je medonisna.
MK
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la lukaletunic »

Ne mogu 100% tvrditi ali meni se čini da je ovo bob,ne znam postojili neki drugi naziv,uglavnom ako je bob to je medonosna mahunarka koja izbaci bijele cvijetove uza samu stabljiku iz kojih se kasnije zameću mahune,dok je u cvijetu pčele ga rado posjećuju i može trajati i po 20 dana jer cvijeta etapno,mislim da je ovaj u dobroj kondiciji mi da bi trebao zametati nove cvijetove poviše ovih mahuna.
Volio bi da me netko demantira ako sam pogriješio u sorti.
pozz......
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la medonosa »

lukaletunic je napisao/la:Ne mogu 100% tvrditi ali meni se čini da je ovo bob,ne znam postojili neki drugi naziv,uglavnom ako je bob to je medonosna mahunarka koja izbaci bijele cvijetove uza samu stabljiku iz kojih se kasnije zameću mahune,dok je u cvijetu pčele ga rado posjećuju i može trajati i po 20 dana jer cvijeta etapno,mislim da je ovaj u dobroj kondiciji mi da bi trebao zametati nove cvijetove poviše ovih mahuna.
Volio bi da me netko demantira ako sam pogriješio u sorti.
pozz......
Da ja koju kosnicu donesem u ovo polje? :D :D :D
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la lukaletunic »

Raspitaj se okolo dali je to bob,ako jest mogao bi se jako ugodno iznenaditi,na ovom tabli na slici ima ga više nego u cijeloj Dalmaciji,kod nas ga ljudi većinom sade za sebe a švabe zasiju parstotina hektara :D
Pozdrav Blaško i pazi na bob,kao što rekoh to je nedonosna biljka :D 8)
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la medonosa »

lukaletunic je napisao/la:Raspitaj se okolo dali je to bob,ako jest mogao bi se jako ugodno iznenaditi,na ovom tabli na slici ima ga više nego u cijeloj Dalmaciji,kod nas ga ljudi većinom sade za sebe a švabe zasiju parstotina hektara :D
Pozdrav Blaško i pazi na bob,kao što rekoh to je nedonosna biljka :D 8)
Neznam ni sam sta je to,soja,bob?? a koga da pitam u onom polju i pustinji nigdje zive duse,vec cu ja to obilaziti,pa kada i ako procvjeta,slikat cu a nisam daleko sa pcelinjakom,primaket cu ja njih onda vec;-)pozdrav Luka
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:Raspitaj se okolo dali je to bob,ako jest mogao bi se jako ugodno iznenaditi,na ovom tabli na slici ima ga više nego u cijeloj Dalmaciji,kod nas ga ljudi većinom sade za sebe a švabe zasiju parstotina hektara :D
Pozdrav Blaško i pazi na bob,kao što rekoh to je nedonosna biljka :D 8)
Neznam ni sam sta je to,soja,bob?? a koga da pitam u onom polju i pustinji nigdje zive duse,vec cu ja to obilaziti,pa kada i ako procvjeta,slikat cu a nisam daleko sa pcelinjakom,primaket cu ja njih onda vec;-)pozdrav Luka
Nemaš potrebe ni pitati , pogledaj cvijet . Koliko znam sve su grahorice medonosne, a po obliku cvijeta prepoznatljive .Predpostavljam da je Luka po listu to prepoznao .
Ukoliko bude grahorica želim ti lijepo vrijeme .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:Raspitaj se okolo dali je to bob,ako jest mogao bi se jako ugodno iznenaditi,na ovom tabli na slici ima ga više nego u cijeloj Dalmaciji,kod nas ga ljudi većinom sade za sebe a švabe zasiju parstotina hektara :D
Pozdrav Blaško i pazi na bob,kao što rekoh to je nedonosna biljka :D 8)
Neznam ni sam sta je to,soja,bob?? a koga da pitam u onom polju i pustinji nigdje zive duse,vec cu ja to obilaziti,pa kada i ako procvjeta,slikat cu a nisam daleko sa pcelinjakom,primaket cu ja njih onda vec;-)pozdrav Luka
Nemaš potrebe ni pitati , pogledaj cvijet . Koliko znam sve su grahorice medonosne, a po obliku cvijeta prepoznatljive .Predpostavljam da je Luka po listu to prepoznao .
Ukoliko bude grahorica želim ti lijepo vrijeme .
Pozdrav Zvones,kada bi ova grahorica trebala cvjetati :D posto je ovo polje "zabaceno"prvo sam mislio da je plantaza necega drugoga :D ,nisam nikada vidjeo ovu biljku,pa sam bio sumnjicav :D ,kako sam vec Luki rekao,praticu pa kada procvjeta,slikat cu!pozz
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la lukaletunic »

Blaško evo još riječ dvije o toj slici,mislim da je prva tura cvijetanja prošla jer se vide velike zametnute mahune,e sad ako je ta biljka slična ovoj kod nas trebali bi iz tih zagranaka udarati novi cvijetovi koji traju po 15-20 dana,za bob ti mogu odgovorno tvrditi da je od pčela jako posjećen,tj. u vrijeme cvijetanja prepun je pčela,sad kolike količine nektara luči ne znam jer kod nas su to male površine ali cvijeta u proljeće (3-4 mjesec) kad u prirodi ima i drugog izvora nektara i peluda i kao što rekoh pčele ga izuzetno vole.
pozz...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la zvones »

Očigledno je Luka u pravu, radi se o bobu , http://biovrt.com/2010/02/28/bob-vicia-faba/
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la emkan »

dalibor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 20
Pridružen/a: 12 stu 2010, 23:55
Lokacija: Kiseljak

Re: kako se zove ovaj cvijet

Post Postao/la dalibor »

Na prvoj slici bi trevala biti neka vrsta divizme (verbascum ... ), koja točno ne bih znao. Na drugoj slici se loše vidi, ali ako je ista kao i treća onda bi to trebala biti velika suručica (filipendula ulmaria) - na njoj pčele kad skupljaju polen tako furaju da ne možeš vidjeti šta rade. Na četvrtoj slici je salvia verticilata koja je super biljka.
Odgovorite