VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

armaganusa
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 02 vel 2012, 16:06

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la armaganusa »

u sarajevu jutros -23 predvidja se hladniji period u narednim danima,pčele su mi uz jablaničko jezero pa i sve da hoču nemogu do njih dok ne otopli,nisu izlazile na pročisni let preko 30 dana ,ne plašim se hladnoče nego da če zaprljati košnice ako ovo potraje.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Asim »

E pa ljudi moji još mise nije ovo desilo da u vožnji smrzne nafta u mom pasatu a eto juče penjuči se na Kobilju Glavu po onoj ciči stade auto jedva sam dopeljo do prve benziske raskopo dovodno i odvodno crijevo i nasuo dva litra u bocu te rečeno šoferskim žargonom na infuzi otišo majstoru . Dva sta mije kompresorom čistio dovodno crijevo od parafina i nekakve bijele sluzi koja se uhvatila u cijevi . Glavni krivac je benziska pumpa petrol na kojoj sam prije na dan točio nafti i juče sam dobio informaciju benziske pimpe Hifa i Tarik oil su sigurne sve ostalo je diskutabilno. Ta diskutabilnost me koštala dobrog smrzavanja. Što se tiče današnje temperature još je uvijek debeli minus i to ipod 10 stepeni . A pčele uglavnom su sve zdrave i žive i jasno ih čujem kako bruje u košnicama .Ako bogda izdržaće i ovih 10 narednih dana do plusa pozdrav Asim
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

Asim je napisao/la:E pa ljudi moji još mise nije ovo desilo da u vožnji smrzne nafta u mom pasatu a eto juče penjuči se na Kobilju Glavu po onoj ciči stade auto jedva sam dopeljo do prve benziske raskopo dovodno i odvodno crijevo i nasuo dva litra u bocu te rečeno šoferskim žargonom na infuzi otišo majstoru . Dva sta mije kompresorom čistio dovodno crijevo od parafina i nekakve bijele sluzi koja se uhvatila u cijevi . Glavni krivac je benziska pumpa petrol na kojoj sam prije na dan točio nafti i juče sam dobio informaciju benziske pimpe Hifa i Tarik oil su sigurne sve ostalo je diskutabilno. Ta diskutabilnost me koštala dobrog smrzavanja. Što se tiče današnje temperature još je uvijek debeli minus i to ipod 10 stepeni . A pčele uglavnom su sve zdrave i žive i jasno ih čujem kako bruje u košnicama .Ako bogda izdržaće i ovih 10 narednih dana do plusa pozdrav Asim
Asime , svi se oni snabdjevaju sa istog mjesta , a začepio ti je parafin koji se izdvaja po hladnom vremenu . Meni se to pred ovaj snijeg desilo dva puta isti dan
i oba puta zvao Bihamk . Drugi put , pošto sam već bio na benzinskoj pumpi , kupio odmah filter nafte . Odkad su ga zamijenili , auto pali od prve i po ovim minusima.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Ta pojava se zove "saponifikacija nafte" tj. pod niskim temperaturama se točka stiništa (razlaganja) nafte izjednačava ili približava vanjskoj temperaturi pa se izdvaja parafin koji sliči sapunu, otuda i ime.
Asime, najbolji "lijek" tome je da sa sobom nosiš 2÷3 litre benzina i ujutro kod prvog paljenja naspeš to u spremnik. Auto će prije upaliti a otopiti će parafin koji se nataloži u dovodnoj cijevi iz rezervoara. Ovo koristiti samo u najekstrenijim slučajevima jer benzin "ostruže" ulje sa klipova pa može biti belaja....
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Petak 10.02.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu -6,5°C,
u 14,00 h (-3,0°C); navečer u 18,00 h (-7,0°C)
Stanje: Subota 11.02.2012. – danas ujutro u 5,30 h -7,5°C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo -7,5°C; cijelu noć "dere" buretina, srušilo je par žlijeaca sa krova moje kuće, poobarala sve saksije sa jukama i ostalim raslinjem, kroz noć je padao snjeg kojega je bura raznijela tako da se ledeni snijg zadržao u uglovima na cesti....
I dalje suho vrijeme, ali ljudima bura nosi krovove, čupa stabla, sve što viri iznad tla je slomljeno. U gradu jutros dva stabla u aveniji počupana, užas.....
Jedva čekam - još malo pa nestalo, ali nikad se nezna...
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Asim »

E samo da možete znati koliko je moja supruga juros jadikovala da joj je hladno na kotlu sam digo zemperaturu na 75 stepeni i naložio , ma dragi moji prijatelji tenperatura nekih minus 13 a , ja sam do malo bio premrzo , vjerujte starimo. No što se mog auta tiče konačno sam riješio enigmu jer kod poslednjeg mjenjanja filtera goriva pred ovaj belaj nisu dovoljno dobro dotegli šelne ina njima je ulazio zrak i formiro se parafinski čep , čim sam to rješio motor radi ko sat a paljenje je uvjek bilo neupitno . Znam za saponifikaciju nafte te koristim aditiv protiv smrzavanja nafte ili najobičniji perolej, međutim ponekad se greške događaju pri ovakvim kijametima . Vremenska prognoza kaže da u drugi ponedeljak tek počinje da raste temperatura ma ljudi moji beli ćemo i ovo nadeverati Pozdrav Asim
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la keno83 »

assime ima li parafina kod vas u modrici, kakva mu je cijena?
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Azem »

keno83 je napisao/la:assime ima li parafina kod vas u modrici, kakva mu je cijena?
Vjerovatno si mislio na mene, ja sam u Modriči. Parafina ima u pakovanju od 25 kg a cijena je koliko sam ja upućen oko 3 KM za kologram.
No cijena je varljiva s obzirom na cijenu nafte na tržištu.
I ja sam mislio da parafiniram košnice i onda si rahat duži period.
Lijep pozdrav i svako dobro.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Azem »

slika
Rijeka Bosna danas 15.02.2012.
Snježno bijela, nikad ovako čista :D
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Marin »

Azem i dnevniku piše ,
Danas temperatura 11,2 stepena .Nakon neophodnih priprema izvršio sam kontrolu utroška pogača dodatih 12 januara.

Kod mene momentalno oblačina sa sitnom kišom koja je u višim djelovima susnježica ili snijeg(kod Stipe).
Sad temparatura +3 .
Dosta prohladno ,okolo brda i brda snijega kojem će trebati dosta vremena da okopni. pčele neću i ne mogu dirati dok dobro ne okopni pa šta im bude .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Da kod mene je jutros osvanulo 15 cm novog snijega tako da mu je ponovo visina oko 60 cm. Srećom nema vjetra i temperatura je u plusu i cijeli dan povremeno dolaze pljuskovi snijega pa malo sitne kišice pa opet snijeg ali ne ostaje na cesti. Ovu ću zimu izgleda upamtiti po lopatanju kao nijednu do sada. Taman kada očistim oko kuće i ovih 150 m puta padne novi snijeg.
Toliko sam se istrenirao na lopati da bih se mogao javiti Kerumu da me pozove idući put da čistim snijegi u Splitu ako ga zadesi ponovo ono nevrijeme, a imam i dovoljno lopata da mogu podmiriti pola Splita da mi se pridruže u čišćenju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Utorak, 21.02.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +1,0°C,
u 14,00 h (+4,0°C); navečer u 18,00 h (+2,0°C)
Stanje: Srijeda, 22.02.2012. – danas ujutro u 5,30 h +1,0°C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo +1,0°C; bura je stala, mirno je vrijeme, nebo je vedro i osuto zvijezdama....
Vrijeme zadnjih par dana nema oscilacije, zadnji "skos" je bio ponedljeljak (20.02), kada je padao snijeg kao iz vreće, popodne je prestao, u dolinama ga nije ni bilo a danas, ga ima samo na brdima, kod nas se na cestama otopio (sol !!), mislim da se ovaj "kijamet" za ovu zimu bliži svome kraju!!!
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la zvones »

U Sarajevu je od prije dva ,tri dana počelo topljenje snijega, tako da na sve strane teku potoci vode, a gradom se gotovo nemoguće kretati pješice . Sa krovova
na sve strane vise gomile snjega i već ima slupanih automobila i povrijeđenih. To je inače standardno u Sarajevu kad ima puno snjega ali je problem što su
osobito u centralnim i starim dijelovima grada zgrade tik uz cestu, pa se ljudi nemaju kud kretati. Iako ispod mnogih zgrada postoje pregradne letve sa trakama i
natpisom " pazi snijeg , led ili ledenice " , ipak ljudi se nemaju gotovo gdje kretati, a osobito mladi nepaze i eto katastrofe . U 7 sati temp. 0°C , a u 13h, 4°C .
Srećom noćne temperature ne padaju u značajniji minus, inače bi ledenice visile ko stalaktiti , što je izuzetno opasno zbog njihove težine . Zvanično, trenutna
visina snijega 52cm , a u nedelju je bila barem 30cm veća .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la medonosa »

Cijeli dan je suncano,temperatura je preko dana bila +10,trenutno je +6,snijega nije bilo cijele zime!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sahista »

Kod mene sutra tem. do 13 stepeni.Veselo.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Jutros temperatura -4°C. Danas po podne u pčelinjaku +10°C, sunčano uz lagani topli zapadni vjetar. Ono što je jučer palo snijega 15 cm danas se otopio na 3 cm. Ako ovako nastavi da se topi za 3-4 dana livade će biti bez snijega. Pčelinjak vrvi od zuke i pčela. Žao mi je pčela. Padaju po snijegu. Na osunčanom snijegu uspiju se podići ali ako padnu u sjenu tu ostaju. Čudno mi je da uz veliki izlazak pčela ipak umrlih po snijegu ih ima prilično malo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Srijeda, 07.03.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +2,0°C,
u 14,00 h (+5,0°C); navečer u 18,00 h (+3,0°C)
Stanje: Četvrtak, 08.03.2012. – danas ujutro u 5,30 h +0,0°C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo +2,0°C; mirno je vrijeme, nebo je vedro i samo po koji oblačić "šeta" nebom....
Vrijeme zadnjih par dana nema oscilacije, zima ne popušta, suho i tiho je svih ovih dana, ali u najavi je za subotu orkanska bura. Hik!!!!
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Srijeda, 11.04.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +5,0°C,
u 14,00 h (+12,0°C); navečer u 18,00 h (+9,0°C)
Stanje: Četvrtak, 12.04.2012. – danas ujutro u 5,30 h +6,0°C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo +6,0°C; kiša tiho rominja, poljoprivredi je dobrodošla jer nije padala od januara/2011 (!!??).
Kroz noć je bila gusta magla koja "ždere" rascvjetale cvjetove voća, bagrem je počeo listati ali je "ofuren" od ove maglurine.
Ovakvo vrijeme prognostičari zazivaju do nedjelje, nisu baš dobre prognoze za pčelarsku sezonu....Vidjeti ćemo, što se može, na to ne možemo utjecati, pratimo vremenske oscilacije i dalje...
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Četvrtak, 26.04.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +8,0°C,
u 14,00 h (+12,0°C); navečer u 18,00 h (+10,0°C)
Stanje: Četvrtak, 27.04.2012. – danas ujutro u 5,30 h +8,0°C
Ali sa bitnijom promjenom u odnosu na jučerašnji dan!
Sve vedro, bez ijednog oblačka, tiho i suho, samo rosa pala po dvorištu, drveću i travi...
Konačno nas očekuje malo vedrijih. Sada treba pčele temeljito pregledati i pripremiti za bagrem.....
Nadam se da će i do vas dospjeti ova blagodat Prirode.....

Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Samir »

Do mene stigla juče u ranim satima, a ostat će prema predviđanju narednih 8-10 dana.
Vikend određen za pripremu i pakovanje za bagrem.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la Stipo »

Petak 27. Travnja jutarnja temperatura +8°C dnevna dosegla + 26°C večeras u 20 sati + 19°C.
Cijeli dan sunce bez vjetra i bez jednog oblačka ili ga ja nisam vidio.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sahista »

Kisa.Nije mi jasno da posle ovoliko kise nisu nastupile poplave.Nevjerovatno.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la sahista »

Izgleda da ce veceras padati snijeg.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Četvrtak, 17.05.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +6,0°C,
u 14,00 h (+16,0°C); navečer u 18,00 h (+12,0°C)
Stanje: Petak, 18.05.2012. – danas ujutro u 5,30 h +5,0°C
Oko 7,00 h (malo prije moga javljanja ovdje) je bilo +5,0°C, 3 km dalje (u dolini) +3,0°C; sunačano bez oblačka, ali jakko zima....
Vrijeme zadnjih par dana ima stalno isu "shemu", ujutro do +6,0°C, danju do 17,0÷18,0°C, navečer +12,0÷13,0 °C.
Loše za pčele, koje su pune legla, nema jače paše a vrijeme ih prisiljava da obrazuju klupko noću a danju se raspuštaju, potrošnja hrane je izuzetna, sutra slijedi pregled društava i razrojavanje (formiranje nukleusa).
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: VREMENSKA PROGNOZA IZ NAŠEG KRAJA (REGIJE)

Post Postao/la schumy »

Pozdrav iz Istre!
Stanje: Četvrtak, 05.07.2012. u 5,30h kod mene doma na mom brijegu +23,0°C,
u 14,00 h (+33,0°C); navečer u 18,00 h (+33,0°C)
Stanje: Petak, 07.07.2012. – danas ujutro u 5,30 h +23,0°C
Oko 7,00 h (prije moga javljanja ovdje) je bilo +24,0°C, 3 km dalje (u dolini) +19,0°C; sunačano bez oblačka, ali se diže sumaglica, biti će danas jako vruće....
Vrijeme zadnjih par dana je identično, ujutro od +23,0°C, danju do 31,0÷34,0°C, navečer +32,0÷34,0 °C.
Loše za pčele, jučer sam pregledavao mlade rojeve od 5.mjeseca, imaju legla, meda uopće ne (!!??), metnuo sam ih iz nukleusa N/5LR (5-okvirni nukleus sa LR ramovima) -(kom 1) i iz N/7LR -(kom 1), prihranio sam ih pogačama "stimular", nisam tretirao jer je bilo 33 °C (!!!).
Radio sam od 19,30 ÷ 20,30h jer je to najprihvatljivije vrijeme za rad na pčelinjaku, prije je nemoguće i nesnosno i za pčele i za ljude.
Preselio sam ih u normalne LR nastavke sa 10 ramova (LR/10).
Nemaju ni jednog truta, znači (pčelinje!!) pripreme za zimu su počele....
Tretirati ću ovih dana ako se temperatura malo spusti (BeeVital-om)......
Pozdrav.....................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite