ožičavanje ramova

Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Armirano sače utopljena žica u satnu osnovu bez rama.
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la emkan »

Ibrahim Malicbegovic je napisao/la:Armirano sače utopljena žica u satnu osnovu bez rama.
moze li kakva slika da vidim kako to izgleda
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

http://img710.imageshack.us/g/commfoundation.jpg/ Tu ti trbaju i ramovi koji dole na dnu su prorezani ili rađeni od dvije letvice

slika
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

kod nas je uglavnom satna osnova armirana,ali ja u plodistu uglvavnom koristim sad plasticne,veoma prakticne i cvrste
Vidjecemo kako ce biti :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Post Postao/la mido »

Znači kod mene 4 horizontalne žice prva do satonoše nekih 2 cm i od donje letvice na 3 cm zbog eksera koji prolaze da ne zapuše rupice,, ostalo podjeliš najednake djelove ..

Pitanje za razmišljanje: Svi znamo da je prva trećina okvira odmah ispod satonoše mjesto gdje je smještena najveća količina meda pa i trpi najveće opterećenje.Kako bi bilo da se prva i druga žica rasporedi na tu prvu trećinu a treća i četvrta na ostale dvije trećine okvira?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Nije problem u vertikalnoj nosivosti ako je satna osnova bez parafina, ako im parafina stavljaj koliko hoćeš žica ne pomaže, tačka topljenja parafina je na nekih 38 C ako se nevara,,

Ako je satna osnova ispravna,problemnastaje tokom vrcanja,, rjetko možemo vidjeti da je saće izgrađeno do donje letvice. U centrifugi taj dio pravi problem , on jekrivac za lomljnje saća ispod satonoše..

svakako ako imamo više generacija pčela d aje izašlo iz saća onda nema problema, tad je najbolje armirano
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:Nije problem u vertikalnoj nosivosti ako je satna osnova bez parafina, ako im parafina stavljaj koliko hoćeš žica ne pomaže, tačka topljenja parafina je na nekih 38 C ako se nevara,,

Ako je satna osnova ispravna,problemnastaje tokom vrcanja,, rjetko možemo vidjeti da je saće izgrađeno do donje letvice. U centrifugi taj dio pravi problem , on jekrivac za lomljnje saća ispod satonoše..

svakako ako imamo više generacija pčela d aje izašlo iz saća onda nema problema, tad je najbolje armirano
Senade, tačka topljenja parafina približava se vosku, ako uspije poslat cu ti Web adresu, pa pogledaj, ja sam sa tim imao jedno negativno iskustvo, 2008 godine, naime nabavio sam satne osnove koje su imale previše parafina, pa ih pčele nisu htjele izgrađivati. http://www.modricaoil.com/latn/?page=47&kat=13
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 10 pro 2010, 21:07, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Post Postao/la mido »

Kada se govori o kvalitetu satne osnove puno se priča a malo zna.Pčelari uglavnom spominju parafin i loj. U časopisu Pčelar od prije par godina spominje se 13-14 poznatih hemijskih supstanci koje prerađivači voska ubacuju.
O ovome problemu se moramo svi pozabaviti.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Post Postao/la Azem »

mido je napisao/la:Kada se govori o kvalitetu satne osnove puno se priča a malo zna.Pčelari uglavnom spominju parafin i loj. U časopisu Pčelar od prije par godina spominje se 13-14 poznatih hemijskih supstanci koje prerađivači voska ubacuju.
O ovome problemu se moramo svi pozabaviti.
Zato smo tu da zajedno naučimo, nema potrebe da se traže ostale hemijske supstance pored ove koja je dosta jeftina .pogledaj ovo http://www.evricom.bg/sr/products_list. ... oryid=%206#
Lijep pozdrav
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 11 pro 2010, 11:10, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

mido je napisao/la:Kada se govori o kvalitetu satne osnove puno se priča a malo zna.Pčelari uglavnom spominju parafin i loj. U časopisu Pčelar od prije par godina spominje se 13-14 poznatih hemijskih supstanci koje prerađivači voska ubacuju.
O ovome problemu se moramo svi pozabaviti.
Evo ja ću počet što znam ,a vi nastavte ;

-plastične satne osnove
-parafin
-svinjaska mat
-goveđija mast, . . . .


ja samnapisao da je tačka topljenja na 38 pa se korigujem na 48 C,,, međutim temperatura u košnici od 34 C itekako poremeti strukturu parafina za to i dolazi do srizavanja satni osnova..... Prirodni vosak ako nema dobar oslonac na bokovima ilipotporanj hoće se srozat ( ovakve slučajeve sam imao u trnkama gdje nisam stavljao poprečne pregrade na sredini /po visini) Ako dolazi do srozavanja prirodnog voska kojji je topljiv na 68C onda parafin je u rangu maslačka ,kad puhneš u njeg sav se raspadne.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marinko1949
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 27 sij 2011, 20:18

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Marinko1949 »

Dobro večer... Zovem se Marinko Sesar. Iz Mostara sam, nov sam u pčelarstvu pa me zanima jel ima netko od vas neki efektan alat za užičavanje LR ramova... Našao sam samo ovakav: http://www.pcelarskeinovacije.com/ozicavanje.htm
Bio bih zahvalan ako bi netko stavio sliku još nekog alata da mogu sebi napraviti isti takav. Ja koristim horizontalno užičavanje. Zahvaljujem
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la senad »

Ako si totalni početnik ili ako imaš 100 pčelinji zajednica nisu potrebne nikakve mašine, ipak sve se to svodi na ručno zatezanje.. Meni nijenikakav problem 1000 okvira skovati i žicu uvući.

Ono što bi bilo dobro je da se u bočne letvice ugrađuju nitne .

Postoji i armirano saće koje bi možda mogao već da upoznaš i da koristiš ako startuješ sa nule.. Već je bilo riječi o armiranom saću na forumu pokušaj da nađeš .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cavo
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 27 lis 2010, 19:54

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la cavo »

Pozdrav
-ja sam napravio (prepravio) pištolj za silikon kojim našpanam bočne strane okvira i tada lagano zategnem žice,al ne previše jer nemože stat SO
http://slike.hr/slike/pict1497_21d5b.jpg.html
-poslije popuštanja pištolja žice su ko strune može se na njima zasvirat
http://slike.hr/slike/pict1498_63637.jpg.html
-umjesto nitni ja koristim municiju od klamerice da spriječim prodiranje žice u drvo,
http://slike.hr/slike/pict1499_fbeb9.jpg.html
čovjek koji ne griješi obično ništa i neradi
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la Samir »

Cavo dobre su ti ove ideje jes da treba malo osjećaja kako nebi
donja letvica ostala povijena kao kod tebe ili mi se čini.
Posebno ovo rješenje sa klamericom jevtino, a pravo korisno.
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la cope »

tema
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 11 lip 2010, 10:28
Lokacija: Mostar

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la tema »

Marinko1949 je napisao/la:Dobro večer... Zovem se Marinko Sesar. Iz Mostara sam, nov sam u pčelarstvu pa me zanima jel ima netko od vas neki efektan alat za užičavanje LR ramova... Našao sam samo ovakav: http://www.pcelarskeinovacije.com/ozicavanje.htm
Bio bih zahvalan ako bi netko stavio sliku još nekog alata da mogu sebi napraviti isti takav. Ja koristim horizontalno užičavanje. Zahvaljujem
Pozdrav svima,
Pokušao sam postaviti sliku svog razboja na ovaj forum, ali nisam uspio. Možeš je pogledati ovdje http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 8&start=20
Koristi se za vertikalno armiranje, koje je po mnogima praktičnije, a ako inzistiraš na horizontalnom možeš ga prepraviti.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la medonosa »

slika
slika
Ja koristim ovaj ram od 1989,nisam nikada dozivio da je prilikom vrcanja polomljeno sace ili da je prilikom seobe se srozalo sace!Armiram Satnu osnovu od svoga preradjenog voska,armiranje se vrsi na pripremljenoj ploci gdje se dvije satne osnove odjednom armiraju(unutrasnje mjere okvira sa tim da je sirina visa za 1,5 cm,tako da poslije armiranja ostaju viskovi zice koji se ucvrste ovom letvicom na satonosi!
jegulja
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 13 sij 2011, 14:41

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la jegulja »

sa koliko žica radite okvir farrar visine 163 mm
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la senad »

jegulja je napisao/la:sa koliko žica radite okvir farrar visine 163 mm
JA koristim na lr 4 horizontalno na fararu 3 reda .

Ispod satonoše na udaljenosti 2 cm a od donje letvice (mjereći od vanjske strane) 3 cm ostalo podjelim na jednake djelove
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la mido »

Ja radim slično kao Senad s malom izmjenom druge i treće žice.Drugu stavljam bliže prvoj za jedan centimetar, a razmak između druge i treće je najveći,zbog činjenice da se u najviše slučajeva med nalazi u gornjoj trećini okvira
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la inzenjer »

Ja radim dvije zice vertikalno dvije horizontalno,i nikad nisam imo problema sa pucanjem saća.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la schumy »

inzenjer je napisao/la:Ja radim dvije zice vertikalno dvije horizontalno,i nikad nisam imo problema sa pucanjem saća.
Kako onda utapaš satnu osnovu, ručno?
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la inzenjer »

schumy je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Ja radim dvije zice vertikalno dvije horizontalno,i nikad nisam imo problema sa pucanjem saća.
Kako onda utapaš satnu osnovu, ručno?
Pozdrav............schumy
Da :S i dosta je zamorno.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la schumy »

Inženjeru, moraš promijeniti tehnologiju:
1.) "Horizontalno" izvlačenje žice, moj način je
1.1 LR - 4 žice, raspored slično kao Senad
1.2. FR - 3 žice, raspored sito tako
2.) "Vertikalno" izvlačenje žice (puno pčelara tako radi)
2.1. LR - 5÷6 žica, ravnomjerno
2.2. FR - 5÷6 žica, ravnomjerno
"Ručno" utapanje iziskuje puno više vremena, truda i uvijek strahuješ da kod "križanja" žica ne povrijediš satnu osnovu, sa transformatorm je kudikamo brže, lakše i manje se umaraš jer to je u principu "rovovski" posao....
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: ožičavanje ramova

Post Postao/la inzenjer »

schumy je napisao/la:Inženjeru, moraš promijeniti tehnologiju:
1.) "Horizontalno" izvlačenje žice, moj način je
1.1 LR - 4 žice, raspored slično kao Senad
1.2. FR - 3 žice, raspored sito tako
2.) "Vertikalno" izvlačenje žice (puno pčelara tako radi)
2.1. LR - 5÷6 žica, ravnomjerno
2.2. FR - 5÷6 žica, ravnomjerno
"Ručno" utapanje iziskuje puno više vremena, truda i uvijek strahuješ da kod "križanja" žica ne povrijediš satnu osnovu, sa transformatorm je kudikamo brže, lakše i manje se umaraš jer to je u principu "rovovski" posao....
Pozdrav.........schumy
Razmisljo sam da iskoristim staru napojnu od kompjutera za utapanje.Probacu par okvira uradit damo horizontalno,unutarnja visina okvira mi je 25 cm jel dovoljno 4 zice za tu visinu.
Odgovorite