Pashin dnevnik!

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Pasha, dobro jutro, kakva su ti društva? Dali si tretirala sa BeeVitalom i koliko puta?
Na Stipinom podforumu se vodi "ljuta" bitka oko pripravljanja koktela, eksperimentira se na veliko. To je jako smjelo i dobro - za svaku pohvalu jer se samo tako dobiju i dobri rezultati.
Razlog zašto me nema na forumu su radovi u vinariji, u vinogradu i na pčelinjaku, ali navečer pročitam tu-i-tamo sve sa tvoga podforuma i oko tema koje me najviše zanimaju. Za zimu pripremam cijeli niz članaka o medonosnom bilju koje ću objaviti na forumu.
Asime, kako me nisi razumio kod umnožavanja društava? Što ti je pošlo po krivu?
Napiši mi da ti pokušam pomoći.
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
isa
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 13 ožu 2011, 19:20

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la isa »

Pasa. molio bih vas da mi savetujete u vezi osa,jer ove godine kod nas u Peci ima u velim brojem,i napadaju pcele.Pokusaosam sa plasticnim flasama sipajuci sokove i piva ali sasvim malo pomaze,ja kao mlad pcelar trazim neke saveteod vas.

Puno selama iz Peci. Isa
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Asim »

Dragi kolega ove godine je preveliki broj osa stoga pored lovki ja sam danima muhalicom tukao ose sve je oko košnica bilo žuto od njihovih tjela a sada je u nas zahladnilo i nestali su
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Isa, dobro jutro, moj mali savjet za obranu od osa i stršljenova:
Objesi bocu od PET-a (PVC plastična od 1,5 litre u kojoj se kupuje mineralna voda) na stabla oko pčelinjaka. Ja nabavljam u Italiji PVC čepove-krovove koji štite sadržaj unutar boce od kiše i nevremena. Poslikati ću ti ovo pa ću staviti na forum (sada nisam kod pčelinjaka).
Sadržaj za mamac osama: Ocat (sirće), pivo i šećer - ispuniš PVC bocu do 1/4 sadržaja, ne više.
Pivo cca 2,5 dl, sirće cca 0,8 dl, šećer cca 0,10 kg. Ovo uvijek rasporedim oko pčelinjaka na 6 do 8 stabala i učinak je odličan. Ovo što Asim reče, i ja imam reket od badbintona i navečer (kada imam vremena) u ranu jesen stojim kraj košnica i lijepo "serviram" stršljenove i ose da sve "praši".
Postaviti ću ove lovke na forum ovih dana.
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

schumy je napisao/la:Isa, dobro jutro, moj mali savjet za obranu od osa i stršljenova:
Objesi bocu od PET-a (PVC plastična od 1,5 litre u kojoj se kupuje mineralna voda) na stabla oko pčelinjaka. Ja nabavljam u Italiji PVC čepove-krovove koji štite sadržaj unutar boce od kiše i nevremena. Poslikati ću ti ovo pa ću staviti na forum (sada nisam kod pčelinjaka).
Sadržaj za mamac osama: Ocat (sirće), pivo i šećer - ispuniš PVC bocu do 1/4 sadržaja, ne više.
Pivo cca 2,5 dl, sirće cca 0,8 dl, šećer cca 0,10 kg. Ovo uvijek rasporedim oko pčelinjaka na 6 do 8 stabala i učinak je odličan. Ovo što Asim reče, i ja imam reket od badbintona i navečer (kada imam vremena) u ranu jesen stojim kraj košnica i lijepo "serviram" stršljenove i ose da sve "praši".
Postaviti ću ove lovke na forum ovih dana.
Pozdrav............schumy
Samo da dodam da se kora od banane stavi u flasu zajedno sa sircetom i secerom-love se kao ludi ukljucujuci voskovog moljca :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la sahista »

Kada bi na pcelinjaku od naseg drustva, koristio vase metode za ubijanje osova...mislim da bi kolege zvali drustvo za zastitu zivotinja a mene priveli i napravili termin kod nekog iskusnog psihologa. :roll:
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Samir »

beequeen je napisao/la:
schumy je napisao/la:Isa, dobro jutro, moj mali savjet za obranu od osa i stršljenova:
Objesi bocu od PET-a (PVC plastična od 1,5 litre u kojoj se kupuje mineralna voda) na stabla oko pčelinjaka. Ja nabavljam u Italiji PVC čepove-krovove koji štite sadržaj unutar boce od kiše i nevremena. Poslikati ću ti ovo pa ću staviti na forum (sada nisam kod pčelinjaka).
Sadržaj za mamac osama: Ocat (sirće), pivo i šećer - ispuniš PVC bocu do 1/4 sadržaja, ne više.
Pivo cca 2,5 dl, sirće cca 0,8 dl, šećer cca 0,10 kg. Ovo uvijek rasporedim oko pčelinjaka na 6 do 8 stabala i učinak je odličan. Ovo što Asim reče, i ja imam reket od badbintona i navečer (kada imam vremena) u ranu jesen stojim kraj košnica i lijepo "serviram" stršljenove i ose da sve "praši".
Postaviti ću ove lovke na forum ovih dana.
Pozdrav............schumy
Samo da dodam da se kora od banane stavi u flasu zajedno sa sircetom i secerom-love se kao ludi ukljucujuci voskovog moljca :)
Dali se košpa baca ili koristi u neke druge svrhe. :D
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Što je to košpa?
schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

schumy je napisao/la:Što je to košpa?
schumy
super je Schumy,i ja sam se pitala na sta je samir mislio?Pojasnice valjda nekad :)
pozdrav :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Samir »

Odgovor stiže odma.

Šta je košpa?

U mom kraju se zove košpa ili košpica sjemenka od šljive, trešnje,kajsije,breskve itd, a tu košpu omotaje sočno tijelo istih koji se koristi u razne svrhe.

Nekad je neko jeo banane kad su tek došle i rekao jes ovo voće dobro samo ima veliku košpu.
On je jeo koru a bacao košpu od banane.

Toga sam se sjetio u tom trenutku pa sam malo iz šale pitao.

Mislim da se sad zna šta je pisac htio reći :D

Pozdrav iz brrrrrrrrrr Srebrenika.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la senad »

Samir je napisao/la:Odgovor stiže odma.

Šta je košpa?

U mom kraju se zove košpa ili košpica sjemenka od šljive, trešnje,kajsije,breskve itd, a tu košpu omotaje sočno tijelo istih koji se koristi u razne svrhe.

Nekad je neko jeo banane kad su tek došle i rekao jes ovo voće dobro samo ima veliku košpu.
On je jeo koru a bacao košpu od banane.

Toga sam se sjetio u tom trenutku pa sam malo iz šale pitao.

Mislim da se sad zna šta je pisac htio reći :D

Pozdrav iz brrrrrrrrrr Srebrenika.

Like :) )))) Da schumy ne pita ostadosmo uskraćeni za odgovor !! :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

Samir je napisao/la:Odgovor stiže odma.

Šta je košpa?

U mom kraju se zove košpa ili košpica sjemenka od šljive, trešnje,kajsije,breskve itd, a tu košpu omotaje sočno tijelo istih koji se koristi u razne svrhe.

Nekad je neko jeo banane kad su tek došle i rekao jes ovo voće dobro samo ima veliku košpu.
On je jeo koru a bacao košpu od banane.

Toga sam se sjetio u tom trenutku pa sam malo iz šale pitao.

Mislim da se sad zna šta je pisac htio reći :D

Pozdrav iz brrrrrrrrrr Srebrenika.
Nije Minka odmah skontala,a saliti se treba
Super,pozdrav i tebi
:D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Gledam danas pčelice izlijeću na pročisne iz svih košnica ... :) :) :)

Pozdrav za sve pčelare!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Baš mi je drago -neka Izlijeću, eto još dva tri dana pa će biti promjene .
Dok je ovako fino očisti im limove i pusti ih ne diraj ništa -do drugog pravog izleta jer će dobro zahladiti.
"Ne diraj lava dok spava ".
Limovi će snimiti sliku društva. (, a ja još nemam ni jednu AV podnjaču -osim Stipine tri/3/ na kontroli da vidimo kako će se ponašati pčele i razvoj kod njega i ovamo južnije na nekih 90 m n.v. )
Poz.. Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

pasha je napisao/la:Gledam danas pčelice izlijeću na pročisne iz svih košnica ... :) :) :)

Pozdrav za sve pčelare!
Pozdrav i tebi Pasha! Kako si? Kako pčelinjak?
Ovo sa promjenama temperature nije baš dobro za pčele jer se stalno raspušta i ponovno kupi zimsko klupko. Pazi da ti pčele imaju dosta hrane, ako vidiš da im ponestaje metni pogaču ("ledenku") i to tako da im nylon staviš točno povrh legla na gognjem nastavku.
To pospješuje razvoj jer nylon skuplja viškove vode koja je pčelama potrebna kada krene proljetni razvoj (već u 1. mjesecu) a ujedno stvara dobru mikroklimu u košnici za prezimljavanje. Marin ti dobro savjetuje - osim nužnih radnji, pčelama je zimi najveća pomoć - MIR na pčelinjaku!
Dali si tretirala oksalnom kiselinom? Ako nisi sada je vrijeme - temperatura od 0÷5°C bez vjetra je idealna za to. Ja se spremam to učiniti do Nove godine jer je sada kod nas nestalno (južno) vrijeme.
Puno pozdrava Prvoj dami-pčelarici, puno zdravlja tebi i tvojoj familiji želi - schumy.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Schumy, uvijek mi je drago kad pišeš na mom dnevniku. I ti , ali i ostali. Naročito kad mi dajete konkretne savjete i uputstva. :)

Poslušaću Marina i neću ništa dirati zasada. Trebalo bi da sva društva imaju dovoljno hrane. Ove godine nisam vadila krajnje okvire , niti sam stavljala novinu ispod poklopne daske. Čak ni plastične hranilice nisam izvadila. Nisam ništa posebno utopljavala.

Tretirala oksalnom jesam prije skoro mjesec dana , temperatura je bila oko 5 stepeni C i pčele su bile u klubetu.

Ako treba staviti te pogače , radi utopljavanja , mogu to sutra uraditi , za dan ili dva očekuje se jači pad temperature i onda nema primicanja košnicama.

Inače ... tu sam , sa vama .... uživam u ovim lijepim danima kasne jeseni i radujem se snijegovima ...

Svako godišnje doba ima svoje radosti. :) Pčele su samo jedna od mojih ljubavi ....

Sve vas pozdravljam i selamim od srca! :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

...uživam u ovim lijepim danima kasne jeseni i radujem se snijegovima ... kaže Pasha
malo je Hercegovki da se baš raduju snijegu ,a ni ja mu nisam ljubitelj. Kao srednjoškolci smo imali na dva polugodišta obavezan program skijanje i mogu se pohvaliti da nisam naučio -jednostavno nije mi išlo i tako ostalo.. uspjevao sam se održavati pravo, ali tamo -amo- to jok.. POz..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la zvones »

Marin je napisao/la:...uživam u ovim lijepim danima kasne jeseni i radujem se snijegovima ... kaže Pasha
malo je Hercegovki da se baš raduju snijegu ,a ni ja mu nisam ljubitelj. Kao srednjoškolci smo imali na dva polugodišta obavezan program skijanje i mogu se pohvaliti da nisam naučio -jednostavno nije mi išlo i tako ostalo.. uspjevao sam se održavati pravo, ali tamo -amo- to jok.. POz..
Razlike izmeđuosoba rođenih u predjelima gdje pada snijeg i onih gdje snijega nema - provjereno iskustvo :

Kad osoba iz snježnog podneblja prvi put stane na skije, na ravnom , uvijek pada naprijed na dlanove . Kad osoba iz predjela gdje nema snijega stane prvi
put na skije , također na ravnom , skije idu u zrak i osoba pada nazad na zatiok .
Pozdravi kolegicama i kolegama !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hahahhaha...

Stvarno se nasmijah ,vama dvojici, na ove gornje komentare ... hahhahaha ....

Ma Marine , puno je i hercegovki i dalmatnki , koje se raduju snijegu .... pune ih planine oko Sarajeva ... A o Italiji , Austriji i sl. da i ne govorim ... ;)

Pozz!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

...

<script src='http://img214.imageshack.us/shareable/? ... w.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>slika</noscript>
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Asim »

Nekad birvaktile bio sam u sanitetskom obezbjeđenju osoba koje su upućene na obuku skijanja ,pored kojekakvih Sarajlija i Hađićana koji su pravili vratolomije sa skiama bio jedan iz Blagaja koji ih nije htio ni da gleda,, kaže taj momak ovako , kod nas u Blagaju kada padne pahulja cijeli Blagaj se iskupi da je vidia ja ti na ove daske stati neću . ,, Skijo sam ko dijete i eto i sad mi u sjećanju pod jednom rukpm skije a drugu zavuko u u usta i hućem i hoću da se popnem još za jedan spust. Zbog te slikje zimu volim da vidim na razglednici i to ljeti kada sam u onom pjesku u Ulcinju ukopan do vrata , ma Pasha me iznenadila kao ljubitelj zime a, eto svi mi imamo svoje male ljubavi . Meni je zima problem i samo zbog toga što moram da se naoblačimsa svim tim debelim čarapama , košuljama , i svime i svačime . Ma ljudi moji zimomoran sam i zavidim mom mačku koji leži ispod radijatora i zijeva samo kada mu se obratim. Zavrno bi i ja pod isti radijator kada bineko drugi trpo ugalj u kotao i kada bi taj isti neko išao da zarađuje novce. Međutim i u ovim zimskim danima me pčele uveseljavaju ,od prošle godine koristim onaj Ljekarski stetoskop samo sam skino menbranu te cijev gumenu lagano naslonim na leto i slušam ponašanje pčela u košnici , svaka se razlikuje za sebe neke slabije zuje neke jače kod nekih se idvajaju pojedinci koji su glasniji te su dodatna radost za mene u ovom zimskom sivilu. pozdrav pasha tebi i svim forumašima
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la sahista »

Ne volim zimu.
Meni je i u Augustu zima...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

Dok sam bio mlađi volio sam snijeg i skijanje sve dok na skijama nisam izvalio koljeno. Danas 25 godina poslije trpim posljedice te ljubavi.
Reuma mi se uvukla duboko u kosti tako da više zimu ne volim vidjeti ni na zidnom kalendaru. Još me želja vuče da stanem na skiju ali ta koljena ih... .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la zvones »

Evo Pashin dnevnik je postao pričaonica , pa se nadam da neće zamjerit što ga zloupotrebljavamo , jer bih i ja ispričao ponešto .
sahista je napisao/la:Ne volim zimu.
Meni je i u Augustu zima...
Pozdrav.
Kod mene je obrnuto . ljeti ne volim hladno , a zimi toplo . Kad zimi otopli , meni zna biti hladno i to mi je poruka da sam ili prehlađen ili gripozan .
Gripozan nisam bio barem 25 godina.
Asim je napisao/la: Međutim i u ovim zimskim danima me pčele uveseljavaju ,od prošle godine koristim onaj Ljekarski stetoskop samo sam skino menbranu te cijev gumenu lagano naslonim na leto i slušam ponašanje pčela u košnici , svaka se razlikuje za sebe neke slabije zuje neke jače kod nekih se idvajaju pojedinci koji su glasniji te su dodatna radost za mene u ovom zimskom sivilu. pozdrav pasha tebi i svim forumašima
Asime moraš skinuti sve što je toplo sa sebe , tako se bolje čuje :wink: !

Sad jedna ratna priča , anegdota : Moja pokojna žena i ja se vračali sa Čengić Vile , gdje smo bili u posjeti u stan na Skenderiji . Bila je ratna 1993. kad nije mogla
mjesecima ući niti humanitarna pomoć,a uz to vjerovatno najhladnija,valjda zadnjih 30 god. Bilo je negdje oko - 20°C. Prolazili smo pored Koreje (stara željeznička
stanica , sada Konzum ) i prolazimo pored jedne žene (starija od nas ) i samo čujemo " je..t ću mu m. ko u avgustu kaže da mu je vruće ". Žena i ja smo se u svoj
svojoj nevolji smijali cijelim putem , pa i kasnije , osobito za vrijeme vručina .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Momci , kao što trebamo uživati u svakom životnom dobu , ne žaliti za prošlim i ne čeznuti za budućim vremenima; tako isto moramo znati voljeti i svako godišnje doba i truditi se iskoristiti sve blagodati koje nam je Bog dao...

Evo samo jedan mali detalj sa otvaranja Sko sezone , jučer na Bjelašnici. :)

slika

Uploaded with ImageShack.us
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Odgovorite