Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la senad »

da li si može vrcat iz ovih pološko. JA sam prij agresije imao pološke ali nešto manji okviri. Uvjek smo imali vrcanje .Što je interesantno uvjek je med bio u jednu stranu a leglo u drugu,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:da li si može vrcat iz ovih pološko. JA sam prij agresije imao pološke ali nešto manji okviri. Uvjek smo imali vrcanje .Što je interesantno uvjek je med bio u jednu stranu a leglo u drugu,
Da se ne moze vrcat ne bi ih ni imali,hhehe.Bude ono okvira gdje je samo med ali malo,pa se nekad i okvir na kojem ima legla uzme na vrcanje.Sad kolko to napravi stetu leglu ja ne znam,mada mislim da steti.

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 3777_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 8942_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 5480_n.jpg

eto stanje mojih kosnica prije dva dana, danas mislio koji okvir ubacit u vrcaljku,al vrijeme mi neda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Danas bio prvi roj ove godine,jedino drustvo kojem osim građevnjaka nisam mogao dat nista dr da gradi i rojilo se.
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1357_n.jpg
Primijetio sam nekolko mrtvih matica oko trnke pa mislim da ih ima dosta u kosnici,sutra cu ih u kavez pa da zamijenim 2 slabe koje imam.


ovaj okvir sam bio zamislio kao građevnjak,ali ocito su one imale druge planove
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 3529_n.jpg
inace matica cije je ovo djelo ima 3 godine.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la beequeen »

Fino ,fino i dobro nam dosao na forum,malo sam bila odsutna :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

beequeen je napisao/la:Fino ,fino i dobro nam dosao na forum,malo sam bila odsutna :D :D :D
hehe hvala hvala,ja sam vec nekolko mjeseci ovde, :D , i imam samo rijeci hvale dosta sam naucio, :D
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Danas me drugenac iznenadi pravo 2 dana posle prvog,nisam ni okvirova spremnih imo.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 1191_n.jpg
Zalihe u jednoj kosnici bez dodavanja sirupa.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Marin »

Ovo su donijele malo prije ? Nije novijeg datuma ...
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Marin je napisao/la:Ovo su donijele malo prije ? Nije novijeg datuma ...
Ne znam zasto je crnim saćem pokriveno,al ovo je od lipe pa na livadu,inace livade je bio predobar unos prije suše.Mada ja mislim da je ovo crni med,kad medi sumska niska kupina il malina,tako bar ovi nasi stariji kazu.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Marin »

Može biti . Kod kolega u Šujici kad nije bilo nekog unosa na drugoj strani intenzivnije je medilo i to crvenkasto sumnjaju na šumsku malinu. Trebali smo peludno pogledati ali nije se stiglo a i košta ..šta je da je neka ga tu . Boja voska i poklopaca govori da je starijeg datuma zato sam i posao prije . POz
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Marin je napisao/la:Može biti . Kod kolega u Šujici kad nije bilo nekog unosa na drugoj strani intenzivnije je medilo i to crvenkasto sumnjaju na šumsku malinu. Trebali smo peludno pogledati ali nije se stiglo a i košta ..šta je da je neka ga tu . Boja voska i poklopaca govori da je starijeg datuma zato sam i posao prije . POz
Ma super mi je situacija s hranom,danas kupio tek drugu vrecu secera,msm da mi nece ni trebat vise,jer neke treba jos jednom prehranit neke dvaput,ima ih par i za vise,vec sad imam dvije koje necu vise hranit,tako da sve u svemu 100kg/27 kosnica tek 3,7 kg po drustvu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Stipo »

Marin je napisao/la:Može biti . Kod kolega u Šujici kad nije bilo nekog unosa na drugoj strani intenzivnije je medilo i to crvenkasto sumnjaju na šumsku malinu. Trebali smo peludno pogledati ali nije se stiglo a i košta ..šta je da je neka ga tu . Boja voska i poklopaca govori da je starijeg datuma zato sam i posao prije . POz
Marine jesi li vidio kakav sam polen prikupio pa pčele su nam skupa.
Polen izgleda gotovo crn, a zapravo je tamno ljubičast tek malo ima bijelog,žutog i naramdžastog.
Kada to smiješam sa medom dobijem kremu maslinaste boje. Mislim da je to prikupljeno sa plavih i ljubičastih ljetnih trava.
Moj med je tamno crven sa zelenim odsjajem.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Od proljeca sam se trudio i oko pcela radio vise nego sto je iko od mojih dosad radio.Pcele mi bolje i jace po svemu nego sto su ikad bile,u jednom drustvu na moje velko iznenađenje ima hrane vise nego sto je u jednom bilo meda za vrijem bagrema,a hranio sam ih svega 2 puta po hranilicu.E sad ispade da imam ''slatke'' muke,pa i bilo je dok danas nisam kreno nasumicno neke da pregledam da utvrdim zalihe hrane,e sa hranom sam prezadovoljan,al sam osto sokiran da mi 2 ponajbolja drustva imaju dosta otvorenih maticnjaka :? ,nastavim dalje pregled,legla zatvorenog nigdje,a otvorenog u jednom 3 okvira a u drugom tek 2.Broj pcela upolovio,nađem iz ostalih im ubacim po okvir legla.E sad da li je ovo bila tiha smjena,il prisilni maticnjaci,il ne do Bog da je bilo rojenja,jer sam komsiji zadnjih dana pomogo skinut 3 roja sa grane,odnekud mu dosli,a sve po okvir dva pcela.Nekako sam skroz utucen viđenim,jel ima ko ideju sta bi moglo bit??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Azem »

inzenjer je napisao/la:Od proljeca sam se trudio i oko pcela radio vise nego sto je iko od mojih dosad radio.Pcele mi bolje i jace po svemu nego sto su ikad bile,u jednom drustvu na moje velko iznenađenje ima hrane vise nego sto je u jednom bilo meda za vrijem bagrema,a hranio sam ih svega 2 puta po hranilicu.E sad ispade da imam ''slatke'' muke,pa i bilo je dok danas nisam kreno nasumicno neke da pregledam da utvrdim zalihe hrane,e sa hranom sam prezadovoljan,al sam osto sokiran da mi 2 ponajbolja drustva imaju dosta otvorenih maticnjaka :? ,nastavim dalje pregled,legla zatvorenog nigdje,a otvorenog u jednom 3 okvira a u drugom tek 2.Broj pcela upolovio,nađem iz ostalih im ubacim po okvir legla.E sad da li je ovo bila tiha smjena,il prisilni maticnjaci,il ne do Bog da je bilo rojenja,jer sam komsiji zadnjih dana pomogo skinut 3 roja sa grane,odnekud mu dosli,a sve po okvir dva pcela.Nekako sam skroz utucen viđenim,jel ima ko ideju sta bi moglo bit??
Da ne gatamo šta bi moglo biti, ali roj u ovo doba sigurno je "išaret" da nešto nije u redu, a to je bolest, glad, varoa itd.
Inače takve rojeve ne bih preporučio hvatati ako nisu sa vlastitog pčelinjaka.
Društvo koje u ovo doba odskače sa količinom hrane provjeri da nije "hapac" što bi se u našem žargonu reklo.Imao sam takav primjer kod sebe a i kod drugih kolega.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Od proljeca sam se trudio i oko pcela radio vise nego sto je iko od mojih dosad radio.Pcele mi bolje i jace po svemu nego sto su ikad bile,u jednom drustvu na moje velko iznenađenje ima hrane vise nego sto je u jednom bilo meda za vrijem bagrema,a hranio sam ih svega 2 puta po hranilicu.E sad ispade da imam ''slatke'' muke,pa i bilo je dok danas nisam kreno nasumicno neke da pregledam da utvrdim zalihe hrane,e sa hranom sam prezadovoljan,al sam osto sokiran da mi 2 ponajbolja drustva imaju dosta otvorenih maticnjaka :? ,nastavim dalje pregled,legla zatvorenog nigdje,a otvorenog u jednom 3 okvira a u drugom tek 2.Broj pcela upolovio,nađem iz ostalih im ubacim po okvir legla.E sad da li je ovo bila tiha smjena,il prisilni maticnjaci,il ne do Bog da je bilo rojenja,jer sam komsiji zadnjih dana pomogo skinut 3 roja sa grane,odnekud mu dosli,a sve po okvir dva pcela.Nekako sam skroz utucen viđenim,jel ima ko ideju sta bi moglo bit??
Da ne gatamo šta bi moglo biti, ali roj u ovo doba sigurno je "išaret" da nešto nije u redu, a to je bolest, glad, varoa itd.
Inače takve rojeve ne bih preporučio hvatati ako nisu sa vlastitog pčelinjaka.
Društvo koje u ovo doba odskače sa količinom hrane provjeri da nije "hapac" što bi se u našem žargonu reklo.Imao sam takav primjer kod sebe a i kod drugih kolega.
Lijep pozdrav!
Nije jedno drustvo da oskace,svi su mi prepuni hrane,jer lipu nisam vadio a posle je i livada krajem jula pa sve do suse lijepo medila.Ja mislim da su se drustva izrojila,jer nema legla.Sto se tice bolesti,ne znam sta bi moglo bit,građevnjake sam koriistio od aprila do jula,i 3 puta beevital u augustu.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Azem »

Kolega, kako ne znaš dali su se društva izrojila, pa zar ti matice nisu obilježene?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:Kolega, kako ne znaš dali su se društva izrojila, pa zar ti matice nisu obilježene?
Nisu Azeme,razmisljo sam o tome,al me uvijek bilo strah da dok drzim maticu među prstima da je ne ostetim.Uglavnom ovakvo stanje mi je uvijek bilo posle rojenja.A ja prije malo vise od mjeseca izvadio građevnjake i vise ih nisam pregledo kamo srece da sam lipu izvadio al otac ne dade kaze nek imaju sebi,jer kod nas posle lipe nastupa bespasni period,al ove godine fino vrijeme bilo u drugoj polovini jula i pocetkom augusta,pa su nabrale dovoljno izlgeda i za rojenja.Uglavnom dobre su i ove nove matice ti okvirovi sa novim leglom su puni legla,samo me kopka hocel im to bit dovoljno,a dodo sam im i po jedan okvir zatvorenog.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la keno83 »

sigurno ti ih unistava varoa, tj prezarazene su, pa gledaju da se spase napustajuci kosnice..
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la Marin »

keno83 je napisao/la:sigurno ti ih unistava varoa, tj prezarazene su, pa gledaju da se spase napustajuci kosnice..
Keno 83, ovo što navodiš je isto prirodan način koji pčela zna , a to je održanje vrste .Znala je ona to miljune godina...
POz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la zvones »

Ja ću opet malo iskočiti . Koliko znam inzenjer je pisao o popriličnim količinama šečera , a po svemu sudeći imao je dosta meda u košnici . Šta očekivati u takvoj
situaciji ili rojenje u nevrijeme ili odbijanje hrane kako je pisao naš novi kolega Neso33.Izgleda da su Nenadove pčele pametnije . Ja sam svojevremeno pisao da
od puno hrane može također zaboliti glava , ali pretpostavljam da to nitko nije ozbiljno shvatio .Druga situacija je da na punim ramovima meda matica nema gdje
zaleć , pa pčele zaključe da je matica loša i krenu u zamijenu također u nevrijeme . Trebam li napomenuti da se nova matica često neće spariti i slijedi nestanak
pčela , koji pčelar često ne uoči . Po najnovijim istraživanjima naučnika , pa čak i vrlo ozbiljnih pčelara nestanak pčela u jesen jakih društava slovi kao "nosemoza
ceranea " . Kad se postavi pitanje kako izgleda ta nova nozemoza , niko nezna ni kako virus izgleda , pa se u novije vrijeme kaže da je to gljivica . Zanimljivo je
bilo pitanje postavljeno na SPOS-u u vezi uočavanja virusa .Odgovor zvaničnika je bio da je toliko mali da u Srbiji nema mikroskop sa takvim pojačanjem i nemoguće
ga je uočiti .Eto toliko, nema virusa , nema gljivice , ali ima nova nozema koja je potisnula onu "apis " pa sad i nje nema . Nažalost ponekad nema ni pčela , a mi
ako ne budemo razmišljali o našim postupcima i slušali raznorazne naučnike u službi lobija , koji nisu ni vidjeli pčelu ,ostat ćemo bez njih .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

zvones je napisao/la:Ja ću opet malo iskočiti . Koliko znam inzenjer je pisao o popriličnim količinama šečera , a po svemu sudeći imao je dosta meda u košnici . Šta očekivati u takvoj
situaciji ili rojenje u nevrijeme ili odbijanje hrane kako je pisao naš novi kolega Neso33.Izgleda da su Nenadove pčele pametnije . Ja sam svojevremeno pisao da
od puno hrane može također zaboliti glava , ali pretpostavljam da to nitko nije ozbiljno shvatio .Druga situacija je da na punim ramovima meda matica nema gdje
zaleć , pa pčele zaključe da je matica loša i krenu u zamijenu također u nevrijeme . Trebam li napomenuti da se nova matica često neće spariti i slijedi nestanak
pčela , koji pčelar često ne uoči . Po najnovijim istraživanjima naučnika , pa čak i vrlo ozbiljnih pčelara nestanak pčela u jesen jakih društava slovi kao "nosemoza
ceranea " . Kad se postavi pitanje kako izgleda ta nova nozemoza , niko nezna ni kako virus izgleda , pa se u novije vrijeme kaže da je to gljivica . Zanimljivo je
bilo pitanje postavljeno na SPOS-u u vezi uočavanja virusa .Odgovor zvaničnika je bio da je toliko mali da u Srbiji nema mikroskop sa takvim pojačanjem i nemoguće
ga je uočiti .Eto toliko, nema virusa , nema gljivice , ali ima nova nozema koja je potisnula onu "apis " pa sad i nje nema . Nažalost ponekad nema ni pčela , a mi
ako ne budemo razmišljali o našim postupcima i slušali raznorazne naučnike u službi lobija , koji nisu ni vidjeli pčelu ,ostat ćemo bez njih .
Ne nego o po prilicno minimalnim,za ovu godinu.Pogrijesio sam sto sam ih 2 puta hranio pa onda tek kontroliso kolicine hrane,al i ta 2 hranjenja po hranilica,nije nesto puno sto bi uzrokovalo sve ovo.Meni je drago sto se ovo desilo samo na 2 nek ih nema vise takvih,a komsija nek se pati sa rojcicima,halal mu bilo :mrgreen: .
Zadnja izmjena: inzenjer, dana/u 04 ruj 2011, 22:11, ukupno mijenjano 1 put.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Moj pcelinjak Muamer(inzenjer)

Post Postao/la inzenjer »

keno83 je napisao/la:sigurno ti ih unistava varoa, tj prezarazene su, pa gledaju da se spase napustajuci kosnice..
Keno od aprila do jula sam koristio građevnjake,po nekima na forumu to je dovoljno za cijelu godinu,a u augustu sam Beevitalom 3 puta polio,tako da teorija o varoi ne ''pije'' vode.
Odgovorite