Naši pčelinjaci - mustafa

Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Stipo je napisao/la:Mustafa valjda preko 35°C a ne 45°C
Stipo ne 35 C nego 45 C, u srijedu i ćetvrtak je temperatura u autu mi pokazivala oko 14 sati 46 C. U srijedu naveče u 21.30 sam u autu imao izmjereno 34 C. Mislim da se tih nekoliko dana temperatura nije naveče spuštala ispod 30 C
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Stipo »

Nisi se bio izjasnio da si mjerio u autu, a ja mislio i razumio u pčelinjaku. U autu sam znao izmjeriti i temperaturu od 58°C.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Stipo je napisao/la:Nisi se bio izjasnio da si mjerio u autu, a ja mislio i razumio u pčelinjaku. U autu sam znao izmjeriti i temperaturu od 58°C.
Stipo nisam mislio da sam termometar unio u auto pa izmerio temp u zatvorenom autu koje je bilo na suncu, nego na temp koju sam očitao u autu a koja je pokazatelj temperature zraka van automobila, pa tako i na pčelinjaku. Valjda smo se sad razumjeli :lol:
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la schumy »

Mustafa, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Neznam da li da postavim od sramote, al hoću zbog budućih godina koje nadam se nemogu biti gore. Danas sam sa pčelinjaka u bijelom polju uspio izvrcati četrdesetak kila meda (pčelinjak od šesdeset košnica).
Ne ponovilo se... :roll:
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Ismet »

Mustafa je napisao/la:Neznam da li da postavim od sramote, al hoću zbog budućih godina koje nadam se nemogu biti gore. Danas sam sa pčelinjaka u bijelom polju uspio izvrcati četrdesetak kila meda (pčelinjak od šesdeset košnica).
Ne ponovilo se... :roll:
ma nije to sramota, žao mi je što si imao tako lošu godinu.
vidi, na temi cijena meda upravo pričamo i o prinosima meda. samo hoću da kažem da nismo dobro uvezani, bar je to moj osjećaj. šteta je da negdje u BiH dobre paše propadaju (u smislu nedovoljne iskorištenosti, pokrivenosti pčelom) dok negdje meda ni za lijeka. predlažem da pođemo raditi na nekoj informativnoj bazi podataka (da to sada tako nazovem) gdje bismo bili tačno informisani o stanju paše na nekom lokalitetu u BiH. nije to baš lako odraditi ali pravo dobro bi bilo početi raditi na tome. eno, pripremamo i eventualni sastanak u oktobru pa će to biti izvrsna prilika da se i o ovome što predložih dogovaramo.
Dobru srcu sreća dođe.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Danas sam bio na pčelinjaku u bijelom polju, pčele su bile žive na letu. Provozao sam se nekoliko kilometara od pčelinjaka putem prema ruištu da vidim na šta pčele padaju. Evo par slika

slika

slika

slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Stipo »

Dobar ti vrijesak na slikama bit će meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la simke »

vidim da se svi žalite, ja ove godine neću moći proći bez šećera, a s obzirom da su mlada društva pa ae tješim, a za iduću godinu imam plan kupiti 30 društava a bogami ako bude kao ova nadrljao sam, ima da radim samo za pčelice :roll:
Zadnja izmjena: simke, dana/u 08 kol 2011, 09:53, ukupno mijenjano 1 put.
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Stipo »

Ok
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 10 kol 2011, 20:29, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Prokletstvo 2011 se nastavlja. Nakon nekoliko dana kada je vaga bila u +0,5 kg i više po danu, usljedila je bura i sjeverni vjetar tok intenziteta da pčele danas skoro i neizlaze. Stvarno nevjerovatno...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Marin »

Mustafa staje i ovo ali ostaje mala vlažnost i to nije dobro ali mislim da će se izvući nešto inače loše će biti ....
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Danas na pčelinjaku u bijelom polju vaga + 1,6 kg. Vrijesak još nije ni pola izcvijetao i ako nebude velikih temp oscilacija i upada sjevernog vjetra mislim da bi moglo biti nešto viška meda
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Marin »

Ja sutra odoh u obilazak pa ćemo vidjeti . Dobio sam nešto matica od Velagića F. samo da se malo umješa sa druge strane pa ću to sanirati i vidjeti šta je . Izgleda da je nešto krenulo.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la keno83 »

ima li ista od vrijeska u nevesinju zna li iko??
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Marine jesili bio na pčelinjaku, kakva je situacija?
Ja sam bio danas, juče nisam išao. Vaga u plusu 2,6 kg
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Marin »

Auuuu, tolikooo, izgleda nestvarno. Došli smo kasno pčelinjaci na par km pokazuju mala odstupanja što je normalno . Vrijesak stidljivo počima ali ide i na sikavicu i neke plave cvjetove tako da to nije to.Ja sam razdvajao sebi i nekoma da dodamo neke nove matice radi mješanja krvi. Da se sastave tri vage to bi bilo ovako nekako .
Pokazuje od pola pa do l.2 kg . Takva je situacija kod nas i da hoće samo da ne mjenja dosta je bilo - - - ili ravnanje .Ne mora više nek podrži ovako u planinu su došle praznih džepova i po koji nukleus je onih hladnoća i kiša otišao od gladi.Danas je bio još finiji dan a tu je oko kg.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Stipo »

Marine kako ne stvarno pa i kod Mustafe je to tu negdje on reče za 2 dana vaga otišla + 2,6 kg. To je negdje blizu ostalih vaga na raznim terenima.
Mustafina je vaga dnevno u odnosu za najbolji i naj lošiji teren za nekih 100-500 g ipak u prednosti. To nije baš neka prevelika razlika. Od mene je za 2 dana bolji za 600 g.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Marin »

Stipe ja sinoć preletio ono za dva dana ...,kad sam vidio 2,6.
Ispade kako se ono kaže da se "babi snilo što joj i htjelo"a moglo je i tako, vrijesak je čudna biljka još ako ima strukturu pčele ... Bilo je godina po literaturi i iskustvima da je i ova brojka permutirana -samo zamjenile mjesta. POz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Stipo »

Da marine ne bude li dnevni unos iznad 2.5 kg ništa od vrcanja.
Kod vrijeska ti važi jedno pravilo što je veći maksimalni dnevni unos cvijetanje traje više dana. Ako je dnevni unos manji paša manje traje.
Gledao sam pojedine grmove vrijeska kada su s malo cvijetova te cvijetaju 5-6 dana i cvijet opadne. kada procvijeta sa puno cvijetova u 5-6 redi onda taj grm ili busen zna cvijetati preko 15 dana i pčele sa njega ne silaze. Kada se pojave takvi grmovi dnevni unos debelo prelazi 3 kg.
Po mom vrijesak nije čudna biljka nego dobro stabilna. Ako dobro krene cvijeta dugo i obilno daje nektar. Ako krene lagano cvijeta kratko i sa manjim dnevnim unosima. Na žalost te obilne godine su rijetke i ponavljaju se na istom lokalitetu od 7 do 13 godina. Svake 3 godine da nešto vrcanja, a između toga ako da zimnicu dobro je. Ova godina za sada ne izgleda loše, krenula je solidno i očekujem nešto za izvrcati. Ja kada krene vrijesak uvjek težim onoj 2003. godini koja mi je dala 2 vrcanja i vrijesak je medio punih 60 dana. Ova godina sigurno nije takva ali bit će što bude.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la keno83 »

koji je unos ovih dana kod vas?smeta li vrijeskku kisa i ovo nevrijeme koje najavljuju??nakon koliko dana dnevno daje najvise nektara?u sred cvjetanja ili na pocetku, te koliko dugo cvjeta sa kojim prosjecnim dnevnim unosom...
moje pcele su u nevesinju i primjetno je da je poceo lagani unos, sad me zanima dal ce se isti povecavati??
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Zvoneto »

Kad pogledam ove unose kod Mustafe, ja nisam zračne linije daleko od njega ispada da sam već mogao doći na stacionar i imati solidne prinose. Samo bojim se da na ovoj mojoj strani nema vrijeska kao tamo u Bijelom polju. Kako god, čini mi se da će biti zimnica a možda i malo više od toga jedino ovo me brine što piše Stipo da će kratko cvjetati to nas može zeznuti.
@keno, što bi mu smetala kiša, mislim da je u Hercegovini više nego potrebna a ne vidim nevrijeme da se sprema, samo toplo i visoke temperature. Ovo sa prognozom su malo "omanuli" bar za ove naše krajeve...
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Da vam se svima, i starim i novim članovima, prvo izvinem što me nije jedno vrijeme nije aktivno bilo na forumu. Nadam se da ste svi dobro predeverali posljednje nevrijeme, i vi i vaši pčelinjaci. Ja sam u nedelju tek stigao na moje pčelinjake i evo par slika da se vidi stanje u okolini Mostara. Puno pozdrava svima.

slika
slika
slika
slika
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Azem »

Dobro došao ponovo Mustafa.Kod Tebe je situacija puno bolja nego kod Marina.
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Naši pčelinjaci - mustafa

Post Postao/la Mustafa »

Da se i ja javim nakon dugo vremena.

Interesuje me kakvo je stanje kod kolega u hercegovini. Kod mene je vaga u posljednjih 9 dana u plusu oko 14 kg. Temperature su oko 40C, ali pčele solidno rade. Obilazio sam okolicu pčelinjaka ali nisam uspio ni jednu pčelu pronaći na vegetaciji koju sam našao.
Odgovorite