AA BOSANSKA

Odgovorite
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!
Zašto, bar radi preglednosti i jasnosti, nema ništa o jedinoj autorizovanoj bosanskoj košnici "AA"?! Doduše, Alija Dolovac spominje jednu modifikaciju i poslije toga daje joj ime Bosanka, ali AA je nova košnica čisto bosanska, bez razlike kakve su njene osobine. Ja bih je volio imati (vidio sam slike i pročitao neke osobine). U Srbiji već Vojo Brstina odavno nastoji da njegove EV i RV uđu u istoriju kao jedine čisto srpske, iako tu ima sličnosti sa Fararom.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Poštovanje!
Zašto, bar radi preglednosti i jasnosti, nema ništa o jedinoj autorizovanoj bosanskoj košnici "AA"?! Doduše, Alija Dolovac spominje jednu modifikaciju i poslije toga daje joj ime Bosanka, ali AA je nova košnica čisto bosanska, bez razlike kakve su njene osobine. Ja bih je volio imati (vidio sam slike i pročitao neke osobine). U Srbiji već Vojo Brstina odavno nastoji da njegove EV i RV uđu u istoriju kao jedine čisto srpske, iako tu ima sličnosti sa Fararom.
Pozdrav!
Osobno poznajem autora-inovatora AA košnice jedan prekrasan čovjek . Kod njega kupujem okvirove i to po povoljnoj cijeni i jako sam zadovoljan. On se zove Šemsudin Hodžić iz Teslića naselje Stenjak.

Zašto se nevrši prezentacija to treba pitati autora , Imao sam priliku da je vidim na pčelinjaku autora i sve mi je detaljno opisao.

Nije za profesionalno pčelarenje ali je sigurno lijep ukras na pčelinjaku i oni koji žele da pčelare za svoje potrebe uz činjenicu da se iz AA košnice mogu dobiti kvalitetni rojevi jer je sigurno AA košnica najbliža prirodnim uslovima . NIjedna košnica ne može dati tako približno dobre uslove kao što to daje AA košnica .

RV košnica je patentirana kopija nekih košnica koje su popularene u skandinaviji kao i u zemljama beneluxa ( četvrtastog oblika) križanje nastavaka nema nikakve veze sa pčelarstvo koje daje bolje uslove . Većina pčelara iz Srbije će vam reći da je to još čista modifikovana (kopija) LR . Ako se malo pogleda istorijata pčelarstva u bivšoj , staroj JUGI (kraljevska juga) spominje se kongresovka i još neke.

Istina je da nema loši košnica i dobro je da ima inovacija i da se traže bolja rješenja.
JA pčelarim sa LR +FARAR i nastojim da uvedem većinu farara.... Kako uvodim farar sve mi se više sviđa LR..

Ima zajednice koje su na fararu i vjeruj da uživam radisi sa FARAR jer nema mnogo posla, rad sa nastavcima
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Senade kad si vec sponuo okvire i samu kupovinu okvira mogao si i cijenu da nam kazes. Bar mene to interesuje, ako moze. Pozzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

pozdrav za prisutne na forumu...
Hasane ja okvirove uzimam blizu Kalesije po 0,60 km nesklopljeni,lipovi, a kvalitet je extra.Prilikom sklapanja netreba ti vinklo jer je uklapanje uradeno dosta precizno...
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Elmo hvala na informaci, cijena nije losa ako je kako kazes kvalitet dobar.Za svaki slucaj imam kalup koji sam napravio i u koji stvljam 10 okvira kad sklapljam tako da budu u milimetar isti. Dosada sam radio bez ljepka a ubuduce cu koristiti obavezno ljepak jer daje dosta vecu sigurnost. Pozzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

postar je napisao/la:Senade kad si vec sponuo okvire i samu kupovinu okvira mogao si i cijenu da nam kazes. Bar mene to interesuje, ako moze. Pozzz
može hasane nije problem ,,,ja farara dobijem za 0,55 km lipov fenomenalni dok je LR 0,60 km,,,,, pored ovog što kupim dobijem gratis dosta toga između ostalog naručio sam sebi i jednu specijalnu satonošu x 20 komada koju ću koristiti kod proizvodnje matične mliječi i uzgoja matica.....

Ja mnogo ne cjepidlačim na izgled okvira bitno je da ima konstrukciju, fenomenalno se uklapa . Unazad 3-4 godine stalno kupujem kod Šemse i radi se uvjek o velikim količinama ov zadnje šosam kupio radilo se o 800 okvira i mislim da ću još da poručim dok su lipovi.

Već uveliko stavljam nitne, danas je daska odvežena na obradu i palniram da do 1.aprila bude sve spremno pa šta Bog da.

Još treba da odem po vosak i sve će mi biti na kamari ,,hehehehe
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Poštovanje!
Pa, dajte, Senade, da se kako domognem AA kad ste već prijatelj sa g-dinom Šemsom. A ne bi bilo loše da se autor lično ovdje obrati nama Bosancima, i ostalima koje zanima ta košnica.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Odgovorite