Maj-Svibanj

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Pčelarske aktivnosti.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la inzenjer »

Po komsiluku kod pcelara rojevi krenuli,pa ja jucer pregledo sve svoje kosnice,samo jedna spremna za rojenje jer njoj nisam dodavao osnove,samo građevnjak,nisam imo mjesta.Ali kod ostalih sam primijetio da ima vrlo malo ili nimalo otvorenog legla. Je li to zbog hladnoce koja je bila,ili znak da ce i one u rojevni nagon??
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la Azem »

inzenjer je napisao/la:Po komsiluku kod pcelara rojevi krenuli,pa ja jucer pregledo sve svoje kosnice,samo jedna spremna za rojenje jer njoj nisam dodavao osnove,samo građevnjak,nisam imo mjesta.Ali kod ostalih sam primijetio da ima vrlo malo ili nimalo otvorenog legla. Je li to zbog hladnoce koja je bila,ili znak da ce i one u rojevni nagon??
Kakva je situacija sa hranom?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Po komsiluku kod pcelara rojevi krenuli,pa ja jucer pregledo sve svoje kosnice,samo jedna spremna za rojenje jer njoj nisam dodavao osnove,samo građevnjak,nisam imo mjesta.Ali kod ostalih sam primijetio da ima vrlo malo ili nimalo otvorenog legla. Je li to zbog hladnoce koja je bila,ili znak da ce i one u rojevni nagon??
Kakva je situacija sa hranom?
ima je dosta sutra mislim da vrcam. :D
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la Azem »

Vrcaj :idea:
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
koke1702
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 15 svi 2011, 10:06

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la koke1702 »

poz,ja sam pocetnik iz srebrenika sam izgubio sam maticu pcele su napravile maticnjake i sad imam dvije matice u kosnici i svaki dan pogledam da se roji al nista ew vec 10 dana juce se pustio formirao bradu ali nakon sat vremena se vratio u kosnicu sta da radim hvala
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la Asim »

ja bih odvojio nasumice jednu sa pćelama i leglom i formiro novo društvo , nemam valahi kad ćekati da se pusti roj .
koke1702
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 15 svi 2011, 10:06

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la koke1702 »

i ja sam o tome ozbiljno razmisljao ali kazu kada vjestacki razrojis tada ne izadju sve cele koje bi izasle i da se vecina pcela vrati u staru kosnicu
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la zvones »

koke1702 je napisao/la:poz,ja sam pocetnik iz srebrenika sam izgubio sam maticu pcele su napravile maticnjake i sad imam dvije matice u kosnici i svaki dan pogledam da se roji al nista ew vec 10 dana juce se pustio formirao bradu ali nakon sat vremena se vratio u kosnicu sta da radim hvala
Ovo što si napisao je dosta nejasno . Nije jasno kako si izgubio maticu i dali su pčele prije toga bile u rojevom stanju , dakle jesu li postojali rojevi matičnjaci . Ako nisu
bile u rojevom stanju , a matica stradala pri pregledu ili na drugi način , jasno da će pčele povući prisilne matičnjake , samo se tada neće rojiti , nego obično matica koja
prva izađe ubije ostale . Eh , ti sada tvrdiš da si vidio dvije matice ? Uz to pustio se roj pa se vratio ? Vratit će se ako u njemu nije bila matica ali zašto se onda pustio ?
Mnogo toga je nejasno i teško da ti može neko konkretno odgovoriti .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la inzenjer »

Ovih dana postavio par praznih kosnica i u njih naizmjenicno izrađene okvirove i satne osnove,nek je spremno da ako ne bude mene il oca da mami bude lakse.Danas fino odnekle doso prosjecan roj,odnekle pobjego i pravo u ovu jednu moju pripremljenu kosnicu.O ovome sam slusao nekolko prica al sam na njih gledo ko na lovacke,al eto dobi i ja svoju lovacku.Svoja drustva sva pregledo nije iz mojih kosnica.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la Asim »

U niskopu i uskopu i prije ulaska u šalu bila je i po koja lovačka pa i na farlezi ali o ulijetanju roja u pripremljenu košnicu nije imam vlasititi iskustv ko dijete prema tome tabiri ovu priču jer si sretnik . P.S. mislim da si u početku prepozno rudarski žargon .
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la inzenjer »

Ajmo ljudi malo osvjezit ovu temu,ona bi trebala bit najaktivnija.Ja od svojih 26 drustava imam 21 super drustvo,spremne za bagrem koji je vec krenuo.LR-ke idalje kasne nisu na zadovoljavajucem nivou,i 2 drustva sam pretvorio u rojeve oduzimajuci im okvire i njima pojacavajuci ostale.Dosad prezadovoljan,unosa ko u prici,sad samo da vrijeme ne pokvari sve.
simke
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 221
Pridružen/a: 15 svi 2011, 15:22
Lokacija: banja luka

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la simke »

od mojih 10 društava sva su spremna za bagrem, neke su i nanijele već oko 7-8 kg, a uspio sam i formirati matičnjacima još 6 nukleusa, tako da ovaj svoj početak u pčelastvu vidim dosta uspješnim :lol:
Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti,
budala progovori, a fukara se obogati. ... IVO ANDRIC
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Maj-Svibanj

Post Postao/la Stipo »

Danas sam išao kroz Hercegovinu i gledam iz auta Posušje Mostar vidi se bagrem u punom cvatu.
Mraz ga nije oštetio ali vrijeme vjetrovito. Temperature oko 18 °C.
Pitam se što kažu Hercegovci medi li bagrem bar kod njih.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite