Pocetnik + Novi clan foruma

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Ismet »

evo link:

http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 6&start=10

pa ko voli - nek' izvoli :-)
dijalog je o soli u pojilicama za pčelice.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Asim »

Nesolim vodu u pojilice ,Staklenke , ali na kraju daske sa ufrzanim kanalom za vodu koja kapa iz bureta držim nasoljenu tkaninu i izuzetno je posjećena ljeti . To sam naučio od matere i komšije pčelara prije 20 godina , jod ili je dezinficijens i kod ljudi oblik katalizatora koji se vezujeza štitnjaču kod izvorišta koja nesadrže jod a to su obično okolina bratunca ,srebrenice i zvornika javljala se gušavost međutim zakonski je regulisano da se so jodira i ta je bolest bila gotov iskorijenjena . Zanima me osim kao preventiva od nozemoze šta jod pruža pčeli , bez ljutnje ali so kao mineral mora da postoji u ishrani svakog živog bića u suprotnom nam pčele odoše na životinjske fekalne izlučevine i osim minerala tu pokupe i ogromne količine bakterija od :kostridija i ešerihije do neznam čega sve zavisi o kojim se izlučevinama radi , mala digresija ali davno naučen taj Voglarikov lanac mi remeti duševni mir kada vidim da pčele padaju po izlučevinama to je garant izvor bolesti i za pčelu i za čovjeka , nepratim koliki je životni vijek mojih pčela ali čitavu prošlu godinu su imale dostup soli i rijetko jodu i eto zdrave brojčane i jake , vjerujte manje je zlo dati im dostup mineralima koji su na higijenski način nego da posjećuju izlučevine mislim na Stipin način da im dodaje so u vodi ili da negdje ostavite sa strane navlaženu slanu tkaninu ili sl.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Stipo »

Točno je to Ismete da sol nepovoljno djeluje na pčele ali samo kada je u pitanju veća koncentracija soli. Zar veća koncentracija soli nepovoljno ne djeluje i na čovjeka. Svi znamo da je klor otrov ali gradski vodovod ga dodaje u vodu za piće. Zapravo o čemu se tu radi, a radi se da se od dva zla uvjek izabire ono manje. Pa tako umjesto da pčele prikupljaju sol po otpadu stajnjaka i mjestima gdje se pojavi urin potrebno je pčelama dodavati male količine soli u pojilicu između 3 i 5 gr po litri vode. Doze preko 8 gr već nepovoljno djeluju.a 10 i više gr po litri već su otrovna na pčelu tako su pokazala istraživanja.
I još nešto da dodam taj pčelar što ima 500 košnica, a nema ni jedne pojilice ne znači da ispravno postupa prema svojim pčelama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Viktor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 25
Pridružen/a: 11 ožu 2011, 17:10
Lokacija: BiH - Busovaca
Kontakt:

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Viktor »

slika


slika


Danas dan za let guzva na ulazu dali je moguce da vec ima mladih pcela jer mi ovoko slice na upoznavanje sa okolinom sto sam vidio vec prosle god. :) . Pozdrav
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Ismet »

Stipo je napisao/la:Točno je to Ismete da sol nepovoljno djeluje na pčele ali samo kada je u pitanju veća koncentracija soli. Zar veća koncentracija soli nepovoljno ne djeluje i na čovjeka. Svi znamo da je klor otrov ali gradski vodovod ga dodaje u vodu za piće. Zapravo o čemu se tu radi, a radi se da se od dva zla uvjek izabire ono manje. Pa tako umjesto da pčele prikupljaju sol po otpadu stajnjaka i mjestima gdje se pojavi urin potrebno je pčelama dodavati male količine soli u pojilicu između 3 i 5 gr po litri vode. Doze preko 8 gr već nepovoljno djeluju.a 10 i više gr po litri već su otrovna na pčelu tako su pokazala istraživanja.
I još nešto da dodam taj pčelar što ima 500 košnica, a nema ni jedne pojilice ne znači da ispravno postupa prema svojim pčelama.
zahvaljujem Stipo na objašnjenju glede davanja soli pčelama.
naravno da ne mora da znači da taj pčelar sa 500 košnica ispravno postupa prema svojim pčelama glede pojilica. nisam ga priupitao da li je možda nekada imao pojilice pa ih ukinuo, to ne znam.
međutim, taj pčelar se sada već tradicionalno uspješno bavi pčelarstvomo pa je neminovno da se ipak upitam: možda je ispravno u njegovom slučaju što nema pojilica? ovim mojim stavom neću da kažem da pojilice nisu potrebne na pčelinjaku....
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Stipo »

Pčelari s velikim brojem košnica nastoje zbog velikog obima posla pojednostavniti stvari i sve što smatraju da nije preko potrebno ne rade. Ima i kod mene jedan isto tako veliki pčelar koji posjeduje koliko ja znam 5 ili 6 pčelinjaka i ni na jednom nema poilica. I on kaže ako pčelama treba voda one će je nači. Ako u blizini ima pitke tekuće vode pojilice nisu obavezne. Zapravo zbog blizine izvora tekuće pitke vode poilice su beskorisne. Malo će koja pčela u tom slučaju doći na poilicu. Ali je dobro i u takvom slučaju imati barem jednu teglu malo posoljene vode. Osjetit će pčele sol i kada im zatreba uzimat će i tu vodu. Ja imam dvije 15 litarske poilice jednu s običnom vodom i jednu s posoljenom vodom. Iz početka pčele mnogo masovnije uzimaju slanu vodu dok kako vrijeme prolazi i temperature rastu sve više pčela dolazi i na običnu vodu. Tako za vrijeme ljetnih vrućina približno jednako posjećuju obe pojilice. Dobro je pčele naučiti na pojilice i zbog bolje i jednostavne primjene u zaštite od nozemoze. Jednostavno se u poilicu doda jod s malo zašećerenom vodom. Ja imam običaj kada dodam pogače da dva puta u poijlicu dodam jod. Tako da svako društvo u proljeće dobije po od prilike pola litre jodirane zaslađene vode. Ovo radim iz razloga što na moje poilice dolaze pčele i iz susjednih pčelinjaka. Po mojoj procjeni zalijetanje tuđih pčela na moje poilice je oko 20 %. Pošto je riječ o neodgovornim pčelarima na ovaj način štitim njihove i svoje pčele koliko toliko od nozemoze.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la keno83 »

dobro nam dosao...
Avatar
Viktor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 25
Pridružen/a: 11 ožu 2011, 17:10
Lokacija: BiH - Busovaca
Kontakt:

Re: Pocetnik + Novi clan foruma

Post Postao/la Viktor »

Mraz - Kisa kisa ...... a Bagrem dolazi i naj vijerovatnije prolazi bez ljepog vremena :cry: , prva moja Bagremova pasa u prvoj pcelarskoj godini i sve spremno a vrijeme :?


slika
Odgovorite