Februar-Veljača

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Pčelarske aktivnosti
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

RADOVI U FEBRUARU
Ovaj mjesec sličan je prethhodnom,ali instiktivnim osjećajem da se bliži proljeće, biološki procesi u pčelinjem gnijezdu mijenjaju se u odnosu na prethodni period.
U ovom mjesecu neophodno je uraditi sljedeće:
1.Održavati higijenu u i oko košnice /Izvršiti zamjenu podnjača novim ili čistim iz skladišta,ukloniti mrtve pčele sa pčelinjaka, vosak sa podnjače odstraniti i eventualno pretopiti./
2.Izvršiti kontrolu zdravstvenog stanja i jačine pčelinjeg društva (pregled na pojavu proljeva i nozemoze pčela, jačinu i stanje u košnici odredit ćemo prema zujanju pčela u košnici –ako je dobro stanje čuje se kratko i bučno zujanje.)
3.Izvršiti kontrolu rezervi hrane (prihrana pogačama ako ih dosad nismo dodali kontrola potrošnje dosada dodatih-ako smo prije dodali)
4.Pregledati utoplavajući materijal (ako je vlažan zamijeniti ga)
Ovo su radnje koje bi trebalo da se urade u ovom kratkom februaru koji nas, eto iznenađuje kao i januar.
Neophodno izvršiti dobru pripremu i pregled uraditi kvalitetno i na brzinu.
Naravno pored ovih poslova treba nastaviti i sa tzv.“zimskim“ pčelarenjem (izrada i skivanje satnih osnova, farbanje i popravka oštećenih nastavaka, ožičavanje i sve ostalo za koje nećemo imati vremena kad sezona krene.)
Naravno ovo vrijeme treba iskoristiti i za posjetu sajmovima i predavanjima ako ih ima.
Jedan od Sajmova ovih dana upravo je u Beogradu (subota i nedjelja 12 i 13.02.2011 godine)

http://spos.info/forum/index.php?topic=379.0
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
jaskoglock
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 17 vel 2011, 21:51

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la jaskoglock »

pozdrav pcelarima imam pitanje kada se moze vrsiti selidba kosnica,posto sam novi u ovome.hvala
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la inzenjer »

Svih 23 na broju,pogace ubacene,hrane imaju,vecc su 2 pogace pojele,ovo im je vec treca.Brine me malo jedino varoa jer neam zicanih podnica pa nemogu brojat opadanje,jbg poloske.Oko 10 januara sam radio oksalnom,i to mi je bio prvi put da koristim oksalnu,pa sad me opet proganja neka doza sumnje kad je varoa u pitanju.Varolik sam koristio 3 put u septembru,i reko sam da ga vise nikad necu koristit,dosta je bilo otrova.pozzz
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

inzenjer je napisao/la:Svih 23 na broju,pogace ubacene,hrane imaju,vecc su 2 pogace pojele,ovo im je vec treca.Brine me malo jedino varoa jer neam zicanih podnica pa nemogu brojat opadanje,jbg poloske.Oko 10 januara sam radio oksalnom,i to mi je bio prvi put da koristim oksalnu,pa sad me opet proganja neka doza sumnje kad je varoa u pitanju.Varolik sam koristio 3 put u septembru,i reko sam da ga vise nikad necu koristit,dosta je bilo otrova.pozzz
Mislim da nemaš razloga za zabrinutost, pogotovo ako si ovo sve odradio kako navodiš.Oksalna je dosta pouzdana.Za ubuduće sigurno će biti potrebe na pološke ugraditi žičanu podnjaču, ako misliš nastaviti pčelariti sa tom košnicom.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Svih 23 na broju,pogace ubacene,hrane imaju,vecc su 2 pogace pojele,ovo im je vec treca.Brine me malo jedino varoa jer neam zicanih podnica pa nemogu brojat opadanje,jbg poloske.Oko 10 januara sam radio oksalnom,i to mi je bio prvi put da koristim oksalnu,pa sad me opet proganja neka doza sumnje kad je varoa u pitanju.Varolik sam koristio 3 put u septembru,i reko sam da ga vise nikad necu koristit,dosta je bilo otrova.pozzz
Mislim da nemaš razloga za zabrinutost, pogotovo ako si ovo sve odradio kako navodiš.Oksalna je dosta pouzdana.Za ubuduće sigurno će biti potrebe na pološke ugraditi žičanu podnjaču, ako misliš nastaviti pčelariti sa tom košnicom.


Naravno da ne zelim nastaviti njima,nema od njih fajde,to mi ostalo nasljedstvo od djeda.Probacu bar da dođem do litra Kass caja,malo protiv nozemoze da ne bi bilo,a i za njeg kazu da obara varou,znaci tamo nekad u martu kad budem malo ih stimuliro dodat i Kass-a.pozzz
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

Ako ne uspiješ nabaviti KAS možeš napraviti alkoholni ekstrakt pelina i on je isto dobar.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:Ako ne uspiješ nabaviti KAS možeš napraviti alkoholni ekstrakt pelina i on je isto dobar.

stvar je sto sam tek skoro cuo za njega,tak da nemam sve sastojke,pa sam se dosta raspito,i cak imam pelin raste mi u avliji :D ,imam par suhih stabljika al mi one nisu dovoljne , a kod nas u udruzenju samo jedan koristio KASS,pa cu probat od njeg nabavit ne treba mi vise od litar
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Inžinjeru varou nemoj brojat ,nego tuci dok ima.Pozdraviz Žepča
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la pasha »

Šta je Kass?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Šemso Kajtazović
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 25 sij 2011, 11:07

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Šemso Kajtazović »

zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la zvones »

pasha je napisao/la:Šta je Kass?
Kass je poznatiji kao KAS 81 i još poznatiji kao čudesni čaj o kojem si sigurno čitala . Pravi se od biljke poznate kao gorki pelin (PELIN - Artemisia absinthium ) i pripravak
se može praviti na dva načina : kao čaj i kao alkoholna otopina . Čaj se priprema tako da se na deset dijelova vode doda jedan dio osušenog pelina i kuha na tihoj vatri u
poklopljenom sudu (najbolje emajlirani )dok neispari oko 30 % vode, za što je potrebno oko 2 sata . Pelin se bere u proljeće- pupoljci i u vrijeme cvjetanja tanje grančice
sa cvjetovima i sve se osuši po pravilima za sušenje čajeva . Osim ovoga potrebno je nabrati i pupoljaka bora (iglice do 4 cm ). Od svega se uzima 90% isječenih cvjetnih
grančica ; 5 % pupoljaka pelina i 5 % pupoljaka bora . Uvarak poslje hlađenja se procijeđen može čuvati u frižideru .Dodaje se šečernom sirupu ili pogači na 1 L / kg do
30 ml pripravka (nije dobro stavljati više zbog otrovnih sastojaka u pelinu ) .
Alkoholni pripravak je opisan na više mjesta ,a dobar primjer je tekst Miloša Milosavljevića " Ljekovitom pogačom protiv nozemoze " http://www.pcelinjak.com/content/view/109/146/ . Inače za pripravak su zaslužni Rusi i prvenstveno su ga pravili zbog borbe protiv varoe . Danas postoje mišljenja da može oboriti varou do najviše 30 %
a najveća mu je vrijednost u stimulisanju matice na zalijeganje (dodaje ga i Velagić svojim pčelama ) i smatra se da sprječava nosemozu .

Dok sam pisao ,poslao je odgovor Šemso , pa uz pozdrav njemu imaš veći izbor za pročitat !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la inzenjer »

zvones je napisao/la:
pasha je napisao/la:Šta je Kass?
Kass je poznatiji kao KAS 81 i još poznatiji kao čudesni čaj o kojem si sigurno čitala . Pravi se od biljke poznate kao gorki pelin (PELIN - Artemisia absinthium ) i pripravak
se može praviti na dva načina : kao čaj i kao alkoholna otopina . Čaj se priprema tako da se na deset dijelova vode doda jedan dio osušenog pelina i kuha na tihoj vatri u
poklopljenom sudu (najbolje emajlirani )dok neispari oko 30 % vode, za što je potrebno oko 2 sata . Pelin se bere u proljeće- pupoljci i u vrijeme cvjetanja tanje grančice
sa cvjetovima i sve se osuši po pravilima za sušenje čajeva . Osim ovoga potrebno je nabrati i pupoljaka bora (iglice do 4 cm ). Od svega se uzima 90% isječenih cvjetnih
grančica ; 5 % pupoljaka pelina i 5 % pupoljaka bora . Uvarak poslje hlađenja se procijeđen može čuvati u frižideru .Dodaje se šečernom sirupu ili pogači na 1 L / kg do
30 ml pripravka (nije dobro stavljati više zbog otrovnih sastojaka u pelinu ) .
Alkoholni pripravak je opisan na više mjesta ,a dobar primjer je tekst Miloša Milosavljevića " Ljekovitom pogačom protiv nozemoze " http://www.pcelinjak.com/content/view/109/146/ . Inače za pripravak su zaslužni Rusi i prvenstveno su ga
pravili zbog borbe protiv varoe . Danas postoje mišljenja da može oboriti varou do najviše 30 %
a najveća mu je vrijednost u stimulisanju matice na zalijeganje (dodaje ga i Velagić svojim pčelama ) i smatra se da sprječava nosemozu .

Dok sam pisao ,poslao je odgovor Šemso , pa uz pozdrav njemu imaš veći izbor za pročitat !

ne da se smatra neg je i dokazano da sprecava nozemozu,:D
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

pasha je napisao/la:Šta je Kass?
Ovdje ćeš naći potrebna uputstva za spravljanje KAS-81http://www.pcelarstvo.com/paraziti.htm i prikupljanje potrebniog bilja.S obzirom da sada ne možeš nabaviti potrebno za spravljanje pomenutog pripravka dobar je (ja sam ga isprobao) i alkoholni estrakt pelina.Pelin možeš nabaviti u bolje snabdjevenijoj biljnoj apoteci. Vjeruj da je vrlo efikasan.Umjesto alkohola može i odvarak, ali je onda do upotrebe potrebno čuvati u zamrzivaču.http://www.pcelarstvo.com/paraziti.htm
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la inzenjer »

Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la inzenjer »

Azem je napisao/la:
:?: :?: :?:

ma probo da ubaci sliku,pa kasnije skonto da ne moze ovako
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

Kao i većinu, koliko se da primijetiti uhvatila me neka neradna atmosfera, pa mi se ništa ne radi.Februar tradicionalno varljiv, snijeg juče i danas intezivno pada, (50 cm).
Trebalo bi provjeriti da li je snijeg začepio lijeta ili možda mrtve pčele.To smo sigurno već uradili, ali nije suvišno provjeriti naprijed navedeno, naravno tamo gdje kao i kod mene ima snijega.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

http://www.youtube.com/watch?v=deae00JD ... OUq97Obxk7

Pročisni let ovog "mega"društva od 300 pčela. 27Februar

Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la mirsad »

POZ Naj bitnije je da je prezivilo. MK
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

Jeste, preživjelo je na moje veliko iznenađenje.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la senad »

Pročisni let ovog "mega"društva od 300 pčela. 27Februar
Da li imaš možda sliku klubeta?
Da li je bilo vani ili u nekoj prostoriji?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:
Pročisni let ovog "mega"društva od 300 pčela. 27Februar
Da li imaš možda sliku klubeta?
Da li je bilo vani ili u nekoj prostoriji?
Bilo je u plasteniku dok su harali oni minusi, sad je vani.
Ponaša se kao normalno društvo.
Mislim da imam negdje sliku, potražit ću.
Nastavit ću da pratim.Sve što sam oko njega radio bilo je iz znatiželje.
Pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:
senad je napisao/la:
Pročisni let ovog "mega"društva od 300 pčela. 27Februar
Da li imaš možda sliku klubeta?
Da li je bilo vani ili u nekoj prostoriji?
Bilo je u plasteniku dok su harali oni minusi, sad je vani.
Ponaša se kao normalno društvo.
Mislim da imam negdje sliku, potražit ću.
Nastavit ću da pratim.Sve što sam oko njega radio bilo je iz znatiželje.
Pozdrav!
Kolega,ta matica ima dobre uslove za selektivan uzgoj,jos ako se u proljece razvije u drustvo od 1-1,5kg pcela,ima najbolje predispozicije
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Februar-Veljača

Post Postao/la Azem »

Prvi lijep dan sa temperaturom iznad 10 stepeni fotografišem maticu (plava) i postavljam na forum.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Odgovorite