Zamjena i dodavanje matice

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:I topla voda izaziva pothlađivanje pogotovo ako se koristi prskalica.
Istina topla voda izaziva manji toplotni šok u trenutku kada se poprska ali se posprejana tada pretvara u sitne kapljice i brzo se ohladi i izaziva pothlađivanje to opet izaziva šok. Šta se dešava ako piri lagani vjetrić po mokrom saću u kojem je leglo. Mislim da toga niste ni svijesni. Laserski termometar u ruke i provjerite. Ja sam provjerio i ...
.
Da bi se koristile bježalice treba se koristiti i matična rešetka. Kod tihih paša koje dugo traju ne koristi se matična rešetka jer mnogo umanjuje prinose. Pošto se matica slobodno kreće po košnici leglo se može naći u sva 3 nastavka. U košnici tada može biti preko 30 kg meda ali zbog legla ne stavlja se bježalica jer tada pčele nikad neće napustiti nastavak sa leglom. Zato se tada višak meda oduzima sistemom pregleda okvir po okvir i biraju se okviri za vrcanje. Taj posao je naporan i mukotrpan i pčele moraju biti mirne i da ima bar malo unosa u protivnom se moraju dodati pogače. Vade se krajni okviri sa medom iz gornjih nastavaka. Ostali okviri sa leglom se preslože, a ako je izvađeno 10 okvira sklanja se nastavak u kojem je višak meda i društvo se svodi sa 3 na 2 nastavka ili sa 2 na jedan nastavak. ako nije izvađeno 10 okvira nastavak ostaje bez tih okvira do povratka praznih izvrcanih okvira. Većinom u bespašnom periodu u julu u mom kraju obično ako ga ima oduzima se livadski med i neoprezan pčelar može da izazove grabež.
Stipo,po tvojoj teoriji mikroklime u kosnici i rashladjivanja legla prskanjem vodom,dolazim u sukob sa nepobitnim cinjenicama!Netreba mi laserski termometar,jer po tvojoj tvrdnji to znaci da bi i prilikom tretiranja Bee Vitalom toliko rashladili unutrasnjost kosnice,i leglo bi bilo unisteno jer se Bee Vitalom ne prce vec posipa!Kao drugo posto je tokom cijele godine kod mene folija prisutna u kosnici,sa koje u kapa voda(sakupljena vodena para) u toplom danima,da bi to unistilo pcelinju zajednicu po tvojim tvrdnjama!I koliko ja znam upotrebom dimilice istina je da pcele navale na med,ali ne da se sa time i smire,vec dim im daje signal da im staniste gori,instiktivno uzimaju vece kolicine meda ,da bi bjezale iz stanista koje gori,cime im trbusciic se napuni medom i sa tim trbuscicem imaju veliki problem da se saviju i ubadaju!!Ako ne koristis maticnu resetku i matica predje u sva tri nastavka sa leglom,sto je veoma rijetko na tihoj pasi jer nema tolikog unosa,drugo,rijetko koja matica im tu kvalitetu da zaleze 3 nastavka,trece,lakse je ako se to i desi da je leglo u 3 nastavku spustiti ta 2-3 rama legla u plodiste,i onda postaviti bjezalicu,30 kg meda je cca 16-20 ramova LR sto znaci da je legla cca 7-9 ramova,polena 2-5 ramova!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Stipo »

BeeVital se ne suši i tek u vrijeme vrućina malo gubi vodu te se malo zgusne i samim time ne izaziva pothlađivanje jer nema naglog isparavanja.
Ono neznatno malo vlage što izgubi po vrućinama preko dana povrati ako ima rose povuče je ponovo sebi preko noći . BeeVital je higroskopan kao i med. Kapljica BeeVitala može tjednima ostati ne promjenjena ni po okusu ni po veličini.
BeeVital se prvo zagreje na temperaturu tijela pa se onda poliva. BeeVital isto smiriva pčele.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la lukaletunic »

Eldar je napisao/la:Hvala najljepša, samo ako nije problem, imam još par pitanja...volio bih da ono budem siguran, kad pripremim košnice(nukleuse) za dodavanje matice, pošto će te košnice biti na istom pčelinjaku, ima li potrebe da zatvaram leta.....da li će se sve pčele vratiti u stare košnice (letačite većinom hoće, al da li će ostati dovoljno pčele) i da li će ih napasti grabež....P
lukaletunic je napisao/la:Da bi uspješno dodali novu maticu moramo poznavati barem osnove biologije pčela i njihovo pnašanje u određenim
situacijama,evo pokušat ću odgovoriti na tvoja pitanja:
Eldar je napisao/la:na koliko prije dodavanja matica treba da pripremim društva
Prije dodavanja matice potrebno je društvo kome se dodava matica barem 12h prije obezmačiti mada je bolje i više, 24h prije
Eldar je napisao/la:- dali da društva u koja planiram dodati maticu zadržim na istom pčelinjaku ili da ih premjestim na udaljenost od oko 4 km, kao kod razrojavanja
Nije nužno prenositi pčele na drugo mjesto,u praksi se to najčešće radi na istom pčelinjaku
Eldar je napisao/la: dali da maticu dodam prvo u nukleuse, ili da odma idem u košnice
Matica se može dodati u košnicu ako su sve potrebne radnje obavljene,osobno matice mjenjam pomoću nukleusa radi sigurnijeg prijema
Eldar je napisao/la: da li da pčele pripremljene za dodavanje matica zatvoriti u košnicu (nukleus) do dodavanja ili ih ostaviti otvorene....
Ovdje moramo znati da mlade pčele lakše primaju novu maticu nego stare,zato nukleuse nikad ne zatvaram nego im nakon formiranja dodam maticu nakon 24h,za to vrijeme će se sve stare pčele vratiti u svoju košnicu a mlade će dosta dobro primiti dodanu maticu.
Ima tu još dosta kombinacija i mogućnosti ali da te nebi zbunjivao napisao sam osnove kako se to radi i da prijem bude što sigurniji
vidim da se učiš na greškama a to ti je jedan od najtežih načina,zato bi ti preporučio da uz praktičan rad na pčelinjaku popratiš to i sa literaturom i na taj način ćeš naučiti prepoznavati pročitano u praksi a još bi bilo od velike koristi da imaš mentora pčelara koji će ti pomoći.
srdačan pozdrav :)
Ne,ne treba zatvarati košnice,leta treba suziti,kad se pravi nukleus može se još natresti mladih pčela sa otvorenog legla,taj će nukleuz ostati bez većine izletnica koje su u biti stare pčele i za to je primanje matice sigurnije,još je potrebno par dana lagano prihranjivati dok se ne regrutiraju nove izletnice.
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la lukaletunic »

Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Stipo upotrbom mlake(zagrijane) vode izbjegava se rashladjivanje gnijezda,a za vadjenje okvira sa medom koristi se bjezalica cije postavljanje traje oko ca 1min.
Recept s vodom, mlačnom (nije problem smlačiti, u nedjelju ponio zaleđenu, a u podne o ručku , za čaj :) ), je meni najbrži poznati način dodavanja matice. Bježalice najefikasniji način " izgona" pčela iz medišta, kolege ih izbjegavaju, radi postavljanja istih dan ranije .
Što se tiče bježalica slažem se sa Blaškom i Markom,mnogi ih izbjegavaju,ali meni je puno lakše postaviti bježalice nego vaditi medne okvire uz razne otresače ili beznadelhid i sl. Dan prije se pripreme okviri za vrcanje u treći nastavak,ako ne koristimo MR,sve okvire na kojima ima legla spustimo dolje(po mom iskustvu mogu biti najviše četiri okivira na kojima ima legla) a okvire sa medom iz drugog podignemo gore,stavimo bježalicu i sutradan dođeš kao gospodin i skidaš nastavke,nema uznemiravanja pčela i posao ide glatko.
pozz...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

lukaletunic je napisao/la:
Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Stipo upotrbom mlake(zagrijane) vode izbjegava se rashladjivanje gnijezda,a za vadjenje okvira sa medom koristi se bjezalica cije postavljanje traje oko ca 1min.
Recept s vodom, mlačnom (nije problem smlačiti, u nedjelju ponio zaleđenu, a u podne o ručku , za čaj :) ), je meni najbrži poznati način dodavanja matice. Bježalice najefikasniji način " izgona" pčela iz medišta, kolege ih izbjegavaju, radi postavljanja istih dan ranije .
Što se tiče bježalica slažem se sa Blaškom i Markom,mnogi ih izbjegavaju,ali meni je puno lakše postaviti bježalice nego vaditi medne okvire uz razne otresače ili beznadelhid i sl. Dan prije se pripreme okviri za vrcanje u treći nastavak,ako ne koristimo MR,sve okvire na kojima ima legla spustimo dolje(po mom iskustvu mogu biti najviše četiri okivira na kojima ima legla) a okvire sa medom iz drugog podignemo gore,stavimo bježalicu i sutradan dođeš kao gospodin i skidaš nastavke,nema uznemiravanja pčela i posao ide glatko.
pozz...
Pozdrav Marku i Luki,samo da jos dodam ne sa aspekta nas kao pcelara je lakse raditi sa bjezalicama vec sa aspekta pcele, puno je bolje raditi sa bjezalicom cime se zadrzava harmonija pcelinje zajednice nego otresanjem,metenjem,izuhivanjem,i tjeranjem kemijskim sredtvima pcela iz medista,pozz!
elvis
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 04 svi 2012, 13:27

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la elvis »

Pozdrav svima!
Početkom mjeseca Maja imao sam jako društvo LR, u kojem je bilo 10 okvira legla i povučeni matičnjaci, njih oko 20!
Kad su se matičnjaci zatvorili i postali zreli, riješio sam da izvršim vještačko razrojavanje.

Moja je namjera bila da napravim jedan solidan roj, a da staro društvo ostavim i dalje jako, kako bi mogao imati i malo meda za sebe. Tako sam pronašao maticu i prenio je u novu košnicu sa tri okvira prošaranog legla i dva okvira meda sa polen prahom i dodao 4 nova okvira sa novim presama. Starom društvu, iz kojeg sam izvadio maticu i pet okvira (tri legla i dva meda sa polen prahom) dodao sam novih pet okvira sa novim presama. Zatim sam nakon 24 sata zamijenio mjesta košnicama.

Prošlo je sedam dana, izvršio sam pregled (u međuvremenu prijatelj, navodni pčelar mi je sugerisao, ako želim da mi staro društvo ostane jako, da povadim nekoliko matičnjaka, a da ostavim samo tri-četiri, jer će u protivnom izaći najmanje jedan mali roj). Kad sam otvorio društva, sve u najboljem redu, novo društvo sa starom maticom radi ko DOKSA, veće je pet okvira legla, u punom razvoju.
E kad sam otvorio staro društvo, uznemirio sam se, matičnjaci se počeli otvarati, vidio sam kako mlade matice grebu i izlaze.
Dok sam vršio pregled, izašle su dvije-tri mlade matice, a ja sam na brzaka porušio ostale matičnjake i zatvorio.

Onda je uslijedilo loše i hladno vrijeme, pa sam izvršio još dva pregleda, posljednji je bio u nedjelju (03.6.2012), ali jaja još nema, maticu nisam ni tražio, pčelice mi djeluju kao da je sve ok, ne trepću krilima, nose polen.

Suzio sam leto i iz novog društva u kojem je stara matica prenio jedan okvir svježe poleženih jaja, da vidim da li će ako nema matice povući jaja.... Pregled namjeravam izvršiti sutra....

Volio bi da mi iznesete svoje viđenje problema?
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Ismet »

lukaletunic je napisao/la:
Marko je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Stipo upotrbom mlake(zagrijane) vode izbjegava se rashladjivanje gnijezda,a za vadjenje okvira sa medom koristi se bjezalica cije postavljanje traje oko ca 1min.
Recept s vodom, mlačnom (nije problem smlačiti, u nedjelju ponio zaleđenu, a u podne o ručku , za čaj :) ), je meni najbrži poznati način dodavanja matice. Bježalice najefikasniji način " izgona" pčela iz medišta, kolege ih izbjegavaju, radi postavljanja istih dan ranije .
Što se tiče bježalica slažem se sa Blaškom i Markom,mnogi ih izbjegavaju,ali meni je puno lakše postaviti bježalice nego vaditi medne okvire uz razne otresače ili beznadelhid i sl. Dan prije se pripreme okviri za vrcanje u treći nastavak,ako ne koristimo MR,sve okvire na kojima ima legla spustimo dolje(po mom iskustvu mogu biti najviše četiri okivira na kojima ima legla) a okvire sa medom iz drugog podignemo gore,stavimo bježalicu i sutradan dođeš kao gospodin i skidaš nastavke,nema uznemiravanja pčela i posao ide glatko.
pozz...
Zamolio bih te, Luka, za još malo detalja o tvom iskustvu sa bježalicama. naime, zanima me kakvu bježalicu koristiš, ima li neka da je prostija, da nije komplicirana kao što se mogu naći slike na internetu. da li je samo dovoljno staviti bježalicu (pa da pčele odu u nju), radi li se još nešto a da si ti to podrazumijevao?

preko vikenda namjeravam napraviti nekoliko vještačkih rojeva kojima ću dati kupljene (selekcionisane) matice u malim kafezima namijenjenim samo za kraljicu i njenu svitu od 7-8 pčela :)
novim društvima planiram dati malo sirupa i pogače (taj pčelinjak mi je daleko, opet ću ga posjetiti tek za 20 dana), zatvoriti im leta travom (po receptu onog jednog Amerikanca) i ostaviti na miru.
u vezi toga imam par pitanja:
- koji sistem mi predlažete kao najbolji, provjereni za dodati matice novim društvima?
- je li iko radio ovaj štos sa zatvaranjem leta travom?
unaprijed zahvaljujem na pomoći :)
Dobru srcu sreća dođe.
elvis
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 04 svi 2012, 13:27

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la elvis »

Pozdrav svima!
Početkom mjeseca Maja imao sam jako društvo LR, u kojem je bilo 10 okvira legla i povučeni matičnjaci, njih oko 20!
Kad su se matičnjaci zatvorili i postali zreli, riješio sam da izvršim vještačko razrojavanje.

Moja je namjera bila da napravim jedan solidan roj, a da staro društvo ostavim i dalje jako, kako bi mogao imati i malo meda za sebe. Tako sam pronašao maticu i prenio je u novu košnicu sa tri okvira prošaranog legla i dva okvira meda sa polen prahom i dodao 4 nova okvira sa novim presama. Starom društvu, iz kojeg sam izvadio maticu i pet okvira (tri legla i dva meda sa polen prahom) dodao sam novih pet okvira sa novim presama. Zatim sam nakon 24 sata zamijenio mjesta košnicama.

Prošlo je sedam dana, izvršio sam pregled (u međuvremenu prijatelj, navodni pčelar mi je sugerisao, ako želim da mi staro društvo ostane jako, da povadim nekoliko matičnjaka, a da ostavim samo tri-četiri, jer će u protivnom izaći najmanje jedan mali roj). Kad sam otvorio društva, sve u najboljem redu, novo društvo sa starom maticom radi ko DOKSA, veće je pet okvira legla, u punom razvoju.
E kad sam otvorio staro društvo, uznemirio sam se, matičnjaci se počeli otvarati, vidio sam kako mlade matice grebu i izlaze.
Dok sam vršio pregled, izašle su dvije-tri mlade matice, a ja sam na brzaka porušio ostale matičnjake i zatvorio.

Onda je uslijedilo loše i hladno vrijeme, pa sam izvršio još dva pregleda, posljednji je bio u nedjelju (03.6.2012), ali jaja još nema, maticu nisam ni tražio, pčelice mi djeluju kao da je sve ok, ne trepću krilima, nose polen.

Suzio sam leto i iz novog društva u kojem je stara matica prenio jedan okvir svježe poleženih jaja, da vidim da li će ako nema matice povući jaja.... Pregled namjeravam izvršiti sutra....

Volio bi da mi iznesete svoje viđenje problema?
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la lukaletunic »

Recept s vodom, mlačnom (nije problem smlačiti, u nedjelju ponio zaleđenu, a u podne o ručku , za čaj :) ), je meni najbrži poznati način dodavanja matice. Bježalice najefikasniji način " izgona" pčela iz medišta, kolege ih izbjegavaju, radi postavljanja istih dan ranije .[/quote]

Što se tiče bježalica slažem se sa Blaškom i Markom,mnogi ih izbjegavaju,ali meni je puno lakše postaviti bježalice nego vaditi medne okvire uz razne otresače ili beznadelhid i sl. Dan prije se pripreme okviri za vrcanje u treći nastavak,ako ne koristimo MR,sve okvire na kojima ima legla spustimo dolje(po mom iskustvu mogu biti najviše četiri okivira na kojima ima legla) a okvire sa medom iz drugog podignemo gore,stavimo bježalicu i sutradan dođeš kao gospodin i skidaš nastavke,nema uznemiravanja pčela i posao ide glatko.
pozz...[/quote]

Zamolio bih te, Luka, za još malo detalja o tvom iskustvu sa bježalicama. naime, zanima me kakvu bježalicu koristiš, ima li neka da je prostija, da nije komplicirana kao što se mogu naći slike na internetu. da li je samo dovoljno staviti bježalicu (pa da pčele odu u nju), radi li se još nešto a da si ti to podrazumijevao?

preko vikenda namjeravam napraviti nekoliko vještačkih rojeva kojima ću dati kupljene (selekcionisane) matice u malim kafezima namijenjenim samo za kraljicu i njenu svitu od 7-8 pčela :)
novim društvima planiram dati malo sirupa i pogače (taj pčelinjak mi je daleko, opet ću ga posjetiti tek za 20 dana), zatvoriti im leta travom (po receptu onog jednog Amerikanca) i ostaviti na miru.
u vezi toga imam par pitanja:
- koji sistem mi predlažete kao najbolji, provjereni za dodati matice novim društvima?
- je li iko radio ovaj štos sa zatvaranjem leta travom?
unaprijed zahvaljujem na pomoći :)[/quote]

Ismete,ja koristim plastične zrakaste bježalice sa 6 i 8 krakova,ove su kupljene i nisam ih nikada pravio sam jer nisu skupe,ugrađene su na lesonitnu ploču kao poklopna daska na okviru,primjena je jednostavna i djeluju po sistemu da se pčele u medištu osjete obezmatičeno i tražeći maticu jedna po jedna prolaze kroz bježalicu a kroz istu se ne mogu vratiti natrag u medište,samo je bitno da se prilikom postavljanja bježalice ne zatekne leglo u medištu jer kao što znamo pčele ne napuštaju leglo.
Kada mjenjam maticu u proizvodnom društvu činim to nakon vrcanja tako što u izvrcano medište podignem dva okvira legla i jedan do dva okvira sa medom i peludi,tada odvojim medište sa horizontalnom pregradom sa letom i nakon 12-24 dodavam sparenu maticu,prihranjujem par dana i to je to, a kada matica zaleže tri okvira legla spajam je sa osnovnom ,ako pravim nova društva ili nukleuse radim to kako sam u ranijem postu opisao.

Ovo je provjeren sistem od dosta pčelara a prednost mu je što će matica na taj način biti sigurnije primljena i jednostavnost samog postupka
međutim nikako ne znači da i druge metode nisu dobre ali ja sam izabrao ovu.
Nisam nikad radio taj "štos" sa zatvaranjem leta travom ali cilj te operacije je da sačuvaš izletnice u novoformiranoj zajedici to se isto postiže preseljenjem na drugu lokaciju udaljenu 4 km,pa ti izaberi što ti više odgovara.
Ljepi pozdrav!
elvis
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 04 svi 2012, 13:27

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la elvis »

Hoće li meni neko odgovoriti...na moj jučerašnji post


Pozdrav svima!
Početkom mjeseca Maja imao sam jako društvo LR, u kojem je bilo 10 okvira legla i povučeni matičnjaci, njih oko 20!
Kad su se matičnjaci zatvorili i postali zreli, riješio sam da izvršim vještačko razrojavanje.

Moja je namjera bila da napravim jedan solidan roj, a da staro društvo ostavim i dalje jako, kako bi mogao imati i malo meda za sebe. Tako sam pronašao maticu i prenio je u novu košnicu sa tri okvira prošaranog legla i dva okvira meda sa polen prahom i dodao 4 nova okvira sa novim presama. Starom društvu, iz kojeg sam izvadio maticu i pet okvira (tri legla i dva meda sa polen prahom) dodao sam novih pet okvira sa novim presama. Zatim sam nakon 24 sata zamijenio mjesta košnicama.

Prošlo je sedam dana, izvršio sam pregled (u međuvremenu prijatelj, navodni pčelar mi je sugerisao, ako želim da mi staro društvo ostane jako, da povadim nekoliko matičnjaka, a da ostavim samo tri-četiri, jer će u protivnom izaći najmanje jedan mali roj). Kad sam otvorio društva, sve u najboljem redu, novo društvo sa starom maticom radi ko DOKSA, veće je pet okvira legla, u punom razvoju.
E kad sam otvorio staro društvo, uznemirio sam se, matičnjaci se počeli otvarati, vidio sam kako mlade matice grebu i izlaze.
Dok sam vršio pregled, izašle su dvije-tri mlade matice, a ja sam na brzaka porušio ostale matičnjake i zatvorio.

Onda je uslijedilo loše i hladno vrijeme, pa sam izvršio još dva pregleda, posljednji je bio u nedjelju (03.6.2012), ali jaja još nema, maticu nisam ni tražio, pčelice mi djeluju kao da je sve ok, ne trepću krilima, nose polen.

Suzio sam leto i iz novog društva u kojem je stara matica prenio jedan okvir svježe poleženih jaja, da vidim da li će ako nema matice povući jaja.... Pregled namjeravam izvršiti danas popodne....

Volio bi da mi iznesete svoje viđenje problema?
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Marko »

elvis je napisao/la:Suzio sam leto i iz novog društva u kojem je stara matica prenio jedan okvir svježe poleženih jaja, da vidim da li će ako nema matice povući jaja.... Pregled namjeravam izvršiti danas popodne....

Volio bi da mi iznesete svoje viđenje problema?
Elvise, iz tvog posta gotovo s 80% sigurnosti se može zaključiti , da nema problema :) . Loše i hladno vrijeme (kako si naveo) spriječilo je maticu da se oplodi "na vrijeme"(rastegljivo je od 1 do 7dana)kao i zanošenje +još 1do 7dana. Povratak sa oplodnje nosi već određene rizike. Ukoliko je to u pitanju to ćeš znati po izvučenim matičnjacima na dodanom okviru. Kad ustanoviš bilo koju verziju , javi , da se poduzmu slijedeći potrebni koraci.
Ps Strpljivost imaj na umu, svijet insekata ima svoj ritam ! A i prevedi mi rečenicu: " Radi kao Doksa" :)
M.B. Mirza=mir-zakon
elvis
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 04 svi 2012, 13:27

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la elvis »

Marko je napisao/la:
elvis je napisao/la:Suzio sam leto i iz novog društva u kojem je stara matica prenio jedan okvir svježe poleženih jaja, da vidim da li će ako nema matice povući jaja.... Pregled namjeravam izvršiti danas popodne....

Volio bi da mi iznesete svoje viđenje problema?
Elvise, iz tvog posta gotovo s 80% sigurnosti se može zaključiti , da nema problema :) . Loše i hladno vrijeme (kako si naveo) spriječilo je maticu da se oplodi "na vrijeme"(rastegljivo je od 1 do 7dana)kao i zanošenje +još 1do 7dana. Povratak sa oplodnje nosi već određene rizike. Ukoliko je to u pitanju to ćeš znati po izvučenim matičnjacima na dodanom okviru. Kad ustanoviš bilo koju verziju , javi , da se poduzmu slijedeći potrebni koraci.
Ps Strpljivost imaj na umu, svijet insekata ima svoj ritam ! A i prevedi mi rečenicu: " Radi kao Doksa" :)


Radi kao doksa, radi super
Danas popodne ću otvoriti da provjerim stanje
Bojim se samo jednog, da ću naići na situaciju, da definitivno nema matice i da nisu htjele povući matičnjake, mada se nadam da do toga ipak neće doći .....
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la lukaletunic »

Ismete:
Isključio si opciju dobivanja privatnih poruka tako da ti ne mogu napisati,ako želiš pošalji mi svoju e mail adresu na PP pa ću ti poslati.
pozz...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:Zamjena matice u zajednici koja ima maticu!Pronaci ram sa maticom u zajednici,taj ram poprskati vodom iz prskalice bez ikakvih mirisa i dodataka,matica nema fermone,tj, matica ima fermone koje ispusta na oko cca 6m visine prilikom izlaska iz kosnice na oplodnju da privuce trutove!, Ne koristiti dimilicu prilikom pregleda,staru maticu prstima skinuti sa rama i na njezino mjesto dodati novu maticu,prije nego ram vratimo u kosnicu ciji nastavak poprskati vodom,prijem je zagarntovan!Neoplodjenu maticu dodajemo drustvu koje je bez matice najmanje 1 dan,maticu ubaciti u galon sa medom koji je razrijedjen sa mlakom vodom,matica ce biti pustena na leto gdje ce je pcele docekati i poceti lizati med sa nje,tokom "ciscenja"matice od meda njenje dlacice koje su se slijepile od meda vecina ce biti potrgana,radi toga ce je pcele primiti jer izgleda kao njihova stara matica(kojoj dlacice opadaju vremenom)a ne radi fermona!
medonoša odavno želim da malo mi pojasniš oko feromona matice .

AKo sam dobro razumio ovu konstataciju ili naučno otkriće da:

1. matica nema fermone,

2.matica ima fermone koje ispusta na oko cca 6m visine prilikom izlaska iz kosnice na oplodnju da privuce trutove!, ovo razumijem , ali pod jedan prema ovome oplođena matica nema feromon .

ZAmolio bih malo pojašnjenje ako ne predstavlja teškoću. :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Zamjena matice u zajednici koja ima maticu!Pronaci ram sa maticom u zajednici,taj ram poprskati vodom iz prskalice bez ikakvih mirisa i dodataka,matica nema fermone,tj, matica ima fermone koje ispusta na oko cca 6m visine prilikom izlaska iz kosnice na oplodnju da privuce trutove!, Ne koristiti dimilicu prilikom pregleda,staru maticu prstima skinuti sa rama i na njezino mjesto dodati novu maticu,prije nego ram vratimo u kosnicu ciji nastavak poprskati vodom,prijem je zagarntovan!Neoplodjenu maticu dodajemo drustvu koje je bez matice najmanje 1 dan,maticu ubaciti u galon sa medom koji je razrijedjen sa mlakom vodom,matica ce biti pustena na leto gdje ce je pcele docekati i poceti lizati med sa nje,tokom "ciscenja"matice od meda njenje dlacice koje su se slijepile od meda vecina ce biti potrgana,radi toga ce je pcele primiti jer izgleda kao njihova stara matica(kojoj dlacice opadaju vremenom)a ne radi fermona!
medonoša odavno želim da malo mi pojasniš oko feromona matice .

AKo sam dobro razumio ovu konstataciju ili naučno otkriće da:

1. matica nema fermone,

2.matica ima fermone koje ispusta na oko cca 6m visine prilikom izlaska iz kosnice na oplodnju da privuce trutove!, ovo razumijem , ali pod jedan prema ovome oplođena matica nema feromon .

ZAmolio bih malo pojašnjenje ako ne predstavlja teškoću. :)
:D Dobro si primjetio,e sada dali je ovo naucno otkrice ili najveca glupost,neka se svako uvjeri,a mene razuvjeri!U svim knjigama pise da matica luci feromon kojima daje do znanja da je tu i da pcele netrebaju praviti maticnjake!To je teorija koju svi pisci pisu,bili oni pcelari ili ne!Po toj teoriji(ja je ne prihvacam)ako uzmemo jedan ram legla na kojem matica leze i skinemo maticu i pcele sa njega,i stavimo u drugo drustvo taj ram biti ce od pcela prihvacen iako je na njemu miris druge matice,a leglo ce se nastaviti njegovati,a ako stavimo maticu u zajednicu koja vec ima maticu biti ce vjerovatno,uklupcana i odstranuta!Ako mjenjam maticu i skinem je sa rama i na njenjo mjesto stavim novu maticu,npr i druge rase,buckfast za kranjsku,gdje bi druga rasa trebala imati i druge fermone,kako pcelama to prodje neopazeno a vec sam napisao da u tom poslu ne upotrebljavam nikakve mirise,osim vode,iz vise razloga,razdrazi pcele,ulaze mirisi u med itd..?Zabavio sam se tom tematikom,matica luci feromon iz celjusti kada leti na oplodnju,da privuce trutove,a zna se desiti kada se vrati sa oplodnje jer je se parila sa vise trutova i pokupila njihove mirise,spolne organe,i sl da je pcele neprepoznaju i ubiju,ovu teoriju prilikom oplodnje da luci fermone prihvatam,ali i samoj kosnici,ne jer uzmi maticu sa rama 5 minuta i spusti je na drugi ram npr na zadnji biti ce prihvacena,Zasto?Zasto nisu osjetile pcele da nema fermona vise u kosnici,ako ga luci onda kada uzmes maticu on izlapi iz kosnice,?Ako luci na oplodnji fermon iz celjusti,znaci da ga nemoze luciti prilikom uzimanja M.M od njegovateljica!Ako luci feromon u kosnici,tek mlada matica je brza i nemirna,zna se desiti da je pcele sklupcaju i ubiju,a zasto ako luci fermon?Mozda ne ide na ovu temu to su moja zapazanjakoja sam odradjivao i pisao dugo vremena,ima toga jos puno,ovo je samo dio!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la senad »

Ako nema feromon onda po čemu se razlikuju matice? Trebalo bi bez vode da bude prihvaćena,na ramu ili je pustili na lijeto ili dodali odozgo na satonošu. Da li imaš zaključak šta to voda radi da matica bude prihvaćena.

Imam jedan vido materijal pa ćemo skupa da pokušamo riješiti enigmu zvana feromon. Sjetih se da imam snimljen video samo da ga obradim i dignem na you tube.
uzmi maticu sa rama 5 minuta i spusti je na drugi ram npr na zadnji biti ce prihvacena,Zasto?Zasto nisu osjetile pcele da nema fermona vise u kosnici,ako ga luci onda kada uzmes maticu on izlapi iz kosnice,?Ako luci na oplodnji fermon iz celjusti,znaci da ga nemoze luciti prilikom uzimanja M.M od njegovateljica
Ne znam d a li luči iz čeljusti ili nekako drugačije. MAlo si mi ovo zakomplikovo al nekako će mo izgurat . Mislim da ovao što ću ti pokazat na video i slike neide u prilog tvojoj tvrdnji . Ako si u pravu onda trebamo vidjeti šta je to što pčele tjera na reakciju kada nema matice.
Zašto pčele traže svoju maticu okolo košnice i kako je prepoznaju akonema feromon . USKORO video :) ))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la Marko »

senad je napisao/la: Da li imaš zaključak šta to voda radi da matica bude prihvaćena.
senad je napisao/la:ašto pčele traže svoju maticu okolo košnice i kako je prepoznaju akonema feromon
Sava poplavila Basucku (područje zaštićeno nižim nasipom), u čamcu spašena srna, mačka i dva psa, niko nikog ne napada , oslabili ili otupjeli instikti. Možda poradi vode?

"Svaka ptica svojim glasom pjeva , soko pišti a žubori ševa ....itd itd, moguće i da matice različito pjevaju i tako mame k sebi pčele.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

Marko je napisao/la:
senad je napisao/la: Da li imaš zaključak šta to voda radi da matica bude prihvaćena.
senad je napisao/la:ašto pčele traže svoju maticu okolo košnice i kako je prepoznaju akonema feromon
Sava poplavila Basucku (područje zaštićeno nižim nasipom), u čamcu spašena srna, mačka i dva psa, niko nikog ne napada , oslabili ili otupjeli instikti. Možda poradi vode?

"Svaka ptica svojim glasom pjeva , soko pišti a žubori ševa ....itd itd, moguće i da matice različito pjevaju i tako mame k sebi pčele.
Mozda radi vode,nema instikta? :D
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

FERMONI MATICE??
1.uzmemo jedan ram legla na kojem matica leze i skinemo maticu i pcele sa njega,i stavimo u drugo drustvo taj ram biti ce od pcela prihvacen iako je na njemu miris druge matice,a leglo ce se nastaviti njegovati?
2.ako stavimo maticu u zajednicu koja vec ima maticu biti ce vjerovatno,uklupcana i odstranuta!?
3.Ako mjenjam maticu i skinem je sa rama i na njenjo mjesto stavim novu maticu,npr i druge rase,buckfast za kranjsku,gdje bi druga rasa trebala imati i druge fermone,kako pcelama to prodje neopazeno a vec sam napisao da u tom poslu ne upotrebljavam nikakve mirise,osim vode,iz vise razloga,razdrazi pcele,ulaze mirisi u med itd?
4.matica luci feromon iz celjusti kada leti na oplodnju.na otprilike 6m visine,da privuce trutove, zna se desiti kada se vrati sa oplodnje jer je se parila sa vise trutova i pokupila njihove mirise,spolne organe,i sl da je pcele neprepoznaju i ubiju,ovu teoriju prilikom oplodnje da luci fermone prihvatam,ali i samoj kosnici,ne vjerujem
5.uzmi maticu sa rama 5 minuta i spusti je na drugi ram npr na zadnji biti ce prihvacena,Zasto?Zasto nisu osjetile pcele da nema fermona vise u kosnici,ako ga luci onda kada uzmes maticu on izlapi iz kosnice,?
6.Ako luci na letu pri oplodnji fermon iz celjusti,znaci da ga nemoze luciti prilikom uzimanja M.M od njegovateljica?
7.Ako luci feromon u kosnici,tek mlada matica je brza i nemirna,zna se desiti da je pcele sklupcaju i ubiju,a zasto ako luci fermon?
8.Kod dvomaticni drustava koja su razdjeljena mrezastom pregradom,uvjek se govori da netreba izjednacavati miris pri spajanju drustava,nigdje se ne spominje fermon od obje matice!
9:Prilikom tihe smjene matica desi se da dvije matice lezu i budu u jednoj kosnici,zasto se onda pcelinje drustvo ne podjeli na dva djela/roja jer svaka matica bi trebala luciti fermone i time "osvojiti"pcele?
10.Kada izadje prvi prirodni roj i stara matica,zasto pcele ne traze maticu u kosnici jer nemaju fermona od stare matice vise??????
Ako nema feromon onda po čemu se razlikuju matice? Trebalo bi bez vode da bude prihvaćena,na ramu ili je pustili na lijeto ili dodali odozgo na satonošu. Da li imaš zaključak šta to voda radi da matica bude prihvaćena.Mozda sam u krivu i prihvatcam svaku kritiku,prijedlog,opasku i samar :D !Puno nepoznanica nije opisano ni u jednoj knjizi vec je globalno prepisivano,ja sam promatrao i dan danas to cinim,neznam ni ja koliko matica sam "zrtvovao"puno toga zapisao itd.Matica luci fermon ljubavi koji privlaci trutove,pri oplodnome letu,inace bi se oplodila u kosnici,i luci iz celjusti!Voda umiruje instikte zivotinja,bravo Marko!Komunikacija pcela je nerijesena zagonetka,kako koja pcela zna da treba biti hraniteljica,strazarica itd,kako ona pcela na letu zna dali ima ili nema matice!Ajde dok ti stavis taj video i rijesenje,da te pitam jos,koji je tacan sastav MM?Zasto je MM toliko na cijeni,dali se MM moze vjestacki napraviti,ne mjesavinom prirodne MM i dodataka,vec definisati hemijsku formulu MM,i vjestacki "zamutiti" sastojke MM!I sa vjestackom MM uzgajati i hraniti larve Matica?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la senad »

Da vidimo šta je ovdje u pitanju;
-da li posebno pjevanje matice
-da li je feromon
-ili pomoću otisaka prepoznaju d a je bila matica u kavezu :) )))

medonoša da čujem komentar

slika

slika

slika

slika


Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Da vidimo šta je ovdje u pitanju;
-da li posebno pjevanje matice
-da li je feromon
-ili pomoću otisaka prepoznaju d a je bila matica u kavezu :) )))

medonoša da čujem komentar

slika

slika

slika

slika


:D :D komentar nebih mogao do sutra napisati,koliko imam da odgovorim,imam puno toga zapisano, potvrdjeno,(ovo radim sa jednim kolegom koji vjestacki oplodjuje matice)jos nisam sve napisao u cijelini,pa je post bio slozen.O feromonima, ovo podrzajem, matica luci feromon pri izletu na oplodnju i koji je mamac za trutove,taj feromon isto matica luci samo odredjeno vrijeme poslije oplodnje,kada pocne leci,(jedino ako ga ne nadjaca miris sperme,trutova,pa pcele maticu pri povratku i ulasku u kosnicu napadnui ubiju),zljezde za feromone se nalaze u celjustima matice,prilikom uzimanja MM od njegovateljica ne luci feromone,posmatraj maticu kada je njegovateljice hrane,i vidjet ces da je ostale pcele i ne primjecuju i ne osjete,u suprotnome bi je trazile kao na tvome videu cijelo vrijeme!Komunikacija medju pcelama je definisanana samo djelomicno,kako pcela plesom pokazuje gdje nasla novi izvor pase,vode,ostalo je nepoznanica!
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la samir007 »

MATIČNI FEROMONI su specifične hemijske supstance koje se obrazuju u gornjoviličnim žlijezdama matice i izlučuju po površini njenog tijela a pčele pratilje ih ližu i predaju ostalim članovima društva. Na taj način se, između ostalog, održava cjelovitost i koherentnost pčelinjeg društva. Matični feromon privlačnosti trutovi osećaju preko organa čula mirisa. Feromoni mogu djelovati preko hemoreceptora i nervnog sistema i preko organa za varenje.

Prvi ili olfaktorni feromoni utiču na ponašanje jedinki, dok drugi, tj. oralni feromoni, utiču na promjenu fiziološkog stanja pčela, inhibirajući ili aktivirajući polne i endokrine žlijezde pčela. Prema načinu reakcije, može se izvršiti gruba podjela feromona.
Feomon rasta stimuliše razviće i rast članova pčelinjeg društva, kao i pravilan razvoj legla. Nije poznato koje žlezde luče ovaj feromon.

Matični ili seksualni feromoni nastaju u mandibularnim žlezdama matice koji se izlivaju u osnovi prednjih vilica (mandibula).
Do danas je hemijski izolovano 14 različitih feromona, ali nešto više se zna o biološkom značaju inhibicionog (feromona I), rojidbenog (feromona II) i feromona privlačnosti matice za radilice i trutove (feromona III).
Inhibicioni feromon ima ulogu u sprečavanju razvića jajnika kod pčela radilica, kao i u sprečavanju razvića matičnjaka.
Rojidbeni feromon je značajan za organizaciju i stabilizaciju rojidbenog grozda.

Feromon je izdvojen, hemijski ispitan i sintetizovan, što znači da se i vještački može ptoizvesti.Ako matica nema feromona onda pčele kreću u tihu smjenu.Trut nema feromona i zato se može kretati od košnice do košnice bez problema.
"Strpljen -spašen"
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

samir007 je napisao/la:MATIČNI FEROMONI su specifične hemijske supstance koje se obrazuju u gornjoviličnim žlijezdama matice i izlučuju po površini njenog tijela a pčele pratilje ih ližu i predaju ostalim članovima društva. Na taj način se, između ostalog, održava cjelovitost i koherentnost pčelinjeg društva. Matični feromon privlačnosti trutovi osećaju preko organa čula mirisa. Feromoni mogu djelovati preko hemoreceptora i nervnog sistema i preko organa za varenje.

Prvi ili olfaktorni feromoni utiču na ponašanje jedinki, dok drugi, tj. oralni feromoni, utiču na promjenu fiziološkog stanja pčela, inhibirajući ili aktivirajući polne i endokrine žlijezde pčela. Prema načinu reakcije, može se izvršiti gruba podjela feromona.
Feomon rasta stimuliše razviće i rast članova pčelinjeg društva, kao i pravilan razvoj legla. Nije poznato koje žlezde luče ovaj feromon.

Matični ili seksualni feromoni nastaju u mandibularnim žlezdama matice koji se izlivaju u osnovi prednjih vilica (mandibula).
Do danas je hemijski izolovano 14 različitih feromona, ali nešto više se zna o biološkom značaju inhibicionog (feromona I), rojidbenog (feromona II) i feromona privlačnosti matice za radilice i trutove (feromona III).
Inhibicioni feromon ima ulogu u sprečavanju razvića jajnika kod pčela radilica, kao i u sprečavanju razvića matičnjaka.
Rojidbeni feromon je značajan za organizaciju i stabilizaciju rojidbenog grozda.

Feromon je izdvojen, hemijski ispitan i sintetizovan, što znači da se i vještački može ptoizvesti.Ako matica nema feromona onda pčele kreću u tihu smjenu.Trut nema feromona i zato se može kretati od košnice do košnice bez problema.
Ja svaku teoruju respektiram ali ne i svaku akceptiram,ovu isto respektiram jer je prepisana,a ne akceptiram iz prostog razloga:
dajte mi 100ml fermona za tihu smjenu matica,da uzgojim matice,nebi mi trebali ni maticnjaci jer bi pcele prihvacale i kape od hrastovog zira sa tim fermonom i uzgajale maticu!
Dajte mi i 100 ml ovog feromona za rojenje da MI hobi pcelari(i ovi u inostranstvu)nakapamo na drvo gdje ce se roj uhvatiti i da nemoram strazariti ili drustva pregledeti jesu li usla u rojev nagon i povukla maticnjake ili da koji roj pobjegne!Ili da poprskam tog hormona kada sam na godisnjem neka se onda roje(uzgoj matica planiram kada imam vrijeme za to).U prijeratnoj literaturi pise da se moze pozeljno mjesto natrljati travom maticnjakom,da bi privukli prirodni roj,pa sada dolazim u nedoumicu!Ponukan ovom nedoumicom,nazvao sam pcelarski Institut u Celle koji se bavi istrazivanjem MM,i mirisa pcelinje zajednice,dali mi onu mogu prodati ovog feromona,za rojenje ili tihu smjenu,ova zena na telefonu je mi je rekla mozda bi bilo vrijeme da uzmem godisni da nisam slucajno puno radio!Pitao sam dali imaju matica za prodati,(vrlo mirna pcele -celle linija)odgovorila mi je da mogu naruciti isporuka tek slijedece godine,ove godine nemaju prijema,tek oko 10%(kolega Vahid)Napomenuo sam da pcele luce feromone tihe smjene ,i vise nisam uspio reci spustila mi je slusalicu!Priznati Dr Liebig ,priznat i od puno kolega forumasa,stavlja komad maticne resetke na leto,da mu roj ne pobjegne,i pod cijenu da izgubi maticu,napisao mu email,moze svatko napisati ko ima koje pitanje(http://www.immelieb.de)odgovorio je da ce se on drzati svoje metode a da ja nabavim i probam sa feromonima!Opet u nedumici,pa kadaa postoje feromoni,zasto uzgajamo matice i sprenosimo jajasca sa MM,kojoj se nezna sastav,zasto ne uzmemo feromone matice koji su eto epohalno otkriveni!?
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la samir007 »

Šta je zapravo fermon?
Riječ feromon potiče od grčke riječi pherin koja znači prenijeti i hormon koja znači stimulirati. Uveden od stranje stručnjaka na polju Adolf Butenandta i Peter Karlsona 1959. godine, ovaj termin opisuje hemijske signale među živim bićima koji izazivaju fiziološku reakciju u drugim pripadnicima iste vrste, pa time i promjene u ponašanju. Feromoni su hemijske tvari koje luči jedan organizam te se prenose na neki drugi iste vrste!

Kod životinja, feromoni se uobičajeno koriste za komunikaciju. Postoji razni tipovi feromona, od kojih svaki pripada jednoj o dvije kategorije: za označavanje teritorija ili za izazivanje seksualne reakcije. Prvoj kategoriji pripadaju epideiktički feromoni, teritorijalni feromoni, i feromoni za označavanje traga. Epideiktički feromoni obično su prisutnu kod kukaca. Uobičajeno, ženke kukaca ostavlju fermon!
Ovaj tip feromona sličan je teritorijalnim feromonima koje životinje koriste da bi označile svoje teritorije. Na primjer, psi uriniraju da bi označili svoj teritorij. Konačno, feromone za označavanje traga koriste vrste kukaca koji žive u zajednicama kao što su mravi koji ostavljaju hemijske elemente na stazi kojom idu tako da se mogu vratiti na mjesto s kojeg su došli. Mravi također koriste svoje feromone da bi vodili druge članove istom stazom, obično prema izvoru hrane.

Druga kategorija uključuje agregacijske feromone, feromone za označavanje opasnosti, kada prva pčela ubode pčelara ona ispusti agregacijski fermon i signalizira ostalim članovima zajednice na opasnost.

Da bi nadalje dokazali da su feromoni prirodni dio živih bića znanstvenici su dokumentirali njihova otkrića u vodećim znanstvenim čanospisima kao što su Nature, The Scientist, and Microscopy-UK i Micscape Magazine kao i u izvještajima kao što su Izvještaj s Howard Hughes Medical Institute i Presentation to International Society for Human Ethology, Simon Fraser University. Zbog nevjerojatne funkcije feromona, čak su TV postaje govorile o ovim feromonima. Dateline NBC, 20/20, ABC News, CNN, NY Times, Washington Post, i Time Magazine neki su od ovih medija.

Osim životinja i ljudi izlučuju fermone.
Neki instituti su već izolovali i prodaju određene fermone u bocama od 200 ml,a to su ljudski fermoni, ako su uspjeli ljudski fermon izolovati u boce zašto nebi mogli i životinjski. :!: :!:
Ko je to živo biće ne luči fermon ? Možda jedino Matice?! Šta je to ako nije fermon matice što pčele održava na okupu?
Nisu ni svi instituti savršeni, niti ljudski um može znati sve, niti može dokučiti sve tajne, jer jedino Savršenstvo koje sve zna, sve vidi i o svemu je obavješten je Bog Allah dž.š.
"Strpljen -spašen"
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Zamjena i dodavanje matice

Post Postao/la medonosa »

samir007 je napisao/la:Šta je zapravo fermon?
Riječ feromon potiče od grčke riječi pherin koja znači prenijeti i hormon koja znači stimulirati. Uveden od stranje stručnjaka na polju Adolf Butenandta i Peter Karlsona 1959. godine, ovaj termin opisuje hemijske signale među živim bićima koji izazivaju fiziološku reakciju u drugim pripadnicima iste vrste, pa time i promjene u ponašanju. Feromoni su hemijske tvari koje luči jedan organizam te se prenose na neki drugi iste vrste!

Kod životinja, feromoni se uobičajeno koriste za komunikaciju. Postoji razni tipovi feromona, od kojih svaki pripada jednoj o dvije kategorije: za označavanje teritorija ili za izazivanje seksualne reakcije. Prvoj kategoriji pripadaju epideiktički feromoni, teritorijalni feromoni, i feromoni za označavanje traga. Epideiktički feromoni obično su prisutnu kod kukaca. Uobičajeno, ženke kukaca ostavlju fermon!
Ovaj tip feromona sličan je teritorijalnim feromonima koje životinje koriste da bi označile svoje teritorije. Na primjer, psi uriniraju da bi označili svoj teritorij. Konačno, feromone za označavanje traga koriste vrste kukaca koji žive u zajednicama kao što su mravi koji ostavljaju hemijske elemente na stazi kojom idu tako da se mogu vratiti na mjesto s kojeg su došli. Mravi također koriste svoje feromone da bi vodili druge članove istom stazom, obično prema izvoru hrane.

Druga kategorija uključuje agregacijske feromone, feromone za označavanje opasnosti, kada prva pčela ubode pčelara ona ispusti agregacijski fermon i signalizira ostalim članovima zajednice na opasnost.

Da bi nadalje dokazali da su feromoni prirodni dio živih bića znanstvenici su dokumentirali njihova otkrića u vodećim znanstvenim čanospisima kao što su Nature, The Scientist, and Microscopy-UK i Micscape Magazine kao i u izvještajima kao što su Izvještaj s Howard Hughes Medical Institute i Presentation to International Society for Human Ethology, Simon Fraser University. Zbog nevjerojatne funkcije feromona, čak su TV postaje govorile o ovim feromonima. Dateline NBC, 20/20, ABC News, CNN, NY Times, Washington Post, i Time Magazine neki su od ovih medija.

Osim životinja i ljudi izlučuju fermone.
Neki instituti su već izolovali i prodaju određene fermone u bocama od 200 ml,a to su ljudski fermoni, ako su uspjeli ljudski fermon izolovati u boce zašto nebi mogli i životinjski. :!: :!:
Ko je to živo biće ne luči fermon ? Možda jedino Matice?! Šta je to ako nije fermon matice što pčele održava na okupu?
Nisu ni svi instituti savršeni, niti ljudski um može znati sve, niti može dokučiti sve tajne, jer jedino Savršenstvo koje sve zna, sve vidi i o svemu je obavješten je Bog Allah dž.š.
Dok sam obradjivao temu Njemacko Pcelarstvo,stavljena je slika od ljubavnog fermona zenke Varoe kojeg su strucnjaci sa instituta izolovali i pokusavaju sa njime da sprijece razvoj varoe,ocito su onda odustali sa pracenjem i dokazom teorije o feomonu matice,pcele,truta??
Odgovorite