mlade matice zajedno privikavanje

Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ovim maticama samo nedostaju pčele koje nisu bile ukontaktu sa maticom. najboje su pčele koje se tek izliježu. Nisam imao vremena da isprobavam taj sistem , mislim da bi nastavile da žive zajedno ako se vrate sa oplodnje. Pogledaj te pokušajte Vi i podjelite sa nama .

http://www.youtube.com/watch?v=uA2aQPO0gGU
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Čitao sam na internetu da je moguće u jednom društvu držati i po 5-6 matica i da sve bacaju leglo i složno žive.
Kao što kaže Senad moraju biti pčele koje nisu nikada bile u dodiru sa maticom a to se postiže tako što se oformi novo društvo sa starim leglom koje je počelo da izlazi. Kad izađe dovoljno pčela da mogu da održavaju mikro klimu tad im se dodaju matice u zajedničkom kavezu na satonoše da ih pčele oslobode. Pčele prihvate sve matice a i one već navikle jedna na drugu u kavezu. To je dobar način čuvanja rezervnih matica uvjek imamo maticu spremnu za dodati ako nam negdje zafali. Ja nisam nikada to probao i smatram da bi društvo sa više matica brzo došlo u rojevno stanje zbog obimnog legla.
ALI DOBRA TEMA ZA DIKUSIJU I RAZMJENU MIŠLJENJA PA DA VAS ČUJEM.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

senad je napisao/la:Ovim maticama samo nedostaju pčele koje nisu bile ukontaktu sa maticom. najboje su pčele koje se tek izliježu. Nisam imao vremena da isprobavam taj sistem , mislim da bi nastavile da žive zajedno ako se vrate sa oplodnje. Pogledaj te pokušajte Vi i podjelite sa nama .

http://www.youtube.com/watch?v=uA2aQPO0gGU
Čudi me Senade da ti ove matice ne polete jer meni se dešavalo da mi direktno iz matičnjaka matica odleti i izgubim je.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Da su mi odletjele ne bi bilo ovog videa :) )) Niti jedan matica kada se tek izleže neće poletjeti . MOže se desiti da padne sa okvira ali tu je ona oko košnice. Ako je pustimo da se ona šeće po okvirima i dođe do hrane onda postoji vjerovatnoća da poleti . To se obično dešava kod rojevni matica,manje kod uzgojni.

Ove matice nisu dobile hranu pa je možda i to razlog . Msilim da je jedan od razloga glad što se ovako ponašaju miroljubivo.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Možda ne bi bilo loše spomenuti Miloša Čorbića (i još neke) koji tokom zime u jednoj košnici drže više matica. No, za tajnu Miloš hoće pare. Uzgoj matica sa prisustvom matice i bez nje nije nikako isto. Starter?! Stoga bi se koja besjeda mogla prozboriti o sintagmi "Prisilna matica". Rojeva neprikosnoveno zauzima pijedastal svega pozitivnog (i rojenje je pozitivno, Božji dar, samo što nama ne paše ili ga ne znamo iskoristiti, a vrlo lahko je moguće). Naša iskustva? P.S. Ako ovim tempom nastavim (a neću), brzo ću postati "aktivan".
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 26 pro 2010, 23:33, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Svi oni koji žele da predstave nekakav vid tehnike neka pokrenu temu u odgovarujućem podforumu i neka odmah pristupi obradi teme bilo bi korisno- Obzirom da smo ovdje većinom početnici i svi smo željni znanja. Ja kada imam nešto z a prezentovat ja to odradim kako ja mislim , da li se to slaže sa nekakvim već pisanim teorijama može se iskristalisat,, da li da radim dobro ili da sam u krivu.

Primjer : tema Prisilne matice ,,ko ima volje neka e osjeća slobodnim i neka piše i odgovara na eventualna pitanja ..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Dobro,
Hajde da vidimo koliko će to koga zanimati. Otvaram temu.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Zeljko
Samo čita
Postovi: 9
Pridružen/a: 22 kol 2010, 10:22

Re: mlade matice zajedno privikavanje

Post Postao/la Zeljko »

Milos Corbic-film o maticnjacima tihe smjene.
Dobro za pogledat


http://en.sevenload.com/videos/G8De46S- ... oj-kosnici
Odgovorite