Uzgoj mladih matica

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Od ove godine nudim mlade matice i drugim pčelarima u ograničenim količinama.

Uzgoj matica vršim pomoću jenterovog aparata i metodom posebnog izolatora matice na cce 300 ćelija prirodnog saća i isti materijal presađujemo u zato unaprijed pripremljene osnove matičnjaka. Koristim i nicotov sistem za uzgoj matica

Uzgoj matica vrši se bez inkubatora dok za oplodnju koristim razne omjere oplodnjaka.
Mini oplodnjak ekvivalent 1 LR okvira
Pološke sa 6 boxova na 4 LR okvira
LR nastavak sa po 3 i 5 LR okvira
FA nastavak sa po 3/3 okvira

Konstrukciju oplodnjaka možete pogledati na ovom linku; http://www.pcelarstvo-nahl.com/galerija/index.php

klikniti na uzgoj matica, zatim opet klikna uzgoj matica i uživajte u galeriji slika. Ako imate primjedbi rado će mo VAs saslušat i otkloniti eventualnu lošu praksu .

Jedini sam koji dozvolja da sami uđete u svaki oplodnjak i uvidom odaberete sebi ono što vi smatrate da je najbolje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

eso je napisao/la:Senade dali kod tebe ovaj pribor sav ima ili neka trgovina interesuju me djecija odijela i jos nesto od toga
Nemam kod sebe ali imam u Švedskoj. Kada mi nešto treba samo nazovem jarana i kažem mu samo kataloški broj i koliko komada , on onda preko interneta naruči na svoju adresu u Švedskoj. On to meni pošalje busom .

Mislim da se može naručiti i da ti pošalju na kućnu adresu onda ispadne malo skuplja poštarina. Obzirom da ti živiš uAustriji možda to nebi bilo skupo.
Imaš tamo na linkovima i katalog od ove opreme pa možeš kataloški da pogledaš i sve sebi izračunaš koliko košta + poštarina .

Ja uglavnom sve što mi treba naručim iz Švedske i čak dobijem nekad i popust. INače imam kataloge i cijene su manje više iste .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
poštar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 25
Pridružen/a: 20 stu 2008, 20:55
Lokacija: Breza

Post Postao/la poštar »

Senade bio sa jučeu Visokom na predavanju, gdje je predavač izlagao o matici koja se proizvede u mini oplodnjaku. Mislim da mi ti možeš ovo objasniti ovo što ču sada napisati , bolje rečeno što je predavač rekao..........
Pa kaže: Matice iz oplodnaka su manjeg kvaliteta nego matice iz veliki oplodnjaka.
Razlog:
Zato što matica iz mini moplodnaka kada izlazi na orijentacioni let prije parenja (navodno) vidi veličinu svog staništa i po tome odredi koju če količinu primiti spermatozoida ili sjemena. Tako da če ta matica veoma kratko zalijegati i brzo se istrošiti.
Demantirao sam iz neki svoji saznanja ali bi ipak volio čuti vaše mišljenje. Poštar
Nekad i sreča nije para vreča
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

poštar je napisao/la:Senade bio sa jučeu Visokom na predavanju, gdje je predavač izlagao o matici koja se proizvede u mini oplodnjaku. Mislim da mi ti možeš ovo objasniti ovo što ču sada napisati , bolje rečeno što je predavač rekao..........
Pa kaže: Matice iz oplodnaka su manjeg kvaliteta nego matice iz veliki oplodnjaka.
Razlog:
Zato što matica iz mini moplodnaka kada izlazi na orijentacioni let prije parenja (navodno) vidi veličinu svog staništa i po tome odredi koju če količinu primiti spermatozoida ili sjemena. Tako da če ta matica veoma kratko zalijegati i brzo se istrošiti.
Demantirao sam iz neki svoji saznanja ali bi ipak volio čuti vaše mišljenje. Poštar
Što se tiče parenja matica ja nemam, a još nisam čuo da biloko ima na balkanu naučno istraživanje nit ilaboratorij i prebrajanje spermatozoida kod oplođene matice. Ono što imam je dosadašnje iskustvo pa ću kasnije o tome. Ovako; poznato je bar iz dosadašnjih saznanja koja se mogu naći na internetu i knjigama da se matica pari sa više trutova, ima i onih koji tvrde da se pari samo sa jednim. Nedavno sam čitao da su ameri u spremištu sperme kod matice našli čak nevjerovatnih 27 različiti spermija ili kako oni kažu da je se ta matica parila sa 27 trutova. Ovo nemogu tvrditi niti osporavati. POd kojim uslovima je ta sperma truta različita to neznam.
Na mnogim mjestima sam pročitao da parenje matica se odvija "negdje" na samo njima znanim mjestima daleko od staništa , na mjestima gdje se okupljaju trutovi . Kako sam počeo uzgajati matice meni tu sada nešto neštima, JA u zraku iznad mog pčelinjaka tokom parenja imam osjećaj kao da su u zraku helikopteri , nevjerovatno kolika se buka stvara. To bi sve pripisao nekakvom hajde da kažem izletu trutova i izlazak kućnih pčela. Iskren da budem nisam ni pomišljao da se iznad pečlinjaka odvija ljubavni čin sve dok nisam počeo da na košnicama i u travi nalazim uginule trutove sa spolnim organom isturenim vani. Tako da sam ih počeo i da skupljam u posebnu bočicu, kako mi je digitalni aparat razbijen nisam imao mogućnost da slikam. Poslije ovog uvida u trutove počeo sam intenzivnije osmatranje prostora iznad košnica tj. šta se dešava u zraku. Primjetio sam matice koje na sebi neko vrijeme nose truta tj odvija se ljubavni čin i za njima je pratnja ostalih trutova, po odbacivanju iskorištenog truta uskače drugi. E ovdje sam i ja zbunje , kaže se da maticu oplodi više trutova, pa se onda tvrdi da organ od truta se kida i ostaje u organu matice i da poslije tog čina ugiba a da pčele jedino mogu da oslobode maticu od tog organa . AKo je to tako kako je moguće da se nađe više spermija u spremištu matice,

Ono što sam zapazio da se za maticu zakačio i drugi trut , šta je on tu radio ? Negdje sam čitao da je mungos 1212 objašnjavao sam čin oplodnje pa će to on da dopuni s anaučnog stanovišta.
Da više neduljim
Mislim da je takva izjava da na oosnovu jačine društav/oplodnjaka matica odlučuje koliko će sperme uzeti ili sa koliko će trutova da se pari neozbiljna .
Evo šta kaže moja praksa.
Ja koristim oplodnjake različiti vrsta kao što sam predstavio na ovom forumu. Ja neznam šta se tu smatra pod bejbi oplodnjak da li je to 1dcm 2 sača manje ili više od toga ili'

Ja koristim ovakve mini oplodnjake pored onih oplodnjaka u FA i LR sa po 3 ili 4 okviraslika
ekvivalent jednog mini oplodnjaka je cce 1LR okvir.

Iz ovakvih oplodnjaka ja i sada imam matice koje su stare 3 godine i fenomenalne su, leglo kompaktno i u trećoj godini imale su po 8- okvira legla , Vidjeli smo ovdje na forumu renzo metode koja omogućava ograničavanje matice na zalijeganje kod LR na 5 ili 6 okvira legla bila matica mlada ili stara.

Uporedo sa ovim mojim ,mini oplodnjacima koristio sam i pološke sa po 4 LR okvira koje sam predstavio ovdje na forumu. Vjeruj da što se tiče oplodnje i daljeg uporednog praćenja nema razlike , čak šta više daobi prednost maticama iz mini oplodnjaka.
Što se tiče izlaska na parenje tu apsolutno nisam imao problema podjednako izlaze na sparivanje. Od moneta izlaska iz matičnjaka ja kontrolu oplodnje vršim 10 i 11 dan računajući i dan izlaska i sve koje su se vratile, počele su da polažu jaja.
Svakako da se desi da u proljeće zateknem 1 maticu kako polaže neoplođena jaja nažalost ta matica je bila iz ovog velikog oplodnjaka. Ovo što navodim nije da opravdavam mini oplodnjake ovako je kod mene i mislim da je neozbiljno reći da je za oplodnju kriva veličina oplodnjaka.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
poštar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 25
Pridružen/a: 20 stu 2008, 20:55
Lokacija: Breza

Post Postao/la poštar »

kolko moram smanjiti sliku da bi je ubacio u profil.
Nekad i sreča nije para vreča
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

poštar je napisao/la:kolko moram smanjiti sliku da bi je ubacio u profil.
Idi na <profil><presonalizacija><osnači kvakicom da želiš koristiti vatar><klikni na označite avatar>< klikni na browse><upload ide i samo klikni na 'spremi'<

Kako budeš išao korake pista će ti kolika veličina avatara može da bude.
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
poštar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 25
Pridružen/a: 20 stu 2008, 20:55
Lokacija: Breza

Post Postao/la poštar »

ok Senade
Nekad i sreča nije para vreča
elvedin
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 11:46

Post Postao/la elvedin »

Senade saljes li postom matice?
Kolika je cijena matice?
pcela je spas,pcelarstvo je lijek
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

elvedin je napisao/la:Senade saljes li postom matice?
Kolika je cijena matice?
NIsam do sada slao poštom uglavnom koristim usluge poznanika koji putuju a raznim pravcima. Do Sarajeva, Tuzle nije problem, okolne opštine mogu i lično dostavljat.

NIsam baš siguran kako bi izgledalo da se šalje poštom, da li bi preživjele neodgovorne službenike u poštama bez obzira što napišeš da je specijalna pošiljka.

Do sada cijena jedne matice je bila 10 km , ove godine mislim da neće ići preko 12 km.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

mozemo li narucit kako tvoje matice.

I kad bi mogle stic
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Isporuka matice poštom je koliko ja znam uvjek bila posebno tretirana, sa velikom paznjom se prevozila a i dostavljala primaocu. Ono što nisi probao Senade nemoj kuditi i mislim da to nje fer sa tvoje strane. Pozzzzzz
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Sabit je napisao/la:mozemo li narucit kako tvoje matice.

I kad bi mogle stic
MA možemo se dogovoriti da ti ostavim od drugog turnusa. Prvi turnus je zagovoren isporuka ide 01.06.
Imao sam još narudžbi za prvi turnus međutim nisam mogao prihvatiti za prvi turnus jer sam imao problema sa nogom (isforsiro sam se zadnji mjesec tako da mi je noga se ukočila i isada mi stopalo trne) .
Drugi turnus ako bogda trebao bi biti spreman do 10.06 za isporuku ako se ne iskomplikuje .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

postar je napisao/la:Isporuka matice poštom je koliko ja znam uvjek bila posebno tretirana, sa velikom paznjom se prevozila a i dostavljala primaocu. Ono što nisi probao Senade nemoj kuditi i mislim da to nje fer sa tvoje strane. Pozzzzzz
Ma nekudim ja nikoga bože sačuvaj. Nemoj ti se meni ljutiti :)
Ako pismo završi u rijeci i ako mi preporučenu poštu može svako potpisat a da ja saznam nakon dva dana koja je bila jako bitna onda šta reći za matice.

Svakako da taj vid pošiljke nisam koristio , isto tako znam da ima odgovornih lica koja rade na dostavi ali to su zasada moja neka razmišljanja i ponekad gorka iskustva.

Odlična prilika poštar da mi objasniš svu preoceduru oko slanja matica poštom i ako ja u toj proceduri osjetim sigurnost mogu ja promjenit mišljenje i čak se koletivu izvinit . Tebi brate sve najbolje i nesumnjam u tvoje poštenje i vjerujem da odgovorno obavljaš svoj posao..


Eto toliko, pa neznam jesam li se opravdo.....:) :) :)

Ostaj u dobru
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Ja lično idem po matice, ugajguli termin Senade ;)
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

karabaja je napisao/la:Ja lično idem po matice, ugajguli termin Senade ;)
Danas sam tempiro novi turnus i postavio na uzgoj u startere, tako da bi ako bogda 12.06 (petak) mogao preuzet . Ako ti štima dan dva ranije može se preuzet .
Uglavnom dogovorit će mo se kada tebi štima, . Nadam se ako bogda, da će biti sve OK sa oplodnjom i povratkom matica .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Ma naravno, čućemo se . Taj termin mi odgovara jer pada u petak taman da uveče navratim po njih ili u subotu ujutro.
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Ja sam svoje matice preuzeo u petak 12.6. 2009, formirao sam 12 novih društava.
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

karabaja je napisao/la:Ja sam svoje matice preuzeo u petak 12.6. 2009, formirao sam 12 novih društava.
Možda bi dobro bilo kada budeš imao vremena da nam u tehnologiji ili praktičnom pčelarstvu opišeš način na koji si formirao novih 12 pčelinjih zajednica.

Novim maticama obezbjedi dovoljno hrane i mikroklimu, bilo bi dobro kada si u prilici da im daš svako drugo veče po punu hranilicu sirupa.

Kada ti se izvali bar dvije/ tri generacije pčela javi kako su se pokazale matice.
Ako ti nebude teško da nam uslikaš pokoju na saću .
Sve one koje nebudu zadovoljavale tvoje kriterije javi da pripremimo druge.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Slika će biti , pri formiranju društava nisam stigao napraviti ni jednu sliku :(
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Senade,intresuje me ,da li matici steti ako ona u oplodnjaku bude duzi period ,npr 2 ili 3 mjeseca? da li ce to njoj nastetiti jer nema gdje polagati jaja?
I Mislim na Baby oplodnjak,i pitam te ovo jer sam ja jedan napravio za iduce godine ABD :)
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 15 stu 2009, 22:24, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ermine da ja odgovorim na tvoje pitanje maticu ni po koju cijenu nesmijes ostavit 2/3 mjeseca u bebi oplodnjaku jer ona nema prostora za polaganje jaja ja maticu prebacujem iz bebi oplodnjaka nakon 10/15 dana cim vidim kakvo je njeno leglo mislim na zatvoreno cim vidim kako je zalegla i dali je trutovsko ili radilicko ona kod mene ide odma u vece sanduke 6.pa onda 12 ramova ovo 12 ramova mislim na sanduk 6 ramova sa nastavkom ovdje u Holandi je malo drugacija klima a i sanduci su malo drugaci nego kod vas al da se vratim ovome ja zazimljavam na 12 ramova stim sto je to ustvari 8 ramoma sa sacem ostala 4 rama su umjesto voska ja stavim obicnu speru i stavjam sa strana u svaki nastavak po 2 lijevo i desno zbog vlage u sanducima da ne buda sace to je moje iskustvo imam ja kosnica i po 10 ramova i tu ide po 2 rama sa sperom sa strana i one su sa nastavcima al su drustva veca jer je boje za klube da ja sandukili kosnica na sprat 2 nastavkato je moje iskustvo toliko veliki pozdrav Vahid
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav SEVDA(H)LIJA, i ostali forumaši!
Ne javljam se jer sam stalno na putu (ja sam još u radnom odnosu), pa će ovakvih "otoka nejavljanja" biti malo počesto.
Načeo si zanimljivu temu!
I ja sam imao dosta loša iskustva sa selekcioniranim maticama, tako da ih ja uzimam samo u nevolji za uzgoj trutovskih linija (oko 4÷5) komada, kako sam i opisao u uzgoju trutova na vlastitom pčelinjaku.
U potpunosti se slažem sa tobom, u svim opisanim dodirnim točkama, sa time da bih posebno naglasio:
1.) Lani u 4. mjesecu sam kupio 5 novih pčelaca od jednog starog pčlara koji je prestajao sa pčelarenjem (zbog godina i zdravlja, imao je 83 godine!)
2.) Pčelci su bili u nekakvim njegovim "sanducima", nalik na LR-nastavke, a samo plodište je bilo fiksno. Budući je već bilo kasno (pred samu bagremovu pašu), a nisam mogao prevjesiti njegove okvire koji su bili dulji od LR-okvira, to sam ostavio ove njegove pčelce u tim "sanducima", a zamolio sam susjeda da pazi ako se slučajno izroje da me pozove.
Da ne duljim, svih 5 pčelaca se rojilo u 5 mjesecu, na kraju bagremaove paše, ja sam sve rojecve "polovio", do zime su se razvili u lijepa društva koja nisam vrcao, već ću ih ove godine (2010), koristiti kao proizvodna.
3.) I sada neugodno iznenađenje. Na kraju 9.mjeseca, primjetio sam na 3 od 5 onih kupljenih pčelaca, sve simptome "vapnenastog" ("krečnog") legla. Sva sam društva na toj poziciji moga pčelinjaka prihranio sa 5÷7 tretmana gustog sirupa (2:1), sa dodatkom češnjaka (bijelog luka). Sada jedva čekam prvi dan sa suncem, da sve moje pčelce prihranim "starter"-pogačom, i vidim što je sa ona 3 društva (ili su o.k. ili su "tropa".
4.) Po pitanju "forumske"-diskusije, o nabavci nekakvih "švabica" koje su Vahid i Senad gorljivo raspravljali, sa cijenomod 11÷25 "evrića", savjetovao bih vam svima da to ne radite. Koliko sam shvatio Vahid je u pečalbi u Holandiji, gdje sigurno nemaju našu "sivku", tj. našu KRANJSKU PČELU, APIS MELLIFERA CARNICA, nego vjerojatno "NJEMAČKU (NORDIJSKU) TAMNU PČELU", APIS MELLIFERA MELLIFERA.
Neću vam puno pričati o tome, ali križanje vrsta je krajnje nepreporučljivo, dapače se i pojedinim međunarodno prihvaćenim normama i zabranjuje.
Siva pčela ( Apis mellifera carnica ) je u Sloveniji, Hrvatskoj, BIH, Srbiji, Ruminjskoj i Bugarskoj autohtona pasmina pčela, te našim uzgojnim programima (svakoga od nas pčelara), želimo očuvati autohtonost ove pasmine.
Siva pčela je po svojim pasminskim odlikama poznata u cijelom svijetu kao jedna od najboljih pasmina pčela medarica.
Uzgoj se kontinuirano odvija na pčelinjaku uzgajivača matica (svakog aod nas pčelara).
Prate se odlike matica/zajednica matične populacije u vlasništvu uzgajivača matica:
*proizvodnost - prizvodnju meda
*mirnoća na saću
*agresivnost
*tolerantnost na bolesti
*rojivost
*uzgoj u srodstvu
*brzinu proljetnog razvoja
*veličina društva u prezimljavanju
5.) Naša pčela ima u svim ovim pokazateljima izvrsne rezultate samo je u rojenju malo "u podbačenom" položaju
6.) Kurioziteta radi u cijelom svijetu postoje 4 vrste značajne za pčelarstvo na komercijalnim osnovama:
6.1. Talijanska pčela (apis mellifera ligustica)
6.2. Sjeverna, njemačka pčela ili nordijska pčela (apis mellifera mellifera)
6.3. Kavkaska pčela (apis mellifera caucasica)
6.4. Kranjska pčela, naša "sivka", (apis mellifera carnica)
Jedna od bitnih značajki za dobro medobranje (iskoristivost svake paše) je i duljina rilca pčele.
Dakle duljina rilca utječe na prinos meda.
Siva pčela ima rilce duljine 6,4 – 6,8 mm.
Talijanska i europska tamna pčela imaju kraće rilce, a kavkaska pčela dulje.
7.) O ovoj temi sam djelomično i načeo ovu temu kada sam napisao članak na ovom forumu "Uzgoj trutova za oplodnju matica…….", na koji mi niko nije odgovorio. Pogledaj pod "….neodgovorene komentare", pa komentirajte !
"………….Schumy, gdje si, brate, javi se! Šta ima u Istri?"………napisao Sevda(h)lija !
Inače u Istri je promjenjivo oblačno, i to već dva dana, temperatura oko 10 stupnjeva, sa padavinama. Vrijeme je sada nestalno pa se bojim da se pčele ne "otpuste" iz klupka pa će onda ako opet zahladi biti loše……………
Kod nas se održavaju "dani meda" od 26÷27.02.2010. Ja sam dao moj med na ocjenu i testoranje, ako bilo koga od "forumaša" nešto zanima sa ovih naših strana slobodno pitajte, a o ovoj gornjoj temi ja vam mogu dati moje matice ("sivke"), za daljnje razmnožavanje, jer su mi redom sve dobre (one koje držim kao rodonačelnice).........
Pozdrav………………..schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 18 vel 2010, 14:30, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo ja sam ove godine kupio nikot sistem, i kroz par dana pocinjem sa prvim pokusajem uzgoja matica, probao sam prije dosta toga, a o ovom nacinu do sada sam mnogo iscitao, pa eto ako imate kakvih savjeta rado cu saslusat, posebno me zanima sta radite kad matica aparat zaleze, da ga pcele ne isciste, i jel odmah odabranu maticu poslije poliranja celija dodajete u aparat u kojem ona kroz par sati pocinje sa zalijeganjem jajasaca, ili je prvo koji dan drzite u malom prostoru kako bi sto vise se suzdrzavala od nesenja, da bi kasnije snesena jajasca bila krupnija..pozzz
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Sellam i pozdrav za sve prisutne,
Mozda cu pogrijesiti temu, ali sam citao postove ovdje i mislim da bih mogao naci odgovor koji mi treba ovdje.
Ja sam mlad pčelar, početnik, pčelario sam davno kao dijete sa dedom rahmetli, ali je onda dosao rat pa još nekih stvari tako da sam u sustini ponovo početnik.
Imam jedno pitanje kada je uzgoj matice u pitanju, ja sam napravio jedna nukleus sa matičnjakom, koji mi je formirao jedan iskusni pčelar, ne znam koliko mu je tačno dana sada mislim da je oko 10 nije mi rekao tačnu informaciju nekako smo je previdjeli.
Šta je ustvari želim da pitam, a to je:
1. On mi je rekao da stavim sirupa stimulativno kako bi postakao što brže razvoj te zajednice i izlaz matice te i njeno pronošenje što prije.
2. Drugi kolega mi je rekao da stavim stimultivnu pogaču. pa sam stavio mali dio i pogače uz sirup.

Mene zanima koliko budu kvalitetne te matice iz tako napravljenih društava i matičnjaka, obzirom da je ¨majka¨ ove matice bila veoma kvalitetna tj iz društva gdje je nastao ovaj matičnjak je jedno voema jako društvo, te koliko brzo mogu očekivati tu maticu, znam da joj treba 16 dana da izadje iz matičnjaka ali da izađe na let za parenje sa trutovima i da počne zalegati. Čisto me interesuju iskustva otprilike jer znam da ima starijih pčelara koji su doživjeli ovakve vremenske uslove i znaju koliko otprilike treba tom društvu da se počne razvijati....
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

druže dr_kong napisaću ti onoliko koliko znam. Nukleus je najbolje formirati prije na par dana izlaska matice iz matičnjaka. Zašto? Zato jer kompletno društvo bolje njeguje matičnjak od nukleusa je može se desiti da matičnjak prehladi ako nejma dovoljno pčela da stvori mikro klimu u košnici. Ako prehladi onda matica gubi na kvalitetu ali to je opširna tema. Dobro je što si stavio pogaču i dodao sirupa hrane nemože biti previše pčele su vrednije kad imaju više hrane i bolje će stimulisat maticu kad izađe. Posle izljeganja matici treba 5-6 dana da postane spolno zrela i onda ona izlijeće po lijepom vremenu(ne po kiši) da se spari. Ako potraje loše vrijeme kao što je sada može se desiti da matica ne izađe na sparivanje nego počne nositi neoplođena jaja i to se zove matica TRUTUŠA.
Kad se matica spari ona odmah počne bacati leglo i to iz dana u dan sve više. Tad je važno da u košnici imaš dosta meda okvir-dva polena. Mlada i kvalitetna matica brzo napuni košnicu leglom a iz toga izađe puno pčele i dobijemo jako društvo do jeseni.
Kvalitet matice zavisi od gena koje nasleđuje od majke i oca naravno. Ako ti je matičnjak od dobre matice imaš predispozicije da ti i matica bude dobra ali ko će biti otac budućih pčela nemožeš puno uticati.
Nadam se da sam ti uspijo odgovoriti na tvoja pitanja ako još nešto treba bujrum.
srdačan pozdrav i sretno.
Odgovorite