Uzgoj ili proizvodnja matica

Sabit
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 07 tra 2009, 22:51
Lokacija: Donji Vakuf

Post Postao/la Sabit »

kad bi mogo narucit maticu od tebe
i
Imam jednu maticu kupio je prije 2 godine iz zepca (i sad je najbolja medju mojim )
Neznam kako na naj beznolniji nacin da dobijem od nje matice.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

imal neko sad matice da prodaje i kace bit
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sabit stavi u aparat nekog od sistema jenter ili nikot, i eto mladih matica od nje ko u prici..
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Sabit lahko uradi ovako tu maticu pronadi i stavi je u donji nastavak na podnjacu stavi normalno sastrana na obje strane kosnice ramove sa hranom (medom) do njih ram prege (polena) i onda satnu osnovu i usreninu 4 rama izgradena i maticu sa leglom otvoreno pa maticna resetka ostale ramove sve iznad maticne resetke za4/5/6 dana pregled kad matica zaleze ramove koji su imali satnu osnovu kad si je zatvorijo ispod maticne resetke tada formiras nukleuse onda oduzimas ramove sa zatvorenim leglom i hranom pregom (polenom) medom i u nukleus dodajes taj ram koji je matica tek zalegla i to je to imas ako je sve kako treba dvije matice od te koja ti se pokazala dobra ako treba mozes je malo i prihranjivat to vrijeme dok to radis a kad formiras nukleuse obavezno prihranjivanje i to svaku noc po malo ako si malo iskusni u pcelarstvu pa znas kad je matica polozila jaja i kad se jaje preobrazilo u larvu onda mozec znat i kad bi se mogle lec onda otvoris par maticnjaka sam i dobijes jos par matica.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Vahid je napisao/la:Sabit lahko uradi ovako tu maticu pronadi i stavi je u donji nastavak na podnjacu stavi normalno sastrana na obje strane kosnice ramove sa hranom (medom) do njih ram prege (polena) i onda satnu osnovu i usreninu 4 rama izgradena i maticu sa leglom otvoreno pa maticna resetka ostale ramove sve iznad maticne resetke za4/5/6 dana pregled kad matica zaleze ramove koji su imali satnu osnovu kad si je zatvorijo ispod maticne resetke tada formiras nukleuse onda oduzimas ramove sa zatvorenim leglom i hranom pregom (polenom) medom i u nukleus dodajes taj ram koji je matica tek zalegla i to je to imas ako je sve kako treba dvije matice od te koja ti se pokazala dobra ako treba mozes je malo i prihranjivat to vrijeme dok to radis a kad formiras nukleuse obavezno prihranjivanje i to svaku noc po malo ako si malo iskusni u pcelarstvu pa znas kad je matica polozila jaja i kad se jaje preobrazilo u larvu onda mozec znat i kad bi se mogle lec onda otvoris par maticnjaka sam i dobijes jos par matica.
Ja ništa ovdje ne razumim kako dobiti dabru maticu. Ako se ne varam ovako se dobije puno prisilnih loših matica u tom nukleusu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Vahid je napisao/la:Sabit lahko uradi ovako tu maticu pronadi i stavi je u donji nastavak na podnjacu stavi normalno sastrana na obje strane kosnice ramove sa hranom (medom) do njih ram prege (polena) i onda satnu osnovu i usreninu 4 rama izgradena i maticu sa leglom otvoreno pa maticna resetka ostale ramove sve iznad maticne resetke za4/5/6 dana pregled kad matica zaleze ramove koji su imali satnu osnovu kad si je zatvorijo ispod maticne resetke tada formiras nukleuse onda oduzimas ramove sa zatvorenim leglom i hranom pregom (polenom) medom i u nukleus dodajes taj ram koji je matica tek zalegla i to je to imas ako je sve kako treba dvije matice od te koja ti se pokazala dobra ako treba mozes je malo i prihranjivat to vrijeme dok to radis a kad formiras nukleuse obavezno prihranjivanje i to svaku noc po malo ako si malo iskusni u pcelarstvu pa znas kad je matica polozila jaja i kad se jaje preobrazilo u larvu onda mozec znat i kad bi se mogle lec onda otvoris par maticnjaka sam i dobijes jos par matica.
Vahide oprosti ali i ja ništa nisam razumio šta si htijo reći...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Pa kolege ako maticu majku ogranicimo ispod maticne resetke 5/6 dana od koje zelimo da dobijemo naslednicu kcerku i za par dana dodamo ram izgraden ili ne izgraden zavisi u taj nastavak ispod maticne resetke kad ona zaleze taj novi ram al cim zaleze za dan ili dva taj ram prenesemo u nukleus sa 1/2 rama zatvorenog legla sa pripadajucim pcelama mozes jos ram ili dva da streses pa zar je to nesto tesko to je nesto najlakse samo tada dobijes jednu maticu sigurno ako ne dodes na vrijeme da bi izvadijo jos par ja sam u pocetku tako dolazijo do matica nekad sam uspijevo da dobijem do 5 super dobrih matica
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 02 lip 2010, 00:26, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Vahid je napisao/la:Pa kolege ako maticu majku ogranicimo ispod maticne resetke 5/6 dana od koje zelimo da dobijemo naslednicu kcerku i za par dana dodamo ram izgraden ili ne izgraden zavisi u taj nastavak ispod maticne resetke kad ona zaleze taj novi ram al cim zaleze za dan ili dva taj ram prenesemo u nukleus sa 1/2 rama zatvorenog legla sa pripadajucim pcelama mozes jos ram ili dva da streses pa zar je to nesto tesko to je nesto najlakse samo tada dobijes jednu maticu sigurno ako ne dodes na vrijeme da bi izvadijo jos par ja sam u pocetku tako dolazijo do matica nekad sam uspijevo da dobijem do 5 super dobrih matica
Vahide pa to su ti prisilne matice a zna se da su one najlošijeg kvaliteta...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Neznam kolega moje misjenje ja da nije jer ako je matica zalegla ram danas i ja ga sutra prenesem u nukleus to su jos jaja stara 2 dana tek treci dan jaje prelazi u larvu to ti je to istim sistemom se uzgajaju i matice samo u vecim kolicinama formiraju se starteri na isti nacin samo im mi dodajemo larvice iste starosti kao sto sam ja to opiso u gore navedenom primjeru stim sto ce one ovdje zasnovat mozda 5/6/8 zavisi maticnjaka a u starter im ja dodam 30 larvica i one prihvate recimo 18 otprilike sta je lakse njima 8 ili 18 al svako ima svoje misjenje ja sam samo zelijo pomoc a ako nisam bijo od pomoci i ako ti to tako mislis onda se ja svakako izvinjavam za mene to nisu prisilne jer sve su matice prisilne ako malo boje razmislis. Ovako pri formiranju startera se pcele stresu sa ramova 5/8 ramova po zeji i velicini startera u starter se dodaju ramovi sa medom i polenom u sredinu ram samo izgradeno sace koji se napuni vodom i ostavi se par sati da pcele pobudale jer nemaju matice pa im mi dodajemo larve i sta se zbiva one su prisijene da zasnivaju maticnjake pa zar to nisu prisilne matice samo sto te larvice su tek ispijene iz jajeta a sta sam ja gore naveo cim matica zaleze ram odma ga dodat u nukleus pa na isto se svodi PRISILNA IL NE NA ISTO SE SVODI. TO JE MOJE OBJASNJENJE
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 02 lip 2010, 23:24, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

prisilna je kada prignjecimo maticu, tada pcele od ne bas mladih larvi prave matice, ovo kao kod vahida nije prisilna, jer ta matica se od jaja jos njeguje i hrani hranom za maticu, a ova tkz prisilna je pola hranjena oicnom hranom, a nakon gubitka matice pcele pocinju da je hrane drugim tipom hrane, cak ni tu ne mozemo zvati prisilnom nego manje kvalitetnom..to prisilne ovakve onakve matice je veoma opasan termin koristen od raznih uzgajivaca kojima je najveci cilj prodaja od koje mnogo zarade, a reci da je neka matica prisilna je pogresno, jer postoji samo dobra i losa..ovaj nacin kako vahid govori je najbolji nacin uzgoja matica ako u starteru imamo dovoljno hrane i mladih pcela, to je najbolji nacin uzgoja, i najpozeljniji, jer tako dobivamo i mlado jos od jaja njegovane matice koje ce biti obilno hranjene, i dobivamo larve skoro iste starosti..pozzz
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Vahide sad kad si to malo podrobnije objasnio vidim da si u pravu pod uslovom: da su na okviru samo jaja bez starijih larvi da ima dovoljno mladih pčela (a u nukleusu teško da ih ima) onda bi mogli očekivati dobre matice.
Nemoj se jarane možda na naljutiš na mene molim te svi mi imamo svoje načine pčelarenja i volimo braniti svoje teze.
zdrav mi i živ bio veliki pozdrav...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Vahid je napisao/la:Neznam kolega moje misjenje ja da nije jer ako je matica zalegla ram danas i ja ga sutra prenesem u nukleus to su jos jaja stara 2 dana tek treci dan jaje prelazi u larvu to ti je to istim sistemom se uzgajaju i matice samo u vecim kolicinama formiraju se starteri na isti nacin samo im mi dodajemo larvice iste starosti kao sto sam ja to opiso u gore navedenom primjeru stim sto ce one ovdje zasnovat mozda 5/6/8 zavisi maticnjaka a u starter im ja dodam 30 larvica i one prihvate recimo 18 otprilike sta je lakse njima 8 ili 18 al svako ima svoje misjenje ja sam samo zelijo pomoc a ako nisam bijo od pomoci i ako ti to tako mislis onda se ja svakako izvinjavam za mene to nisu prisilne jer sve su matice prisilne ako malo boje razmislis. Ovako pri formiranju startera se pcele stresu sa ramova 5/8 ramova po zeji i velicini startera u starter se dodaju ramovi sa medom i polenom u sredinu ram samo izgradeno sace koji se napuni vodom i ostavi se par sati da pcele pobudale jer nemaju matice pa im mi dodajemo larve i sta se zbiva one su prisijene da zasnivaju maticnjake pa zar to nisu prisilne matice samo sto te larvice su tek ispijene iz jajeta a sta sam ja gore naveo cim matica zaleze ram odma ga dodat u nukleus pa na isto se svodi PRISILNA IL NE NA ISTO SE SVODI. TO JE MOJE OBJASNJENJE
Ah sada raazumim mada mi je to malo neobična metoda pa odmah kada si je iznio nisam je dobro svatio oprosti Vahide. Samo još da pitam kako natjeraš maticu da položi jaja baš na taj prazan ram. Jelisu li taj ram i matica stavljeni u matični kavez veličine rama ili nešto drugo radiš. Ja imam jedan kavez napravljen od matične rešetke u koji može stati kompletan ram.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

jedan od nacina, da je stavis u plodiste koje je svo popunjeno leglom u sredinu stavis izgradjen lijepi ram, i gore maticna resetka, tako da ce ona to brzo zaleci, cim zaleze, valja joj opet prosirit plodiste, i dat joj prostora, da ne dodje do rojenja..
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Pitanje za Stipu i ostale uzgajivace matica-sta treba pocetniku od opreme?Ovdje je link pa ako vam se da da malo pogledate i kazete mi.Unaprijed se zahvaljujem :-)
http://www.mannlakeltd.com/ListProduct. ... ategory=13
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Najviše ti reba znaja i da razumijevašpostupke ostalo sve nije tako bitno.

Sa znanje irazmijevanjm možeš sebisve u kućnoj radinosti da napraviš glede uzgoja matica,,,,,

Naruči sebi JENTER SISTEM za uzgoj matica i ništa ti više ne treba,, bacise na izučavanje biologije pčele ,, kao i matice,,, ponašanje pčelinje zajednice u različitim situacijiama

Iostane tisamoda se kasnije igraš s uzgojom matica :) ))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Sto se tice biologije pcele i ponasanja (zadataka i poslova)vec sam to dobro savladala ali puno toga jos da se uci :-)
ne prodaju ovdje Jenter ,jeli isti Nicot?to ima..Ama ovdje Senade prodaju sve i svasta pa samo te zbune...a vec sam rekla ovdje tesko kupiti i pribor.Sve vise se ljudi bavi pcelarstvom,cak drze kosnice na krovovima zgrada ali opet problem za nabavku.Ti si mi dao nadu da cu moci ovo savladati-gledajuci tvoje videos.Bas ti hvala za snimanje i podjelu sa drugim.Aferim :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Nicot nemoj kupovat to je više za strpljive i one koji znaju malo više marifetluka što bi rekli naši dobri bosanci i hercegovci...

Od nikota su dobri samo nosači i čahure ,,kaseta NC ima dosta nedostataka tako da kao početnik počet ćeš razbijat i košnice a ne samo nicot ;) ))))


Ako dolaziš u BH lahko ćeš sebi nabaviti jenter mislimda ima u PiP Sarajevo..

Mogobi tiija naručiti preko moji kanala ali kako da napravimo transfer do USA ili...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Imam ja brata tamo pa cu mu reci da kupi.Ja mislim da cemi svekrva dolaziti pa moze ponijeti.Ako ne,moze li se poslati postom(mislim ,jeli osjetljivo,oni bacaju pakete)
Hvala Senade jos jedanput :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

evo sam nasla u Ohio neko prodaje.Evo link ,jeli mi treba nekih rezervnih dijelova ili samo ovaj veliki
http://www.blueskybeesupply.com/jenter_ ... ystem.html
ja koliko ja pitam :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja sam uzimao nicot, u kanadi, tacnije od tamo mi je poslan i sam postom nisam imao probleme sve je doslo neosteceno
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

beequeen je napisao/la:evo sam nasla u Ohio neko prodaje.Evo link ,jeli mi treba nekih rezervnih dijelova ili samo ovaj veliki
http://www.blueskybeesupply.com/jenter_ ... ystem.html
ja koliko ja pitam :-)
To je to

Neznam kako se tamo prodaje ,, ja kada naručim dobijem zapakovano tvornički set

kaseta 1komad
nosač matičnjaka 40 komada
matičnjaci (čahure) 112 komada
radiličko pokretno dno 112 komada

Matičnjaci (čahure) i pokretno radiličko dno dođe uparu 112+112

svi ovi djelovi se mogu naručiti posebno


Inforimiši se kako oni prodaju pa će mo vidjeti da ti to satavimo prema tom linku...


Cijene su masne mogu se skoro kupiti dva ovamo za te novce
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ovako kazu sta dodje- Cijela oprema sadrži: satni okvir, maticnu resetku , stražnji poklopac(?), 100 celije utikači(?), 100 maticnih stanica za pocetak(?) i 40 žuta držača za čaše. Okviri sa stanica barovima nije uključen.
jeli to to?Znaci treba mi i onaj ram sa epruvetama???
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

a koliko je kod nas inace jenter senade?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Misalim d a je u PiP-u 150 km ali neznam šta dođe sve za tajnovac,, trebalo bikao što sam nabrojao
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

PIP prodaje za 680Kn orginal navošten njemački jenter
1 aparat sa vještačkim saćem, prednjom matičnom rešetkom i stražnjim poklopcem
115 kom dna radiličkih ćelija.
115 osnova matičnjaka.
40 držača matičnjaka.
1 mali plastični (gurač ) štapić.
1 duži plastični (gurač) štapić.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 08 lip 2010, 23:00, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite