Pčelarenje sa nastavcima

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la zvones »

inzenjer je napisao/la:Metoda gospodina Sadika:
Kao sto je i sam rekao tu metodu vec dugo koristi neka Americka pcelarska porodica koja je u Americi najbolja u proizvodnji meda u sacu.Metoda se sastoji u tome da 10 dana prije glavne pase,(podrazumijevajuci da smo prije tog izvrsili zaokretanje nastavaka i vertikalno prevjesavanje),sve prazne okvire bez legla spustimo u donji nastavak zajedno sa maticom,pa MR. pa iznad nastavak sa svim leglom koje smo zatekli u kosnici.10 dan nastavak sa zatvorenim leglom spustamo na podnjacu nađemo maticu i nju ubacimo tu,pa iznad MR.,pa onda po zelji broj medisnih nastavaka,pa iznad njih obicnu mrezicu za komarce,pa na njih nastavak koji je prije bio na podnjaci sa otvorenim leglom,i u njega dodati novu maticu.Uglavnom kaze da ce se donja zajednica ponasati kao roj prvenac,tj. da ce raditi kao luda u pasi,i da im nece padat na pamet rojenje.Ovo meni lici na Peletov metod,al eto ak neko zna nesto vise nek doda ili ispravi.Gospodin Sadik inace pcelari sa orginalnim Fararovim kosnicama.
Volio bih da je komentar dao Hajrudin , jer bi onda neke stvari mogle biti jasnije . Ako sam dobro razumio ima malo više radnji , što podrazumijeva raskopavanje cijelog
društva dva puta . Jednom je oduzimanje kompletnog legla , koje će ići iznad matične rešetke . Matica ide u prvi nastavak i ovdje nije jasno , da li se stavlja izgrađeno
saće , satne osnove ili kombinovano . Drugi veliki zahvat je , ako sam dobro shvatio , oduzimanje matici kompletnog legla , koje je će ići na ram s mrežom . Ovdje se
predpostavlja, da ram ima leto i ovdje su moguće razne kombinacije, pa i razdjelna (Snelgrova ) daska . Pčelar dodaje maticu, koju prethodno treba izvesti za tu namjenu
ali moguće je dodati i matičnjak ili odgojiti maticu uz gubitak vremena .Pri ovom zahvatu će sve izletnice napustiti gornji nastavak i vratit se na na poznato leto . Do ovog
momenta bi leto na matičnoj rešetki trebalo biti zatvoreno. Staroj matici se u prvi nastavak spušta ranije oduzeto leglo, koje je sada poklopljeno i smanjuje joj mogučnost
za novo zalijeganje . Ovo je u stvari dvostruko ograničavanje , jer je jedno urađeno matičnom rešetkom i gotovo da nema šansi za bilo kakvo rojenje .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Samir »

Zvones, nije sponenuo nikako SO nego je rekao svo prazno saće u prvi nastavak sa maticom i jedan okvir sa mladim leglom, ako je moguće okvir sa jajima. Ako sam dobro čuo nije spomenuo ni da se spušta polen ni med u okvirima nego samo prazno saće. U drugi nastavak iznad MR svo leglo,to bi mu došao kao dan 0, a 10-ti dan treba pronaći maticu u onom prvom i postaviti je na podnicu ispod MR zajedno sa onim podignutim leglom. Što se tiče nastavaka sa mladim leglom iznad MR konbinacije se vrše kako kome šta treba.

Tako sam ja čuo i shvatio, a valjda će se i Hajro uključiti kako bi nešto dodao što ja možda nisam čuo ili dobro razumio.
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Asim »

Samo vi mene zbunjujte . Ovo ću morati učiti ko domaću zadaću.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Samir »

Asim je napisao/la:Samo vi mene zbunjujte . Ovo ću morati učiti ko domaću zadaću.
Ma nemaš potrebe Asime. Riješio si ti ovo na bolji po tebe način. Nemoj džaba hlupat glavu puno je to posla i tebi a bogme i meni još više. Ostarilo se ba.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la zvones »

Samir je napisao/la:Zvones, nije sponenuo nikako SO nego je rekao svo prazno saće u prvi nastavak sa maticom i jedan okvir sa mladim leglom, ako je moguće okvir sa jajima. Ako sam dobro čuo nije spomenuo ni da se spušta polen ni med u okvirima nego samo prazno saće. U drugi nastavak iznad MR svo leglo,to bi mu došao kao dan 0, a 10-ti dan treba pronaći maticu u onom prvom i postaviti je na podnicu ispod MR zajedno sa onim podignutim leglom. Što se tiče nastavaka sa mladim leglom iznad MR konbinacije se vrše kako kome šta treba.

Tako sam ja čuo i shvatio, a valjda će se i Hajro uključiti kako bi nešto dodao što ja možda nisam čuo ili dobro razumio.
Sad je sve dosta jasnije . U principu i inženjer je rekao isto , prazne okvire bez legla , ali sam htio razčistit , jer prazan okvir može imati i satnu osnovu , a i to se
često radi. Isto okvir sa mladim leglom se gotovo uvijek ubacuje i najčešće je onaj na kome se matica nađe.Ovaj dio, gdje se matici oduzima ponovo otvoreno leglo,
a vraća njeno ranije , sad zatvoreno leglo je dodatna radnja , koja se mora obavit u momentu kad poćne medenje , napr. bagrema. Razlog je jednostavan , matica
dobija pun nastavak zatvorenog legla i praktično može polagati samo u čelije iz kojih izlazi leglo . Uslovi bi bili za rojenje , ali je plodište u stanju gladi , nema ni meda
niti polena .Uz sve krenulo je medenje i pčele su zainteresovane da unesu što više nektara , a nemaju gdje nego u medište .Zbog toga se u tom trenutku otvara i leto
na matičnoj rešetki ili na nastavku , ako ga ima .
Da i ja bih volio da se uključi Hajro , schumy ili bilo ko drugi jer ima više varijanti kako se radi , gdje se izostavlja neka od ovih radnji , a uključuju neke druge .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la inzenjer »

Metoda djeluje dosta zanimljiva,i primamljiva,ajmo sto vise da nas se ukljuci,da dodamo jos koju varijaciju.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Stipo »

Ova metoda je za mene nemoguć posao. Dva puta u 10 dana tražiti maticu hm... .
Šta ako matica nije obilježena, a društvo još jako i nemirno. Ode cijeli dan dok nađem 2 matice. Za ovu metodu treba imati i živce i dobre oči, a ja nemam ni jedno, a još manje drugo.
Ali eto drago mi je čitati i znati razne tehnike.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Samir »

Stipo je napisao/la:Ova metoda je za mene nemoguć posao. Dva puta u 10 dana tražiti maticu hm... .
Šta ako matica nije obilježena, a društvo još jako i nemirno. Ode cijeli dan dok nađem 2 matice. Za ovu metodu treba imati i živce i dobre oči, a ja nemam ni jedno, a još manje drugo.
Ali eto drago mi je čitati i znati razne tehnike.
On je ovu metodu razradio za nas sa manjim brojem košnica, a nemamo neko iskustvo u sprečavanju rojevog nagona, iako ima oko 150 fararki.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Stipo »

Ja sam nakon desetljeća iskustva i nakon što sam razvio pčelinjak na pristojan broj društava odlučio da primjenjujem tehniku rad sa nastavcima bez traženja matice. U pčelinjak uvodim polunastavle, matičnu rešetku i sneglerovu razdjelnu dasku. Bez toga rad sa sanducima nije moguć. Rad sa okvirima se izbjeći ne može ali se može svesti na minimum zahvata jer se ponekad mora dodati poneka satna osnova i izvaditi stari crni okvir.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la mido »

Rad samo sa nastavkom, a ne sa okvirom je lijepo teoreski posmatrano ali praktično teško izvodljivo.
Učestovao sam na sajmu u Srebreniku već drugi put kao izlagač. Mogu iznijeti samo lijepe utiske i upotrijebiti riječi fale za organizatore.
Ljudi imaju smisla za organizaciju i par ljudi koji nesebično ulažu svoj trud za opšte pčelarsko dobro, što im je na prvome mjestu.
Sajam je bio dobro posjećen i moglo se lijepo meda prodati.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Samir »

E tako nešto sam ja probao ove godine Stipe, tako što sam prije nekih 15-tak dana prije bagrema spustio svo leglo na podnicu, a u gornji nastavak ubacio ram otvorenog legla, meda, polena, okvire sa saćom i sa SO.
Mislio sam da nakon nekih 5-7 dana ubacim MR između ova dva nastavka kako bi utvrdio dali je prešla. Nakon pregleda i uvida da je matica u gornjem nastavku onda izvršit zamjenu mjesta i dodavanje po potrebi nastavaka ili PN. E pošto sam imao neki problem ostade mi to bez MR i moj plan se izjalovi, a mislim da je moguće na ovaj načim radit bez traženja matice.

Sve joj pripremimo u najviši nastavak isto kao kad je hoćemo ograničiti sa MR na podnicu. Stim što je nismo tražili nego se možemo nadati da će sama doći gdje joj je mjesto.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Stipo »

Kada se jednom matica stavi ispod rešetke uvjek ostaje ispod rešetke. Vener je to savršeno prikazao i njegova metoda se zasniva na radu sa nastavcima. Možda druge metode mogu donjeti nešto bolje rezultate u prikupljanju meda. Ali Venerova metoda omogućuje da jedan čovjek za dan pripremi 300 društava dok metoda za rad sa okvirima zahtjeva puno vremena i maksimum je moguće pripremiti jedva 50 društava. Zato je Vener uz 3 stalna radnika bez problema radio sa 1000 društava, a nekad i mnogo više. Znači jedan radnik ako se radi sa nastavcima bez problema stigne opslužiti 300 društava. E tih 300 društava uvjek dadnu mnogo više meda nego onih 50.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Samir »

Negdje sam malo površinski pročitao Venerov sistem, al potražit ću pa malo detaljnije prostudirat. Možda nekad imadnem više od ovih 12, a što nebi sebi olakšao i sa ovim što imam.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Stipo »

mido je napisao/la:Rad samo sa nastavkom, a ne sa okvirom je lijepo teoreski posmatrano ali praktično teško izvodljivo.
Učestovao sam na sajmu u Srebreniku već drugi put kao izlagač. Mogu iznijeti samo lijepe utiske i upotrijebiti riječi fale za organizatore.
Ljudi imaju smisla za organizaciju i par ljudi koji nesebično ulažu svoj trud za opšte pčelarsko dobro, što im je na prvome mjestu.
Sajam je bio dobro posjećen i moglo se lijepo meda prodati.
Imam Venerovu knjigu i imam njegov video i prvo što sam primjetio pa gdje su tu satne osnove nigdje se ne spominju.
Poslje sam shvatio da on govori samo o proizvodnim društvima. On rezervnih društava nema. Nema oduzimanja legla, nema prevješavanja legla, nema dodavanja satnih osnova. Kada nešto radi radi samo sa cijelim nastavkom. Naravno da se u nastavcima pored izgrađenih okvira nalaze i satne osnove. On to sve spremi kod kuće. Kada dođe na pčelinjak samo ili oduzima ili dodaje cijeli nastavak. Kao rezervu drži rezervni pčelinjak i tu proizvodi matice za svoje potrebe. Taj pčelinjak je priča za sebe jer odatle sve kreće i tu se iz drugih pčelinjaka vraćaju nova društva koja se pripremaju za iduću sezonu i iz njega se nadopunjavaju društva u drugim pčelinjacima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la Samir »

Stipo jučer sam našao neki snimak, a i tekst sa prikazom košnica u pojedinim fazama.
Na snimku koristi MR odma iznad PLN, a ispod PN. U ovom tekstu na crtežu MR ide iznad PN, tako da PLN i PN čine cjelinu.
Onda mi nije jasno na snimku koristi prilikom uzimljavanja PN ispod PLN na oba plodišta, a u ovom tekstu nije tako.
Pošto imam jednu formiranu dvomatičnu koš pokušat ću primijenit njegovu metodu jer možda oformim više takvih zajednica. Do sada sam imao jednu al sam vršio usmjeravanje i prevješavanje, tako da mi se nije svidio taj metod jer prilikom preturanja i prevješavanja stvori se čitava zbrka haos je od pčela.

@Inžinjeru, već danas odrađeno. Jesil se prijavio za sajam na Tašu.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la inzenjer »

Samir je napisao/la:Stipo jučer sam našao neki snimak, a i tekst sa prikazom košnica u pojedinim fazama.
Na snimku koristi MR odma iznad PLN, a ispod PN. U ovom tekstu na crtežu MR ide iznad PN, tako da PLN i PN čine cjelinu.
Onda mi nije jasno na snimku koristi prilikom uzimljavanja PN ispod PLN na oba plodišta, a u ovom tekstu nije tako.
Pošto imam jednu formiranu dvomatičnu koš pokušat ću primijenit njegovu metodu jer možda oformim više takvih zajednica. Do sada sam imao jednu al sam vršio usmjeravanje i prevješavanje, tako da mi se nije svidio taj metod jer prilikom preturanja i prevješavanja stvori se čitava zbrka haos je od pčela.

@Inžinjeru, već danas odrađeno. Jesil se prijavio za sajam na Tašu.
Nisam Samire,de proslijedi na pp pojedinosti oko tog.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sajam pčelarstva Srebrenik

Post Postao/la zvones »

Samir je napisao/la:Stipo jučer sam našao neki snimak, a i tekst sa prikazom košnica u pojedinim fazama.
Na snimku koristi MR odma iznad PLN, a ispod PN. U ovom tekstu na crtežu MR ide iznad PN, tako da PLN i PN čine cjelinu.
Onda mi nije jasno na snimku koristi prilikom uzimljavanja PN ispod PLN na oba plodišta, a u ovom tekstu nije tako.
Pošto imam jednu formiranu dvomatičnu koš pokušat ću primijenit njegovu metodu jer možda oformim više takvih zajednica. Do sada sam imao jednu al sam vršio usmjeravanje i prevješavanje, tako da mi se nije svidio taj metod jer prilikom preturanja i prevješavanja stvori se čitava zbrka haos je od pčela.

@Inžinjeru, već danas odrađeno. Jesil se prijavio za sajam na Tašu.
Samire ti si vidio jedan dio , koji ne odgovara tome što si pročitao .Polunastavak po Veneru ima dvije glavne svrhe . Pred zazimljavanje , obično poslje paše kao što je
suncokret , stavlja ga na podnicu, a iznad njega plodište. On tada služi za stimuliranje, jer pčele prenose med u medne vijence u plodište i ujedno imaju hranu za zimu.
U proljeće , poslje snažnog razvoja , kad se želi ograničiti matica , plodište ide na podnicu , a polunastavak na matičnu rešetku i Veneru služi kao produženo plodište u
koje će pčele puniti med , tako da će u plodištu biti isključivo leglo . Da bi se desilo sve kako je zamišljeno treba dobar razvoj , a zatim snažno medobranje .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Pčelarenje sa nastavcima

Post Postao/la Stipo »

Samir je napisao/la: Samire ti si vidio jedan dio , koji ne odgovara tome što si pročitao .Polunastavak po Veneru ima dvije glavne svrhe . Pred zazimljavanje , obično poslje paše kao što je
suncokret , stavlja ga na podnicu, a iznad njega plodište. On tada služi za stimuliranje, jer pčele prenose med u medne vijence u plodište i ujedno imaju hranu za zimu.
U proljeće , poslje snažnog razvoja , kad se želi ograničiti matica , plodište ide na podnicu , a polunastavak na matičnu rešetku i Veneru služi kao produženo plodište u
koje će pčele puniti med , tako da će u plodištu biti isključivo leglo . Da bi se desilo sve kako je zamišljeno treba dobar razvoj , a zatim snažno medobranje .
Ograničavanje matice na jedan plodišni nastavak ispod matične u dvomatičnm društvu samo po sebi ima dobar razvoj. Za skupljanje meda nije potrebna jaka paša jer se radi o dvomatičnom društvu. Ako se radi sa normalnim društvom onda je poželjno da je dnevni unos veći od 1 kg.
Ako se radi sa dvomatičnim društvom onda je jako nezgodno raditi sa okvirima jer se previše pčela uznemiri , a i samo dvomatično društvo ima više pčela nego dva normalna društva. Ako se prevješavaju okviri zna se uzbuniti toliko pčela da je praktički rad nemoguć. Zato se u takvim društvima isključivo radi sa nastavcima. Vener ističe da svaka matica u tom dvomatičnom društvu treba uvjek da ima pun polunastavak meda ili sirupa i tvrdi da je uspjeh zagarantovan.
Pošto kod nas paše sve češće izostaju onaj tko se odluči za takvo pčelarenje treba dosta novca uložiti u šećer i pogače.
U ovoj besparici i skupom šećeru teško tko može takvo nešto uraditi. Gornja matica treba uivjek da ima pogaču tijekom cijele sezone sve do zadnje paše i to je još jedan dodatni trošak.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Pčelarenje sa nastavcima

Post Postao/la Samir »

@ Zvones shvatio sam ja to, sve je isto što se tiče donje zajednice al se razlikuje položaj PN na video prikazu od položaja u tom teksta za gornju zajednicu prilikom uzimljavanja. Na video prikazu PN u pomoćne zajednice dolazi ispod plodišta, a u tekstu što imam, PN ostaje iznad plodišta pomoćnog društva. Razlika je još u tome da se MR postavlja na PN, a na video zapisu ispod PN. To me buni. Dali imaju dvije verzije ili je neka greška u tekstu što sam našao.

@Stipo, ja već imam jednu zajednicu i te sve troškove, al više mi je muke zadavalo to prevješavanje i zbrka pčela, kao što sam već pisao, a i ti isto potvrdio svojim tekstom.
Kad dođe vrijeme tome onda mi se nemili otići na pčelinjak, a imam volju imati makar jednu takvu zajednicu.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarenje sa nastavcima

Post Postao/la zvones »

Samire nisam dobro razumio tvoj post , pa sam nastojao objasnit osnovu sistema .
Ispravan naslov teme za ove postove koji su odlutali .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Pčelarenje sa nastavcima

Post Postao/la Samir »

zvones je napisao/la:Samire nisam dobro razumio tvoj post , pa sam nastojao objasnit osnovu sistema .
Ispravan naslov teme za ove postove koji su odlutali .
Uredu od viška glava ne boli, a nije zgoreg ponoviti.
Žepić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 05 srp 2013, 13:50

Re: Pčelarenje sa nastavcima

Post Postao/la Žepić »

Kako sloziti lr pred pasu kestena?
Goran Žepić
Odgovorite