Predstavljenje

Tehnike pčelarenja
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Selam Alejkum i Pozdrav svima.Da se predstavim.Zovem se Ermin imam 17god i pcelar sam pocetnik.Imam 3 LR kosnice i malo iskustva s pcelama.Nastojim da sto vise naucim o pcelama i da se Ako BOG da i prosirim.Toliko od mene nadam se da ce te mi pomoci u ovim mojim planovima s vasim savjetima.I nadam se da cemo se lijepo slagati i druziti.
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 04 lip 2009, 09:38, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

pozz ermine, dobro došao na forum. Nebi bilio loše da staviš lokaciju ;)
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Alejkumu selam Ermine . Dobro nam došao na forum i bi će mi drago ako se budemo družili bez obzira na sve razlike.

Ermine bi će ti od velike koristi ako u svojoj blizini nađeš nekog nesebičnog pčelara praktičara . Ssve što te bude interesovalo slobodno pitaj a bogami i svoje mišljenje iznesi.
Imati tri pčelinju zajednicu ili 50 neophodno je imati određeno znanje ,razlika je samo u obimu posla .
Želim ti svako dobro i da nađeš svoje zadovoljstvo u pčelarstvu
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Evo i ja da se prestavim ovom forumu zovem se Stipo i pčelarim u Vidošima kod Livna već 7. godinu.
Počeo sam sa jednom LR košnicom i uz uspone i padove došao na 19 društava koje su trenutno na vrijeskovoj paši. I ta kasna paša a često i glavna paša u mom kraju zadaje mi dosta problema nekad slatki a nekad i gorki kako meni tako i nekolicini pčelara.
Evo o čemu se radi: Poznato je da virjesak medi oko 60 dana kod nas od polovine 8. mjeseca do početka 10 mjeseca. Često dadne dobru zimnicu i jedno vrcanje a ponekad u dobrim godinama i dva vrcanja. Tada su pčelari presretni ali krajem zime ta se sreća svakih nekoliko godina pretvori u gorčinu zbog velikih zimskih gubitaka jer od 30-80% društava strada. Učio sam o pčelarenju iz raznih kniga a u zadnje vrijeme i sa interneta. Polako sam povećavao broj društava i za 5 godina imao sam 20 društava i sve to vrijeme zimu su prezimljavala sva društva. Drugi pčelari su se žalili na velike gubitke svako 3-4 godine desi im se da im većina društava pomre. Mislio sam da su neuki i ne obrazovani sve dok se i meni nije desilo prošle godine kada sam izgubio pola društava. Sve sam radio kako treba poslje vrijeska zaštitio pčele od varoze , provjerio učinak lijeka, dodao šećerni sirup i pregledao raspored hrane za zimovanje i zaključio pčelarski dnevnika sa ocjenom loše jer nije bilo dovoljno zimnice a kamo li vrcanja i rekao sam tada sinu ako ih preživi pola bit će dobro i da ih nisam trebao seliti na vrijesak. Vidio sam da sam napravio kobnu grešku jer nisam na vrijeme zaštitio društva od varoze. Vrijesak je podbacio i pa nije bilo dovoljno mladih pčela društva su se popolovila a i ono što sam uzimio varoza je učinila svoje i bilo je mnogo oštećenih pčela.

Sada pitam ovdje na forumu kako obrati vrijesak a uzimiti zdrava i jaka društva. Kada vrijesak medi nema problema a kada vrijesak podbaci već je došao 10. mjesec i sve je kasno.
Ja imam jednu ideju ali je neću još iznositi prvo bih pogledao vaše savjete.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Evo i ja da se prestavim ovom forumu zovem se Stipo i pčelarim u Vidošima kod Livna već 7. godinu.
Počeo sam sa jednom LR košnicom i uz uspone i padove došao na 19 društava koje su trenutno na vrijeskovoj paši. I ta kasna paša a često i glavna paša u mom kraju zadaje mi dosta problema nekad slatki a nekad i gorki kako meni tako i nekolicini pčelara.
Evo o čemu se radi: Poznato je da virjesak medi oko 60 dana kod nas od polovine 8. mjeseca do početka 10 mjeseca. Često dadne dobru zimnicu i jedno vrcanje a ponekad u dobrim godinama i dva vrcanja. Tada su pčelari presretni ali krajem zime ta se sreća svakih nekoliko godina pretvori u gorčinu zbog velikih zimskih gubitaka jer od 30-80% društava strada. Učio sam o pčelarenju iz raznih kniga a u zadnje vrijeme i sa interneta. Polako sam povećavao broj društava i za 5 godina imao sam 20 društava i sve to vrijeme zimu su prezimljavala sva društva. Drugi pčelari su se žalili na velike gubitke svako 3-4 godine desi im se da im većina društava pomre. Mislio sam da su neuki i ne obrazovani sve dok se i meni nije desilo prošle godine kada sam izgubio pola društava. Sve sam radio kako treba poslje vrijeska zaštitio pčele od varoze , provjerio učinak lijeka, dodao šećerni sirup i pregledao raspored hrane za zimovanje i zaključio pčelarski dnevnika sa ocjenom loše jer nije bilo dovoljno zimnice a kamo li vrcanja i rekao sam tada sinu ako ih preživi pola bit će dobro i da ih nisam trebao seliti na vrijesak. Vidio sam da sam napravio kobnu grešku jer nisam na vrijeme zaštitio društva od varoze. Vrijesak je podbacio i pa nije bilo dovoljno mladih pčela društva su se popolovila a i ono što sam uzimio varoza je učinila svoje i bilo je mnogo oštećenih pčela.

Sada pitam ovdje na forumu kako obrati vrijesak a uzimiti zdrava i jaka društva. Kada vrijesak medi nema problema a kada vrijesak podbaci već je došao 10. mjesec i sve je kasno.
Ja imam jednu ideju ali je neću još iznositi prvo bih pogledao vaše savjete.
Stipo dobro nam došao i hvala ti što si obogatio ovaj BH pčelarski forum sa registraciom i učešćem.

Stipo što se tiče vrijska on dolazi u nezgodno vrijem, POznato je da varoa u tom perioodu uveliko ima uspon kod razvoja a da pčele već uveliko smanjuju broj jedinki i priprema za zimu .
U koliko se varoa ne drži pod kontrolom teško da može izać iz zime kako treba.
POznato je da dok medi nema tretiranja protiv varoe niti bilokoji drugi lijek bez obzira bio organski ili ne.

Šta se može učiniti?
Osnovno je držati varou pod kontrolom , Obzirom da ti je vrijesak glavna paša mišljenja sam da bi varoa se mogla dovesti pod kontrolu
Prije vrijeska na 21 dan početi sa tretiranjem protiv varooe kao ekstra zahvat tj. pored onog osnovnog tretmana Okaslnom kiselinom u periodu kada nema legla, kako bi se obahvatio jedan ciklus razvoja pčele u leglu . Ovdje mislim na Mravlju kiselinu, binenvohl, neka od sredstva na bazi timola.

U koliko bi se odlučio za korištenje varolika onda bi trebao skinuti medne nastavke i odraditi 3 tretmana u razmaku sa 7 dana (21 dan)

Mora se posvetiti pažnja uzgoju zimske pčele toje jedan od uslova pored onog što moramo držati varou pod kontrolom .
Svakako moramo obezbijediti dostatne količine zimnice , i moramo pomoć pčelama da se fiksiramo pčelinje klube u najpovoljnijoj poziciji .


AKo sam dobro shvatio vi pčele odvezete na vrijesak ostavite i ako bi bi ako ne onda ste gotovi. Konstantno se mora voditi briga o pčelinjoj zajednici pogotovo u pripremama za zimovanje. MOraju biti instalirane vage kakobi se pratio unos ,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Znam Senade da varozu treba držati pod kontrolom i da se društva ne tretiraju srestvima protiv varoze u vrijeme medobranja osim organskim srestvima. Ja sam do sada upotrbljavao mravlju kiselinu i dodavao po jedan ili dva okvira građevnjaka i redovno ih izrezavao.
Imam vagu i naj manje dva puta tjedno provjerim stanje unosa meda.
Kao što si rekao vrijesak dolazi u nezgodno vrijeme pa je teško tada varoju držati pod kontrolom.
Ovdje kod mene u krugu od 5 kilometara ima 17 ljudi koji imaju pčele. Većina nema neki značajan broj društava svega po nekoliko košnica a ako netko i uspije razviti pčelinjak na 30-40 košnica uvjek se desi taj pomor pčela i ostaje bez njih.Poznajem ljude koji su 20 godina pčelarili i odustali od pčelarstva nisu mogli podnijeti da svakih nekoliko godina kreću iz početka. Imao sam komšiju koji je pčelario 40 godina i imao 120 društava a za 2 godine ostao na 5 društava. Katastrofa! Dovodio je najbolje stručnjake iz države u pčelinjak,
slao uzorke uginulih pčela na analizu u kojekakve institute da sazna šta je razlog pomora njegovih pčela , a odgovor je bio takav da su pčele stradale jer su obolile usljed velike zaraženosti varozom.

Gledajući ta periodična stradavanja čitavih pčelinjaka u razgovoru sa ljudima koji drže pčele došao sam do jednog zaključka napominjem da je to moj zaključak a ne nikakav naučni dokaz.
Veliki broj pčelara iz hobija drži pčele neke od njih ja ne mogu nazvati pčelarima jer jedan dobar broj takvih pčelara drži nekoliko košnica PČELE KOJE NE LJEČI samo ako ima meda izvrca, a ako prezime zimu prezimile su, a ako ne nikom ništa do ljeta nabavit će koji roj i opet će imati pčele.

MISLIM DA JE OVAKAV NAČIN DRŽANJA PČELA POGUBAN ZA PČELARSTVO I DA JE STALNI IZVOR ZARAZA
ZA PČELE ONIH PČELARA KOMŠIJA KOJI VOLE I DRŽE DO SVOJIH PČELA.

Kontrole od države nema kao ni od lokalne udruge pčelara a niti od veterinaski službi ništa se ne poduzima.
Čiji su pčelinjaci stradali stradali su a čiji su ostali imaju veliku šansu sledeće zime da stradaju jer u komšiluku sigurno imaju nekoliko košnica punih varoze koje nitko ne gleda do sledećeg vrcanja.

Ja ne znam kako je kod vas Senade oli ovo je kod mene u mom kraju veliki problem.
I u pravu si meni preostaje samo držati varozu pod kontrolom i stalno provjeravati zaraženost i činiti sve moguće da ne dozvolim razvoj bolesti jer zbroio sam dva i dva i vidim u čemu je problem a čini mi se da imam i rješenje ti si mi napomenuo da prije vrijeska stavim varolik ali varolik ne dolazi u obzir jer podstičem razvoj pčela za vrijesak i cjeli 7 mjesec imam puno legla pa ako vrijesak zamedi dobra društva brzo doneseu med i napune medne nastavke prije 5 godina vrijesak je tako dobro medio da sam imao 2 vrcanja i ostavio po 20 kg meda pčelama za zimu društva su uzimljena sa dva nastavka puna pčela, ali prije dvije godine preselio sam pčele na vrijesak i vaga je lagano počela rasti po 200-300 grama svaki dan i sredinom 8 mjeseca suša i visoke temperature sve su spržile vrijesak prestao mediti. Tada sam napravio veliku grešku
jer trebao sam zaštititi pčele od varoze i vratiti ih u bazni pčelinjak tretirati ih amitrazom i pripremiti ih za zimu. A nisam zato što su neki stariji pčelari govorili da može pasti kiša i vrijesak opet zamediti a moje pčele većinom nisu imale ništa meda neke na dva rama a neke ništa pa kako ću da ih uzimim bez meda zar da ih uzimim na čistom šećeru nema šamse da tako prezime i ostavim ti ja pčele još na planini čekajući kišu i vrijesak i doista krajem 8 mjeseca pade kiša ali i zahladi dani prolaze a vaga stoji na 35kg bruto sve je užasno loše i za bilo koju akcije već prekasno preostalo mi je da učinim što mogu.
Tretiram pčele amitrazom i dodam šećerni sirup jer već je kraj 9. mjeseca pa šta preživi dobro je, ali evo ti opet niskih temperatura pčele prestale uzimati šećerni sirup jer su zbog niskih temperatura formirale klupko.
Dodam po dvije pogače i do dolaska zime jedva sam uspio dati pčelama 6-7litara sirupa.
proljeće je dočekalo samo pola društava.

Eto to su ti moji problemi Senade oko mog načina pčelarenja jer kada vrijesak medi sve je u redu a ako podbaci nastaje pomor pčela pa bih volio da mi se jave pčelari koji imaju slične probleme da razmjenimo iskustvo i zajedno poboljšamo pčelarenje i dobijemo više meda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

..osim organski
Nema tretiranja i unosa lijekova u vrijeme medobranja pa tako ne dolaze u obzir ni organski lijekovi,

Mišljenja sam da možete uspješno pčelariti i sa varoom, Jendo mi nije jasno zašto neide te na kadulju, VAs 4-5 pčelara se udružite i vozite na pašu isto tako može te doći i uposavinu na bagrem ako ste udruženi time smanjuje te troškove. Radi informacije ; iz Neuma pčelari dovoze u posavinu svoje pčele na bagrem i bagremac, to je da malorazmislite

Glavni faktor stradanja pčela je varoa netreba tu nikakva aniliza i nlazi stručnjaka. AKo ja nemam gubitaka i mnogi pčelari koje poznajem onda ostaje jedino nebriga pčelara. NAžalost to je tako u ovakvim uslovima pčelar se mora pobrinuti za pčele

Stipo ovo što kažeš oko hobi pčelara i nebrige donekkle si upravu i razumijem međutim moj primjer govori da se uspješno može pčelariti i pored takvih pčelara jer kod mene je takva situacija , Uglavno nekakvi ljubitelji pčela a svake godine im stradaju pčele . PA se ja pitam kakava je to ljubav kad pčele stradavajumoj razum to nemože da dokuči ililažu da je to iz ljubavi.

Što se tiče države nažalost tu smo prepušteni sami sebi itrebali bi se izboriti za državne zakone i udruge na državnom nivou kao što je to u susjednoj nam Hrvatskoj mad i tamo vjerovatno nije sve zlatno ali se bore.
ti si mi napomenuo da prije vrijeska stavim varolik ali varolik ne dolazi u obzir jer podstičem razvoj pčela za vrijesak i cjeli 7 mjesec imam puno legla
Ja sam rekao da ideš varolikom prije na 21 ili ona karenca od 40 dana stim da nema plodišnih nastavaka. Forsiranje legla zbog vrijeska u to vrijeme je samim tim i forsiranje razvoja varoe. Šta se dešava u velikoj populaciji pčele tad a teško je primjetiti dejstvo varoe ali kada krene paša pčele se iscrpe i dodatno stradavaju od varoe , kad se sve to sabere oduzme rezultat bude poguban.

Koristio sam mravlju kiselinu u raznim oblicima i primejtio sam da je nesigurna u suzbijanju varoe. NAjboljej se pokazalo dugotrajno isparavanje 20-30 % MK koja se nalazi upodnjači. Sa mravljom kiselinom idu i drugi problemi- uništavaju se djelovi košnice ,mreža na podnjači itd.


Jedna od mogućnosti u vašim uslovima je ta da u proljeće i sve do vrijeska ideš šećer kao stimulaciju ito obilne obroke stim da bi pred vrijesak oduzeli sve okvire koji su nakucani medom , takvih okvira bitrebalo imati bar 5-6 na njihovo mjesto postaviti satnu osnovu a te okvire pravilno uskladištit uskladištiti. Bez obzira mdio vrijesak ili ne te okvire kada se skine vrijesak vratiš nazad pčelama kao zimnica i ostaviš vrijeska u koliko vrijesdak ne zamedi imaš te okvire iz rezerve koji su dovoljni da pčele prezime.
Sa ovakvim načinom poštedio bi zimskupčelu od prerade sirupa i samo se usredsrediš navaroou.
Ipak mišljeenja sam da je možda kasno i za varou u septembru. Opet sa druge strane ako bi recimo uspjele preživjeti 3-4 ulice pčela sa kvalitetnim tretmanom O K te pčele bi se opet uspjele razviti do slijedećeg vrijeska.


Druga mogućnost u takvim slučajevima je ta da se kod kuće drže nukleusi na 5 LR okvira 1:1 kao pomoćna društva , osnovno društvo kao štokažeš može da da dva vrcanja ta ko u slučaju bude tako onda ono nosi teret i nukleusa , u koliko podbaci vrijesak imao bi pomoćna društva koja lagano mogu podnijet teret i izgurat zimu.
Ovaj sistem pčelarenje možda bi bio malo skuplji ali bi dobro bilo da ideš bar još na jednu pašu a vjerujem da bi mogao iskoristiti i tri paše .

Stipo u tvom slučaju u o vrijeme nebi trebao mnogo varoa po društvu ako želiš kvalitetno da uđeš uzimu.
Evo mog slučaja;
ja odaradim tretman uovom periodu i obavezno tretman OK i miran sam godinu dana. JA i sad uopšte nebrinem , znamdaje nešto ima ali nije ubitačna i sada su košnice skoro dupke pune pčelama.

Mnogi se hvale sa api lif var jest skup ali na malom broju košnica mislim da se može nekako progurat , jedno pakovanje je 7 km i mislim da imaju zastupnici u Livnu ili Tomislavgradu .


Stipo moje mišljennje da možeš uspješno pčelariti samo moraš napraviti strategiju.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ono organski ljekovi ...mislio sam na kartone natopljene mravljom kiselinom koju stavljam preko satonoša dok traje stimulacija pčela.

I drago mi je što imamo slično mišljenje oko ovog problema i ja sam zaključio da moram imati rezerve meda u slučaju da vrijesak podbaci. Ato kada stimuliram pčele stimulirami i razvoj varoe to je istina.

Poznato je da dok ima legla da je i varoa u leglu i došao sam na ideju da iznesem legla iz košnica i sa njima formiram nukleuse a samim time sva prizvodna društva očistim od varoe i da ih prevezem na vrijeskovu pašu.Znam da bi tim postupkom oslabio proizvodna društva ali bi dobio velik broj novih rezervnih društava koja mogu posle vrijeska spojiti sa njima u slučaju da vrijesak podbaci a ako vrijesak dobro zamedi matica će ponovo masovno zaleći i dočekati zimu jaka i sa dosta novih pčela a varoa se neće uspjeti za 60 dana preko mjere razviti. U tom slučaju ova rezervna društva mogu ostaviti za povećanje pčelinjaka ili prodati.
Samo ne znam dali da iznesem iz proizvodnih društava svo leglo ili samo otvoreno leglo.
Ako znaš nešto o ovom napiši mi.Čuo sam nešto o tome kako neki u francuskoj vade leglo iz košnica i sa nim formiraju nove zajednice i odnesu ih u novi pčelinjak udaljen 150-200 metara a tamo će pčele povući prisilne matičnjake što je i cilj i dok se izleže nova matica i dok se spari iz legla izađe sva varoa a kako već danima nema legla varoa ne može položiti jaja a onda pčelar tretira nekim učinkovitim ljekom protiv varoe, a matice poslje oplodnje zamjeni boljim maticama iz rezerve.
Ona proizvodna društva u ovakvom načinu pčelarenja daju čisti med i čisti vosak jer ih nikad ne treba tretirati kemikalijamaa ako su mu pčele u ekološkoj prirodi od njih dobiva i ekološke proizvode.

I u pravu si i ja mislim da mogu profitabilno pčelariti ali moram donjeti posebnu strategiju.
Do sada sam klasično pčelario,a to za moje uvjete nije dobar način. Ove sezone je još tako ali se moram pripremiti za iduću i vjerujem da ću ovdje na forumu iduće godine napisati kako sam i šta sam radio i kakvi su rezultati bili.

A ovo za preseljenje pčela na više paša o tome razmišljam već neko vrijeme prvo moram još dosta toga naučiti gdje su paše koje su i kada prevoziti pčele.
Ja pčelarim 7 godina i prvo moram imati dobar stacionirani pčelinjak da mogu natovariti kamion pčela a onda razmišljati o dalekoj selidbi jer ja sada imam 19 društava i prebacio sam ih na vrijesak na 7-8 km od baznog pčelinjaka koji je na sreću izgleda počeo ljepo mediti za 6 dana 8kg a tek je počeo cvjetati.
Pa sada ti razmisli o preseljenju pčela hehehe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Ono organski ljekovi ...mislio sam na kartone natopljene mravljom kiselinom koju stavljam preko satonoša dok traje stimulacija pčela.

I drago mi je što imamo slično mišljenje oko ovog problema i ja sam zaključio da moram imati rezerve meda u slučaju da vrijesak podbaci. Ato kada stimuliram pčele stimulirami i razvoj varoe to je istina.

Poznato je da dok ima legla da je i varoa u leglu i došao sam na ideju da iznesem legla iz košnica i sa njima formiram nukleuse a samim time sva prizvodna društva očistim od varoe i da ih prevezem na vrijeskovu pašu.Znam da bi tim postupkom oslabio proizvodna društva ali bi dobio velik broj novih rezervnih društava koja mogu posle vrijeska spojiti sa njima u slučaju da vrijesak podbaci a ako vrijesak dobro zamedi matica će ponovo masovno zaleći i dočekati zimu jaka i sa dosta novih pčela a varoa se neće uspjeti za 60 dana preko mjere razviti. U tom slučaju ova rezervna društva mogu ostaviti za povećanje pčelinjaka ili prodati.
Samo ne znam dali da iznesem iz proizvodnih društava svo leglo ili samo otvoreno leglo.
Ako znaš nešto o ovom napiši mi.Čuo sam nešto o tome kako neki u francuskoj vade leglo iz košnica i sa nim formiraju nove zajednice i odnesu ih u novi pčelinjak udaljen 150-200 metara a tamo će pčele povući prisilne matičnjake što je i cilj i dok se izleže nova matica i dok se spari iz legla izađe sva varoa a kako već danima nema legla varoa ne može položiti jaja a onda pčelar tretira nekim učinkovitim ljekom protiv varoe, a matice poslje oplodnje zamjeni boljim maticama iz rezerve.
Ona proizvodna društva u ovakvom načinu pčelarenja daju čisti med i čisti vosak jer ih nikad ne treba tretirati kemikalijamaa ako su mu pčele u ekološkoj prirodi od njih dobiva i ekološke proizvode.

I u pravu si i ja mislim da mogu profitabilno pčelariti ali moram donjeti posebnu strategiju.
Do sada sam klasično pčelario,a to za moje uvjete nije dobar način. Ove sezone je još tako ali se moram pripremiti za iduću i vjerujem da ću ovdje na forumu iduće godine napisati kako sam i šta sam radio i kakvi su rezultati bili.

A ovo za preseljenje pčela na više paša o tome razmišljam već neko vrijeme prvo moram još dosta toga naučiti gdje su paše koje su i kada prevoziti pčele.
Ja pčelarim 7 godina i prvo moram imati dobar stacionirani pčelinjak da mogu natovariti kamion pčela a onda razmišljati o dalekoj selidbi jer ja sada imam 19 društava i prebacio sam ih na vrijesak na 7-8 km od baznog pčelinjaka koji je na sreću izgleda počeo ljepo mediti za 6 dana 8kg a tek je počeo cvjetati.
Pa sada ti razmisli o preseljenju pčela hehehe.
Stipo da opet ponovim nema dodavanji i unosa u košnicu nikakvih lijekova pa makar oni bili organski dok traje medobranje.

Što se tiče uklanjanja legla iz osnovne pčelinje zajednice nemam iskustva osim što samprimjetio kad formiram oplodnjake da u tim zajednicama gdje sam oduzeo 2-3 okvira legla manje varoe . Mišljenja sam da bi dalo rezultate oko suzbijanja varoe ako bi izvadili 3-4 okvira sa poklopljenim leglom ali bi trebalo voditi računa d a je pčelinnja zajednica dobro razvijena i da ima povoljnu struzkturu pčele. Tim zahvatom morao bi imati kvalitetne matice u dobroj kondiciji .

Stipo razmišljaj da sam sebi uzgajaš matice i da uvjek imaš u rezervi kao i to da imaš ta nekakva pomoćna društva. Dobro razrađena strategija daje rezultate samo neka medi u prirodi ineka ima polena netreba s esikirati
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Samo da poselamim naseg mladog Ermina i da mu pozelim dobrodoslicu na forum.
Ermine tvoja upornos i sama preciznost u pcelarstvu kad se pomnozi sa tvojim godinama ocekivat je veliko ( bogstvo) u pcelarstvu. Sretno Ermine.
Postar
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ermine pozzz.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:Samo da poselamim naseg mladog Ermina i da mu pozelim dobrodoslicu na forum.
Ermine tvoja upornos i sama preciznost u pcelarstvu kad se pomnozi sa tvojim godinama ocekivat je veliko ( bogstvo) u pcelarstvu. Sretno Ermine.
Postar
We alejkumu selam.Hvala za dobrodoslicu.Ja se nadam posto smo mi veoma blizu ako mi kakav problem izbije , da ces mi pomoci i savjetovati me :D
Zadnja izmjena: ErminH, dana/u 17 kol 2009, 12:36, ukupno mijenjano 1 put.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Stipo je napisao/la:Ermine pozzz.
Dobrodosao Stipo.Kada sam procitao tvoje pitanje o vrijesku ja ti nemam sta reci a ni savjetovati nego samo budi uporan i nastavi dalje i puuno srece s vrijeskom jer je stvarno dobra pasa ali nazalost dolazi u nezgodno vrijeme :( toliko od mene pa se cujemo nekom narednom prilikom POZZZ SVIM FORUMASIMA :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

ErminH je napisao/la:
postar je napisao/la:Samo da poselamim naseg mladog Ermina i da mu pozelim dobrodoslicu na forum.
Ermine tvoja upornos i sama preciznost u pcelarstvu kad se pomnozi sa tvojim godinama ocekivat je veliko ( bogstvo) u pcelarstvu. Sretno Ermine.
Postar
We alejkumu selam dragi nas senade.Hvala za dobrodoslicu.Ja se nadam posto smo mi veoma blizu ako mi kakav problem izbije , da ces mi pomoci i savjetovati me :D
Ermine mozeli tacna mikro lokacija ili nesto vise o sebi bilo bi mi drago da znam ko je nas mladi pcelar. Sve sto znam bez problem a ako nesto i zapne tu su nasi prijatelji forumasi. Selam Emire
Zadnja izmjena: postar, dana/u 14 kol 2009, 20:22, ukupno mijenjano 1 put.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:
ErminH je napisao/la:
postar je napisao/la:Samo da poselamim naseg mladog Ermina i da mu pozelim dobrodoslicu na forum.
Ermine tvoja upornos i sama preciznost u pcelarstvu kad se pomnozi sa tvojim godinama ocekivat je veliko ( bogstvo) u pcelarstvu. Sretno Ermine.
Postar
We alejkumu selam dragi nas senade.Hvala za dobrodoslicu.Ja se nadam posto smo mi veoma blizu ako mi kakav problem izbije , da ces mi pomoci i savjetovati me :D
Ermine mozeli tacna mikro lokacija ili nesto vise o sebi bilo bi mi drago da znam ko je nas mladi pcelar. Sve sto znam bez problem a ako nesto i zapne tu su nasi prijatelji forumasi. Selam Emire
Prezime Hubic, to ti ja mislim sve govori i stanujem u Mahali ....
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Da Emire svatio sam odmah o kome je rijec. Danas sam dolazio kod tebe i donio tel. racun. Amiđa Mirsad je nekad pcelario, snjim cesto razgovaram na tu temu. Ima iskustva i mogu ti zaista reci da je pozitvan na tom djelu. Emire izabrao si jako skup sport ali samo habro i nemoj pretjerivati sa razrojavanjem. Dobro savladaj na te 3 kos. i onda pravi novi korak u prosirenju pcelnjaka. Nasa Breza je rudarska pa neka ti je SRETNO i Medno. Postar
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:Da Emire svatio sam odmah o kome je rijec. Danas sam dolazio kod tebe i donio tel. racun. Amiđa Mirsad je nekad pcelario, snjim cesto razgovaram na tu temu. Ima iskustva i mogu ti zaista reci da je pozitvan na tom djelu. Emire izabrao si jako skup sport ali samo habro i nemoj pretjerivati sa razrojavanjem. Dobro savladaj na te 3 kos. i onda pravi novi korak u prosirenju pcelnjaka. Nasa Breza je rudarska pa neka ti je SRETNO i Medno. Postar
Ok .Samo da te ispravim ja sam Ermin a Brat mi je Emir :D
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

OK Ermine oprosti.
Postar
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

postar je napisao/la:OK Ermine oprosti.
Postar
Ma nema veze
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

eso je napisao/la:Samo da vam pcele ne postanu rudari
:P
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

zovem se elmir iz donje orahovice sam pocetnik sam u pcelarstvu zatov vas sve pozz i zahvaljujem se na ovako lijepom forumu pozz svim
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Pozz Elmire i dobro nam došao.
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ELMIR je napisao/la:zovem se elmir iz donje orahovice sam pocetnik sam u pcelarstvu zatov vas sve pozz i zahvaljujem se na ovako lijepom forumu pozz svim
Dobro nam došao Elmir efendija, vjerovatno nisi Elmir iz "SUDBINE" BAND , nema on vremne od klavijaura
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

pozz elmire nadam se da cemo se lijepo druziti :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

EJ HVALA VAM NA DOBROM DOCEKU MA NEMA ON KAD ON SVIRA EJ TISI IZ GRAPSKE IMAM DOL RODBINE PA HVALA VAMA ERMIN NESUMNJAM DASE NECEMO DOBRO DRUZIT ZA DOBROBIT NASEG FORUMA
Odgovorite