Predstavljenje

Tehnike pčelarenja
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobar dan "forumovci" !
Čitam odnedavno vaš forum, koji mi se odmah svidio, pa sam se i ja nakon podosta oklijevanja odlučio uključiti u vašu "pčelarsku bratovštinu".
Da vam se predstavim: Nadimak mi je "schumi" jer volim F-1 a najviše M. Schumachera, uz pčelarstvo i vinogradarstvo, te vinarstvo što su mi hobiji odavno.
Javljam vam se iz Hrvatske, točnije iz Istre.
Pčelario sam pred 20 i nešto godina (od 1982 ÷ 1987), sa košnicama Dadant-Blatt, kada smo ih jedan moj prijatelj i ja imali 87 komada, ali smo morali prestati zbog obaveza na poslu.
A onda me je najedanput "klepilo" kada sam 2008 u 7 mjesecu dobio na poklon 1 pčelac u Farrarovim nastavcima (3 kom). Sada imam već 13 kom, od toga 2 kom vrlo slabih (kasnih) rojeva, koje mi je bilo žao uništiti, a koji sigurno neće izaći iz zime. Ovo sam napravio usprkos poznatoj gorkoj istini da samo jaka društva preživljavaju, i to zato sto su matice u tim društvima bile iz selekcioniranih pasmina, (mlade) a ja sam razrojio ova dva roja po Pelletovom načinu, koji je zbog svoje jednostavnosti primjene po mome mišljenju najrentabilniji, jer zahtijeva jako malo truda a uspjeh je 100%-tni.
Pčelarim u eksperimentu cijelu 2008 godinu u 3 razvojna pravca:
1.) Samo sa LR-nastavcima (plodište+medište), bez Hanemmanaove rešetke
2.) Samo sa FAR-nastavcima (plodište+medište), bez Hanemmanaove rešetke
3.) Kombinacija LR-nastavci (plodište) + FAR-nastavci (medište), bez Hanemmanaove
rešetke
Rezultat i ocjena u 2008. godini (bodovi od 1 ÷ 10):
**Metoda 1.)..........................................bodova 4 **(medobranje dobro, težak rad sa
pojedinačnim okvirima, miješane vrste meda pri vrcanju, mlado saće rado
puca u vrcalici-prevelika a slaba postolja (saće), predugo se biraju okviri koji
su za vrcanje (sam med), od onih sa "prošaranim" stanicama saća
(med+leglo), itd........
**Metoda 2.)..........................................bodova 4 **(medobranje dobro, lagan rad sa
pojedinačnim okvirima, med čisti sortni od jedne vrste kod nas u Istri
(bagrem, poklopnjeno kompletno saće, tj. zreli med) , okviri su čvršći,
kompaktniji, lagano se njima barata, manji problem kod "prošaranog" okvira,
čini mi se da se pčele slabije razvijaju nego na većim LR-okvirima u plodištu,
itd...............
**Metoda 3.)..........................................bodova 6 **(medobranje dobro, lagan rad sa
pojedinačnim okvirima, med čisti sortni od jedne vrste kod nas u Istri
(bagrem, poklopnjeno kompletno saće, tj. zreli med), okviri su čvršći,
kompaktniji, lagano se njima barata, manji problem kod "prošaranog" okvira,
pčele se u ovom plodištu odlično razvijaju u odnosu na prije opisanu "metodu
2", problem kod ove metode je kod prevješanja poklopljenog saća u medište,
da bi se oslobodilo plodište, itd...............
**Ove godine ću isto ponoviti, samo uz obaveznu upotrebu Hannemanove rešetke, a
rezultat ću vam reći ove jeseni !
Za sada toliko, nadam se da nisam bio preopširan i dosadan, još jednom lijepi pozdrav svim pčelarima...................................................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 30 sij 2010, 13:29, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

hvala ti na dolasku na forum i zelim ti lijepo druzenje
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Dobro nam došao schumy osjećaj se kao da si u Istri :) )))) i da bez oklijevanja uzimaš učešće u temama . Darago mi je da si otpočeo sa ovakvim, načinom pisanja. To je ono lično iskustvo i baš si hrabar kada radiš bez hanemanovih rešetki,,,, ja na stacionaru nebi mogao bez hanemanovih rešetki mada tražim modul. Ono što smatram da bi se izbjegla hanemanova reštka jeste jaka pčelinja paša , svaki daniznad 7 kg unosa nektara i onda jednostavno matica je blokirana . Nema prostora da šara sa leglom.......

Ja trenutno radim na instaliranju novog foruma,,, mnogo poteškoća ima oko instalacija,, pa se nadam da će mo imati bolju situaciju na forumu i sam ću uzimati više učešća

Pozzzz
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade,
drago mi je da si se javio na moj forum-prvijenac. Nisam mogao odmah naširoko pisati, ali za tvoju informaciju, kod nas je samo jedna jaka paša-bagrem sa velikim unosima nektara na dan (lani oko 5 kg, 7 dana zaredom), pa mi je to dobro došlo za isprobavanje pčelarenja bez H-rešetke. Ove godine ću primijeniti način našeg poznatog stručnjaka Josipa Belčića (nije više živ), koji neposredno prije bagrema izdvoji maticu na podnicu u novom praznom nastavku sa samo jednim okvirom sa saćem i mladim leglom, ostalo napreskokce, saće-satne osnove, pa iznad toga H-rešetku, zatim ostatak od starog plodišnog nastavka. Pritom je važno mlade pčele iz starog nastavka istresti (barem 50%) u novo plodište, a na gornji nastavak metnuti prazan nastavak (ja Farrar-nastavak, koji je negdje kao polunastavak). Za 3-4 dana pogledam na brzinu dali su pčele izvukle koji matričnjak, ako jesu formiram mini-nukleus (samo ako je matičnjak lijep, kao "debeli žir", ako ne sve ih pokidam). Na vrh obavezno stavljam poklopac sa mrežicom, koji služi za dobru ventilaciju u košnici. Za 7 dana između H-rešetke i starog plodišta ubacujem novi Farrar-nastavak opet saće-satna osnova, a nakon 5÷7 dana oba Farrar-nastavka zarotiram. Moje lanjsko iskustvo mi govori (bez H-rešetke), da je pri dobroj paši ovo najjednostavniji način da se dobije sortni (čisti) med. Mi imamo u našem pčelarskom društvu 26/27.februara 2010. izložbu, na kojoj će se ocjenjivati kvaliteta meda pa ću ti javiti kako sam prošao (!!??)
Usput, košnice bojim sa svijetlozelenom bojom na bazi vode (finske proizvodnje), koju boju upotrebljavaju i Izraelci (eko-boja), a svake sezone čim izvadim nastavke, malo ih pobrusim i opet nanovo obojim u "2-ruke" nove boje.
Za sada toliko-slobodno samnom možeš polemizirati, meni je svako tuđe iskustvo u meni najdražem hobiju (pčelarstvu) dobro došlo.
Pozdrav......................................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 30 sij 2010, 18:01, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Dobro došao schumy i drago mi je da si odmah počeo pisati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
postar
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 27 ožu 2009, 22:26
Lokacija: Breza/ Sarajevo

Post Postao/la postar »

Dobro dosao schumy. pozdrav iz Breze.
Kisik je pronađen tek 1874. Nije utvrđeno kako su ljudi disali prije toga...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

schumy je napisao/la:Senade,
drago mi je da si se javio na moj forum-prvijenac. Nisam mogao odmah naširoko pisati, ali za tvoju informaciju, kod nas je samo jedna jaka paša-bagrem sa velikim unosima nektara na dan (lani oko 5 kg, 7 dana zaredom), pa mi je to dobro došlo za isprobavanje pčelarenja bez H-rešetke. Ove godine ću primijeniti način našeg poznatog stručnjaka Josipa Belčića (nije više živ), koji neposredno prije bagrema izdvoji maticu na podnicu u novom praznom nastavku sa samo jednim okvirom sa saćem i mladim leglom, ostalo napreskokce, saće-satne osnove, pa iznad toga H-rešetku, zatim ostatak od starog plodišnog nastavka. Pritom je važno mlade pčele iz starog nastavka istresti (barem 50%) u novo plodište, a na gornji nastavak metnuti prazan nastavak (ja Farrar-nastavak, koji je negdje kao polunastavak). Za 3-4 dana pogledam na brzinu dali su pčele izvukle koji matričnjak, ako jesu formiram mini-nukleus (samo ako je matičnjak lijep, kao "debeli žir", ako ne sve ih pokidam). Na vrh obavezno stavljam poklopac sa mrežicom, koji služi za dobru ventilaciju u košnici. Za 7 dana između H-rešetke i starog plodišta ubacujem novi Farrar-nastavak opet saće-satna osnova, a nakon 5÷7 dana oba Farrar-nastavka zarotiram. Moje lanjsko iskustvo mi govori (bez H-rešetke), da je pri dobroj paši ovo najjednostavniji način da se dobije sortni (čisti) med. Mi imamo u našem pčelarskom društvu 26/27.februara 2010. izložbu, na kojoj će se ocjenjivati kvaliteta meda pa ću ti javiti kako sam prošao (!!??)
Usput, košnice bojim sa svijetlozelenom bojom na bazi vode (finske proizvodnje), koju boju upotrebljavaju i Izraelci (eko-boja), a svake sezone čim izvadim nastavke, malo ih pobrusim i opet nanovo obojim u "2-ruke" nove boje.
Za sada toliko-slobodno samnom možeš polemizirati, meni je svako tuđe iskustvo u meni najdražem hobiju (pčelarstvu) dobro došlo.
Pozdrav......................................schumy
schumy poznati Belčićev sistem koji je karakterističan u pčelarstvu je taj što se matica diže na najgornju poziciju i postavlja se mreža i većina pčela nema kontakt sa maticom ,

Ovo sam probao jedne godine i rekao sam nikada više . Nekažem da taj sistem u dobroj paši nevalja,vjerovatno je bilo do mene.

Uovom sistemu niko ne spominje prisilne matičnjake koji se pojavi nakon stavljanje mreže i uveliko stagniranje unosa nektara jer je o već vanredno stanje, Pčele su ostale bez matice bez obzira što se ona nalazi u najgornjem nastavku... T e godinekada sam isprobavao taj sistem izgubio sam sigurno 30 % prinosa. Opet kažem vjerovatno je do mene , nešto nisam dobro odradio.

Što se tiče pčelarenja bez hanemanove rešetke kod mene je pa skoro nemoguće, OStavim na pčelinjaku uvjek par košnica bez rešetke međutim nemogu reći da je nešto bolje osim što matica se raštrka po cijeloj košnici.

KAada bi imali jaku pašu i da traje bar 15 dana onda bi se moglo raditi bez rešetke. Međutim kada ne zamedi dobro pa onda oscilacije u medenju ,pa onda se trefi loše vrijeme nastaju problemi.

JA uvjek nastojim da do 20 aprilam pčele budu u mximumu i molim Boga samo da bagrem krene bar 10 maja uz srednje medenje možemo se nadat uspjehu.

Prošla godina je bila izuzetak, sve zajednice koje su označene 20 aprila da neće moći odraditi bagremu iznenadile su , jest da su donijele nešto manje ( cce 5 kg) ali je opet to super prinos ako se uzme 2008 godina kad nisam imao ništa.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ELMIR
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 sij 2010, 10:26

Post Postao/la ELMIR »

senade gdje se nalazis u klokotnici i hoces imat matica i kad na proljece ili ljeto
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

ELMIR je napisao/la:senade gdje se nalazis u klokotnici i hoces imat matica i kad na proljece ili ljeto
Ja stanujem u Klokotnici ( još sam kao muhadžir/prognanik) :) ))) a pčele su mi u Grapskoj i dole se sve odvija.

Ja radimi kućnu dostavu za sve proizvode i matice . Na relaciji Doboj Istok-Doboj- Svjetliča - Grapska ... Grapska - Sjenina -Doboj IStok bez obzira na količinu. ZA druge pravce prema dogovoru. Povratničke MZ (Ševarlije, Potočani,Pridjel, Johovac,KOtorsko ) imaju povlašten status.

Do sad sam davao pravo reklamacije na obostrano poštenje i zadovoljstvo, bez da se zloupotrijebi. Ako kojim slučajem matica neće da liježe onako kako bi trebalo , ako je oštećena .. povrat novca ili zamjena matice.... Mislim da ću ovu praksu da nastavim i od nove sezone.

Što se tiče pokretanja turnusa do sada sam imao praksu da do 10 .6 budu spremne oplođene matice .
Prošle godine imao sam narudžbu da matice budu spremne do 1.6. i mogu ti reći da sam se grdno prevario jer sam izgubio skoro 200 kg meda-kriva procijena, a vraćanje matica sa oplodnje je bila oko 50 %. Istina većinu matica koje se nisu vratile u matične oplodnjake našao sam u nastavcima kod proizvodnih zajednica .

Pokušat ću ove godine istotako da zadovoljim one koji žele odmah poslije bagrema , mada sam ja pobornik matica koje se oplode juli i avgust. Nekako su mi ove matice mirnije, ponašaju se onako kako bih ja htio za moje uslove pčelarenja.

Neće biti problema ako ti budu trebale matice, a nađeš vremena skokneš do Grapske i vidiš kakoja to radim , pa ćeš akobogda počet sam sebi da uzgajaš . Nema tu mudrosti baš posebno....

Istina kod nas su uglavno stariji pčelari koji su išli samo na med, malo ko je radio uzgoj matica a da ne govorimo o MM.. Mislim da će mo sa mlađim generacijam cijelu Bosnu i Hercegovinu pretvoriti u uzgajalište matica i proizvodnju MM jer zaista imamo najbolje uslove u Evropi ...

Netreba se razočaravati što pojedini nastoje da nas ocrne u svakom pogledu i da nas čine manje vrijednim. bosansko hercegovački pčelinji proizvodi su najkvalitetniji u evropi .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
karabaja
Čita, piše dovoljno
Postovi: 46
Pridružen/a: 15 sij 2009, 21:40
Lokacija: Zenica, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Post Postao/la karabaja »

Ove godine sam počeo kupovati matice od Senada. Zadoviljan sam maticama, prezadovoljan Senadovim odnosom prema kupcima tj. meni. Imam namjeru nastaviti saradnju . ;)
Samo tako nastavi Senade, uspijeh neće izostati.
"Slika govori više nego 1000 riječi"
moj web http://www.medenko.com.ba/index.html
Nikel92
Čita, piše dovoljno
Postovi: 27
Pridružen/a: 02 pro 2019, 13:53

Re: Predstavljenje

Post Postao/la Nikel92 »

Pozdrav svima, da se i ja predstavim.
Zovem se Nikola i skoro sam krenuo sa pčelarstvom zajedno sa tatom i dedom koji imaju višegodišnjeg iskustva pa učim zajedno sa njima.
Odgovorite