Satne osnove

Tehnike pčelarenja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Satne osnove

Post Postao/la senad »

Ako se postavi i na UTC +2 vrijeme bi trebalo biti tačno

Evo postavio sam i na forumskim postavkama "Omogućeno ljetno vrijeme"

Bez obzira na ova forumska dopuštenja ako se ručno ne prebaci da želite ljetno vrijeme neće prikazivati tačno vrijeme.

Mislim da bi sada trebalo da je uredu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

nurkicarmin je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:
nurkicarmin je napisao/la:gdje se nalazi radionica i kakva je tehnologija prerade voska?
Na Barama ucitelj Ekrem Kesetovic,jedina prednost u odnosu na vasu radnju je sto cu ponovo dobit svoj vosak.
daj mi inzenjeru objasni kakav je proces sterilizacije, na koji nacin se radi, sta kako????
nasa radionica sada pokriva mjesta zenice, nemile, kladnja, olova, srebrenika, petrova, lukavca, gracanice, doboj istoka, gradacca, maglaja, jelaha i tesnja.
izvinjavam se ako sam nekoga ispustio.
mi istinu ne radimo sa svim pcelarima, ali radimo sa onim koji su prepoznali kvalitet same satne osnove.

u ostalom o konkurenciji sve najbolje.
Ne znam vec sam napiso da nisam imo priliku da budem tu dok ih radi,moro sam na faks.Sutra idem uzet svoje, a ice jos jedan iz mog sela kod njeg da presuje pa cu pratit citav proces.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

http://www.youtube.com/watch?v=RKYiAQ6L ... re=related
solidan link,slucajno naso na you tube
Avatar
Hajrudin Zivinice
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 01 tra 2011, 23:41
Lokacija: Živinice

Re: Satne osnove

Post Postao/la Hajrudin Zivinice »

Mislim da je najveći problem kod većih ili velikih proizvođača satnih osnova što ne mogu organizovati pretapanje voska u manjm količinama tj. onako, kako im pčelari donose vosak za zamjenu već daju vosak koji su već ispresovali.

U tom slučaju bi mogli svima pogledati u oči i reći, tvoj je vosak, boli me briga kakav je, ti si ga donio, ovako, možete odnijeti i 100 posto čist vosak od zaperaka a dobit će te to što dobijete :roll:
Molim da me ispravite ako griješim!

U razgovoru sa pčelarima često čujem priču:"Ja sam svoj vosak dao na presanje i ovo su moje osnove", dalje u razgovoru saznajem da je isti odnio u XXX kod poznatog proizvođača i zamijenio za već gotove satne ali izgleda da je ljudima lakše dok ne "skontaju" da su zeznuti pa se tako i tješe.

Što se tiče presovanja voska po cijeni od 5 KM/kg voska to je cijena znači ručnog presanja, svako ko misli da je to lagan posao se vara, ako sve dobro ide za dan se može uraditi 15-ak kg voska ali što reče kolega koji to radi profesionalno niko ne obavlja neku posebnu sterilizaciju.

Inače i sam sebi presam satne osnove, ne radim drugom i ne obavljam neku posebnu sterilizaciju, rezultat, od 1996 pa do danas nisam imao problema sa bolestima na pčelinjaku, možda je sreća a možda i to što je vosak - vosak, a ne parafin i vosak.

Što se tiče posebne sterilizacije ni ja je ne obavljam, nešto kontam, dok se vosak pretopi u parnom topioniku (temperatura preko 100 step. celzijusa), pa kada se nakupi malo više takvog voska opet se pretapa da se istaloži i da se dobije vosak u kolutu (kao sir) pa opet ponovno pretapanje kada ga treba presovati i čitavo vrijeme dok se presa isti je na temperaturi od oko 60 stepeni, ne znam da li je baš potrebna posebna sterilizacija posebno ako se sve to samo za svoje potrebe radi.

Pretprošle godine zbog širenja pčelinjaka hitno mi bilo potrebno bar 30-ak kg voska, traži ovamo - onamo kada mi reče jedan kolega pčelar ima kod jednog pčelara njegov vosak ispresan ali je malo skuplji.

Ja sav sretan odjurim kod njega, čovjek kaže evo ga moj vosak, cijena je malo veća nego u prodavnici, nije ni to problem kažem, u redu, boja nije baš žuta ali znam sve kakav može biti pa me to nije puno zanimalo, međutim kada su te satne osnove završile u košnici tek se onda vidilo kakav je, satne osnove se izdužile k'o harmonika :roll: , smeće od voska - parafina, ma hajde reko nek i mene prevariše kada varaju većinu pčelara i samo me još više podstaklo da nabavim još jednu ručnu presu :lol:

Trenutno imam dvije :D al' malo vremena ... :wink:
Onaj ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe!
http://www.mojepcele.host56.com/
http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

svaka cast hajrudine na ovakvom iscrpnom odgovoru. aferim
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Satne osnove

Post Postao/la IZET »

Trenutno imam dvije al' malo vremena ...



Jarane Hajrudine nisam znao da imaš dvije prese pa mogao bi ti meni jednu prodati šta kažeš na to.
I ja sam jednom nasankan kod čove koji vrši uslugu presanja. Najgore mi je bilo kad sam čuo da ga fale kako je pošten pa kad sam ja iznijo šta mi se desilo sa satnim osnovama javi se njih još najmanje petorica koja su imala isti problem neki nisu ni bili svjesni da je to do voska.
Varaju nas varaju ali ruku na srce ima i nas pčelara koji varamo svoje mušterije sa kvalitetom. Pogledajte samo cijene po kojima neki prodaju med pa nemože me niko ubijediti da to može biti čist pčeljni med.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

nekada mi nije jasno zasto se ne prozovu radionice koje su obmanule ljude, nekako imam osjecaj da se sve svelo na ono, ˝i mene je jedan nasankao, al nema veze, necu da pricam˝...mislim da bi za dobrobit pcela i kvaliteta ˝repro materijala˝ trebali uzajamno se podrzavati i udjeliti te dobronamjerne kritike a mozda uhvatiti i pokoju pohvalu....samo dobronamjernom sugestijom i kritikom se moze postici visi kvalitet u proizvodnji bilo cega....od govorkanja nema nista...
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Satne osnove

Post Postao/la IZET »

nurkicarmin je napisao/la:nekada mi nije jasno zasto se ne prozovu radionice koje su obmanule ljude, nekako imam osjecaj da se sve svelo na ono, ˝i mene je jedan nasankao, al nema veze, necu da pricam˝...mislim da bi za dobrobit pcela i kvaliteta ˝repro materijala˝ trebali uzajamno se podrzavati i udjeliti te dobronamjerne kritike a mozda uhvatiti i pokoju pohvalu....samo dobronamjernom sugestijom i kritikom se moze postici visi kvalitet u proizvodnji bilo cega....od govorkanja nema nista...
U pravu si kolega tako bi trebalo biti ali pošto kod nas ništa kako treba pa nije ni to. Kad vidiš čovjeka da ukrade opet mu je nezgodno reći da je lopov. Ja samo mogu reći da je ovaj što je mene nasankao iz Tuzle a mislim da jedino on i presa satne na više to jest ima savremenije mašine.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

http://s1188.photobucket.com/albums/z41 ... 818_01.jpg
evo ga stigo vosak,dosta lijepo izgleda, s tim da mi je ova prva osnova kod njeg dok je radio bila zadnja pa zato ima malih rupica,ostale su sve ok
http://s1188.photobucket.com/albums/z41 ... 1_1820.jpg
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

http://s1188.photobucket.com/albums/z41 ... 819_02.jpg
u desnom donjem uglu slike je talog koji sam dobio zajedno s voskom
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

IZET je napisao/la:
nurkicarmin je napisao/la:nekada mi nije jasno zasto se ne prozovu radionice koje su obmanule ljude, nekako imam osjecaj da se sve svelo na ono, ˝i mene je jedan nasankao, al nema veze, necu da pricam˝...mislim da bi za dobrobit pcela i kvaliteta ˝repro materijala˝ trebali uzajamno se podrzavati i udjeliti te dobronamjerne kritike a mozda uhvatiti i pokoju pohvalu....samo dobronamjernom sugestijom i kritikom se moze postici visi kvalitet u proizvodnji bilo cega....od govorkanja nema nista...
U pravu si kolega tako bi trebalo biti ali pošto kod nas ništa kako treba pa nije ni to. Kad vidiš čovjeka da ukrade opet mu je nezgodno reći da je lopov. Ja samo mogu reći da je ovaj što je mene nasankao iz Tuzle a mislim da jedino on i presa satne na više to jest ima savremenije mašine.
naseg dragog pcelara Abdulaha Vejzovica iz Kladnja je isto tako radionica iz Tuzle nasankala, kasnije je od 35 kg navodonog voska u satnim osnovama koje je dostavio na ponovnu preradu dobio nekih 20-tak kg cistog sterilizovanog voska. taloznu plocu smo mu dosttavili kako bi zajedno probali odgonetnuti o cemu se radi. Za sada nemamo odgovor mada po najvise lici na neku materiju slicnu kukuruznom brasnu.
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Satne osnove

Post Postao/la Samir »

Danas dostavljene satne osnove od Saida iz Pribave. SO su super al imaju jednu manu, navalile pčele na kuću jer se kuća i avlija uzmirila voskom.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

samire kako su pcele prihvatile satne osnove???
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Satne osnove

Post Postao/la Samir »

nurkicarmin je napisao/la:samire kako su pcele prihvatile satne osnove???
Prijašnje super, a ove nemogu da provjerim ubiše od subote nedaju prić sebi.
Provjeravao sam kod ove RV super grade. Sigurno je isti kvalitet satnih kod RV i LR. :D
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Satne osnove

Post Postao/la mido »

VOSAK= ????? (vječno pitanje i dilema)
Koristio sam vosak od 5-6 proizvođača do sada i ovaj zadnji koji koristim iz radionice iz Tuzle mi je za sada najbolji.Ove godine sam već pčelama dodao 52 kg osnove i nisam primijetio ni jednu grešku u izvlačenju.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 0951_n.jpg
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 2482_n.jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 9948_n.jpg

evo ga vosak od prve ture građevnjaka,dok dođe i druga idu na presovanje, ovak bar znam na cemu sam jer imam vosak cist i od parafina i oda amitraza.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

bila je i prva isporuka preradjenog voska za Busovaču. nekih 20-tak kilograma je uradjeno i uredno predato. nadamo se brzom odgovoru i sirenju saradnje
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

imam problem sa jednom osnovom koju sam ubacio prije desetak dana.S jedne strane su pcele normalno izradile i popunile medom,dok drugu stranu nisu ni takle.Sta bi moglo biti?? okvir je bio pri kraju pa sam ga sad pomjerio u sredinu.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Satne osnove

Post Postao/la Mustafa »

Često se dešava kada nema značajnije paše da pčele izvošte okvir koji je bliže leglu samo sa jedne strane, pa čak i da ubace nešto nektara i polena u njega, a druga strana ostane neizvoštena. Ja bi to riješavao tako da bi okvir zarotirao za 180 stepeni i nisam imao problema. Naravno sve što sam naveo važi u slučajevima kada nisam imao intenzivniju pašu na pčelinjaku.
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re:

Post Postao/la MmirzaA »

senad je napisao/la:
Sabit je napisao/la:trebam pomoc

Danas sam pregledo jednu zajednicu i nikako mi pcele nerade satnu osnovu, a gradjevinjak sam stavio kad i drugoj, kod druge se polako zatvara trutovsko leglo na gradjevinjaku a ova ga nije ni pipnula( ni gradjevinjak ni satnu osnovu )
Sve je više problema sa satnim osnovama, Zbog loših satni osnova ja i danas trpim , da tako kažem štetu.

Što se tiče same izgradnje satnih osnova ili građevnjaka bitno je da su pčele snažne pogotovo kada je u pitanju građevnjak.

Uzmi tu satnu osnovu i postavi je u snažnu zajednicu i samo jednu satnu osnovu. Ako je snažna zajednica nehtjedne da gradi onda definitivno u toj S.O ima životinjske masti .

Koliko staviti satni osnova na izgradnju?
- zavisno od jačine društva i pašni prilika,

a moze li se staviti satna osnova nova.. pa kad je pcele izgrade izvaditi je i prenijeti u novi sandku a a njeno mjesto staviti novu da pcelice grade. pa recimo tako napravimo gotove sace i kad tu ubacimo novo drustvo ono onda ima izgradjene sace
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Satne osnove

Post Postao/la Stipo »

Može pa tako ponekad i učini. Uvjek je dobro imati po koji lijepo izgrađen ram u rezervi.
Zna odlično poslužiti u rano proljeće za proširenje legla ako matici kada primjetimo hitno treba proširenje za zaljeganje. Dok pčelar proširiva broj košnica u pčelinjaku izgrađenih saća nikad dovoljno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re: Satne osnove

Post Postao/la MmirzaA »

Stipo je napisao/la:Može pa tako ponekad i učini. Uvjek je dobro imati po koji lijepo izgrađen ram u rezervi.
Zna odlično poslužiti u rano proljeće za proširenje legla ako matici kada primjetimo hitno treba proširenje za zaljeganje. Dok pčelar proširiva broj košnica u pčelinjaku izgrađenih saća nikad dovoljno.


e hvala puno, pa ja sam novi u ovome pa sve me zanima mozda nekad pitanje bude ono bas banalno al nisam nikad prije ni izbliza vidjeo kosnicu a sad et imam neka dva danduka pcela i ono bas volim da radim oko ovog nekako me odmara :)
sto prespavamo, nece nam se dogodit
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

Danas pretopio vosak sa nekih 40tak LR okvirova koje sam dobio,i koje je bilo skroz crno,znaci bar 2-3 godine staro.Dosad nisam vodio racuna kolko se voska dobije mojim nacinom pretapanja,al me ovo malo zabrinulo jer sam dobio tek nes manje od 3 kg voska.Sad jel to normalno? Jer kad sracunam to mi otprilike dođe da sam dobio tek osnove utrosene za tih 40tak okvira,bez voska koji su pcele dogradile.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Satne osnove

Post Postao/la schumy »

inzenjer je napisao/la:Danas pretopio vosak sa nekih 40tak LR okvirova koje sam dobio,i koje je bilo skroz crno,znaci bar 2-3 godine staro.Dosad nisam vodio racuna kolko se voska dobije mojim nacinom pretapanja,al me ovo malo zabrinulo jer sam dobio tek nes manje od 3 kg voska.Sad jel to normalno? Jer kad sracunam to mi otprilike dođe da sam dobio tek osnove utrosene za tih 40tak okvira,bez voska koji su pcele dogradile.
Inžinjeru, to je normalno jer je staro saće u sastavu do 80% hitina (pčelinjih košuljica) koji mu i daje tamnu, skoro crnu boju što je starije, i do 20% voska, kojega da bi dobio svjetliju boju (čišći vosak) moraš još par puta pretopiti. Što više puta - to čistiji (svjetliji) vosak, ali se onda bubi na rentabilnosti i isplativosti ovoga posla. Zato stari pčelari i kažu da je vosak - pčelareva muka!
Pozdrav....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

schumy je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Danas pretopio vosak sa nekih 40tak LR okvirova koje sam dobio,i koje je bilo skroz crno,znaci bar 2-3 godine staro.Dosad nisam vodio racuna kolko se voska dobije mojim nacinom pretapanja,al me ovo malo zabrinulo jer sam dobio tek nes manje od 3 kg voska.Sad jel to normalno? Jer kad sracunam to mi otprilike dođe da sam dobio tek osnove utrosene za tih 40tak okvira,bez voska koji su pcele dogradile.
Inžinjeru, to je normalno jer je staro saće u sastavu do 80% hitina (pčelinjih košuljica) koji mu i daje tamnu, skoro crnu boju što je starije, i do 20% voska, kojega da bi dobio svjetliju boju (čišći vosak) moraš još par puta pretopiti. Što više puta - to čistiji (svjetliji) vosak, ali se onda bubi na rentabilnosti i isplativosti ovoga posla. Zato stari pčelari i kažu da je vosak - pčelareva muka!
Pozdrav....schumy
Ma dosta saca je bilo neobicno lako,i veoma lako je pucalo,i krmadilo se za razliku od ostalog.Hajd drago mi je sto djedov nacin pretapanja nije za bacit,a sastoji se od:
- u velikoj serpi istopim vosak uz dodatak vode
- kad se sve istopi i vosak pocne da vri,procijedim ga kroz vrecu(ja koristim vrecu od secera,samo izvadim onaj najlon,jer ne puca od temperature i pritiska) i cijelo vrijeme vrecu pritiscem sa 2 letve svezane na jednom kraju tzv '' menđele'' djedov izum,sve dok iz vrece ne iscuri sve i voda i vosak,a ostane samo talog.A sve to procijeđeno ide u kazan s vodom,i odma se vosak hladi i izlazi na povrsinu.
- kasnije skupim sve ovo voska pa ponovo pretopim,i istresem u manje posude da se oblikuje,opet dio taloga bude koji se nakupi na dnu,sastruzem dok je vosak jos malo vruc jer tad lakse spada
To je to o mom pretapanju,schumy hvala jos jednom.
Odgovorite