Satne osnove

Tehnike pčelarenja
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Požuri sa voskom pečle mi već grade saće ispod okvira prema podnjači i hranilicama :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ovako izgleda 60 kg satnih osnova od braće Nurkić iz Gračanice,,,
Ibrahim ( moj otac) je zadovoljan viđenim,,,, krenuo sam i sa utapanjem ,,svaki okvir je pozicioniran i dobio je oznaku "N" (Nurkić )

slika

slika

slika

Na stolu se nalaze s.o. za farar i lr okvir
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Senade lijepa gomila mašala.Ako se dobro vidi ima ih koje su žute ali činimi se da ih ima i tamno žutih (koje nisu dobre).
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

boja varira ,,,,,neznam baš zašto se to pojavljuje,,,ono što je bitno nadam se da nema parafina i da je sterilisan to je najvažnije,,,,,

Imam običajkazati da me neinteresuje od čega je s.o. samo neka matica polaže jaja i neka odlažu med ,,,,,,

Vjeruj Izete da imam saća koje matica neće nikako da zaliježe niti pčele da odlažu med to me je upropastilo,,,,,,,

Ako mi bude prilike slikat ću takve okvirove sa saćem..
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Jasam prošle godineradio satne osnove (da ne spominjem gdje i kod koga). Insistirao sam da mi uradi satne od mog voska koji sam odnio. Rekli su mi da to nerade da je to procedura i da treba da bude velika količina voska da bi dobijo svoj vosak u satnim osn. Štaću uzeo sam ono što sam dobio. Stekao sam utisak da mi slabije primaju ove satne nego one koje sam kupovao i koje su bile svjetlo žute i veoma kvalitetne. Inače ako su tamno žute ja ne kupujem te tražim svjetlije neka su skuplje.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Imam ja voska oko 20 kg Neki je skoro maslinast a neki žut neznam ni ja zašto je tako. Ali znam da je to vosak iz mog pčelinjaka.Prije 3-4 godine u hercegovini su se pojavile satne osnove lijepe žute boje i ugodnog mirisa.Te satne osnove pčele nisu htjele graditi.
Onda su se neki veći pčelari dosjetili i poslali na analizu. Rezultat je bio da su satne osnove napravljene od čistog parafina uz dodatak žute boje i mirisa.
Imam ja komšiju i on radi i prodaje satne osnove, ljepe su mirisne od pravog voska uz dodatak 3% parafina pčele ih lijepo primaju. Kaže da je parafin obavezando datak ali točno 3%. Mana im je da su pretanke pa inox žicu koju ja koristim preslabo se utapa. Ja nabavljam satne iz Bugojna od firme medex. Do sada nisam čuo da se neko tuži na njihove satne osnove.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

da....senadu je kao sto se i vidi isporuceno narucenih 60 kg voska u satnim osnovama....vezano za boju....to nebih puno komentarisao ali cu samo jedno reci...nikakva hemikalija nije dodata kako bi se kontrolisala boja....trazili smo prirodno da bude i evo prirodno je ....ovako sto je taman pokazuje samo na ima veci postotak tanina u vosku.....senad je to najbolje vidio, gledajuci raznorazne voskove sto iz bih sto iz daleke skandinavije....drugo mogu reci da se jos niko , al ono niko nije pozalio na ovaj vosak.....treba uzeti i probati .....
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Post Postao/la nurkicarmin »

sinoc na sijelu Muharem Seper, Pcelica Medina.....preuzeo prvi dio isporuke, 1000 kom.....kaze da mu pcele izuzetno primaju osnovu....senade sta se desava sa tvojim voskom???
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re:

Post Postao/la inzenjer »

nurkicarmin je napisao/la:sinoc na sijelu Muharem Seper, Pcelica Medina.....preuzeo prvi dio isporuke, 1000 kom.....kaze da mu pcele izuzetno primaju osnovu....senade sta se desava sa tvojim voskom???

samo da pitam jel s vasom firmom sarađuje udruzenje pcelara ''Roj'' iz Srebrenika??
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Re:

Post Postao/la nurkicarmin »

inzenjer je napisao/la:
nurkicarmin je napisao/la:sinoc na sijelu Muharem Seper, Pcelica Medina.....preuzeo prvi dio isporuke, 1000 kom.....kaze da mu pcele izuzetno primaju osnovu....senade sta se desava sa tvojim voskom???

samo da pitam jel s vasom firmom sarađuje udruzenje pcelara ''Roj'' iz Srebrenika??
da ...radimo...dolazimo u srebrenik svaki utorak u sezoni, a mimo sezone se dogovara datum, ili neko dodje od vas
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

pozdrav

obzirom da se bavimo preradom satnih osnova, u nasu radionicu su pocele dolaziti gotove satne osnove, nisu ni uzicenem onako zapakovane, da se iz njih odvoji sve sto nije vosak.

pouceni dosadasnjim iskustvom u necemu novom sto se desava, odlucili smo to zabiljeziti kroz par fotografija, i to isto prodijeliti sa Vama. fotografije ce brzo biti na forumu.

srdacan pozdrav

Armin
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
Hajrudin Zivinice
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 01 tra 2011, 23:41
Lokacija: Živinice

Re: Satne osnove

Post Postao/la Hajrudin Zivinice »

Tumarajući po prostranstvima foruma dođoh i do ove teme koja me iskreno interesuje. Vidim da i pojedini prerađivači voska brinu o mušterijama a samim tim i o pčelama, no međutim to nije garancija za Vas da ste dobili dobar vosak, doduše, ruku na srce proizvođač je taj vosak dobio od drugih pčelara takav kakav jest ali je pohvalno makar to što ne nastavlja dalje vršiti degradaciju voska kao neki drugi :roll:

Prerađivač koliko god se trudio da vosak bude što čišći koji on radi ne može poreći činjenicu da je taj vosak već prije bio "onečišćen", tj zagađen, pojedinim "obogaćivanjem" tj dodacima tipa parafina, goveđe loji, amitraza, fumagilina, dodataka za boju i ugodan miris koji se stavlja u vosak.

Jedan dio toga, u potpunosti se slažem sa proizvođačem, će se istaložiti, ali štetne primjese neke neće nikad iz tog voska ispariti same od sebe.

Šta to znači?

To znači da se svi moramo polagano rješavati takvog voska a mijenjati ga isključivo prirodnim voskom dobijenim od građevnjaka i ne tretiranih amitrazom ili fumagilinom kao ni antibioticima koje neki daju pčelama pod izgovorm da bi im zdravije bile :roll: , tj. onim hemikalijama koje su na zapadu već poodavno zabranjene za korištenje u pčelarstvu a koje nisam ovdje spomenuo.

Zadatak skup i težak ali ko voli nek izvoli ... nije obaveza.

Da se ovaj moj post ne shvati kao nešto okrenuto protiv ovoga proizvođača satnih osnova koga hvale ovde neke kolege na forumu, naprotiv, drago mi je da ima makar neko ko neće ići dalje u uništavanju pčela poturajući još dodataka u vosku i tako ga dalje zagađujući, znači, što je već u njemu u njemu i ostaje...
Onaj ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe!
http://www.mojepcele.host56.com/
http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

Hajrudin Zivinice je napisao/la:Tumarajući po prostranstvima foruma dođoh i do ove teme koja me iskreno interesuje. Vidim da i pojedini prerađivači voska brinu o mušterijama a samim tim i o pčelama, no međutim to nije garancija za Vas da ste dobili dobar vosak, doduše, ruku na srce proizvođač je taj vosak dobio od drugih pčelara takav kakav jest ali je pohvalno makar to što ne nastavlja dalje vršiti degradaciju voska kao neki drugi :roll:

Prerađivač koliko god se trudio da vosak bude što čišći koji on radi ne može poreći činjenicu da je taj vosak već prije bio "onečišćen", tj zagađen, pojedinim "obogaćivanjem" tj dodacima tipa parafina, goveđe loji, amitraza, fumagilina, dodataka za boju i ugodan miris koji se stavlja u vosak.

Jedan dio toga, u potpunosti se slažem sa proizvođačem, će se istaložiti, ali štetne primjese neke neće nikad iz tog voska ispariti same od sebe.

Šta to znači?

To znači da se svi moramo polagano rješavati takvog voska a mijenjati ga isključivo prirodnim voskom dobijenim od građevnjaka i ne tretiranih amitrazom ili fumagilinom kao ni antibioticima koje neki daju pčelama pod izgovorm da bi im zdravije bile :roll: , tj. onim hemikalijama koje su na zapadu već poodavno zabranjene za korištenje u pčelarstvu a koje nisam ovdje spomenuo.

Zadatak skup i težak ali ko voli nek izvoli ... nije obaveza.

Da se ovaj moj post ne shvati kao nešto okrenuto protiv ovoga proizvođača satnih osnova koga hvale ovde neke kolege na forumu, naprotiv, drago mi je da ima makar neko ko neće ići dalje u uništavanju pčela poturajući još dodataka u vosku i tako ga dalje zagađujući, znači, što je već u njemu u njemu i ostaje...
Ja danas svoj vosak dao na presanje,zbog obaveza na faksu nisam mogao cekat da mi ispresuje iako je covjek insistiro da budem tu dok mi radi osnove.Jest da je poskup 5 km po kg voska,al je bar covjek od povjerenja,i kad uporedim sa bagatelnim cijenam po Tuzli u radnjama gdje je zamjena voska za osnove 0,9 km po kg voska,ja se pitam sta ja to imam po kosnicama,dok je otac za svaku deformaciju izgrađenog saća govorio meni da nisam dobro zalijepio za zicu,il zice nisu bile zategnute.A takvih je okvirova bilo dosta,pogotovo kod rojeva,to je bila redovna pojava.
Slazem se s tobom za kvalitet voska i da svaki u sebi ima stetnih primjesa,pa sam i sam mislio od ovogodisnjih građevnjaka pretopit vosak i ne mijesat ga s voskom koji vec imam u kosnicama,jer samo tako ce da bude 100 % prirodan,i onda tako dok sav vosak ne zamijenim,jest da ce potrajat,al vrijedi.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Re: Satne osnove

Post Postao/la keno83 »

kod mene je kilogram satnih osnova 13 km..kako kod tebe 5 km bas ne razumijem??
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

gdje se nalazi radionica i kakva je tehnologija prerade voska?
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Avatar
piricm
Čita, piše dovoljno
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2010, 11:08
Lokacija: Banovići

Re: Satne osnove

Post Postao/la piricm »

keno83 je napisao/la:kod mene je kilogram satnih osnova 13 km..kako kod tebe 5 km bas ne razumijem??
Mislim da je plaćao 5KM kao uslugu presanja 1kg voska.
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

požestoka cijena.....kod mene je 3 KM/kg voska u pogaci
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

keno83 je napisao/la:kod mene je kilogram satnih osnova 13 km..kako kod tebe 5 km bas ne razumijem??
vec ti je odgovoreno, 5km za presanje kg mog voska,ja odnio 10 kg.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

nurkicarmin je napisao/la:gdje se nalazi radionica i kakva je tehnologija prerade voska?
Na Barama ucitelj Ekrem Kesetovic,jedina prednost u odnosu na vasu radnju je sto cu ponovo dobit svoj vosak.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Satne osnove

Post Postao/la senad »

Sutra će mo da pročitamo šta donosi BH pčelar o vosku a nosi naslov: KO U BH PRODAJE VOSAK A KO SMEĆE
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Satne osnove

Post Postao/la inzenjer »

senad je napisao/la:Sutra će mo da pročitamo šta donosi BH pčelar o vosku a nosi naslov: KO U BH PRODAJE VOSAK A KO SMEĆE
vidio sam vec naslov,jel mozes ko administrator nastim sat na forumu '' kasni sat vremena'' da se prilagodimo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Satne osnove

Post Postao/la senad »

inzenjer je napisao/la:
senad je napisao/la:Sutra će mo da pročitamo šta donosi BH pčelar o vosku a nosi naslov: KO U BH PRODAJE VOSAK A KO SMEĆE
vidio sam vec naslov,jel mozes ko administrator nastim sat na forumu '' kasni sat vremena'' da se prilagodimo.
Idi na profil/ postavke : izaberiopciju postavke ostaloje je sve jasno kao na ovoj slici

slika


Mislim da bi trebalo da radi.

Sretno
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Satne osnove

Post Postao/la Ismet »

nije radilo Senade.
tj. radilo je do zadnjeg pomjeranja kazaljki. sada radi, pokazuje ispravno vrijeme tek ako naštimaš na +2 sata. bar je tako kod mene.
Dobru srcu sreća dođe.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Satne osnove

Post Postao/la zvones »

Možda inzenjer nije naštimao kod sebe , ali ima nešto drugo .Ako na forum dođeš kao gost zatekneš vrijeme UTC+02 , što bi moglo značiti da forumsko vrijeme nije
naštimano .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
nurkicarmin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 29
Pridružen/a: 12 pro 2009, 22:32
Lokacija: Pribava bb, 75320 Gračanica

Re: Satne osnove

Post Postao/la nurkicarmin »

inzenjer je napisao/la:
nurkicarmin je napisao/la:gdje se nalazi radionica i kakva je tehnologija prerade voska?
Na Barama ucitelj Ekrem Kesetovic,jedina prednost u odnosu na vasu radnju je sto cu ponovo dobit svoj vosak.
daj mi inzenjeru objasni kakav je proces sterilizacije, na koji nacin se radi, sta kako????
nasa radionica sada pokriva mjesta zenice, nemile, kladnja, olova, srebrenika, petrova, lukavca, gracanice, doboj istoka, gradacca, maglaja, jelaha i tesnja.
izvinjavam se ako sam nekoga ispustio.
mi istinu ne radimo sa svim pcelarima, ali radimo sa onim koji su prepoznali kvalitet same satne osnove.

u ostalom o konkurenciji sve najbolje.
Radionica za preradu voska, http://www.vosak.ba, informacije na info@vosak.ba
Odgovorite