Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Tehnike pčelarenja
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la zvones »

U literaturi je navedeno ovako : Svi nektari su sastavljeni od složenih šečera . Da bi ga mogle pčele koristiti , koriste enzim invertaze kojim ga razlažu na proste šečere,
tako da je med u najvećem dijelu sastavljen od prostih šečera cca 70% (najviše fruktoze i glukoze ) nešto(složenog) saharoze , vitamina , u ovisnosti od vrste meda nešto
minerala i vode ispod 20% . Mnogi organizmi , pa i ljudski moraju isto činiti sa šečerima , a kako su oni ugljikohidrati, tako i sa ostalima koji se nalaze napr. u brašnu, riži,
krompiru itd. Kod ljudi za te namjene služi inzulin .
Što se tiče šečernog sirupa, pregledao sam dosta literature ( najviše raznih brojeva Pčelara ) gdje ima dosta podataka . Uglavnom se svi slažu da se najviše šečera invertuje
kod rjeđih sirupa ćak i ispod 40% ali je problem što pčelama treba dosta vremena da odstrane vodu i uglavnom se slažu da bi za stimulaciju bio najpogodniji 40%, ali ne treba
ići više od 50%, obzirom da je u tim periodima pčelama svakako potrebna voda . Za prihranu koja ide u većim porcijama najčešći je stav da je najpovoljniji 60 % šečera ili
1,5:1 .Malo je manji postotak inverzije ali se znatno brže odstrani višak vode (cca tri dana ). Kod guščih sirupa pada postotak inverzije i pčele troše više energije na preradu
a dio šečera i izbacuju. Neko bi pravilo bilo, za stimuliranje sirup 40% do najviše 50% , a za prihranu 60% i najmanje 50% .
Kad su pčele u zimskom klupku , utvrđeno je da radilice skupljaju otpadne materije u zadnjem crijevu . Po podatcima, otpadnih materija mogu skupiti do 43 mg ,što čini do
46 % njihove mase . Zbog toga je također utvrđeno da su za zimovanje najbolji medovi koji imaju najmanje otpadnih materija , pa postoje sljedeći podatci :
Najmanje otpadnih materija ima šečerni sirup 0,6 % , pa cvijetni med 1,8 % , medljikov može imati i više od 12% , pelud/perga više od 20% i zamjene za pergu i preko
30% . Naravno da šečerni sirup ima svoje nedostatke ali je i najpovoljniji za zimovanje u dijelu zime kad je najhladnije , što opet ne potire ono da je uvijek najbolji med .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la saperica »

što je efendija pitao nitko mu noje odgovorio.
mislim da pčelarimo u sličnim uvjetima (podno Medvednice) i sada dodatak pogače s peludom bi dalo okidač matici da krene s leglom. Naravno tu bi se moglo desti niz nezgodnih situacija a najgora je podhlađeno leglo, neka se desi period od tjedan-dva zahlađenja pčela neće niti makac s legla pa makar uginula što znači da neće niti gor niti lijevo-desno po med da se prehrane.
Sada prvi dan kad bude zatopljenje nukleusi će dobiti sećernu pogaču, a ostali po potrebi jer se pozicija lako vidi po ostacima na podnici.
Također zajednice su mi kako na zalihi meda od Kestena tako i na cca.: 30% dodane zalihe od invertiranog šećera (sirupa) i pogače.
najviše problema može izazvati zaliha meda od bršljana, naravno ako on nije glavna zimnica tad nema problema.
zalihe od šećernog sirupa i pogače nalakše su za prezimiti definitivno po pčelu. Time da se te zalihe moraju popuniti do konca kolovoza (8-mi mjesec; moja iskustva) jer tada ne zrošimo mčadu zimsku pčelu. Također kad dodajem sirup na satonoši mi se nalazi šećerna pogača i pogača s peludalom. Da to nisam radio prošle sezone neznam koliko bih pčele i u kalvoj kondiciji uzimio.
Komentirati ću samo viđeno kod Kreše; vrhunska lokacija za stacionar s kontinuiranom tihom pašom, pa samo drvoredi lipe, johe i livada s vrijeskom su dovoljne bez
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la saperica »

da se ubroje livade i poljoprivredne kulture koje ga okružuju.
Nadalje sama lokacija pčelinjaka unutar gradskih linija osigurava dovoljno hrane za zajednice.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:što je efendija pitao nitko mu noje odgovorio.
mislim da pčelarimo u sličnim uvjetima (podno Medvednice) i sada dodatak pogače s peludom bi dalo okidač matici da krene s leglom. Naravno tu bi se moglo desti niz nezgodnih situacija a najgora je podhlađeno leglo, neka se desi period od tjedan-dva zahlađenja pčela neće niti makac s legla pa makar uginula što znači da neće niti gor niti lijevo-desno po med da se prehrane.
Sada prvi dan kad bude zatopljenje nukleusi će dobiti sećernu pogaču, a ostali po potrebi jer se pozicija lako vidi po ostacima na podnici.
Također zajednice su mi kako na zalihi meda od Kestena tako i na cca.: 30% dodane zalihe od invertiranog šećera (sirupa) i pogače.
najviše problema može izazvati zaliha meda od bršljana, naravno ako on nije glavna zimnica tad nema problema.
zalihe od šećernog sirupa i pogače nalakše su za prezimiti definitivno po pčelu. Time da se te zalihe moraju popuniti do konca kolovoza (8-mi mjesec; moja iskustva) jer tada ne zrošimo mčadu zimsku pčelu. Također kad dodajem sirup na satonoši mi se nalazi šećerna pogača i pogača s peludalom. Da to nisam radio prošle sezone neznam koliko bih pčele i u kalvoj kondiciji uzimio.
Komentirati ću samo viđeno kod Kreše; vrhunska lokacija za stacionar s kontinuiranom tihom pašom, pa samo drvoredi lipe, johe i livada s vrijeskom su dovoljne bez
Sto je Efendija pitao, odgovoreno je,posto je leglo krenulo pogaca nece biti prst na okidacu,pogotovo u januaru,u martu moze biti opasno veliko sirenje legla radi stalnih promjena temperature,zato se tada i utopljavaju pcelinje zajednice,i "svode na mjeru"!Odgovorno tvrdim da je svaki med bolji za prezimljavanje i razvoj pcelinje zajednice nego secerni sirup,svi koji tvrde da je bolje secerni sirup jos nikada nisu zazimili pcele na medu pa neznam na osnovu kojih iskustava to i tvrde!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la sahista »

Ovo mi dodje kao...
Za novorodjence je bolje mlijeko u prahu koje mozes kupiti u prodavnici,nego majcino mlijeko.
Sto se tice peludi i pogaca.Pa,malo manje koristiti hvatace polena i nece biti problema.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la saperica »

odgovorno tvrdi da vidiš kakva je prilika s pašama kod nas da bi se dva puta razmislio. a da će se napraviti problem s stimulacijom sada hoće.
meda ima, od sirupa i ono što su skupile. medonoša baš me zanima da li si čuo kakva je sušna godina bila u RH? poslije lipnja je bila suša skoro do kraja rujna. 3 mjeseca sam nosio vodu na pčelinjak svaka 3 dana, da nije bilo šećera u vidu pogače i sirupa te peludnog substituta bile bi zajednice by-by....
nadalje desilo se da je od početka listopada do sredine prosinca bilo zatopljenje, livada procvala kao u ožujku. grimizna mrtva kopriva, maslačak, hajdučka trava halooo čovječe letile su nemilo. postam sliku od 25.11.2012. pa mi ti reci da li je to normalno za to doba godine 15°C U 15 sati.

slika

znam da je nevjerojatno ali tjedan dana poslije nastupa prvi val zahlađenja.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la Kreso »

Kad smo se vec zapricali, da istjeramo do kraja. Jedan mali lapsus u prethodnom mom postu. Omjer jeste 3:2 u korist secera za nadoppunu zimnice.
Najbrze se invertuje saharoza omjera 1:1, no na to se utrosi dosta secera. Manje secera se potrosi na 70% sirup, no ide polako i sporo se poklapa.
Najoptimalnija je prihrana sa 60 % secerom i pri tom se potrosi 23 % od dodane mase sirupa. Izvor, Taranov ,Hrana i ishrana pcela, str163-164.
Kad je rijec o naslovu ove teme, moracu opet iznijeti par navoda iz knjige pomenutog autora.
Dakle, "pcele mogu dugo da zive na seceru. Medjutim, one nemogu odgajati leglo, luciti vosak i sakupljati nektar hraneci se samo secerom.
Secerna hrana u procesu probave kod pcela, obrazuje veoma malo ekskremenata, znatno manje nego dobar cvijetni med.
Prema podacima ogleda u toku zime, masa zadnjeg crijeva u proljece prije procisnog izleta iznosila je u prosijeku kod pcela zimovanim na seceru 25.3 mg a onih koje su zimovale na medu 34 mg. Ovo je razlika koja odrazava znatno bolje zimovanje na seceru". S brda s dola nabacano str.108 i159.
Liebig takodje kaze da je dokazano da pcele lakse zimuju na seceru. Sve ovo vrijedi u uvjetima gdje pcele nemogu dugo napraviti procisni izlet.
Naravno, kad podje ishrana legla, stvar je dijametralno suprotna. Pcelinjaci u sumskom okruzenju, moraju dodati nesto secera zbog medljike, ili sacuvati proljetni med za dodavanje za zimu.
Prerada ovakvog sirupa iziskuje dosta od pcela, pogotovo u velikim kolicinama. Stoga je bitno ove radnje izvesti na vrijeme, dok nedodje do smjene ljetnih pcela.
Ovo trebaju da odrade pcele koje ne ulaze u zimu. Da nepametujem dalje to bi bilo to sto sam htio kazati u vezi secrne prihrane.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:odgovorno tvrdi da vidiš kakva je prilika s pašama kod nas da bi se dva puta razmislio. a da će se napraviti problem s stimulacijom sada hoće.
meda ima, od sirupa i ono što su skupile. medonoša baš me zanima da li si čuo kakva je sušna godina bila u RH? poslije lipnja je bila suša skoro do kraja rujna. 3 mjeseca sam nosio vodu na pčelinjak svaka 3 dana, da nije bilo šećera u vidu pogače i sirupa te peludnog substituta bile bi zajednice by-by....
nadalje desilo se da je od početka listopada do sredine prosinca bilo zatopljenje, livada procvala kao u ožujku. grimizna mrtva kopriva, maslačak, hajdučka trava halooo čovječe letile su nemilo. postam sliku od 25.11.2012. pa mi ti reci da li je to normalno za to doba godine 15°C U 15 sati.

slika

znam da je nevjerojatno ali tjedan dana poslije nastupa prvi val zahlađenja.
Dragi Kolega Saperica,nemoj tako,grijesis!Grijesis i sa peludalom(sto je velika greska),grijesis i sa prilikama o pasama!Pcelario sam ja i u nasim pasnim uslovima(pogledaj moj dnevnik)bio sam ja i u HR i u Bosni prosle godine,nemoj tako,nije bas tako!Godina jest susna i topla bila,umjesto sto nosis vodu na pcelinjak svaki dan trebao si pcelinjak nositi jednom u mjesecu na drugu pasu(zabluda o stacionaru gdje ima pase cijelu sezonu),pa bih tvrdio nesto drugo!U Jeruzalemu i Meki gdje sve cvjeta cijelu godinu,ali ne medi jer je toplo pcelari moraju da sele unatoc svim prirodnim bozijim davanjima!I jos jednom odgovorno tvrdim da pcele zimuju bolje na medu nego na seceru,ko god kaze suprotno nezna sta govori ili ima interes da zaradi na prodaji secera,koji je svake godine skuplji,a med ???Nemoj Kolega,mene pitati jeli to normalno za to doba godine,pitaj sve one koji unistavaju prirodu jeli to normalno,a posljedicama unistavanja prirode ne treba se cuditi,sta god uzmemo od prirode ona sebi vraca makar i na surov nacin ali vraca,e sada ponavaljam ovo kao papagaj,pcelari su ljubitelji prirode i sluze prirodi,sta su uradili za dobrobit i odrzanje prirode!??Pcelareva profit je glavna boljka prirode,onda se netrebamo cuditi njenom surovom uzvracanju sa posljedicama na pcelinje zajednice!Monokulture,GMO,herbicidi,neonecidi,itd.sve su razlozi posljedica narusene prirode,gdje si vidjeo da su livade podjubrene stajskim djubrivom,pa raste na toj livadi i maslacak,vec je sve vjestackim djubrivom podjubreno,gdje si vidjeo da u polju psenice i kukuruza ima maka,nema jer je prskano herbicidima,insekticidima,i sto ima korova pcele uzimaju polen koji im je sigurna smrt,jer je otrovan!Pa kise sav taj otrov isperu i nakon nekog vremena se priroda budi i u listopadu livada cvjeta kao u ozujku,sve je to tako, samo ljudi unistavaju, a pcelari se cude i drze se govora" proroka i spasilaca"pcelarstva koji tvrde da je pceli bolje dati sirup od secera nego med jer je bolje za zimovanje,nemoj Isusati i Boga te demagogije,jer ti koji to govore svake godine kupuju nova pcelarske zajednice jer su im pcele umrle od ploda njihove demagogije,nemoj Alahati tjerati da pcele dovedemo do onog stadija kao i krave koje sada izvedes iz stale pa neznaju sta je ono zeleno po cemu hodaju jer su naucene da se njima sjeno i koncetrat daju na jaslama kao i voda,a ljudi uzimaju najvece kolicine mlijeka,koje je "prirodno",nemoj svega ti te demagogije,i filozofije mozda ovo pisanje odudara od stava vecine pcelara,ali tu smo da iznesemo svoja misljenja ,saznanja,i i iskustva!Nemoj Saperica,jer ja pcelu volim kao i svoju djecu,pa nebih djeci davao otrov,nemoj..!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la saperica »

inače sam agronom, posjedujem dozvle za rad s otrovima i sredstvima za zaštitu bilja.
problem je u neonikotinoidima koji JESU EFIKASNI pa nam pčele pate.
pčele selim, ali slabo vajde ove godine. zlatošipka je samo pelud dala i ništa više.
evo slike sa selidbe na zlatošipku:

slika

za ovu sezonu ću provjeriti da selimo na repicu pa potom na bagrem u prigorje, kesten medvednica i zlatošipka posavina.
barem kod nas raste u poljima mak, različak, i ostali korov.
uglavnom pogledaj video:

http://www.youtube.com/watch?v=Jxi-OlkmxZ4

imao sam priliku slušati kompletno predavanje koje je obuhvatilo sve od štetnika, širenja bolesti, etc,.......
ipak je to al gore, a on nije tamo neki šarlatan.
temperature u zagrebu najtoplije u zadnjih 100 god., 2 godine zaredom suša kakva se nije ponovila 50 god.
mislim da se ne uvrijediš da podcijenjuješ situaciju. da nije šećera bilo bi još gore.
klima kod nas više sliči mediteranskoj a sve sjevernije liči na umjerenu koja je ovdje bila do prije 20 god.
bdw. sad me čeka masters iz ekološke i održive poljoprivrede.
djelom nje se bavim jer sam u nadzornom odboru jedne eko proizvodne udruge.
kvalitetnog stajnjaka zrelog i rahlog nema, a ako ga ima košta poprilično.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:inače sam agronom, posjedujem dozvle za rad s otrovima i sredstvima za zaštitu bilja.
problem je u neonikotinoidima koji JESU EFIKASNI pa nam pčele pate.
pčele selim, ali slabo vajde ove godine. zlatošipka je samo pelud dala i ništa više.
evo slike sa selidbe na zlatošipku:

slika

za ovu sezonu ću provjeriti da selimo na repicu pa potom na bagrem u prigorje, kesten medvednica i zlatošipka posavina.
barem kod nas raste u poljima mak, različak, i ostali korov.
uglavnom pogledaj video:

http://www.youtube.com/watch?v=Jxi-OlkmxZ4

imao sam priliku slušati kompletno predavanje koje je obuhvatilo sve od štetnika, širenja bolesti, etc,.......
ipak je to al gore, a on nije tamo neki šarlatan.
Pcelarstvo je zanat koji se ne uci kao npr.stolarski,gdje se dobije cerkular i oblarica i daska reze na mjeru po duzinu pa izhobla na debljinu i sastavlja namjestaj!Pcelarstvo je zanat-umjetnost poznavanja i zapazanja prirode,ma koliko mi knjiga procitali,priroda nas vrati na polaznu tocku,citajuci prirodu imas uspjeh u pcelarstvu!Seoba pcela je veliki stres za pcele ali od dva zla uvjek biram ono manje,bolje stres i obezbejdenja zimnica nego mir kod pcela i secer za zimu!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la saperica »

imače što se stolarije tiče radio sam na CNC obradnim centrima od Rovera, Panhansa i Holz Herra.

ovo je što smo kolega i ja radili za jedan shopping centar u zagrebu:

slika
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:imače što se stolarije tiče radio sam na CNC obradnim centrima od Rovera, Panhansa i Holz Herra.

ovo je što smo kolega i ja radili za jedan shopping centar u zagrebu:

slika
Svaka cast,ovo je stolarsko umjece!
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:
saperica je napisao/la:imače što se stolarije tiče radio sam na CNC obradnim centrima od Rovera, Panhansa i Holz Herra.

ovo je što smo kolega i ja radili za jedan shopping centar u zagrebu:

slika
Svaka cast,ovo je stolarsko umjece!
Svaka čast Saša i ja sam zadivljen !
Što se tiče šečera, naslov teme sve kaže. Problem je što će pčele biti još više kažnjene ako nemaju što unijeti . Ove godine je i voće loše ponijelo jer je cvjetanje u dosta
krajeva prošlo u kiši. Volio bih ćuti gdje ima repice , jer u većem dijelu BiH nema, a dalje više čini mi se nemogu :roll: . Bagrema nigdje nije bilo koliko znam, jer su
uglavnom svi kukali . Kestena ima malo na izoliranim područjima i on je izgleda nešto medio , te lipa , pa ko ima sreću da ima lipovu šumu u blizini dobro je prošao. Već
za lipe je krenula suša i trajala bezmalo do 12 mjeseca . U Sarajevu ima nešto Sofore, uglavnom uz tramvajsku prugu. Pčele idu dobro na njih , ali osim par dana na početku
cvjetanja pčele nisu išle ni na nju, jer zbog suše cvjet nije medio i masovno je opadao . Naša kolegica opet kaže da je slabo bilo i na Bjelašnici .Ja zbog svojih uvjerenja da
pčele sve mogu , pretprošle godine nisam davao ni šečer ni pogače (valjda je i to šečer ili nešto slično ) , pčele su unijele što su imale- pekmez od šljiva i pelud od tretiranog kukuruza. Nisam dao gram šečera, a epilog se zna . Priznam nisam znao, a prošla godina je bila gora od pretprošle . I da sam htio gotovo ništa nisam imao izvaditi, zato sam
morao obilno dodavati , ali zato vjerujem da će proljeće proći bez pogača. Ponavljam, znam kako je bilo kod mene , ali čuo sam i kuknjavu sa raznih strana . Kakvo je sada
vrijeme, ko zna kakva će biti i ova godina pa možda ne bude ni šečera :wink: .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la saperica »

u pozadini je složena soba s panjem kao sjedalom/foteljom za djeda mraza. Otvoreni kamin s ugrađenim ledicama pa je bio dojam da žerava sjaji. Bilo je još štošta projekata ali to nije tema.
šećer ću dodati nukleusima sigurno. Evo upravo pada kiša kod nas pa vjerovatno srijeda bude dan za pčele.
Ja iskreno želim svima Mednu godinu jer još jedna ovakva i bit će problema.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la balasevic »

sta da dodam pcelama samo secernu pogacu ili sa peludom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la medonosa »

balasevic je napisao/la:sta da dodam pcelama samo secernu pogacu ili sa peludom
To ti moras sam odluciti!
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la fahrudin »

senad je napisao/la:
fahrudin je napisao/la:
senad je napisao/la:KAko ćeš praviti invertovan sirup u omjeru 4:1 u korist šećera :(
od prilike ovako;
šećer 37 kg.
med 4-5 kg. 12 %
voda 9, 2 l
limuntos 70 gr.

uvjeti ;
konstantno grijati na tem. do 40 -c
povremeno miješati (ja sam koristio režim 50 min. puza miješanje 10 min.)
vrijeme trajanja invertovanja 15 do 20 dana.

moj prvi pokušaj je uspio djelimično drugi put mijenjam sljedeće:
šećer ću samljeti , vodu zagrijati do ključanjai povećati vrijeme miješanja ,pa ćemo vidjeti.

Mogu razumjeti da će biti invertovanje , a da će se od te koncentracije napraviti sirup 4:1 , teško!
U koliko se pravi invertovnaje radi pravljenja umjetnog meda tj. da bi se pravile pogače to je nešto drugo.

Nemoguće napraviti 4:1 invertovan SIRUP . Šta će ti med u invertovanom sirupu

4 kg šećera na 1 litar vode i kada tome dodate vrenje ,isparavanje vode na kraju dobiješ šećer
Ovdje je izgleda došlo do očgledne zabune , naravno da ja pokušavam dobiti što bolje invertovan sirup od koga ču spravljati pogače a da pri tom izbjegnem pojavu HMF-a
Ali ako ovaj sirup želim davati kao stimulaciju ili dopunu zaliha onda dodavanjem mlake vode dobijam koncentraciju koju želim.Još nešto od ovako invertovanog sirupa pogače su mnogo boljih osobina (mekane a ne procure).
Laslo Bakoš
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 20 vel 2013, 13:57

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la Laslo Bakoš »

Kako mi radimo u Transilvaniji:

Nektar koju pčele sakupljaju sadrži u sebi eterična ulja koji imaju zaštitno i lijekovito dejstvo.
Kod prihranjivanjem šećernog sirupa ova dejstva zamenjuje POLIOEL-4.

Rano proleće za stimulativno prihranjivanje pčela sa pogačom:
Za 1 kg pripremljenu hranu – miješavina šećera u prahu i invertnog šećera (ili meda) treba dodati 10 kapi POLIOEL-4 (4,5 kg miješavini 1 mililitar).
Stimulativna prihrana sa šećernim sirupom, kod 1 litara sirupa 6 kapi il za 7 litara 1ml.
Po pčelinjem društvu prihranjujemo 250-500 ml sirupa.
Kod dodavanja zimske hrane, kod poslednje porcije od 5 litara dodajemo 6 kapi na svaki litar tj. 30 kapi POLIOEL-4 – kod 7 litara 1 ml.
U svakom slučaju jednako tretiramo svako društvo u pčelinjaku!
Proizvod u prolećnom periodu povećava otpornost pčelinjeg organizma i pomaže kod suzbijanja bakterijalnih, parazitnih, gljivičnih i virusnih oboljenja, koje se javljaju o košnici u ovom periodu.

Pokusima je utvrđeno, da protiv zaraze nozemozom (Nosema apis), sastojci proizvoda dijeluju približno kao antibiotici.
Redovno koriščenje proizvoda kod prihrane pčela ometa razmnožavanje krpelja Varroa jacobsoni.
U slučaju bolesti krečnog legla i virusnih zaraza takođe štiti pčelinje društvo.

Sve što je izneto rezultat 27 god. istraživanja koja su započeta 1986 na Veterinarskom fakultetu u Klužu.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la balasevic »

pozdrav svima pocetnik sam pcelar i imao sam dva drustva jedno mi je uginulo nije se dboro razvilo bio roj bilo previse malo pcele ja sam znao da nece moci prezimiti i umrilo mi neki dan sad imam jos jedno drustvo ovo je dobro al slabije je sa hranom dali bi ja sad mogao kad ugrije koji dan prebaciti ramove sa medom u ovo drustvo sto je jos zivo pozzz
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:pozdrav svima pocetnik sam pcelar i imao sam dva drustva jedno mi je uginulo nije se dboro razvilo bio roj bilo previse malo pcele ja sam znao da nece moci prezimiti i umrilo mi neki dan sad imam jos jedno drustvo ovo je dobro al slabije je sa hranom dali bi ja sad mogao kad ugrije koji dan prebaciti ramove sa medom u ovo drustvo sto je jos zivo pozzz
Naravno da moze.Izaberi ramove sa medom(od umrlog drustva),ako na ramovima ima i perge jos bolje.Te ramove stavi sa strane,odmah do klubeta.Druga opcija.Polozi ram sa medom na satonose,iznad klubeta.Sada vec polako unose i pelud,tako da nebih trebalo biti problema.Uradi to sto brze,ako mislis da drustvo nema dovoljno hrane.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la balasevic »

hvala sahista znaci slobodno to mogu odratiti jos me samo zanima dali mogu to odraditi sad je jos je hladno danas je bilo malo toplije pa su pcele izlazile bojim se samo da je jos rano da otvaram i vadim ramove jer je jos hladno kod mene
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la mirsad »

POZ
Ram preko satonosa moze se dodati i na minusima a
a kad pcele izlijecu to se uradi za par minuta.
Dodaj ram sa hranom da nebude kasno.
Kad krene leglo pcele trose tri puta vise
hrane nego u toku zime.
MEDNO

MK
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la medonosa »

Najvaznije je utvrditi od cega je ovo drustvo umrlo,varoe,nozemoze,itd,da ne postanes sam izvor daljne zaraze,a onda kada znas uzrok smrti pcelinje zajednice,znaces i odgovr sta ces sa tim ramovima!Dok ne utvrdis uzrok stradavanja,ja da sam na tvome mjestu bio bih oprezan,ako neznas uzrok utvrditi posavjetuj se sa iskusnijim pcelarima ili posalji uzorak na analizu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:Najvaznije je utvrditi od cega je ovo drustvo umrlo,varoe,nozemoze,itd,da ne postanes sam izvor daljne zaraze,a onda kada znas uzrok smrti pcelinje zajednice,znaces i odgovr sta ces sa tim ramovima!Dok ne utvrdis uzrok stradavanja,ja da sam na tvome mjestu bio bih oprezan,ako neznas uzrok utvrditi posavjetuj se sa iskusnijim pcelarima ili posalji uzorak na analizu.
Ja sam razumio da je kolega uzimio slabo drustvo,sa malo pcela.On nema izbora.Ako je neka bolest u pitanju,neka izvrvca preostali med,a sace pretopi.Ako nista ne uradi ostace i bez drugog drustva.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Prihrana šećerom - pčelinja kazna

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:Najvaznije je utvrditi od cega je ovo drustvo umrlo,varoe,nozemoze,itd,da ne postanes sam izvor daljne zaraze,a onda kada znas uzrok smrti pcelinje zajednice,znaces i odgovr sta ces sa tim ramovima!Dok ne utvrdis uzrok stradavanja,ja da sam na tvome mjestu bio bih oprezan,ako neznas uzrok utvrditi posavjetuj se sa iskusnijim pcelarima ili posalji uzorak na analizu.
Koliko se sjećam bila su slaba društva , a nije ih nešto ni stimulirao i onda kasno prihranio kad je vidio da fali hrane ( bolje će on objasniti ) . Ako sam u pravu ja
bi izvadio prazne ramove prema krajevima, razmakao one do klupka pa ubacio sa svake strane po jedan sa što više meda, najbolje fino poklopljenog (ako ima )
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite