MATIČNA REŠETKA

Tehnike pčelarenja
Odgovorite
petar perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 20 pro 2010, 21:46

Post Postao/la petar perić »

Na ovom mjestu bih volio da prodiskutujemo o potrebi upotrebe matične rešetke u savremenom pčelarstvu.Volio bih da razmijenimo iskustva kao i stavove ZA i PROTIV upotrbe MR.
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Ja sam protivnik matične rešetke,mada ima situacija kada problem nastao u radu oko pčela sa njom lakše riješim.Imam svega 10 matičnih rešetki što je vrlo malo za moj dugi staž i broj košnica.
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Možda će ružno zvučati, ali meni je nezamislivo pčelariti na lokacijama gdje se nalaze moji stacionari bez matične rešetke. Po meni matična rešetka nije potrebna ondje gdje su godine sa burnim pašama vrlo česte (bagrem, kesten), ondje gdje se matica blokira medom i nestiže da zalaže u čelije gdje izlazi leglo. Na pčelinjacima sam imao društva i sa i bez MR i to su moja iskustva.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Upotreba matične rešetke je svestrana i ne ovisi samo o načinu pčelarenja. Svaki pčelinjak za razne potrebe treba da ima bar nekoliko matičnih rešetki bez obzira na način pčelarenja. Samo pčelar koji ne vodi brige o svom pčelinjaku nikad ne upotrebljava matične rešetke. Za ozbiljnog pčelara matična rešetka je alat koji često zatreba.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

dobro vece stipe imam jedno pitanje za tebe,de mi kazi jel ti koristis maticne resetke na svim kosnicama ili samo na onima na kojim je potrebno???ja sam ove godine kad sam stavljao maticne resetke u par drustava sam imao problema jer sam poslije dobijo dvije matice u plodistu ai u medistu.a nemam pojma kako je doslo do gornje matice(mlade)samo sam iz plodista prebacio 2 okvira zatvorenog legla.pozdrav
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Matične rešetke koristim samo kada mi zatrebaju. Što se tiče pojave matica i matičnjaka iznad matične rešetke zna se desiti.
Zapravo to se dešava u košnicama s više od 2 nastavka kada se u najgornji nastavak (3. ili 4.) iz plodišta prenese leglo. a budući da tada u gornjem natavku mlade pčele ne osjećaju ili slabo osjećaju maticu znaju povući matičnjake. obično je to 1-2 matičnjaka rjeđe više od 3 matičnjaka. to su obično kao matičnjaci tihe smjene i vrlo su kvalitetni pa bi bilo dobro otvoriti gornje leto ili staviti matičnu rešetku s letom. zapravo češće će se povući matičnjaci ako već ima otvoreno gornje leto.
Kod nekih društava koja su sklona takvoj pojavi zna se u 3. ili 4. nastavku pojaviti natičnjak i kada se ne prenosi leglo iz plodišta. Pčele iz plodišta prenesu jaje u gornji nastavak i povuču matičnjak tihe smjene. Uz takav matičnjak obično ima i po koja trutovska ćelija. Takve matičnjake treba iskoristiti jer daju kvalitetnu maticu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Stipo, negdje sam pročitao da ti matičnjaci sa prevješenog legla znaju biti dobri, ali ne znam na čemu počiva ta tvrdnja? Možemo se složiti da su gore toplotni uvjeti bolji ali prevješeno leglo, bar koje ja prevješavam ima vrlo malo ili nijednu nezaklopljenu ćeliju legla. Često zbog nedostatka vremena ne pregledavam uopće gornje nastavke na povučene matičnjake (ja ih zovem prisilni) i ne sjećam se da je ikad matica izašla gore. Ne znam kako sa takvog legla može biti kvalitetna matica? Jedino ovo što veliš da pčele odozdo prenesu jajašce gore, to prvi put čujem a zanimljivo je moguće je da se i to desi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Zvoneto znaju pčele u nedostatku matice donjeti jaje iz druge košnice i iz njega izvući maticu. Čudno je to ali se došlo do takvog zaključka.
Jer u rano proljeće pčelar primjeti da mu u društvu nedostaje matica jer po ponašanju pčela a i po pregledu ne nađe ni leglo ni maticu, ali se nakon nekog vremena pojavi jedan matičnjak i da opet nema legla ni matice. Takvu pojavu obično objašnjavaju da su pčele negdje ukrale jaje i odgojile maticu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Stipo i ja ovo prvi puta čujem da pčele mogu prenijeti jaje u gornji nastavak i povući matičnjak .Stvarno interesantno čovjek se uči dok je živ.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

IZET je napisao/la:Stipo i ja ovo prvi puta čujem da pčele mogu prenijeti jaje u gornji nastavak i povući matičnjak .Stvarno interesantno čovjek se uči dok je živ.
Ovu pojavu je objasnio Srđan Todorovski u radu ,koji je između ostalog bio objavljen i u autorskim stranicama na Web Pčelinjaku ,pok. Miroslava Farkaša .Članak je
malo duži ali vrlo zanimljiv .Adresa , http://www.pcelinjak.com/content/view/935/146/
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
petar perić
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 20 pro 2010, 21:46

Post Postao/la petar perić »

Ni ja takođe nikad nisam čuo za ovu pojavu prenošenja jaja kod pčela,to još jednom potvrđuje fantastičnu sposobnost ovih insekata za preživljavanjem.Kad je riječ o MR,ja koristom žičane a vidio sam da postoji više vrsta PVC rešetki,kakva su vašaiskustva?
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

kod mene svaka zajednica ima uokvireno mat resetku, i bez nje ni ne pomisljam na rad, narocito je dobra kad je tisa pasa, mogucnost iskoristavanja iste sa resetkom je mnogo veca..ja je stavljam cirka 15 dana prije prve pase na prvi nastavak, 2 i 3 nastavak su medista i dalje je ni ne skidam..
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

keno83 jesul u tebe maticne resetke sa letom il bez?u mene su sa letom ja isto stavljam mat resetku 15-20 dana do prve glavne pase,ali mi se poslije pojavi matica i u medistu(mlada).jel ti imas problema sa ovim kao i ja.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Post Postao/la mido »

Mirzete, nije to problem nego korist koju treba iskoristiti za izmjenu stare matice ili proširenje pčelinjaka.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

mirzete kod mene su sve maticne resetke sa letom..i kod mene se pojavi u vecini slucajeva matica u medistu, do ove godine ih nisam koristio, medjutim ove godine sam ih stavljao u nukleus i uvidio sam da nema nikakve razlike izmedju tih matica i ovih selekcionisanih, od sljedece godine te cu matice koristit masovno za sirenje pcelinjaka ili da uvijek imam mladu maticu..jednostavno stavim dva rama legla sa pcelama i tu novu maticu i prenesem na neku drugu lokaciju, i imam jaku zajednicu za sljedecu godinu..vjeruj mi da ne trebas da sumnjas u kvalitet te matice iz medista, ja jesam, ali su mi neki pcelari savjetovali da je iskoristim i oprobam njen kvalitet, uradivsi to shvatio sam da nema nikakve razlike i od sada cu da ih iskoristim, na kvalitetan nacin..
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Keno, na koji način dobiješ maticu u medištu? Kakvo je leglo koje prevješavaš je li skroz poklopljeno ili ima tu i mlađih larvi. I prevješavaš li odmah u 3 nastavak ili u 2-gi iznad matične (ako su ti LR)? Ja nikad dosad nisam imao matičnjake gore pa mi je ovo malo čudno. A i pčelarska nauka kaže da matičnjaci povučeni sa starijih larvi nisu kvalitetni jer nisu cijelo vrijeme hranjeni samo sa mliječu. Ovo što govorite ako je istina za kvalitetu matica ma ne treba nam ni škola ni selekcija ni jenter nego samo diži leglo gore i eto matica...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Zvoneto je napisao/la:Keno, na koji način dobiješ maticu u medištu? Kakvo je leglo koje prevješavaš je li skroz poklopljeno ili ima tu i mlađih larvi. I prevješavaš li odmah u 3 nastavak ili u 2-gi iznad matične (ako su ti LR)? Ja nikad dosad nisam imao matičnjake gore pa mi je ovo malo čudno. A i pčelarska nauka kaže da matičnjaci povučeni sa starijih larvi nisu kvalitetni jer nisu cijelo vrijeme hranjeni samo sa mliječu. Ovo što govorite ako je istina za kvalitetu matica ma ne treba nam ni škola ni selekcija ni jenter nego samo diži leglo gore i eto matica...
Tako se mogu dobiti nove matice ali ne uvjek i ne u dovoljnom broju. Neka društva povuku matičnjak u medišnom nastavku a neka ne. Da ih na to tjeramo prisilno mislim da bi dobili i prisilne matice. Kada sam počeo pčelariti prvo društvo koje sam razmnožio bilo je dobiveno baš na takav način.
Sledeće godine pčele u medištu nisu htjele povući matičnjake. Narednih godina jedno društvo mi je stalno i bez matična rešetke u medištu povlačilo jedan ili 2 matičnjaka iako je po mom stara matica bila dobra. Poslje je takva pojava sama od sebe nestala. Od tada obraćam pažnju kad pregledavam medište da nema slučajno koji matičnjak i već godinama ga nisam našao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Mene samo zanima sa čega to pčele povuku matičnjak u medištu znači sa koje larve (ako izuzmemo taj slučaj prenošenja jajašca iz plodišta od strane pčela). Ja gore nikad ne prenosim ramove dok nisu skroz poklopljeni pa mi nije jasno kako bude dobra matica. Ja bih ako idem s namjerom proizvesti maticu tako prebacio najmlađi ram sa leglom koji nađem u 3 nastavak ali i tada treba kontrola 6 dan pokidati najstarije matičnjake i ostaviti par najmlađih na njemu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Zvoneto je napisao/la:Mene samo zanima sa čega to pčele povuku matičnjak u medištu znači sa koje larve (ako izuzmemo taj slučaj prenošenja jajašca iz plodišta od strane pčela). Ja gore nikad ne prenosim ramove dok nisu skroz poklopljeni pa mi nije jasno kako bude dobra matica. Ja bih ako idem s namjerom proizvesti maticu tako prebacio najmlađi ram sa leglom koji nađem u 3 nastavak ali i tada treba kontrola 6 dan pokidati najstarije matičnjake i ostaviti par najmlađih na njemu.
Već sam to rekao pčele kroz matičnu rešetku ili čak i bez rešetke prenesu jaje iz plodišta i grade matičnjak tihe smjene iako po pčelarevom mišljenju stara matica može biti odlična. Pojava je češća ako se koristi matična rešetka s letom, a stara matica se nalazi u dojnjem plodištu.
To je rjetka pojava ali se zna desiti iz samo pčelama poznatih razloga. Vjerovatno što u 3. nastavku utjecaj feromona matice se slabo osjeća i društvo se djeli na 2 djela pa gornje društvo sebi izvlači maticu kao maticu tihe smjene naravno prenoseći jaje iz plodišta. Problem je kada se to desi kao što se meni par puta dogodilo na vrijeskovoj paši što nije dobro jer 9. mjesec nije dobar za oplodnju mlade matice zbog nedostatka trutova.
To je u literaturi objašnjeno za pojavu matičnjaka u medištu kao tiha smjena.
Neki pčelari koriste metodu da u medište prenesu okvir s jajima i leglom ,a medište odvoje od plodišta s punom pregradom na kojoj ima leto i nastavi se tako kako si ti zvoneto spomenuo. Kidanje starih matičnjaka i tako dalje. Problem takve metode što se dobiju matičnjaci različite starosti i što zna negdje u ćošku ostati oku ne vidljiv mali matičnjak odgojen na staroj larvi koji će dati lošu maticu ali će ona pošto se izlegla nekoliko dana ranije pobiti sve matice u matičnjacima iz kojih bi izišle kvalitetne matice. Dosta pčelara proizvodi sebi matice tom jednostavnom metodom. Oni svjesni te mane tako postupe s nekoliko društava i ako primjete das su 12 ili 13 dan porušeni matičnjaci znaju da je se izlegla nekvalitetna matica zasnovana na staroj larvi. Pošto imaju više takvih košnica postoji mogućnost da se u drugim košnicama nije takvo što dogodilo i da u njima nema prije vremena izležene matice. Iz tih društava izrezuju matičnjake i formiraju nova društva. Ovo je jednostavna metoda i svaki bi je pčelar trebao poznavati i bar nekoliko puta u svojoj praksi primjenitii ne čekati hoće li imati prirodnih rojeva i hvatati ih po i oko pčelinjaka. Preporučam svim početnicima koji imaji nekoliko košnica da prvo savladaju ovu metodu dobijanja matica. Naravno kao kod svake metode i ovdje se treba primjeniti selekcija i raditi je s društvima najboljih osobina kako bi proširivali pčelinjak s koliko toliko selektiranim društvima..
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 23 pro 2010, 10:52, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
hamme
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 14 tra 2013, 22:16

Re: MATIČNA REŠETKA

Post Postao/la hamme »

pozz

samo da pitam je li se s tim maticnjacima formiraju kao nukleusi i onda da idu dalje u razvoj ka normalnom drustu

pozz
Odgovorite